To dlaczego biegacze afrykańscy są najlepsi na świecie, od wielu lat nurtowało sportowców, trenerów, a także naukowców. Czy Kenijczycy mają lepsze geny? Okazuje się, że istnieją pewne różnice w budowie ciała, które mogą mieć znaczenie. Prawdopodobnie nie są one czymś, co jest decydujące, ale mogą być jedną ze składowych przewagi, którą Kenijczycy mają nad resztą świata. Jakie są to różnice?
Liczne badania naukowe pokazują, że Kenijczycy mają dłuższe ścięgno Achillesa. To właśnie ta część nogi odpowiada za odbicie stopy od podłoża. Dłuższe ścięgno Achillesa ma bezpośrednie przełożenie na mocniejsze i dalsze odbicie, co jest kluczowe podczas biegania. W skali maratonu sprawia ono, że dystans można pokonać w nieco krótszym czasie.
To jednak nie wszystkie różnice, które udało się ustalić naukowcom. Okazuje się również, że osoby urodzone w Kenii mają prawdopodobnie lżejszy kościec. Każdy sportowiec-amator, który podczas swojej przygody z bieganiem schudł, doskonale wie, jak ogromne znaczenie ma każdy kilogram. W przypadku kenijskich biegaczy do niskiego poziomu tkanki tłuszczowej dochodzą jeszcze lżejsze kości, co skutkuje większymi możliwościami na długich dystansach.