Kobieta na rowerze z amortyzatorem

Czym smarować amortyzator w rowerze? Wybór smaru do amortyzatora rower

Dobry smar stosowany do amortyzatora rowerowego to podstawa bezproblemowej jazdy. Czym smarować amortyzator w rowerze? Podpowiadamy!

Na konstrukcję roweru składa się kilka powiązanych ze sobą mechanizmów. Aby jednoślad funkcjonował sprawnie, każdy z podzespołów musi działać bezproblemowo, a żeby tak było, musimy regularnie dbać o poszczególne części. Nie inaczej jest w przypadku amortyzatora. Jest to element, który raczej nie kojarzy się z koniecznością smarowania, jednak aby działał bez zarzutów, trzeba je czasami przeprowadzać. Co należy wiedzieć o smarowaniu amortyzatorów w rowerze? Podpowiadamy!

Jak dbać o amortyzator w rowerze? Podstawowe zasady konserwacji

Na początek powiedzmy sobie, że nie każdy rower jest wyposażony w przedni amortyzator. Najczęściej możemy go spotkać w modelach przeznaczonych do jazdy w bardziej wymagającym terenie – górskich, crossowych czy trekkingowych. Pełni on w nich bardzo ważne zadania – amortyzuje wstrząsy i drgania powstające na skutek jazdy po nierównej nawierzchni. Amortyzacja w znacznym stopniu odciąża plecy, ręce i ramiona, co przekłada się na ogólne zwiększenie komfortu jazdy.

Wielu rowerzystów zastanawia się, czy amortyzator to element, o który trzeba regularnie dbać, tak samo, jak np. o łańcuch. Główne wątpliwości dotyczą kwestii smarowania. Zwolennicy smarowania amortyzatorów uważają, że jest to zabieg konieczny, aby utrzymać wydajność działania mechanizmu, zminimalizować tarcie oraz przedłużyć żywotność samego elementu. Są jednak także przeciwnicy takich działań, którzy uważają, że smarowanie nie ma żadnego wpływu na działanie amortyzatorów, więc jest po prostu zbędne. Co jest prawdą?

Rzeczywiście, smarowanie amortyzatorów wpływa na wydajność roweru i powinno być wykonywane regularnie. Jego częstotliwość jest uzależniona od tego, jak intensywnie eksploatujemy rower. Rowerzyści, którzy korzystają z niego codziennie lub kilka razy w tygodniu, powinni konserwować amortyzatory, co kilka miesięcy. W przypadku osób, które korzystają z roweru sporadycznie, zdecydowanie wystarczy, jeżeli amortyzator zostanie posmarowany raz do roku.

Dobra informacja jest taka, że smarowanie można z powodzeniem wykonać w warunkach domowych. W większości przypadków jest to proces, który nie wymaga rozbierania tego elementu na części. Istnieją jednak modele amortyzatorów, w przypadku których niestety będzie to konieczne. Nie można jednak zapominać, że zbyt duża ilość smaru może negatywnie wpłynąć na wydajność mechanizmu, więc nie należy z nim przesadzać.

Rower stojący w serwisie rowerowym

Czym smarować widelec w rowerze?

Odpowiedź na to pytanie jest w dużym stopniu zależna od rodzaju amortyzatora. Pod tym kątem wymienić można dwa rodzaje – amortyzatory ze stalową sprężyną oraz modele ze sprężyną powietrzną. Serwis pierwszego wymienionego typu opiera się przede wszystkim na wyczyszczeniu górnych goleni oraz uszczelek, a następnie nałożeniu smaru dedykowanego amortyzatorom. Można go znaleźć w ofercie sieci sklepów Decathlon. Taki zabieg warto wykonywać cyklicznie, jednak należy pamiętać, że pomimo tego rower, co jakiś czas powinien zostać oddany do serwisu, aby przejść dokładniejszą konserwację.

