mężczyzna idący w plenerze z workiem foliowym w ręce

Jak długo rozkładają się śmieci - od szkła, przez plastik, papier, metal, po odpady innego typu

Śmieci produkuje każdy z nas. Jedne ulegają rozkładowi szybciej, inne wolniej. Jeśli chcesz wiedzieć, jak długo rozkładają się odpady, zapraszamy!

Ile rozkłada się żyłka wędkarska? A ile pieluszka jednorazowa? Ile czasu zajmuje rozłożenie się niedopałka papierosa? A ile puszki z aluminium? Czas rozkładu tych odpadów różni się od siebie, ale ma jednak coś wspólnego. Jest zatrważająco długi. Większość ludzi nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, ile czasu rozkładają się produkowane przez nas codziennie śmieci. Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę w tym temacie, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem.

Segregacja śmieci  i recykling - jak długo rozkładają się odpady trafiające na wysypisko

Dziesiątki, setki, a nawet tysiące lat - tyle czasu zajmuje rozłożenie się różnego rodzaju śmieci. Pamiętajmy o tym za każdym razem, gdy w naszym wózku z zakupami lądować będą kolejne plastikowe opakowania. Pomyślmy o tym, gdy w sklepie kolejny raz sięgniemy po jednorazową reklamówkę i jak kupimy kolejną papierową gazetę codzienną. Dlaczego? Ponieważ każdego dnia wyrzucamy nowe porcje śmieci, które trafiają potem na wysypisko, a czasami kończą nawet w morzach i oceanach. Dlatego tak istotne jest ograniczenie ilości produktów jednorazowych i dokładne segregowanie odpadów. Segregacja pozwala bowiem na ponowne wykorzystywanie niektórych surowców wtórnych. Dzięki plastikowym butelkom, powstaje na przykład materiał polarowy. A dzięki opakowaniom papierowym, ekologiczny papier toaletowy. W trosce o środowisko i przyszłe dobro naszej planety, dbajmy więc o segregację śmieci.

ludzie sprzątający środowisko

Szkło - ile czasu rozkłada się szkło

Czas potrzebny na całkowity rozkład szkła jest niezwykle długi. Wynosi bowiem od 2000 do 4000 lat. Skąd to wiemy? Ponieważ znalezione na terenie wykopalisk archeologicznych najstarsze szklane koraliki, datuje się na około 2000 lat p.n.e. Mimo wszystko, do przechowywania żywności, zalecamy korzystanie z opakowań szklanych jako alternatywy dla opakowań plastikowych. Dlaczego? Ponieważ szkło w zdecydowanej większości można poddać recyklingowi. Tworzony jest on bowiem z piasku kwarcowego, co sprawia, że materiał ten jest co prawda dość kruchy, jednak zdecydowanie nie jest on toksyczny. Można więc wykorzystywać go wielokrotnie. Przetwarzanie szkła jest w obecnych czasach bardzo powszechne, dlatego warto kupować szklane opakowania zamiast opakowań z tworzyw sztucznych.

Plastik i tworzywa sztuczne - jak szybko rozkłada się plastik

Mimo, że biodegradacja tego typu odpadów jest zdecydowanie najtrudniejsza, produkcja plastiku wciąż rośnie. Rozkład tego rodzaju materiału trwa bardzo długo. Niskie koszty produkcji, wysoki poziom wytrzymałości i stosunkowo duża plastyczność sprawiają, że plastik i pozostałe tworzywa sztuczne są tak popularne w dzisiejszych czasach. Nie wszystkie rzeczy wykonane z plastiku rozkładają się jednak w tym samym tempie. Masa, wielkość i kształt produktu wywierają duży wpływ na długość czasu potrzebnego do jego całkowitej degradacji. Plastik rozkłada się bowiem w okresie od kilkudziesięciu do kilkuset lat, a w skrajnych przypadkach, nawet do tysiąca lat! Zanim więc następnym razem będziesz chciał/chciała wyrzucić do śmieci plastikową reklamówkę po jednym użyciu, pamiętaj, że jej długość rozkładu to około 500 lat! Wyrzucając na ziemię niedopałek papierosa, miej na uwadze fakt, że uwalnia on do gleby szkodliwy mikroplastik. A łowiąc ryby pomyśl o tym, że produkty do wędkowania również potrzebują mnóstwa czasu na rozkład. Ile rozkłada się żyłka wędkarska? Około 600 lat!

