Zarobki trenera personalnego – co się na nie składa? Od czego zależą?
Ile zarabia trener personalny? Wynagrodzenie trenera personalnego, podobnie jak w każdej innej branży, jest różna i zależy od wielu czynników. Pierwszym i dosyć znaczącym kryterium jest fakt, z jakim rodzajem trenera personalnego mamy do czynienia. Można mówić głównie o:
– Trener personalny freelancer – to taka osoba, która działa na własną rękę i jest w bardzo dużej mierze niezależna. Może prowadzić zajęcia w różnych miejscach, także na siłowniach lub w klubach fitness, ale wówczas powinna być związana umową z danym miejscem, by móc świadczyć w nim swoje usługi. Z reguły trenerzy freelancerzy mają możliwość zarobienia nieco więcej, ponieważ to od nich zależy wysokość godzinowej stawki.
– Trenerzy zatrudnieni w klubach fitness – to osoby, których usługi można pobierać w miejscach, w których są zatrudnieni. Wówczas trener otrzymuje stałą pensję i, w zależności od umowy z pracodawcą, prowizje od poszczególnych treningów. Na jego pensję wpływa także wykształcenie i doświadczenie zawodowe.
Od czego jeszcze mogą zależeć zarobki trenerów personalnych? Oto kilka ważnych aspektów:
– Liczba klientów – wiadomo, im więcej klientów, tym lepiej dla portfela trenera osobistego. Często zdarza się, że klienci wykupują od razu całe pakiety treningów, by móc osiągnąć założone cele fitness, co też przekłada się na większy zarobek trenera. Wypracowana baza klientów może zapewnić trenerowi stały i stabilny dochód.
– Miejsce pracy – to także ma duży wpływ na wysokość przychodów. Trener może prowadzić zajęcia na przykład w domu klienta – to najlepiej opłacalna forma, ponieważ do kosztów wlicza się także między innymi czas dojazdów i swego rodzaju prestiż takiej usługi. W wielu przypadkach treningi odbywają się na terenach siłowni – tutaj istotna jest forma rozliczenia z danym miejscem i wysokością prowizji, jaką trener musi uiścić za możliwość pracy w danym miejscu. Obecnie ciekawą formą są także siłownie 24/7 – często nie wymagają one opłat za prowadzenie w nich treningów osobistych, co wydaje się korzystną opcją zarówno dla trenerów, jak i ich klientów.
– Lokalizacja – im większe i prężniej rozwijające się miasto, tym więcej klientów i tym samym wyższe stawki oraz większa liczba podopiecznych.
– Koszty prowadzenia działalności – duża część trenerów personalnych prowadzi własną działalność gospodarczą. To także generuje swego rodzaju koszty, które trener musi uwzględnić, ustalając swoją stawkę za godzinę treningu.
– Wykształcenie – w wielu przypadkach ono także ma wpływ na wysokość wynagrodzenia. Jeśli trener jest absolwentem dietetyki czy fizjoterapii, może liczyć na wyższe stawki.