Podróżujące kobiety z plecakami turystycznymi

Dlaczego warto podróżować? O tym, dlaczego podróżujemy!

Czy warto podróżować? Sprawdź, dlaczego podróżujemy, czy podróże naprawdę kształcą i dowiedz się, czym może być dla człowieka podróż?

Dlaczego ciągnie nas do opuszczania własnego, bezpiecznego domu? Mówi się, że przede wszystkim podróże kształcą, ale to tylko jeden z wielu powodów podróżowania. Wyjazdy – zarówno te bliskie, jak i dalekie – zmuszają nas do wyjścia ze swojej strefy komfortu, rozbudzają ciekawość świata, uczą reagowania na niespodziewane sytuacje i poszerzają horyzonty. Inwestycja w wyprawy to inwestycja w piękne wspomnienia i przeżycia. Dowiedz się, dlaczego warto podróżować! 

Czy warto podróżować? 

Wiele lat temu jeden z najważniejszych polskich reporterów Ryszard Kapuściński zanotował, że „istnieje coś takiego jak zarażenie podróżą i jest to rodzaj choroby w gruncie rzeczy nieuleczalnej.” Wiele z nas doświadcza tego uzależnienia, wystarczy tylko jedna podróż, aby zmienić swoje dotychczasowe postrzeganie świata i otworzyć się na nieznane.

Z każdego etapu podróży możemy wyciągnąć wiele lekcji, które mogą ułatwić nam życie. Niezależnie od tego, czy podróżujemy po Polsce (np. przechodząc Główny Szlak Beskidzki) czy sprawdzamy, co zobaczyć w Wietnamie, z podróży zawsze wyciągniemy coś wspaniałego.

Para kobieta i mężczyzna jadący pociągiem

Dlaczego ludzie podróżują? Aby poznawać nowe miejsca!

Wybór miejsca, do którego chcemy się udać… Na tym etapie wszystko się zaczyna! Siedzisz w miękkim fotelu i przeglądasz oferty biur turystycznych, patrzysz na wyszukiwarkę tanich lotów albo też otwierasz stary atlas świata. Zaczynasz marzyć i wyobrażać sobie wszystkie przygody, które mogą mieć miejsce w czasie twojego podróżowania. Myślisz o tym, czy warto wybrać się do Gruzji czy może lepsze będą wędrówki po Tatrach słowackich. To moment, w którym podróż zaczyna się dziać!

Jest to jeden z najtrudniejszych etapów podróży, bo często ciężko znaleźć odpowiedź na pytanie jak wybrać jedno miejsce z miliona oferowanych atrakcji. Ten moment wymaga również silnych pokładów kreatywności ze strony biur podróży i osób zajmujących się turystyką, by przekonać nas do wyboru właśnie ich oferty. To dopiero początek naszej przygody, a my już możemy pobudzić naszą wyobraźnię i wzmocnić ciekawość świata, a także rozpocząć odliczanie do wymarzonego urlopu.

Kobieta podróżująca z plecakiem turystycznym

Przygotowania – pierwszy moment, w którym podróże kształcą 

Pobudzona ciekawość nie daje za wygraną, a podświadomość nakazuje zaznajomienie się z nowym miejscem? Ten etap to czas na przygotowanie trasy lub zabytków jakie chcemy zobaczyć lub też zagłębienie się w kulturę tego regionu. Zdecydowanie bardziej wartościowe staje się zwiedzanie miejsc, których wcześniej doświadczyliśmy poprzez książki, muzykę, filmy.

Wyobraź sobie, że jesteś na terenie oddalonym od Twojego domu o tysiące kilometrów, ale dzięki zdobytej wcześniej wiedzy możesz poczuć się bezpieczniej i pewniej – szczególnie gdy podróż prowadzi Cię przez kraje odmienne religijnie, rasowo i kulturowo. Ten etap motywuje nas do poszerzania swoich horyzontów nie tylko w kwestii przeżycia samej podróży, ale przede wszystkim w zdobywaniu wiedzy o świecie. Tym samym poszerza nasze zrozumienie w kwestii odmienności ludzkich zachowań, a jednocześnie pozwala nam na zwiększenie otwartości na otaczającą nas rzeczywistość.

