Kobieta biegnąca w butach o zwiększonej amortyzacji

Supinacja i pronacja – wszystko, co trzeba wiedzieć

Supinacja i pronacja to ważne pojęcia dla wszystkich biegaczy. Zrozumienie pojęć pozwala zadbać o stopy, dobrać obuwie i bezpieczniej biegać.

Każdy biegacz na pewnym poziomie zaawansowania spotyka się z takimi pojęciami jak supinacja i pronacja. Odnoszą się do ułożenia stopy w trakcie biegu i są kluczowe w kontekście doboru odpowiedniego obuwia. Zrozumienie obu pojęć i uwzględnienie przy zakupie butów skutkuje lepszym podparciem dla stopy i pozwala biegać bez ryzyka wystąpienia kontuzji. Podnosi się również komfort biegu. Poznaj oba zagadnienia i dowiedz się, jak prawidłowo wybierać buty biegowe, które sprawdzą się najlepiej.

Supinacja i pronacja stopy – co oznaczają?

Oba pojęcia w bezpośredni sposób odnoszą się do kształtu stopy i sposobu stawiania kroków.

Pronacja odnosi się do kąta pomiędzy piszczelem a stopą biegacza. Niewłaściwa skutkuje przechylaniem się stopy do wewnątrz. W takiej sytuacji to właśnie wewnętrzna część jest najbardziej obciążona podczas biegu i wymaga odpowiedniego wsparcia, aby uniknąć kontuzji.

Supinacja to sytuacja odwrotna. Dolna część nogi przy kontakcie z podłożem przechyla się na zewnątrz. Podobnie jak pronacja wymaga zastosowania odpowiedniego obuwia, które będzie dostosowane do naturalnych ruchów i zapewni wsparcie biegacza w trakcie wysiłku.

Idealną sytuacją jest stopa neutralna. W takiej sytuacji stopa ustawia się w linii prostej do osi biegu. Dzięki temu styka się z podłożem idealnie środkową częścią. Taka sytuacja pozwala na dowolność w wyborze obuwia i kierowanie się jedynie własnym komfortem.

Grupa osób uprawiająca jogging w butach do biegania dopasowanych do ich supinacji i pronacji

Nadmierna supinacja i pronacja kończyn górnych

Mimo że o rotacji wewnętrznej i zewnętrznej najczęściej mówi się w odniesieniu do ruchu stopy to wbrew pozorom zjawisko supinacji i pronacji może dotykać także kończyn górnych. Nadmierna supinacja przedramienia czy supinacja nadgarstka może być zauważalna zwłaszcza w przypadku ćwiczeń na siłowni. Może w niektórych przypadkach zwiększać ryzyko kontuzji i stanowić zagrożenie dla sportowców. Najczęściej pronacja i supinacja pojawiają się w stawie łokciowym i wpływają na pracę całej kończyny.

Kobieta biegnąca na bieżni w celu wyznaczenia nadmiernej pronacji lub supinacji

Jak wyznaczyć nadmierną pronację i supinację stopy?

Nadmierna supinacja i pronacja może stanowić problem, który wymaga odpowiedniego skorygowania. W skrajnych przypadkach dolegliwość może prowadzić do pojawiania się urazów. Kluczem do odpowiedniego przeciwdziałania jest określenie, w jakim stopniu występuje problem. Najłatwiej to zrobić poprzez nagranie biegu. Kamera umieszczona z tyłu pozwala uchwycić ruch stopy w trakcie stawiania kroków i ocenić skalę zjawiska. Najlepiej wykonać nagranie na bieżni, aby uzyskać dokładny obraz. W zależności od stopnia skrzywienia stopy może to oznaczać:

– kąt powyżej 10 stopni oznacza stopę nadmiernie pronującą,
– kąt w zakresie 7-10 stopni oznacza stopę pronującą,
– kąt w zakresie 1-7 stopni oznacza stopę neutralną,
– kąt w zakresie -3-0 stopni oznacza drobną supinację,
– kąt powyżej -3 stopni oznacza nadmierną supinację.

Dobrym sposobem sprawdzenia, czy ma się styczność ze stopą pronującą, czy supinującą jest także sprawdzenie stanu obuwia. W sytuacji, gdy buty zużywają się głównie po stronie zewnętrznej, można mówić o supinacji. W odwrotnej sytuacji dochodzi natomiast do pronacji.

Supinacja i pronacja – jak wpływają na bieganie i uprawianie sportów?

Wpływ obu zjawisk na bieganie jest zależny od tego, w jakim stopniu zgina się stopa. Delikatne przekrzywianie nie stanowi dużego problemu i bardzo często nie wymaga nawet specjalnej korekty. Naturalna rotacja w niewielkim zakresie wynika z budowy mięśniowej i szkieletowej. Pozwala prawidłowo rozłożyć ciężar ciała i prowadzi do uzyskania optymalnej pozycji w trakcie aktywności.

