Dziewczyny ćwiczące gimnastykę artystyczną z hipermobilnością stawów

Hipermobilność stawów – poznaj przyczyny i objawy 

Dowiedz się, czym jest hipermobilność stawów. Poznaj najlepsze sposoby na walkę z dolegliwością w obrębie narządu ruchu i ciesz się sprawnością.

Zjawisko hipermobilności stawów to schorzenie, które charakteryzuje się zwiększeniem zakresu ruchu w stawach. Najczęściej związane jest z nieprawidłową budową i wiotkością tkanki łącznej. W efekcie możliwe jest wykonywanie nienaturalnych ruchów. Sama dolegliwość w zależności od stopnia nasilenia może nie przeszkadzać w codziennym funkcjonowaniu lub prowadzić do poważnych skutków. W przypadku niektórych sportowców może być także źródłem wielu problematycznych kontuzji. Dowiedz się, czym jest wiotkość stawów, jakie rodzi konsekwencje i jak można przeciwdziałać schorzeniu.

Czym jest hipermobilność stawów?

Stawy w organizmie człowieka pełnią niezwykle istotną funkcję. Odpowiadają za możliwość poruszania kończynami w określonym zakresie. Prawidłowo działające w pewnym momencie stawiają opór, który ma na celu ochronę przed kontuzjami. Osoby cierpiące na zespół hipermobilności z uwagi na zaburzenia w budowie tkanki łącznej wyróżniają się przesuniętą granicą ruchomości stawów. Możliwe jest nienaturalne wyginanie kończyn, które można określić jako większą elastyczność. W niektórych przypadkach hipermobilność wywołuje ból mięśniowo-szkieletowy.

Kobiety ćwiczące streatching z przeprostami w kolanach

Jakie są przyczyny hipermobilności stawów?

Problem związany z nadruchomością stawów może dotykać osoby w każdym wieku. Najczęściej jako źródło występowania problemu wskazuje się czynniki genetyczne. Różnice w budowie kolagenu sprawiają, że osoby dotknięte schorzeniem są w stanie wykonywać nienaturalne ruchy kończynami. Zdecydowanie częściej nadmierna ruchomość stawów dotyka kobiety. Szacuje się, że aż 3-5 razy częściej niż w przypadku mężczyzn.

Przyczyną występowania zmian w obrębie narządu ruchu mogą być  przebyte urazy, zmiany hormonalne, budowa ciała oraz niedostateczna ilość ruchu w dzieciństwie.
Najczęściej lekarz prowadzący diagnostykę wykonuje dokładny wywiad z pacjentem, aby określić potencjalne przyczyny zjawiska.

Zwłaszcza w przypadku dzieci problem z hipermobilnością stawów może być związany również z wieloma groźnymi chorobami. Wiotkość może wynikać z takich chorób, jak: zespół Ehlersa-Danlosa, zespół Downa, zespół Morquio czy zespół Marfana. W każdym z przypadków konieczne jest podjęcie jak najwcześniejszego leczenia, aby zahamować postępowanie choroby i ułatwić prawidłowe funkcjonowanie w przyszłości. Właściwa profilaktyka u najmłodszych jest kluczowa do podniesienia jakości życia.

Jak wygląda diagnostyka hipermobilności?

Właściwa diagnostyka jest kluczem do szybkiego wykrycia ewentualnych problemów i podjęcia skutecznego leczenia. Wstępną ocenę nadmiernej ruchomości stawów i mięśni można przeprowadzić w domu lub u specjalisty. Stosowanych jest kilka technik, które pozwalają na ocenę nadruchomości.

Kobieta rozciągająca się

Skala Beightona

Najbardziej podstawowa metoda stosowana przy ocenie hipermobilności. Może być z powodzeniem przeprowadzona w domu bez wsparcia lekarza. Kryteria brane pod uwagę w tej metodzie to:

– przeprost stawu łokciowego powyżej 10 stopni,

– możliwość przyciągnięcia kciuka do przedramienia,

– przeprost stawu kolanowego powyżej 10 stopni,

– możliwość położenia dłoni płasko na podłodze przy skłonie z wyprostowanymi kolanami,

– przeprost w stawach śródręczno-paliczkowych powyżej 90 stopni.

W celu diagnostyki wystarczy samodzielnie wykonać każde z opisanych zadań. Odnoszące się do pojedynczych kończyn należy wykonać dla lewej i prawej strony. Za każde wykonane przydzielany jest 1 punkt. Wynik powyżej 4 punktów świadczy o wystąpieniu hipermobilności. Wadą tej metody jest brak oceny nadruchomości w stawach dużych, jak barkowy, biodrowy oraz sam kręgosłup.

