Osoba wykonująca drenaż limfatyczny dłoni

Drenaż limfatyczny – na czym polega masaż limfatyczny? Poznaj efekty i przeciwwskazania

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu, który pobudza krążenie limfy. Zmniejsza obrzęki i cellulit. Sprawdź, jak działa.

Praca wykonywana w jednej pozycji, zabiegi chirurgiczne, siedzący tryb życia. Wszystko to łączy jedno – obrzęki i zastoje limfatyczne, które powodują, że ciało wygląda na opuchnięte, pozbawione smukłości. Jak można sobie z tym poradzić? Odpowiedzią jest tutaj masaż limfatyczny. Co to jest? Jakie przynosi efekty? Sprawdź, wskazania i przeciwwskazania do tego masażu i przekonaj się, czy to coś dla Ciebie. Limfodrenaż – po jakim czasie efekty będą zadowalające? Dowiedz się!

Co to drenaż limfatyczny? Jak działa?

Drenaż limfatyczny to specjalny rodzaj masażu uciskowego, którego celem jest zniwelowanie zastojów chłonki, czyli inaczej limfy. Ten płyn ustrojowy jest częścią układu limfatycznego, tworzonego przez sieć naczyń limfatycznych oraz węzły chłonne. To właśnie ten układ w dużej mierze bierze udział w procesach odpornościowych naszego organizmu. Czasami z różnych powodów zdarza się, że krążenie limfy jest zaburzone i tworzą się przez to zastoje, które objawiają się obrzękiem ciała. Drenaż ma za zadanie niwelować skutki zastojów limfatycznych. Drenaż limfatyczny polega na mechanicznym usprawnianiu przepływu chłonki poprzez nacisk dłoni masażysty (manualny drenaż limfatyczny) lub za pomocą specjalnego komorowego aparatu do masażu uciskowego (mechaniczny drenaż limfatyczny). Masażysta lub urządzenie poprzez zastosowanie konkretnych ruchów masażu przesuwa zalegającą limfę z naczyń w kierunku węzłów chłonnych pacjenta (od części proksymalnych do dystalnych, czyli na przykład od końcówek palców do ramienia). Tym samym usprawnia przepływ limfy i niweluje nieprzyjemne objawy obrzęków limfatycznych.

Jak się przygotować? Czas trwania zabiegu to 30-60 minut, dlatego trzeba zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu. Przed zabiegiem warto wypić szklankę wody – to pomoże w skuteczniejszym usuwaniu toksyn. 

To zabieg, który może wykonać jedynie wyspecjalizowany masażysta bądź fizjoterapeuta. Co prawda masaż ten można również wykonać samodzielnie w domu poprzez użycie wspomnianego wcześniej urządzenia. Warto jednak jego zastosowanie dokładnie skonsultować ze specjalistą.

Mężczyzna masujący łydkę na fotelu

Rodzaje masażu limfatycznego

Limfa może zatrzymywać się w różnych partiach ciała. Z uwagi na to, możemy wyróżnić kilka rodzajów masażu limfatycznego:

masaż limfatyczny nóg – stosuje się go głównie u osób narażonych na długotrwałe stanie w ciągu dnia. Drenaż limfatyczny nóg – jak często go wykonywać? Na początku nawet codziennie, z czasem liczba zabiegów może ograniczyć się do 2-3 w tygodniu,
drenaż limfatyczny kończyny górnej – najczęściej wykonywany u kobiet po mastektomii, może być elementem profilaktycznym działania przeciwobrzękowego,
drenaż limfatyczny brzucha – pomaga w redukcji cellulitu, obrzęków pooperacyjnych, a także redukcji wagi. Wspomaga również pracę układu trawiennego,
drenaż limfatyczny twarzy – jest przydatny po operacjach w obrębie twarzy, usunięciu zęba czy zabiegach medycyny estetycznej.

Drenaż limfatyczny – jak często należy go wykonywać? Wszystko zależy od wskazań lekarza. Podobnie jednak jak w przypadku drenażu kończyn dolnych, drenaż pozostałych części ciała również można wykonywać nawet każdego dnia, choć optymalna liczba w tygodniu to 2-3.

Kobieta pływająca w stroju kąpielowym

Drenaż limfatyczny – efekty. Czy jest zdrowy i skuteczny?