Papier - ile czasu rozkładają się śmieci papierowe

Jest to oczywiście w pełni zależne od rodzaju produktu, jego grubości, wielkości, stopnia zwilgotnienia i tego czy pokryty jest lakierem, jednak papier to rodzaj materiału, który stosunkowo szybko ulega degradacji. Szacuje się, że czas potrzebny na pełen rozkład papieru wynosi od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czas ten może się wydłużać w przypadku, gdy papier jest lakierowany.

Metal - ile zajmuje rozkład produktów metalowych

Temat rozkładu metalu jest bardziej skomplikowany. Przykładowo, niezabezpieczony przed korozją metal całkowicie rozłoży się po kilkudziesięciu latach. Metale szlachetne, takie jak złoto czy srebro, praktycznie w ogóle nie ulegają rozkładowi. Metale, które nie ulegają korozji, czyli na przykład aluminium, potrzebują na zniknięcie aż do 200 lat. Wszystko bowiem zależy od rodzaju, grubości, wielkości i innych czynników. Przykładowo, lakierowanej stali rozłożenie się zajmie około 100 lat, a puszce po konserwie do 15 lat.

Żywność - jak szybko rozkładają się artykuły spożywcze

Jako produkt w pełni naturalny, żywność rozkłada się rekordowo szybko. O ile oczywiście jest to coś, co w pełni stworzyła natura. Resztki warzyw i owoców znikają z naszej planety bardzo szybko. Produktom takim jak guma do żucia potrzeba jednak znacznie więcej czasu. Długość czasu potrzebnego na rozkład zależy od rodzaju żywności. Odpady organiczne biodegradacji ulegają bowiem od 2 do 12 miesięcy.

podłoże naturalne

Puszka aluminiowa, guma do żucia, papieros, plastikowa żyłka wędkarska - czas rozkładu

Ile rozkłada się żyłka wędkarska? A ile styropianowy kubeczek, metalowa puszka czy ogryzek? Jeśli zastanawia Cię ile czasu potrzeba, aby konkretne produkty uległy degradacji, poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Puszka aluminiowa, guma do żucia, papieros, plastikowa żyłka wędkarska - czas rozkładu

Ile rozkłada się żyłka wędkarska? A ile styropianowy kubeczek, metalowa puszka czy ogryzek? Jeśli zastanawia Cię ile czasu potrzeba, aby konkretne produkty uległy degradacji, poniżej znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Czas rozkładu poszczególnych produktów codziennego użytku:

- gazeta codzienna - od 6 do 8 tygodni,

- chusteczka higieniczna - około 3 miesięcy,

- ogryzek jabłka - około 6 miesięcy,

- zapałka - około 6 miesięcy,

- papieros z filtrem - od 2 do 5 lat,

- guma do żucia - około 5 lat,

- puszka po konserwie - od 10 do 15 lat,

- torebka skórzana - od 30 do 40 lat,

- styropianowy kubek - około 50 lat,

- opona samochodowa - około 80 lat,

- zapalniczka jednorazowa - około 100 lat,

- aluminiowa puszka - około 200 lat,

- obuwie syntetyczne - około 200 lat,

- jednorazowa pielucha
- około 450 lat,

- reklamówka jednorazowa - około 500 lat,

- plastikowe opakowanie po produkcie spożywczym - około 500 lat,

- żyłka wędkarska - około 600 lat,

- karoseria samochodu - około 1000 lat,

- butelka PET - nawet do 1000 lat,

- szklana butelka - nawet do 4000 lat.

W trosce o zrównoważony rozwój i środowisko Decathlon Polska prowadzi działania w duchu Eko designu oraz świadomych zakupów. Poznaj szeroką ofertę produktów 2nd Life, dotyczącą sprzedaży produktów gotowych do użytku w ponownym obiegu. W asortymencie sklepu Decathlon znajdują się również akcesoria pomagające zadbać o środowisko, takie jak: torba do segregacji śmieci, pojemnik kempingowy na odpady oraz szczelnie zamykane worki na śmieci.

Przeczytaj także

krajobraz górski

Decathlon 2nd life – kup produkt w ramach usługi drugie życie

Poznaj usługę 2nd life w sklepach Decathlon. Kupuj sprzęt sportowy i inne produkty, którym dano drugie życie i dbaj o planetę z Decathlon

kobieta i mężczyzna w odzieży sportowej trenujący w ogródku ze sprzętem fitness

Usługa Decathlon 2nd life – daj sprzętowi sportowemu drugie życie

Decathlon 2nd life pozwala dać drugie życie używanemu sprzętowi sportowemu. Poznaj usługę 2nd life i sprawdź, jak możesz ratować planetę.