Przygotowania to też oczywiście zabranie ze sobą odpowiedniego sprzętu. W zależności od miejsca nasz ekwipunek będzie się inaczej prezentował. Jest jednak jedna niezmienna rzecz, która wyróżnia każdego podróżnika – plecak turystyczny. Im dłuższa podróż, tym większy!

Dlaczego warto podróżować? Aby wyjść ze swojej strefy komfortu

Wylot czy wyjazd z domu – z pozoru nic wielkiego, ale jednak etap stanowiący bardzo ważną część podróży. Z jednej strony jesteś myślami już daleko, w miejscu, do którego zmierzasz, a nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, że właśnie opuszczasz swoją strefę bezpieczeństwa i komfortu. Niezależnie od miejsca, do którego jedziesz, musisz zmienić swój cykl dnia, przyzwyczajenia i schematy codzienności. Wygodne łóżko często trzeba zmienić na śpiwory turystyczne i trekkingowe, a zwykłe buty na buty turystyczne.

Dodatkowo w czasie podróży uświadamiasz sobie, że każdy człowiek żyje swoim własnym rytmem. Inaczej egzystują ludzie w Afryce, a inaczej w Stanach Zjednoczonych. Dlatego dobrze nabrać dystansu do własnych codziennych spraw, problemów i obserwować, jak można cieszyć się życiem.

Czym dla człowieka może być podróżowanie? Nauką reagowania na sytuacje! 

Dotarcie do miejsca docelowego – nieważne czy podróż trwała godzinę czy 27, czekasz na ten pierwszy kontakt z nową rzeczywistością. Zastanawiasz się, jak pachnie powietrze w tym miejscu, czy będzie zimno lub czy poczujesz gorące, parne powietrze na swojej skórze. Z tych przemyśleń również wypływa niesamowita lekcja podróży – nigdy nie możesz być niczego pewnym, niemal jak w codziennym życiu. Choćbyś przeczytał setki blogów, poświęconych danemu krajowi i zaplanował każdą godzinę wyjazdu, to i tak nie możesz być pewien czy wszystko będzie po Twojej myśli.

Nieprzewidywalność pogody, a także konieczność zaufania umiejętnościom pilota pokazują nam jak bardzo jesteśmy zależni od innych czynników, na które nie mamy wpływu. Takie sytuacje mają też „drugie dno” – dzięki nim możemy testować swoją cierpliwość oraz nauczyć sobie radzić ze stresem, związanym z takimi sytuacjami, ponieważ niektóre zdarzenia dzieją się niezależnie od nas i zamiast narzekać lub załamywać ręce, musimy po prostu je przyjąć. Na złą pogodę musimy przygotować kurtkę wodoodporną turystyczną, a na inne sytuacje zapas wiedzy i sprzętu, który jest niezbędny w konkretnych krajach i miejscach.

Podróżnicy próbujący przysmaków na targu

Dlaczego warto podróżować? Aby rozbudzić ciekawość świata 

Podróż – w końcu możesz doświadczyć tego momentu, gdy postawisz swoją nogę na „obcym lądzie”, zobaczysz osoby, których ubiór znacznie różni się od Twojego, spróbujesz smaków nieznanych dotąd Twemu podniebieniu albo poczujesz zapachy egzotycznych roślin. Każda, nawet najkrótsza podróż przygotowuje Cię na kontakt z nowymi bodźcami i przeżyciami. Z pewnością zdarza Ci się, że będąc daleko od domu chętniej testujesz nowe potrawy i myślisz, że część na pewno dasz radę przygotować samemu. W tym czasie jesteśmy również bardziej otwarci na słuchanie obcej mowy, po czym często myślimy o przyłączeniu się do kursu językowego lub z zachwytem obserwujemy ruchy kobiet pochodzących z Ameryki Południowej lub Afryki i wstydzimy się zatańczyć obok nich – więc postanawiamy zapisać się do szkoły tańca.

