Tenisista grający mecz na korcie

Ile trwał najdłuższy mecz w historii tenisa?

Od czasu do czasu zdarza się, że pojedynki tenisowe trwają naprawdę długo. Jesteś ciekawy, ile trwał najdłuższy mecz w historii tenisa? Sprawdź!

Tenis to jeden z najchętniej śledzonych sportów na świecie. Każdego roku gromadzi on na kortach oraz przed telewizorami miliony widzów. Co ich przyciąga? Z całą pewnością jest to dramaturgia spotkań, które często potrafią być bardzo zacięte i kilkukrotnie w ciągu jednej gry zmieniać swój przebieg. W historii dyscypliny nie brakuje jednak pojedynków, które zapisały się nienaturalną długością. Ile trwały najdłuższe mecze tenisa w historii? Zachęcamy do zgłębienia tego zagadnienia!

Ile trwa przeciętny mecz tenisowy?

Aby zrozumieć skalę najdłuższego meczu w historii tenisa, warto najpierw dowiedzieć się, ile trwa przeciętny mecz. Tenis ziemny to sport, w którym czas spotkania nie jest określony przez zasady. Trwa ono do momentu, aż nie przyniesie ostatecznego rozstrzygnięcia. W przypadku meczu kobiet gra toczy się do dwóch wygranych setów, a w przypadku mężczyzn do trzech.

Długość spotkania zależy głównie od tego, ile setów potrzebują gracze, aby rozstrzygnąć wynik. Można jednak powiedzieć, że przeciętny mecz tenisowy trwa od 1,5 do 2 godzin. Zdarzały się jednak spotkania trwające o wiele dłużej, co było spowodowane brakiem istnienia tie-breaka, który został wprowadzony w latach 70. XX wieku. Wcześniej zawodnicy grali, dopóki któryś z nich nie uzyskał przewagi dwóch gemów, co potrafiło bardzo mocno przeciągnąć mecz.

Dwóch tenisistów dziękujących sobie za dobry mecz

Najdłuższe mecze w historii tenisa – co warto o nich wiedzieć?

Tenis w swojej długiej historii miał wiele meczów, które wyróżniły się na tle innych spotkań pod kątem czasu trwania pojedynku. Osoby, które są zainteresowane tenisem, powinny mieć wiedzę, co najmniej na temat TOP 3 najdłuższych meczów tenisowych w dziejach. Co ciekawe, wszystkie one miały miejsce w XXI wieku. Oto trzy najdłuższe spotkania w historii tenisa.

Fabrice Santoro – Arnaudo Clement (French Open 2004)

Trzecie miejsce na podium zajmuje starcie Fabrice'a Santoro z Arnaudo Clementem, które zostało stoczone podczas French Open w 2004 roku. Był to pojedynek w ramach pierwszej rundy turnieju. Francuzi rozegrali mecz na pełnym dystansie, a o zwycięstwie miał przesądzić ostatni set odbywający się na zasadzie gry na przewagi. Spotkanie zakończyło się wynikiem 6-4, 6-3, 6-7(5), 3-6, 16-14, a jego czas wyniósł 6 godzin i 33 minuty.

John Isner – Kevin Anderson (Wimbledon 2018)

Drugi co do długości pojedynek tenisowy w historii stał się udziałem Johna Isnera oraz Kevina Andersona. Miał on miejsce w 2018 roku podczas prestiżowego Wimbledonu. Cechą charakterystyczną obu tenisistów jest bardzo mocny serwis, który ma kluczowe znaczenie na trawiastych kortach. Oprócz tego stawką meczu był awans do finału imprezy.

Mecz został rozstrzygnięty na korzyść Andersona wynikiem 7-6(6), 6-7(5), 6-7(9), 6-4, 26-24. Czas pojedynku wyniósł 6 godzin i 36 minut, co dało mu drugie miejsce pod tym kątem w historii dyscypliny. Z powodu przeciągającego się decydujące seta, w 2019 roku wprowadzono zmiany, które zmieniły jego format na super tie-breaka, który od tamtej pory jest grany do 10. Co ciekawe, uczestniczący w tym pojedynku John Isner już wcześniej zdążył zapisać się do historii tenisa, o czym zaraz.

Najdłuższy mecz tenisa w historii – ile trwał?

Tym sposobem dochodzimy do najdłuższego meczu tenisowego w historii. Miał on miejsce w dniach 22-24 czerwca 2010 roku podczas Wimbledonu. W pierwszej rundzie tego prestiżowego turnieju stanęli naprzeciwko siebie właśnie opisywany wyżej Amerykanin John Isner oraz Francuz Nicolas Mahut. Spotkanie potoczyło się w sposób, którego nikt nie mógł przewidzieć, ponieważ trwało dokładnie 11 godzin i 5 minut. Jak do tego doszło?