Drugim wspomnianym rodzajem są amortyzatory ze sprężyną powietrzną. Wymagają one nieco innego rodzaju konserwacji. Do ich smarowania przeznaczone są specjalne gąbeczki nasączone olejem. Znajdą się one wewnątrz dolnych goleni widelca, więc nie potrzeba dodatkowo smarować górnych goleni. Do naszych zadań należy jedynie regularne usuwanie brudu z goleni oraz okolic uszczelek. Trzeba jednak wiedzieć, że aby tego rodzaju amortyzator działał w sposób bezproblemowy, konieczne jest co jakiś czas wymienić uszczelnienia oraz olej. Jest to zadanie dosyć skomplikowane, wymagające specjalistycznej wiedzy, a więc warto oddać je w ręce profesjonalistów.

Czyszczenie amortyzatora rowerowego

Jak smarować amortyzator w rowerze?

Każdemu rowerzyście zależy na tym, aby jego sprzęt działał bezproblemowo. Aby tak było, trzeba zadbać nie tylko o cykliczny serwis, ale także o regularną, domową konserwację. Dotyczy ona właściwie każdej części, w tym również amortyzatora. W jaki sposób robić to prawidłowo, aby nie uszkodzić tego istotnego elementu? Oto nasza instrukcja!

1. Przygotowanie narzędzi i materiałów. Smarowanie wymaga wcześniejszego zgromadzenia wszystkich potrzebnych rzeczy. Trzeba wiedzieć, że konkretny zestaw narzędzi i materiałów zależy od typu amortyzatora, gdyż jest wiele modeli, które wymagają rozkręcenia. Jeżeli jednak mamy wymienić uniwersalne akcesoria i środki, będą to: woda, dedykowany amortyzatorom smar oraz ściereczki. Jeżeli jednak dany model trzeba rozkręcić przed smarowaniem, potrzebny będzie także śrubokręt oraz zestaw kluczy.

2. Czyszczenie amortyzatora. Proces rozpoczynamy od czyszczenia. Przed rozpoczęciem mycia trzeba oczyścić część ze wszystkich zewnętrznych zabrudzeń – błota, piasku oraz kurzu. Jeśli brud nie chce schodzić, warto przetrzeć amortyzator na mokro, jednak potem należy wytrzeć go do sucha ręcznikiem papierowym. Dobrze, aby na czas czyszczenia odwrócić rower do góry nogami, aby brud nie dostawał się do uszczelek.

3. Nakładanie smaru. Aby to zrobić, należy najpierw ustawić rower w pionie. Następnie można nałożyć nowy smar na golenie amortyzatora. Powinien on zostać równomiernie rozsmarowany w okolicach uszczelek. Należy zadbać o to, żeby dotarł do ukrytych zakamarków i wszystkich ruchomych elementów.

4. Rozruszanie amortyzatora. Po zakończonym smarowaniu należy nieco rozruszać cały mechanizm. Można to zrobić na dwa sposoby – naciskając na kierownicę lub urządzając sobie krótką przejażdżkę, dbając o użycie amortyzatora. Resztki brudu, które się uchowały, powinny razem ze smarem wypłynąć na zewnątrz.

5. Wytarcie goleni amortyzatora. Gdy już dokonaliśmy prawidłowego rozruszania, możemy mieć pewność, że smar dostał się już tam, gdzie powinien. Kolejnym krokiem jest wytarcie nadmiaru oleju z goleni, a także usunięcie zanieczyszczeń, które wypłynęły. Jeżeli nie zadbamy o usunięcie nadmiaru oleju, w trakcie jazdy będzie się do niego przyklejał brud.

Powyższa instrukcja dotyczy jedynie podstawowego smarowania, która nie wymaga rozkręcania całego mechanizmu. Co jednak zrobić, kiedy posiadany przez nas model można nasmarować jedynie po rozebraniu go? Zadbaliśmy również o stworzenie instrukcji w takim przypadku.

1. Wymontowanie amortyzatora z roweru. Do przeprowadzenia tej operacji konieczne będzie użycie specjalnych kluczy. Powinien wystarczyć podstawowy zestaw kluczy do roweru. Za ich pomocą zdejmujemy koło oraz wymontowujemy amortyzator.

2.Otwieranie amortyzatora. Gdy już wyjęliśmy samą część z roweru, kolejnym krokiem jest rozmontowanie samego amortyzatora. Na dole jego osłony znajdują się śruby – należy je odkręcić, aby zdjąć dolne golenie i odłączyć je od odbudowy. Do tego zadania trzeba będzie prawdopodobnie użyć klucza imbusowego.