Problem pojawia się w momencie, gdy bieganie bardzo często kończy się urazami kończyn dolnych. Najczęściej występujące to:

– skręcenia kostek,
– ostrogi piętowe,
– zapalenie ścięgna Achillesa,
– zapalenie rozcięgna podeszwowego.

Każda z powyższych kontuzji występująca mimo właściwego przygotowania do biegu, może świadczyć o problemach z rotacją zewnętrzną lub wewnętrzną. Niewłaściwy chód może skutkować przenoszeniem ciężaru ciała w miejsca, które są szczególnie narażone na urazy. W takiej sytuacji jeszcze przed rozpoczęciem treningu warto udać się do specjalisty. Zwalczenie problemu jest niezbędne do tego, aby móc w pełni oddać się aktywności.

Mężczyzna biegający w butach z podwyższoną amortyzacją

Jak wygląda leczenie nadmiernej supinacji i pronacji stóp?

Supinacja czy pronacja to zjawiska, które występują w sposób naturalny. Nie istnieją zatem skuteczne metody leczenia, które pozwalają na całkowite wyeliminowanie problemu. Pomocne może być jednak większe skupienie się na chodzie oraz wzmacnianie mięśni kończyn dolnych.

W tym celu warto wykonywać ćwiczenia, które bezpośrednio wpłyną na poprawę ruchowości w kostce i stopie. Pomocne może być systematyczne rolowanie łydek za pomocą dedykowanej pianki. Dzięki temu możliwe jest wzmocnienie włókien mięśniowych i cieszenie się zdecydowanie większą sprawnością kończyn.

W ramach ćwiczeń można wykonać także unoszenie dużych palców u stóp. Ta aktywność pozwala wzmocnić mięśnie, które następnie przełożą się na wsparcie w utrzymaniu prawidłowej pozycji stopy.

Pomocna może być także wizyta u fizjoterapeuty. Specjalista wykona masaż, który wpłynie na poprawę ruchowości stawów.

Jak dobrać buty do biegania do rodzaju supinacji i pronacji?

Bardzo skuteczną metodą przy problemach w obrębie kończyn dolnych jest zdecydowanie się na odpowiednie obuwie i wykorzystanie wkładek ortopedycznych. Osoby z pronacją powinny postawić na buty do biegania z dodatkowymi stabilizatorami. Charakteryzują się twardą podeszwą i zapewniają wsparcie dla stopy w jej środkowej części. Skutkuje to mniejszym poruszaniem się pięty i całej stopy w bucie. W efekcie utrzymanie prawidłowej postawy jest o wiele łatwiejsze.

W sytuacji wystąpienia supinacji najlepiej sprawdzają się buty z podwyższoną amortyzacją i funkcją amortyzowania wstrząsów. Większa elastyczność podeszwy pomaga uniknąć przeciążeń w stawie skokowym i tym samym cieszyć się komfortem biegu.

Wkładki do butów wspierające stopę 

Jednym ze sposobów  na wsparcie stopy jest również skorzystanie z dedykowanych wkładek do butów, które amortyzują wstrząsy i stabilizują stopę podczas uprawiania sportu  Pozwalają przenieść ciężar ciała bardziej na śródstopie i tym samym uzyskać prawidłową postawę. Osoby z nadmierną pronacją lub supinacją unikną dzięki nim przetaczania stopy na zewnątrz, lub do wewnątrz i zapomną o problematycznych kontuzjach.

Wybrane przez fizjoterapeutę lub ortopedę będą idealnie dopasowane do problemu. Specjalistyczne wkładki pasują do każdego rodzaju butów dla biegaczy. Należy włożyć je do swojego ulubionego modelu, aby cieszyć się możliwością komfortowego pokonywania nawet najdłuższych tras.

Znajomość pojęć supinacji, pronacji i kształtu swojej stopy, jest przydatne zwłaszcza przy zakupie nowej pary butów do biegania. Dzięki temu możemy wybrać bardziej dopasowane obuwie i zwiększyć komfort podczas biegu.

Przeczytaj także:

mężczyzna siedzący na ławce w butach do biegania

Jak wybrać buty do biegania - poradnik

Jakie czynniki wpływają na wybór butów do biegania? Czy sposób biegania jest istotny przy wyborze butów? Jak sprawdzić w jaki sposób biegamy?

kobieta biegnąca w staniku sportowym i butach do biegania

Czy można biegać codziennie?

Czy codzienne bieganie jest dla każdego? Jak biegać by trening był bezpieczny? Poznaj korzyści i zagrożenia wynikające z codziennego biegania.

kobieta i mężczyzna w strojach i butach do biegania w terenie

Jakie buty do biegania w terenie? Buty trailowe i terenowe

Szukasz odpowiednich butów do biegania w terenie? Sprawdź ranking butów trailowych i wybierz obuwie dla siebie.

mężczyzna zawiązujący sznurówki w butach do biegania po asfalcie

Buty do biegania po asfalcie - jakie wybrać, na co zwrócić uwagę?

Zastanawiasz się, jaki wybrać model butów do biegania po asfalcie? Sprawdź na co zwrócić uwagę kupując obuwie biegowe na nawierzchnię asfaltową!