Jakie są przyczyny hipermobilności stawów?
Problem związany z nadruchomością stawów może dotykać osoby w każdym wieku. Najczęściej jako źródło występowania problemu wskazuje się czynniki genetyczne. Różnice w budowie kolagenu sprawiają, że osoby dotknięte schorzeniem są w stanie wykonywać nienaturalne ruchy kończynami. Zdecydowanie częściej nadmierna ruchomość stawów dotyka kobiety. Szacuje się, że aż 3-5 razy częściej niż w przypadku mężczyzn.
Przyczyną występowania zmian w obrębie narządu ruchu mogą być przebyte urazy, zmiany hormonalne, budowa ciała oraz niedostateczna ilość ruchu w dzieciństwie. Najczęściej lekarz prowadzący diagnostykę wykonuje dokładny wywiad z pacjentem, aby określić potencjalne przyczyny zjawiska.
Zwłaszcza w przypadku dzieci problem z hipermobilnością stawów może być związany również z wieloma groźnymi chorobami. Wiotkość może wynikać z takich chorób, jak: zespół Ehlersa-Danlosa, zespół Downa, zespół Morquio czy zespół Marfana. W każdym z przypadków konieczne jest podjęcie jak najwcześniejszego leczenia, aby zahamować postępowanie choroby i ułatwić prawidłowe funkcjonowanie w przyszłości. Właściwa profilaktyka u najmłodszych jest kluczowa do podniesienia jakości życia.