3.Czyszczenie. To jest właśnie moment, kiedy możemy rozpocząć właściwe czyszczenie. Aby skutecznie wyczyścić wszystkie znajdujące się w środku ślizgi, uszczelki i wewnętrzną obudowę amortyzatora, warto użyć odtłuszczacza. Potem jednak trzeba dokładnie umyć wszystkie elementy, wytrzeć je, a potem zostawić na kilka godzin, aby elementy mogły wyschnąć.

4. Nasmarowanie i złożenie amortyzatora. Suszenie zakończone? Czas na ponowne złożenie całego mechanizmu! Zanim jednak ponownie wsuniemy golenie w obudowę amortyzatora, należy dokładnie rozprowadzić na ich powierzchni smar. Następnie trzeba upewnić się, czy wszystkie uszczelki znajdują się na swoim miejscu, a następnie przykręcić śruby.

5. Złożenie roweru. Na koniec pozostaje ponowne zamontowanie amortyzatora w rowerze oraz dokręcenie koła. Należy to zrobić bardzo dokładnie, dokręcając mocno wszystkie śruby, aby zapewnić sobie pełne bezpieczeństwo podczas jazdy. I tym akcentem można zakończyć cały proces smarowania.

Smarowanie amortyzatora rowerowego – jak często to robić?

Trzeba wiedzieć, że nie istnieje sztywna reguła, według której powinno odbywać się smarowanie tej części. Jest to zależne od wielu czynników, z których najważniejszymi są: typ mechanizmu, częstotliwość i warunki użytkowania roweru oraz regularna pielęgnacja sprzętu. Warto jednak być świadomym, że producenci tego elementu wyposażenia roweru zalecają, aby jego konserwacja odbywała się co 100 godzin jazdy lub po okresie 6-12 miesięcy użytkowania.

Nie oznacza to jednak, że nie należy dbać o kondycję amortyzatora na co dzień. Dobrym nawykiem jest przetarcie go wilgotną szmatką po każdej jeździe, aby na bieżąco pozbywać się zanieczyszczeń. Dbanie o rower po każdej jeździe sprawia, że nie zbierają się na nim zanieczyszczenia, na dłużej zachowuje on swoją sprawność, a to sprawia, że jego dokładniejsze serwisowanie nie będzie tak często konieczne.

Mężczyzna przygotowujący olej do konserwacji amortyzatora rowerowego

Podsumowanie

Amortyzator to jeden z najważniejszych elementów roweru, jeżeli mamy zwyczaj jeździć po bardziej wymagającym terenie. Aby w 100% spełniał on swoją funkcję, musimy zadbać o regularną jego konserwację. Na szczęście nie musi dziać się to często. Jeżeli jednak decydujemy się na jego czyszczenie, musimy pamiętać o użyciu specjalistycznych smarów, które znajdziecie w ofercie Decathlon. Niektóre modele amortyzatorów mogą także wymagać rozebrania przed nasmarowaniem.

Przeczytaj także:

Kobieta i mężczyzna w kaskach rowerowych jadący na rowerach z widelcem

Budowa amortyzatora rowerowego przedniego i jego rodzaje

Amortyzator rowerowy przedni ma kluczowe znaczenie dla komfortu jazdy na rowerze. Jak wygląda jego budowa? Dowiedz się z naszego artykułu!

mężczyzna psikający preparatem na łańcuch rowerowy

Jak czyścić łańcuch rowerowy? Czym smarować?

Przeczytaj, czym smarować i jak prawidłowo czyścić łańcuch rowerowy ✔️ Sprawdź poradnik ekspertów Decathlon ✔️ Dowiedz się więcej

Rowery trekkingowe i crossowe stojące na stojaku

Rower trekkingowy czy crossowy – który wybrać?

Rower trekkingowy czy rower crossowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących kupić jednoślad. W tym artykule omówimy różnice między nimi

mężczyzna na rowerze w mieście z kaskiem

Najlepszy pomysł na prezent dla rowerzysty

Zastanawiasz się na podarowaniem prezentu dla rowerzysty? Sprawdź pomysły na prezent dla kolarza, z którego ucieszy się każdy rowerowy entuzjasta!