Mężczyzna witający się z trenerem personalnym przed treningiem na siłowni

Ile zarabia trener personalny w Polsce?

Sprawdź, ile zarabia trener personalny. Dowiedz się, od czego zależą zarobki trenera personalnego i ile możesz zarabiać w Polsce w tym zawodzie.

Praca w charakterze trenera personalnego zyskuje w ostatnich czasach na popularności. Coraz więcej osób ma świadomość, jak ważna jest aktywność fizyczna w utrzymaniu dobrego zdrowia, a trenerzy to osoby, które mają w tym pomagać. Czy to jednak opłacalne zajęcie? Sprawdź, ile zarabia trener personalny na siłowni, od czego zależy wysokość jego wynagrodzenia i w jaki sposób może wpływać na jego zwiększenie.

Zarobki trenera personalnego – co się na nie składa? Od czego zależą?

Ile zarabia trener personalny? Wynagrodzenie trenera personalnego, podobnie jak w każdej innej branży, jest różna i zależy od wielu czynników. Pierwszym i dosyć znaczącym kryterium jest fakt, z jakim rodzajem trenera personalnego mamy do czynienia. Można mówić głównie o:

Trener personalny freelancer – to taka osoba, która działa na własną rękę i jest w bardzo dużej mierze niezależna. Może prowadzić zajęcia w różnych miejscach, także na siłowniach lub w klubach fitness, ale wówczas powinna być związana umową z danym miejscem, by móc świadczyć w nim swoje usługi. Z reguły trenerzy freelancerzy mają możliwość zarobienia nieco więcej, ponieważ to od nich zależy wysokość godzinowej stawki.

Trenerzy zatrudnieni w klubach fitness – to osoby, których usługi można pobierać w miejscach, w których są zatrudnieni. Wówczas trener otrzymuje stałą pensję i, w zależności od umowy z pracodawcą, prowizje od poszczególnych treningów. Na jego pensję wpływa także wykształcenie i doświadczenie zawodowe.

Od czego jeszcze mogą zależeć zarobki trenerów personalnych? Oto kilka ważnych aspektów:

Liczba klientów – wiadomo, im więcej klientów, tym lepiej dla portfela trenera osobistego. Często zdarza się, że klienci wykupują od razu całe pakiety treningów, by móc osiągnąć założone cele fitness, co też przekłada się na większy zarobek trenera. Wypracowana baza klientów może zapewnić trenerowi stały i stabilny dochód.

Miejsce pracy – to także ma duży wpływ na wysokość przychodów. Trener może prowadzić zajęcia na przykład w domu klienta – to najlepiej opłacalna forma, ponieważ do kosztów wlicza się także między innymi czas dojazdów i swego rodzaju prestiż takiej usługi. W wielu przypadkach treningi odbywają się na terenach siłowni – tutaj istotna jest forma rozliczenia z danym miejscem i wysokością prowizji, jaką trener musi uiścić za możliwość pracy w danym miejscu. Obecnie ciekawą formą są także siłownie 24/7 – często nie wymagają one opłat za prowadzenie w nich treningów osobistych, co wydaje się korzystną opcją zarówno dla trenerów, jak i ich klientów.

Lokalizacja – im większe i prężniej rozwijające się miasto, tym więcej klientów i tym samym wyższe stawki oraz większa liczba podopiecznych.

Koszty prowadzenia działalności – duża część trenerów personalnych prowadzi własną działalność gospodarczą. To także generuje swego rodzaju koszty, które trener musi uwzględnić, ustalając swoją stawkę za godzinę treningu.

Wykształcenie – w wielu przypadkach ono także ma wpływ na wysokość wynagrodzenia. Jeśli trener jest absolwentem dietetyki czy fizjoterapii, może liczyć na wyższe stawki.

Kobieta w odzieży fitness trzymająca hantle pod okiem  trenerki personalnej

Ile zarabia trener personalny – wysokość zarobków w Polsce

Ile zarabia trener personalny w Polsce? To pytanie zadaje sobie wielu kandydatów na to stanowisko. Nie da się ukryć, że jest to zajęcie dosyć dobrze opłacane w naszym kraju, ale konkurencja na rynku pracy jest także całkiem duża. Kluby fitness i siłownie wyrastają niczym grzyby po deszczu, a wraz z nimi pojawiają się nowi trenerzy. By więc móc liczyć na naprawdę dobry zarobek, trzeba się przyłożyć i poświęcić czas na naukę, by być profesjonalistą w swoim fachu.