Tenisistka grająca swój najdłuższy mecz w karierze

Przebieg spotkania

Mecz rozpoczął się 22 czerwca o godzinie 18:18. Tego dnia rozegrano cztery sety, które nie przyniosły rozstrzygnięcia, dlatego też o godzinie 21:07 podjęto decyzję o przerwaniu meczu z powodu zbyt później pory i dokończeniu go następnego dnia.

Grę wznowiono 23 czerwca o 14:05. Spotkanie było na tyle zacięte, że kolejne godziny nie przynosiły żadnego rozstrzygnięcia. O 17:45 mecz już zyskał miano najdłuższego w historii, ale do ostatecznego rozstrzygnięcia było jeszcze daleko. O godzinie 21:17 ponownie zdecydowano o przerwaniu meczu ze względu na późną porę i dokończeniu go 24 czerwca.

Był to dzień, który w końcu przyniósł rozstrzygnięcie pojedynku. O godzinie 16:48 John Isner wyeliminował Nicolasa Mahuta z Wimbledonu, a zegar zatrzymał się na czasie 11 godzin i 5 minut. Wynik spotkania był kosmiczny – 6:4, 3:6, 6:7(7), 7:6(3), 70:68. Isner poległ jednak w drugiej rundzie turnieju, przegrywając z Thiemo de Bakkerem w trzech setach.

Jakie inne rekordy pobiło to spotkanie?

Niesamowity czas rozgrywki to niejedyny rekord, które pobiło starcie Isnera z Mahutem. Tych było zdecydowanie więcej. Spotkanie to zapisało się w historii również największą liczbą rozegranych gemów od czasów wprowadzenia tie-breaka. Tych w meczu było 183. Mecz wyśrubował również rekord, jeżeli chodzi o liczbę gemów w pojedynczym secie (138), najdłuższy czas pojedynczego seta (8 godzin i 11 minut), a także najwięcej asów serwisowych w jednym meczu (216).

Rekordowe mecze w historii kobiecego tenisa

Długość meczów w kobiecym tenisie jest krótsza ze względu na mniejszą liczbę rozgrywanych setów. Najdłuższy mecz w historii kobiecego tenisa miał miejsce w 1984 roku podczas turnieju rozgrywanego w Richmond. Wtedy to naprzeciwko siebie stanęły dwie amerykańskie zawodniczki – Vicki Nelson-Dunbar oraz Jean Hepner. Pojedynek pomiędzy tenisistkami trwał 6 godzin i 31 minut i zakończył się wynikiem 6:4, 7:6(11).

A jak wygląda kwestia najdłuższego kobiecego spotkania podczas turnieju Wielkiego Szlema? Ten rekord został ustanowiony podczas czwartej rundy Australian Open w 2011 roku. W spotkaniu tym naprzeciwko siebie stanęły Francesca Schavione oraz Swietłana Kuzniecowa. Mecz trwał 4 godziny i 44 minuty i zakończył się wynikiem 6:4,1:6,16:14.

Najdłuższe mecze tenisowe w historii – podsumowanie

Tenis to sport, który nie posiada w swoich zasadach ograniczeń czasowych. Mecz trwa tyle, ile jest potrzebne do rozstrzygnięcia pojedynku. W historii prowadziło to do wielu nienaturalnie długich spotkań. Ciężko jednak oczekiwać, aby opisane rekordy zostały kiedykolwiek poprawione ze względu na zmiany w regulaminach, które ograniczają liczbę gemów w ostatnim secie. 

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby śrubować swoje własne rekordy podczas rekreacyjnej gry! Jeżeli jesteś sympatykiem gry w tenisa lub planujesz rozpocząć swoją przygodę z tym fascynującym sportem, sprawdź, ofertę Decathlon. W asortymencie znajdziesz między innymi rakiety tenisowe, piłki do tenisa czy torby tenisowe, a także odzież sportową. Ciesz się grą razem z markami sieci Decathlon!

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

Dwie pary przygotowujące się do gry mieszanej w tenisa ziemnego

Mikst, czyli co powinieneś wiedzieć o grze mieszanej w tenisie

Tenis ziemny cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Jedną z odmian jest gra mieszana. Mikst w tenisie – co warto o nim wiedzieć?

kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Squash a tenis – podobieństwa i różnice sportów rakietowych

Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?

Ile zarabia trener tenisa ziemnego?

Ile zarabia trener tenisa ziemnego?

Trenowanie przyszłych gwiazd tenisa to prestiżowy zawód. Ile zarabia trener oraz instruktor tenisa ziemnego? Oto zarobki trenerów na rynku pracy!

Mężczyzna robiący rozgrzewkę tenisową

Prawidłowa rozgrzewka tenisowa – trening tenisa

Przed grą w tenisa obowiązkowo powinna odbyć się rozgrzewka. Jak powinna wyglądać prawidłowa rozgrzewka tenisowa? Dowiedz się z naszego tekstu!