Podróże uruchamiają w nas niezliczone pokłady dobrych pomysłów. Im więcej podróżujemy, tym więcej chcemy zobaczyć, poznać, dotknąć, poczuć. 

Podróże kształcą i przełamują bariery, ucząc tolerancji

Z dnia na dzień zainteresowanie podróżami wzrasta i pobudzona ogromną ciekawość świata. Ciekawość, która nigdy nie zostanie zaspokojona, ale jednocześnie popycha dalej do odkrywania kolejnych miejsc na ziemi. Wtedy to co dotąd wydawało Ci się dużą barierą przestaje istnieć np. problem z językiem. Jak mówi stare powiedzenie „strach ma wielkie oczy”, ponieważ większości osób, których spotkasz na Twojej drodze, chodzi jedynie o to by opowiedzieć swoją historię, porozmawiać o tym jak się żyje w Twoim kraju, czym się martwią ludzie w Europie itp. Obcokrajowcy chcą znaleźć wspólny kontakt, by wymienić się doświadczeniem, a do tego nie trzeba znać języka innych na poziomie C1, ale wystarczy chęć porozumienia.

Wstyd przed rozmową, przed robieniem dużej ilości błędów, używaniem nie właściwych słów, nie jest ważne. Naszych rozmówców, na przykład Afrykańczyków, bardziej obchodzi to co mam do powiedzenia niż to w jakiej zrobimy to formie. Ponadto ważną kwestią są również problemy kulturowe związane z np. alkoholem lub ubiorem w państwach arabskich. Takie ograniczenia dla nas – ludzi wychowanych w kulturze Zachodu, wcale nie muszą być kłopotem w krajach arabskich. Dla nich często my jesteśmy uznawani za obywateli pochodzących z państw bez wartości, zniszczonych konsumpcją i biegających za sukcesem. W czasie podróży bardziej rozumiesz, że to co dla innych jest bardzo ważne, dla drugich może mieć mniejsze znaczenie. Świat jest bardzo zróżnicowany, dobrze jest poznać te odmienności, po prostu je akceptować i nie dzielić społeczeństw na lepszych i gorszych – podróżowanie zdecydowanie uczy tolerancji wobec innych.

Dlaczego podróżujemy? By wrócić i wspominać! 

Powrót do domu – ten etap wiąże się głównie z porządkowaniem zdjęć, spisywaniem historii i opowieściami o wyprawie. Chcemy wtedy uchronić przed zapomnieniem jak najwięcej wspomnień i pokazać innym jak wspaniale spędziliśmy czas. W czasie podróży można spisać tematy, z którymi warto się zapoznać po powrocie. Niezależnie jednak od liczby lat, które upłynęły od podróży, wiele wspomnień pozostaje zapisanych głęboko w naszej świadomości. Wspomnienia mają niesamowitą moc.

Przeczytaj także:

rodzina spędzająca czas przy stoliku turystycznym na kempingu

Wakacje na kempingu

Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje na kempingu. Gdzie jechać, co ze sobą zabrać i czego nie robić na polu namiotowym?

2 mężczyzn na szlaku górskim z plecakami na plecach

Gdzie w polskie góry na weekend?–propozycje górskich tras dla każdego

Weekend w górach to świetny pomysł na odpoczynek. Górskie szlaki cieszą oko i pozwalają się zrelaksować. Gdzie jechać na weekend w Polsce?

kobieta i mężczyzna grający z dziećmi we frisbee na plaży

Co spakować jadąc na wakacje nad morze? Lista niezbędnych rzeczy

Zastanawiasz się, co spakować do walizki jadąc na wakacje nad morze? Sprawdź listę rzeczy, które trzeba zabrać nad morze, aby mieć udany urlop!

kobieta i mężczyzna przed domem z bagażami obok rowerów

Wycieczka rowerowa - co zabrać na wyprawę rowerową?

Wycieczka rowerowa ⭐ Zobacz, co zabrać ze sobą na rower ⭐ Wyruszaj w trasę i przygotuj się na niezapomnianą wyprawę z Decathlon