Metoda Sachse'go

Najczęściej wykorzystywana przez lekarzy i fizjoterapeutów, którzy zajmują się prowadzeniem diagnostyki. Pozwala na ocenę stawów dużych i jest przeprowadzana z wykorzystaniem profesjonalnych narzędzi. Specjaliści wykorzystują goniometr, w celu określenia stopnia hipermobilności. Dokładna diagnostyka pomaga w podjęciu najbardziej skutecznego leczenia i zaproponowaniu rehabilitacji, która będzie adekwatna do rodzaju dolegliwości. Ocena problemu tą metodą wymaga jednak wizyty w profesjonalnym gabinecie.

Jakie objawy wywołuje nadmierna wiotkość stawów?

Nadruchomość stawów może prowadzić do występowania wielu problemów w życiu codziennym. Zależą od stopnia zaawansowania schorzenia i ogólnej sprawności. Pierwsza grupa osób cierpiących na hipermobilność nie doświadcza bólu podczas codziennego funkcjonowania. Dzięki temu wielu pacjentów żyje bez świadomości, że są dotknięci nadruchomością stawów. W drugiej grupie dolegliwości bólowe mogą występować w stopniu przewlekłym lub przy wykonywaniu niektórych ruchów. Pozostałe najczęściej wymieniane objawy hipermobilności to:

– koślawość kolan,
– zmniejszona stabilizacja stawów,
– przewlekły ból pleców,
– słabsze mięśnie,
– płaskostopie,
– bóle głowy,
– zwiększone ryzyko kontuzji.

Dziewczyna ćwicząca gimnastykę artystyczną z hipermobilność stawów

Jak nadmierna ruchomość stawów wpływa na sportowców?

Hipermobilność z uwagi na swoją charakterystykę może być zarówno przeszkodą, jak i pomocą dla sportowców. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania schorzenia i rodzaju uprawianej dyscypliny. Z niektórych aktywności najlepiej kategorycznie zrezygnować, gdy inne nie będą problematyczne, a nawet wskazane. Pomogą bowiem wzmocnić włókna mięśniowe i tym samym poprawić ogólną stabilność stawów. Ważne jest, aby prawidłowo dopasować rodzaj aktywności do możliwości własnego organizmu.

W jakich dyscyplinach zespół hipermobilności przeszkadza?

Niestabilność stawów to schorzenie, które nie zabrania aktywności fizycznej. Ta jest wręcz wskazana w celu wzmacniania mięśni i poprawy ogólnej kondycji. Warto jednak pamiętać, że niektóre rodzaje aktywności są szczególnie obciążające dla stawów i więzadeł. Osoby cierpiące na hipermobilność mają większą skłonność do urazów i kontuzji. Takie rodzaje aktywności, jak rozciąganie, akrobatyka czy gimnastyka powinny odbywać się ze szczególną ostrożnością, a w skrajnych przypadkach należy z nich zrezygnować.

Należy więc pamiętać, że opisywana przypadłość nie eliminuje ze sportu, ale wymaga zachowania wzmożonej ostrożności. 

W jakich sportach nadruchomość stawów może pomóc?

Większa ruchomość stawów może być pozytywnym zjawiskiem w niektórych sportach. Odpowiednio wykorzystana pomaga uzyskać większy zakres ruchu. Ten przydaje się w trakcie biegania, treningach siłowych, czy treningach bokserskich. Kluczem jest właściwa obserwacja organizmu i nauczenie się kontrolowania ciała w taki sposób, aby uniknąć zwichnięć i nadmiernego wyginania kończyn dolnych i górnych.

Zachowanie ostrożności w trakcie treningów sprawia, że przyniosą dobre efekty. Osoby hipermobilne z powodzeniem mogą być aktywne fizycznie i oddać się wielu dyscyplinom. Przy odpowiedniej konsultacji z lekarzem lub fizjoterapeutą można uniknąć niebezpiecznych kontuzji 

Kobieta wykonująca ćwiczenia wzmacniające przy nadruchomości stawów

Jak leczyć przyczyny i objawy nadruchomości stawów?

Właściwe leczenie dolegliwości związanych z hipermobilnością jest kluczem do odzyskania radości z funkcjonowania. Pozwala poprawić zdrowie stawów i uniknąć kontuzji. Pomaga także zmniejszyć ewentualny ból przy wykonywaniu codziennych czynności. Mimo że całkowite wyleczenie dolegliwości nie jest możliwe, to istnieje kilka sposobów na złagodzenie objawów.

