Hokeista trenujący trącenia krążka kijkiem na lodowisku

Ile zarabia hokeista w Polsce?

Hokej na lodzie jest w naszym kraju mniej popularny niż piłka nożna. Ile zarabia hokeista w Polsce? Sprawdźmy temat zarobków hokeistów w Polsce!

Hokej w naszym kraju ma raczej opinię niszowego sportu. Nie jest on tak popularny, jak między innymi w Ameryce Północnej, Rosji czy nawet w Czechach i Słowacji. Sprawia to, że Polska Hokej Liga nie należy do najbardziej prestiżowych i najlepiej opłacanych lig na świecie. Ile zarabia się w hokeju na lodzie w naszym kraju? 

Polska Hokej Liga – jakie stwarza warunki finansowe?

Najważniejsze rozgrywki hokeja w Polsce odbywają się pod nazwą Polska Hokej Liga (PHL). Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że nasz kraj nie jest potęgą w tym sporcie, a to ma bezpośrednie przełożenie na prestiż ligi. PHL zarówno pod kątem poziomu rozgrywek, jak i oferowanych kontraktów jest daleko w tyle za ligami z takich państw jak USA, Kanada czy Rosja. Pensje zawodników są zdecydowanie niższe niż w najlepszych ligach świata. Kluby mają również dosyć ograniczone budżety, co bezpośrednio wpływa na wysokość wynagrodzeń.

Dosyć skromne wynagrodzenia w świecie polskiego hokeja sprawiają, że zawodnicy muszą stawać przed licznymi wyzwaniami. Problem dotyczy głównie młodych, aspirujących polskich hokeistów. Na samym początku kariery wysokość zarobków jest naprawdę niewielka. To zmusza graczy do łączenia gry w hokeja z dodatkowymi źródłami dochodu. Często jest to konieczne, aby móc się utrzymać. To także spory problem, ponieważ młody talent nie może całkowicie poświęcić się grze w hokeja.

Wspomniany problem przekłada się również na poziom ligi. Brak środków na wynagrodzenia sprawia, że najbardziej utalentowani hokeiści już w młodym wieku wyjeżdżają do zagranicznych lig. Tam mogą liczyć na wyższe pensje, a także większe wsparcie w rozwoju. To jednak sprawia, że w polskiej lidze brakuje solidnych zawodników, którzy mogliby podnosić poziom, a tym samym przynosić zyski klubom.

Kobieta w odzieży bramkarza broniąca bramki przed napastnikiem

Czynniki wpływające na zarobki hokeistów w Polsce

Wysokość wynagrodzenia hokeisty w Polsce zależy od wielu czynników. Zarobki mogą się różnić w zależności od:

 – posiadanego doświadczenia zawodnika, 

– poziomu umiejętności, 

– pozycji, na której gra hokeista. 

Co jest oczywiste – kapitan oraz czołowe postacie w drużynie mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż zawodnik będący uzupełnieniem składu. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zarobki te są o wiele niższe niż ich odpowiedników w silniejszych ligach.

Na stosunkowo niskie wynagrodzenia ma wpływ także sytuacja finansowa klubów. W naszym kraju budżet klubowy jest uzależniony głównie od sponsorów oraz wsparcia ze strony władz lokalnych. W Polsce hokej nie jest popularnym sportem. To przekłada się na niską sprzedaż biletów oraz niskie wpływy z racji praw telewizyjnych. Ograniczone zarobki klubu nie pozwalają na wypłacanie zawodnikom wysokich pensji.

Sędzia trzymający krążek hokejowy w ręku obok zawodnicy  z kijakami w rękach

Ile zarabia hokeista w Polskiej Hokej Lidze?

Średnie wynagrodzenie miesięcznie w polskiej lidze wynosi kilka tysięcy złotych miesięcznie. Oznacza to, że jest ono podobne do ogólnej średniej zarobków w polskich firmach. Zarobki ważniejszych postaci w zespole mogą sięgać około 10 tys. złotych w ciągu miesiąca. Wynagrodzenia największych gwiazd ligi wynoszą natomiast około 20 tys. złotych brutto na miesiąc. Daje to mniej więcej realną kwotę w wysokości 150-200 tys. złotych na rękę rocznie. Trzeba się jednak sporo napracować, aby je osiągnąć.

Ile zarabia trener hokeja w Polsce?

Zawód trenera klubu hokejowego w Polsce również nie należy do najlepiej opłacanych. W tym przypadku również wysokość wynagrodzenia jest zróżnicowana i może się znacznie różnić pomiędzy poszczególnymi trenerami. Kwota zależy od takich czynników jak doświadczenie i dotychczasowe sukcesy, jednak w praktyce trener zarabia mniej niż największe gwiazdy. Szacuje się, że na tego typu stanowisku wynagrodzenie wynosi od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Czy to dużo? Niech każdy już oceni samodzielnie.

Przeczytaj także:

Krążek leżący na lodowisku hokeiści wznawiający grę po bramce czyli buliku w hokeju

Bulik w hokeju, czyli gdzie przejść po zdobyciu bramki

W hokeju podobnie jak w piłce nożnej gra jest wznawiana w konkretnym z 9-ciu miejsc. Czym jest bulik w hokeju? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Przepychanki przeciwników podczas gry prowokujące do bójki w hokeju

Bójki w hokeju na lodzie – czy to integralna część tego sportu?

Nieodłącznym elementem dyscypliny, jaką jest hokej, są bójki na lodzie. Czy bójki w hokeju na lodzie to integralna część tego sportu? Sprawdź!

Sędzia trzymający krążek hokejowy w ręku obok zawodnicy  z kijakami w rękach

Krążek hokejowy – z czego wykonany jest krążek do gry w hokeja?

Krążek hokejowy musi być wytrzymały, aby znosić obciążenia tego sportu. Z czego wykonany jest profesjonalny krążek do hokeja? Sprawdź!

Zawodnicy hokeja na lodzie ubrani w akcesoria ochronne by uniknąć kontuzji podczas gry

Jakie kontuzje w hokeju na lodzie zdarzają się najczęściej?

Hokej na lodzie to sport drużynowy, w którym kontuzje zdarzają się dość często. Jakich urazów zawodnicy doznają najczęściej?

Chłopak ubierający strój bramkarza hokejowego w szatni

Jak wygląda i z czego składa się strój bramkarza hokejowego?

Hokej na lodzie wymaga zaopatrzenia się w odpowiedni strój, sprzęt bramkarski i akcesoria. Sprawdź, jak wygląda strój bramkarza hokejowego.