Świeże warzywa różyczki brokuła, brukselka i liście jarmużu na stole

Figura klepsydra – jak schudnąć? Ćwiczenia i dieta

Zastanawiasz się, jak sprawić, by móc cieszyć się piękną figurą klepsydry? Jakie ćwiczenia i dieta, by zachować piękną sylwetkę? Sprawdź!

Masz figurę w kształcie klepsydry? Zastanawiasz się, w jaki sposób schudnąć? Niezbędna będzie odpowiednia dieta oraz ćwiczenia, by jeszcze bardziej podkreślić tę wyjątkowo kobiecą sylwetkę. Sprawdź wskazówki!

Klepsydra figura – odchudzanie. Wskazówki

Figura klepsydry to jedna z najbardziej proporcjonalnych sylwetek, która charakteryzuje się wyraźnym wcięciem w talii oraz zbliżoną szerokością ramion i bioder. Wygląda harmonijnie i kobieco, z wyraźnie zarysowanymi krągłościami. Tkanka tłuszczowa często gromadzi się na ramionach, plecach oraz klatce piersiowej. Chociaż talia jest zazwyczaj wąska i naturalnie zaznaczona, przy przybieraniu na wadze może stawać się mniej wyraźna. Obszarami, gdzie tłuszcz odkłada się często w pierwszej kolejności to biodra i uda. 

Sylwetka klepsydry ma naturalną tendencję do zachowywania proporcji nawet podczas odchudzania. Najważniejsze tutaj jest równomierne spalanie tkanki tłuszczowej, by uniknąć zaburzeń sylwetki. Warto skupić się na regularnym treningu, który ujędrni uda oraz biodra, bez utraty ich objętości. Lepiej unikać nadmiernego ćwiczenia niektórych partii, w tym tych, które mogą optycznie poszerzać talię i ramiona. Nie trenuj zbyt mocno bocznych mięśni brzucha oraz nie podnoś bardzo dużych ciężarów.

Osoba trzymająca w ręku liście jarmużu i natkę pietruszki

Figura klepsydry – dieta

Dieta dla klepsydry powinna wspierać równomierną redukcję tkanki tłuszczowej i pomagać zachować naturalne proporcje sylwetki.

– Zadbaj o zbilansowane posiłki, by każdy zawierał odpowiednią ilość białka, zdrowych tłuszczów i węglowodanów.
– Wprowadź umiarkowany deficyt kaloryczny, około 300-500 kcal dziennie.
– Jedz regularnie co 3-4 godziny, by utrzymać stabilny poziom cukru we krwi.
– Wprowadź do jadłospisu produkty bogate w błonnik, takie jak warzywa, owoce i pełnoziarniste zboża.
– Pij minimum 2 litry wody dziennie.

Unikaj przetworzonej żywności, takiej jak chipsy, słodycze czy fast-foody. Zamiast tego wprowadź do diety takie produkty jak chude mięso (kurczak, indyk), ryby (łosoś, dorsz, tuńczyk), jaja i nabiał oraz roślinne źródła białka. Dobrym wyborem będzie też awokado, orzechy i nasiona oraz węglowodany złożone, takie jak kasze, ryż brązowy i warzywa skrobiowe. Nie zapominaj także o warzywach i owocach. Wyklucz z jadłospisu wszelkie cukry proste, takie jak słodzone soki czy napoje gazowane oraz dużą ilość soli, która może powodować zatrzymanie wody w organizmie.

Panie o figurze klepsydry nie powinny wprowadzać głodówek. Taka sylwetka dobrze reaguje na regularne i odżywcze posiłki, które pomagają utrzymać zdrowy metabolizm. Ten typ powinien też jeść świadomie, by unikać przejadania się.

Figura klepsydry – ćwiczenia

Ćwiczenia dla klepsydry powinny skupiać się na całej sylwetce, bez nadmiernego obciążania jednej partii ciała. Warto zadbać o to, by przeplatać treningi siłowe i cardio. Ćwicz 3-5 razy w tygodniu, łącząc różne aktywności.