Fizjoterapia

Wizyta u fizjoterapeuty stanowi podstawę do skutecznej walki z dolegliwościami. Jest niezbędna w przypadku przewlekłego bólu, a także przy częstych urazach. Specjalista przeprowadzi diagnostykę i sprawdzi zakres ruchu stawów. Na tej podstawie wyznaczy dla osoby dorosłej odpowiedni plan treningowy. Zaproponuje ćwiczenia wzmacniające kluczowe grupy mięśniowe, a także przedstawi jak wykonywać konkretne aktywności.

Właściwa terapia może skutkować odzyskaniem pełnej sprawności i radości z funkcjonowania. Stanowi niezbędny element zwłaszcza dla sportowców. Gwarantuje zwiększenie bezpieczeństwa przy przeciążeniach treningowych.

Kinesiotaping

Pomocny przy hipermobilności może być również kinesiotaping. Specjalne taśmy wpływają na stabilność stawów i ścięgien. Przydają się podczas treningów i chronią przed skręceniami czy zwichnięciami. Najlepiej połączyć stosowanie tego rodzaju produktów z regularnymi wizytami w gabinecie fizjoterapeuty.

Specjalista nie tylko założy taśmy stabilizujące w odpowiednich miejscach, ale również pomoże w wyborze najlepszych. Zaburzenia tkanki łącznej nie będą już dzięki temu stanowiły dużego problemu przy uprawianiu sportu.

Kobieta pływająca w basenie przeciwdziałająca hipermobilności stawów

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie

Cierpiący na hipermobilność bardzo często mają opory przed oddaniem się aktywności fizycznej. Ta bowiem kojarzy się z bólem i ryzykiem kontuzji. Właściwie wykonana może jednak przynieść bardzo dobre efekty. Pozwala wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję. W efekcie stanowi ważny element leczenia łagodnego zespołu hipermobilności stawów.

Szczególnie polecane aktywności sportowe, które wspierają organizm, a jednocześnie są bezpieczne to: pływanie, ćwiczenia w wodzie, pilates, nordic walking i jazda na rowerze. Zdecydowanie się na mało obciążające sporty przynosi doskonałe efekty. Aktywność fizyczna pomaga uniknąć urazów stawów, a jednocześnie wspiera ogólną sprawność ciała. Wybór odpowiednich dyscyplin najlepiej jednak zawsze skonsultować z fizjoterapeutą. Na podstawie wiedzy o dokładnym stanie zdrowia doradzi w kwestii bezpieczeństwa uprawiania poszczególnych aktywności.

Fizykoterapia

Uzupełnieniem leczenia może być także fizykoterapia. Proponowana w tej grupie elektrostymulacja sprawdzi się dla osób w różnym wieku. Pomaga budować siłę i wspiera rozwój mięśni. W efekcie prowadzi do poprawy stabilności i chroni przed kontuzjami.

Obecnie najczęściej realizowana jest w specjalnych kombinezonach, które wysyłają do ciała impulsy elektryczne. Właściwie dobrane mogą być używane zarówno w odniesieniu do dzieci, jak i osób dorosłych. W każdym przypadku sprawdzą się świetnie i pozwolą na wykonanie całego treningu. Plusem fizykoterapii jest również stały nadzór specjalisty, który czuwa nad bezpieczeństwem i prawidłową postawą w trakcie aktywności.

Wiotkość stawów ma sporo konsekwencji. Warto jest znać objawy tego schorzenia żeby móc mu przeciwdziałać, zbudować siłę i ochronić się przed kontuzjami

Przeczytaj także:

Grupa ludzi biegnąca w sportowych ubraniach

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda

Naciągnięcie mięśnia dwugłowego uda to kontuzja biegacza i nie tylko. Co powinieneś widzieć o tym urazie? Sprawdź!

Masowanie stawu skokowego piłką do mobility

Uraz stawu skokowego – objawy, leczenie i rehabilitacja

Jak leczyć skręcenie kostki? Wszystko zależy od stopnia urazu stawu skokowego. Czas na rehabilitację kostki to jednak zawsze przerwa w treningach.

Kobieta przyjmująca kolagen dla sportowców w shakerze

Kolagen dla sportowców – w czym pomaga i jak suplementować?

Kolagen dla sportowców pomaga na stawy i chroni przed urazami. Poznaj najważniejszy zasady suplementacji i wybierz najlepszy kolagen na stawy!

kobiety i mężczyźni w kaskach i ochraniaczach jadący na rolkach w mieście

Czy jazda na rolkach obciąża kolana? Jak jeździć by dbać o stawy?

Bezpieczna jazda na rolkach wymaga odpowiedniego przygotowania. Co robić, aby nie obciążać stawów? Podpowiadamy!