Drenaż limfatyczny – czy warto poddać się temu zabiegowi? Zastanawiasz się, co właściwie możesz zyskać, wykonując drenaż limfatyczny? Na co pomaga? Oto lista efektów, których możesz się spodziewać:

– usprawnienie przepływu chłonki i likwidacja zastojów,
– zmniejszone obrzęki ciała, zmniejszenie uczucia ciężkości,
– usuwanie toksyn z organizmu,
– usprawniony proces regeneracji po wysiłku fizycznym (często wykorzystywany przez sportowców),
– redukcja cellulitu wodnego,
– poprawa wyglądu i jędrności skóry,
– relaks.

Wielu zastanawia się, czy drenaż może pomóc w odchudzaniu. Otóż owszem, jest to metoda, która wspiera proces redukcji tkanki tłuszczowej. Drenaż przyspiesza metabolizm, usprawnia proces transportu składników odżywczych do mięśni, przez co szybciej się regenerują i mają szansę lepiej i sprawniej pracować podczas treningów cardio.

Czy drenaż limfatyczny jest skuteczny i zdrowy? To zabieg, który efekty może dać nawet już po pierwszej sesji. Jeśli u danej osoby występują same wskazania bez czynników budzących obawy co do ryzyka, jest to zabieg bezpieczny i naprawdę przynoszący zadowalające rezultaty.

Wskazania i przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Warto mieć świadomość, że drenaż nie jest zwykłym relaksacyjnym masażem, któremu może poddać się niemal każdy. To specjalistyczny zabieg, który wykonany nieprawidłowo lub u osoby, która nie powinna się mu poddać, może wyrządzić równie dużo krzywdy. Kto więc powinien z niego korzystać, a komu nie jest zalecany?

Drenaż limfatyczny – wskazania

– niektóre zabiegi i operacje (na przykład mastektomia) – warto jednak każdy przypadek konsultować indywidualnie z lekarzem,
– cukrzyca,
– obrzęki i uczucie ciężkości kończyn,
– choroby zwyrodnieniowe stawów,
– cellulit, brak jędrności skóry.

Drenaż limfatyczny – przeciwwskazania

– choroba nowotworowa,
– gorączka,
– infekcje wirusowe i bakteryjne toczące się w organizmie,
– miażdżyca,
– żylaki,
– niewydolność serca i nerek,
– zakrzepowe zapalenie żył,
– nadciśnienie tętnicze,
– choroby skórne lub przerwanie ciągłości skóry w obrębie obszaru zabiegowego.

Drenaż limfatyczny, a miesiączka – czy to przeciwwskazanie? W większości przypadków nie stanowi to wyraźnego przeciwwskazania. Warto jednak mieć na uwadze, że jest to czas, w którym kobieta jest osłabiona, a drenaż może doprowadzić do szybszej utraty krwi lub nawet zasłabnięcia, dlatego warto mimo wszystko rozważyć przełożenie zabiegu na inny termin.

Zabieg drenażu limfatycznego to świetny sposób na radzenie sobie z zastojami układu chłonnego w przypadku różnych obrzęków i cellulitu. Sprawdź, czy to bezpieczny dla Ciebie zabieg i jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, spróbuj jego dobroczynnego działania.

Przeczytaj także:

Kobieta sama wykonująca masaż limaftyczny nóg

Masaż limfatyczny nóg – jak zrobić samemu?

Chcesz wykonać masaż limfatyczny nóg w warunkach domowych? Zastanawiasz się, jak to zrobić poprawnie? Sprawdź!

Jak się rolować - po co i jak rolować mieśnie przed i po treningu

Jak rolować mięśnie? Przydatne wskazówki i rady

Rolowanie mięśni przydaje się przed treningiem i po jego zakończeniu. Sprawdź, jak wykonywać masaż mięśni rollerem.

Mężczyzna wspinający się w Himalajach

Sauna po treningu czy przed siłownią – kiedy korzystać z sauny?

Sauna po treningu cardio czy po treningu siłowym? Kiedy korzystać z sauny, by zapewnić relaks i regenerację organizmowi?

kobieta pokazująca dzieciom ćwiczenia gimnastyczne z piłką

Gimnastyka korekcyjna dla dzieci - na czym polega?

Gimnastyka korekcyjna pozwala zniwelować wady postawy u dzieci i młodzieży. Jakie ćwiczenia wykonywać na poprawę

Kobiety w strojach sportowych wykonujące ćwiczenia dla seniorów na macie

Ćwiczenia dla seniorów. Gimnastyka dla seniorów i nie tylko!

Jakie są skuteczne ćwiczenia dla seniorów? Czy to tylko gimnastyka? Jeśli jesteś osobą starszą, sprawdź możliwości!