Czas jednak przejść do konkretów – ile zarabia trener personalny w Warszawie i innych dużych miastach? Prowadzenie zajęć fitness w stolicy łączy się ze stawką godzinową w wysokości od 100 do do 250 złotych za godzinę treningu, co przekłada się mniej więcej na ponad 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie. W mniejszych miastach, jak na przykład Poznań czy Łódź, średnia stawka za godzinę waha się w granicach 100-200 złotych.

Jak widać, rozstrzał w widełkach płacowych jest dosyć spory, a wszystkie kwoty są jedynie szacowane i mogą w dużej mierze różnić się od rzeczywistości. Nie zmienia to jednak faktu, że trener personalny z dużym doświadczeniem i wiedzą, stałą bazą klientów i dużą ilością czasu przeznaczaną na pracę, może mieć naprawdę satysfakcjonujące zarobki. Dobry trener personalny, prowadzący swoją markę, może na przykład liczyć na wynagrodzenie rzędu kilkunastu tysięcy miesięcznie netto – to są realne liczby!

Jak można podnieść wysokość zarobków w branży fitness?

Prowadzenie treningów personalnych i układanie planów treningowych to jednak nie wszystko, na czym może zarabiać trener personalny. Zarobki może on sukcesywnie zwiększać, wdrażając w życie kilka dodatkowych działań. Trener osobisty zarobki może zwiększyć poprzez:

Rozszerzenie działalności o inne usługi – wielu trenerów personalnych dokształca się, często wybierając studia wyższe lub różnego rodzaju kursy. Jeśli na przykład masz wiedzę z dziedziny dietetyki, rehabilitacji czy fizjoterapii, możesz to wykorzystać, dodając do swojej oferty usługi z tego zakresu. To bardzo odpowiedzialne, ale także dobrze płatne działania.

Wprowadzenie treningów grupowych – możesz jako instruktor zaoferować swoim klientom zajęcia grupowe. Wówczas w tym samym czasie masz możliwość zarobić więcej, niż podczas spotkania z jednym podopiecznym.

Sprzedaż własnych produktów – jeśli masz zaufaną bazę klientów i dobrą renomę w swoim środowisku, możesz postąpić o krok dalej i wprowadzić na rynek swoje produkty związane z branżą fitness. Mogą to być na przykład ubrania treningowe lub różnego rodzaju akcesoria treningowe. Jeśli jesteś specjalistą w branży, może to być także e-book lub szkolenie dla trenerów. Będzie to stanowiło część Twojego dochodu pasywnego.

Działania marketingowe – promowanie się na przykład w social mediach może dostarczyć Ci wielu nowych klientów. Co więcej, gdy zyskasz odpowiednią liczbę obserwujących na swoich mediach społecznościowych, możesz brać udział w tak zwanym influencer marketingu i reklamować na swoich kontach produkty różnych marek. To także ciekawy sposób na dodatkowe pieniądze w portfelu.

Zawód trenera personalnego może być naprawdę dochodowy. Praca w imię zdrowego stylu życia jest bardzo odpowiedzialna, a co za tym idzie, dobrze opłacalna. Oferuj swoim klientom szeroki zakres usług, rozwijaj się i zarabiaj na tym, co kochasz!

Przeczytaj także:

Trener personalny tłumaczący kobiecie parametry z wagi BMI

Jak zostać trenerem personalnym?

Chcesz sprawdzić się w nowym zawodzie i planujesz karierę jako trener personalny? Sprawdź, jak zostać trenerem personalnym.

Ile zarabia trener tenisa ziemnego?

Ile zarabia trener tenisa ziemnego?

Trenowanie przyszłych gwiazd tenisa to prestiżowy zawód. Ile zarabia trener oraz instruktor tenisa ziemnego? Oto zarobki trenerów na rynku pracy!

Piłkarz w odzieży piłkarskiej trzymający piłkę stojąc na stadionie

Ile zarabia trener piłki nożnej? Zarobki trenera sportowego

Ile zarabia trener sportowy? Sprawdź, od czego zależy wysokość zarobków trenera piłkarskiej drużyny.

kobieta w odzieży fitness trenująca z hantlami na ławce skośnej do ćwiczeń

Trening siłowy dla kobiet - co warto wiedzieć?

Trening siłowy przynosi rozmaite korzyści, niezależnie czy jesteś kobietą, czy mężczyzną. Wejdź i przeczytaj jak się z tym skutecznie zmierzyć!

Mężczyzna robiący trening siłowy na redukcji

Trening siłowy na redukcji – o czym pamiętać? Wskazówki

Chcesz podjąć się treningu siłowego na redukcji? Co daje? Jak ćwiczyć? Jakie ciężary dobierać? Oto jak wygląda trening siłowy podczas redukcji.