Grupa ludzi w trakcie trekkingu ubrana w polary z plecakami turystycznymi

Drugie życie butelek – jak powstaje polar z butelki PET?

Zobacz jak łatwo można zmienić świat. Zobacz Ekoprojekt Decathlon, który wykorzystuje butelki plastikowe i produkuje z nich polary.

Każdego dnia na całym świecie tysiące osób zużywa dziesiątki plastikowych butelek. Przez wiele lat ilość nagromadzonych odpadów w lasach, w górach, nad morzem czy oceanem rosła w niewyobrażalnym tempie. W momencie, gdy doprowadziliśmy do nieodwracalnych zmian na naszej planecie, zaczęliśmy się zastanawiać, jak można zmniejszyć tą niszczycielska działalność i spróbować zadbać o naturę. Jednym z takim pomysłów stało się ponowne wykorzystanie wyprodukowanych już przedmiotów. W taki projekt włączyła się marka Decathlon, która wykorzystała plastikowe butelki PET do produkcji… polarów.

Polar jako ekoprojekt 

Jako dzieci często zastanawialiśmy się, w jaki sposób są tworzone przedmioty codziennego użytku. Godzinami myśleliśmy o tym, jak powstają narzędzia, zabawki, ubrania, jak wygląda praca w wielkich fabrykach, a wreszcie skąd producenci czerpią surowce do tworzenia tych wszystkich rzeczy. Niektórzy śledzili telewizyjne programy, gdzie przedstawiano takie procesy. Obecne technologie pozwalają na powtórne wykorzystanie niektórych wytworzonych przedmiotów i nadanie im zupełnie nowego znaczenia. Tak jak ma to miejsce w przypadku plastikowych butelek PET.

W przypadku polarów wyprodukowanych przez marki Quechua i Forclaz by Decathlon mamy do czynienia z ekoprojektem, który polega na stworzeniu produktów i towarów zaspokajających potrzeby użytkowników, a jednocześnie jak najmniej wykorzystującym środowisko. Przekładając teorię na praktykę – jedno z działań pozwalających określić przedmiot ekoprojektem, jest związane z recyklingiem, czyli ponownym wykorzystaniem surowca, jakim są na przykład puste, plastikowe butelki umożliwiające wyprodukowanie nowego artykułu, polaru.

Turyści na szczycie góry w polarach

W jaki sposób z butelki powstaje polar?

Można powiedzieć, że sam proces powstawania polaru rozpoczyna się w chwili wyrzucenia przez nas butelki do właściwego zbiornika na odpady (dlatego bardzo ważne jest to byśmy segregowali śmieci). Następnie firmy sortujące oddzielają przezroczyste butelki od kolorowych (tylko przejrzyste i niebrudzone są poddawane recyklingowi) oraz  wyodrębniają nakrętki od butelek, ponieważ są one wytworzone z innego rodzaju plastiku.

Przemiana produktu w ponowny surowiec jest kontynuowana poprzez rozdrabnianie butelek, aż do bardzo drobnych części (malutkie elementy – kompozyty z tworzyw sztucznych), które są następnie myte i poddawane recyklingowi chemicznemu lub fizycznemu stopieniu. Powstałe elementy są ponownie wytłaczane i wirowane. W taki sposób powstaje nowy surowiec, którego „cykl życia” zaczyna się od nowa.

Kobieta stojąca w promieniach słonecznych w polarze i czapce zimowej

Test: polar turystyczny MH520 damski QUECHUA

Polar MH520 od Quechua testowany w bardzo wietrznych, zimowych warunkach, podczas wejścia na niewielki masy górski, bardzo dobrze sprawdził się jako druga warstwa odzieży. Z jednej strony izolował temperaturę ciała od otoczenia, a z drugiej dzięki wykorzystaniu w materiale technicznego systemu „microgrid”, polar zwiększył poziom oddychalności. Świetnym rozwiązaniem okazały się również dodatkowe wstawki na kciuk oraz wszycie bocznych wstawek z gładkiego elastanu podkreślającego sylwetkę, dzięki czemu polar nie wydaje się obszerną, szeroką bluzą, ale wręcz przeciwnie, podkreśla kobieca figurę.

Przeczytaj także:

dziewczynka w bluzie polarowej

Jaki polar w góry wybrać? Co oprócz bluzy polarowej ubrać w góry?

Bluza polarowa to odzież, która grzeje ciało i odprowadza wilgoć na zewnątrz. Sprawdź czym jest polar i jaką bluzę z polaru wybrać na trekking górski.

mężczyzna i kobieta idący po górach ubrani w polary z plecakami na plecach

Jaki polar wybrać ? Gramatura, wykończenie - na co zwrócić uwagę?

Sprawdź jaki polar wybrać. Dowiedz się czym jest polar, czy warto mieć bluzę polar, o czym mówi gramatura materiału polarowego itd. Zapraszamy!

kobieta na ławce z koszem piknikowym

Co to jest ekoturystyka, na czym polega?

Sprawdź, co to jest ekoturystyka ⭐ Dowiedz się na czym polega, oraz w jaki sposób być eko turystą ⭐ Poznaj zalety turystyki proekologicznej

kobieta i mężczyzna w rękawiczkach i kurtce puchowej w górach

Jak ubrać się w góry wiosną? Strój na wiosenną wycieczkę w góry

Zastanawiasz się, co założyć w góry wiosną, by zapewnić sobie komfort podczas wędrówki? Sprawdź, jaka odzież będzie dobra na wiosnę w górach.