Polska Hokej Liga – jakie stwarza warunki finansowe?
Najważniejsze rozgrywki hokeja w Polsce odbywają się pod nazwą Polska Hokej Liga (PHL). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nasz kraj nie jest potęgą w tym sporcie, a to ma bezpośrednie przełożenie na prestiż ligi. PHL zarówno pod kątem poziomu rozgrywek, jak i oferowanych kontraktów jest daleko w tyle za ligami z takich państw jak USA, Kanada czy Rosja. Pensje zawodników są zdecydowanie niższe niż w najlepszych ligach świata. Kluby mają również dosyć ograniczone budżety, co bezpośrednio wpływa na wysokość wynagrodzeń.
Dosyć skromne wynagrodzenia w świecie polskiego hokeja sprawiają, że zawodnicy muszą stawać przed licznymi wyzwaniami. Problem dotyczy głównie młodych, aspirujących polskich hokeistów. Na samym początku kariery wysokość zarobków jest naprawdę niewielka. To zmusza graczy do łączenia gry w hokeja z dodatkowymi źródłami dochodu. Często jest to konieczne, aby móc się utrzymać. To także spory problem, ponieważ młody talent nie może całkowicie poświęcić się grze w hokeja.
Wspomniany problem przekłada się również na poziom ligi. Brak środków na wynagrodzenia sprawia, że najbardziej utalentowani hokeiści już w młodym wieku wyjeżdżają do zagranicznych lig. Tam mogą liczyć na wyższe pensje, a także większe wsparcie w rozwoju. To jednak sprawia, że w polskiej lidze brakuje solidnych zawodników, którzy mogliby podnosić poziom, a tym samym przynosić zyski klubom.