Kobieta w odzieży sportowej

Trening siłowy dla figury klepsydry

Kobiety o figurze klepsydry powinny skupić się na kilku obszarach sylwetki. Ten typ wymaga przede wszystkim budowania dolnych partii ciała, czyli bioder, ud i pośladków. Możesz dołączyć do treningu takie ćwiczenia jak:

– przysiady klasyczne (3 serie po 12-15 powtórzeń),
– wykroki (3 serie po 10 wykroków na każdą nogę),
– mostek biodrowy (3 serie po 15 razy),
– martwy ciąg na prostych nogach (3 serie po 10-12 razy).

Trening górnych partii ciała w figurze klepsydry może zawierać poniższe ćwiczenia:

– pompki (3 serie po 8-12 powtórzeń dla wzmocnienia biustu i klatki piersiowej),
– wyciskanie hantli nad głowę (3 serie po 10-12 razy),
– wiosłowanie hantlami w opadzie tułowia (3 serie po 10-12 razy).

Figura klepsydry wymaga także dbania o talię oraz głębokie partie mięśniowe brzucha. Oto kilka przykładowych ćwiczeń, które mogą znaleźć się w Twoim treningu:

– deska (3 serie po 30-60 sekund),
– unoszenie kończyn dolnych leżąc (3 serie po 12-15 razy),
– mountain climbers (3 serie po 30 sekund).

Trening cardio dla figury klepsydry

Oprócz wizyty na siłowni, by rozwijać mięśnie swojej sylwetki klepsydry, niezbędne będą także ćwiczenia cardio. Możesz wybrać swoją ulubioną aktywność, która sprawia Ci przyjemność. Może to być na przykład pływanie, szybki marsz, bieganie lub jazda na rowerze. Warto poświęcić 3-4 dni w tygodniu po 30-45 minut na tego typu trening.

Szybko spalić kalorie pomoże Ci trening HIIT, czyli interwały. To sposób na uzyskanie smukłej figury. Wybierz dowolną formę cardio, na przykład sprint i wykonuj ją w formacie: 30 sekund intensywnej pracy + 1 minuta stanu odpoczynku. Powtarzaj przez 15-20 minut.

Ćwiczenia ujędrniające i kształtujące talię dla figury klepsydry

Jeśli chcesz uzyskać figurę klepsydry, która prezentuje się bardzo harmonijnie, możesz postawić na pilates. Jest to sposób, by popracować nad mięśniami głębokimi brzucha oraz poprawić postawę. Oprócz pracy nad figurą poprawisz samopoczucie i zrelaksujesz się, dzięki świadomemu oddychaniu.

Chcąc schudnąć przy figurze klepsydry, warto wziąć pod uwagę powyższe wskazówki i regularnie wykonywać trening oraz trzymać się diety. Dzięki temu będziesz mogła pochwalić się piękną sylwetką i poczuć się pewniej!

Przeczytaj także:

Waga leżąca pośród warzyw

Figura jabłko – jak schudnąć? Ćwiczenia i dieta dla figury jabłko

Figura typu jabłko to sylwetka z okrągłym brzuchem, szerokimi ramionami i biodrami oraz zgrabnymi nogami. Sprawdź, jak schudnąć, będąc jabłkiem.

Kobieta o figurze gruszki jadąca na rowerze

Figura gruszki – jak schudnąć? Dieta i trening dla gruszki

Figura gruszki cechuje się obfitymi kształtami ud i pośladków. Masz figurę typu gruszka i chcesz schudnąć? Sprawdź ćwiczenia i dietę dla gruszki.

sportowcy spożywający zdrowe przekąski

Jak się odżywiać? Obalamy 5 sportowych mitów żywieniowych

Jak się odżywiać, aby dostarczyć organizmowi witamin, minerałów i antyoksydantów? Od czego zacząć zdrowe odżywianie? Podpowiadamy!

Dieta dla sportowca amatora – składniki odżywcze

Dieta dla sportowca amatora – składniki odżywcze

Warto sprawdzić, jakie produkty spożywcze sportowiec amator powinien włączyć do swojej diety. Jak prawidłowe odżywianie wpływa na udany trening?

Mężczyzna ćwiczący na rowerze stacjonarnym próbujący schudnąć z brzucha po 50 tce

Jak schudnąć z brzucha po 50-tce? Sposób na płaski brzuch

Jak schudnąć z brzucha po 50-tce? Sprawdź sposób na utratę wagi w okolicach brzucha. Czy ważna jest tylko dieta?