mężczyzna z kontuzją łokcia

Jak leczyć łokieć tenisisty? Rehabilitacja i ćwiczenia

Łokieć tenisisty to częste schorzenie wśród osób lubiących ruch. Ból w obrębie ręki można korygować za pomocą ćwiczeń. Jak leczyć łokieć tenisisty? Odpowiadamy!

Łokieć tenisisty to dolegliwość, która objawia się powracającym bólem w obrębie stawu łokciowego. Jego przyczyną mogą być różne i warto wiedzieć, że kontuzja ta nie dotyczy jedynie osób, które uprawiają sport. Na szczęście istnieje wiele metod, których zadaniem jest doprowadzenie do poradzenia sobie z tą przypadłością. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozpoznania łokcia tenisisty, ćwiczeń, które warto wykonywać oraz innych metod stosowanych w leczeniu tej dolegliwości, ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie.

kobieta w stroju do gry w tenisa ziemnego

Jak rozpoznać łokieć tenisisty?

Najczęstszym objawem, wskazującym na to, że mamy do czynienia z łokciem tenisisty, pozostaje silne uczucie bólowe, mające swoje źródło w okolicach zewnętrznej strony stawu łokciowego. Sprowadzając rzecz do najprostszego wytłumaczenia, jest to miejsce po bocznej stronie łokcia.

Niestety sprawa często nie jest z gatunku tych, które można zdiagnozować w mgnieniu oka. Ból może bowiem promieniować w kierunku do łokcia z innych części ciała, w tym odcinka szyjnego i piersiowego kręgosłupa. Oznacza to, że umiejscowienie ośrodka bólowego jest zupełnie inne, niż mogą wskazywać na to powierzchowne objawy. Dlatego, gdy mamy podejrzenia wskazujące na łokieć tenisisty, należy od razu skontaktować się z lekarzem. 

Rola prostowników nadgarstka w łokciu tenisisty

W kontekście łokcia tenisisty bardzo często można usłyszeć o dużej roli, jaką odgrywają mięśnie prostowników nadgarstka. Są one dosyć ważnym elementem biomechaniki ruchu np. podczas gry w squasha lub tenisa. W tym przypadku problem polega głównie na tym, że gracz wyrabia sobie złe nawyki, zapominając o pracy nóg oraz tułowia. Taka sytuacja znacząca obciąża mięśnie prostowników palców, dokonując kompensacji ruchowej.

Aby uniknąć takiej sytuacji, warto kilka razy spotkać się z trenerem, który będzie obserwował grę, a następnie wysłuchać jego rad. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wspomniane prostowniki nadgarstka mają miejsce łączenia z nadkłykciem bocznym właśnie tam, gdzie znajduje się ośrodek bólowy w przypadku łokcia tenisisty. Warto mieć to na uwadze, trenując tego typu sporty.

mężczyzna z kontuzją łokcia

Łokieć tenisisty rehabilitacja

Jak wygląda leczenie łokcia tenisisty? Nie jest to stan zapalny, dlatego też ta dolegliwość nie będzie leczona poprzez podawanie leków przeciwzapalnych. Jedyne tabletki, jakie mogą pomóc w codziennym funkcjonowaniu, to te o działaniu przeciwbólowym. Musimy jednak pamiętać, że nie działają one na przyczynę. Leczenie bywa nieco bardziej skomplikowane, a przede wszystkim czasochłonne. Wykonuje się masaże, ostrzykiwanie steroidami, a nawet zabiegi z ultradźwiękami z wykorzystaniem fali uderzeniowych.

Popularnością cieszą się przede wszystkim terapie wstrząsowe i masaże, które stosuje się w momencie, gdy schorzenie spowodowane jest przeciążeniem. Już po pierwszych wizytach u masażysty czy fizjoterapeuty poczujemy znaczącą ulgę. Kolejne zabiegi możemy kontynuować w domu, ale konieczne jest nauczenie się poprawnego sposobu masażu. Niektóre ruchy pokaże nam specjalista, który może zalecić dodatkowe ćwiczenia w domu. Odpowiednia diagnoza i leczenie zawsze jest wybierane przez lekarza prowadzącego

A co ze sterydami? Nie jest to forma leczenia, a jedynie sposób na przyniesienie ulgi, jeżeli ból jest szczególnie nieznośny. Jest to tylko dodatkowa metoda, której nie warto stosować zbyt długo, gdyż prowadzi do niszczenia struktur kolagenowych, co nie pomoże, jeżeli problemem jest łokieć tenisisty. Rehabilitacja jest znacznie lepszym i skuteczniejszym rozwiązaniem, ponieważ realnie leczy, a nie jedynie maskuje obecne objawy (w tym ból).

Fizjoterapia łokcia tenisisty

Inną popularną metodą rehabilitacji w przypadku łokcia tenisisty jest fizjoterapia. Pozwala ona zmniejszyć dolegliwości bólowe, a także zahamować proces degeneracji tkanek. Fizykoterapia powinna uzupełnić cały proces dochodzenia do pełnej sprawności.

Głównym celem tego rodzaju zabiegów jest stymulacja produkcji kolagenu w celu poprawienia jakości i wytrzymałości ścięgien. Fizjoterapia wykorzystuje kilka metod, których zadaniem jest zrekonstruowanie właściwego unaczynienia urazu.

Oto kilka podstawowych zabiegów, które wykonuje się w ramach fizjoterapii:

Laseroterapia. Jej zadaniem jest stymulowanie procesów leczniczych w okolicach stawu łokciowego. Wykorzystanie lasera przyczynia się do wspomagania gojenia oraz stymulowania mikrokrążenia. Oprócz tego działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i przeciwobrzękowo.
Pole magnetyczne. W przypadku tej metody impulsy elektromagnetyczne przenikają przez tkanki, docierając do źródła bólu i łagodząc go. Ta metoda również działa przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie. Przyczynia się również do przyspieszenia rozwoju tkanki łącznej, a także wytwarzania blizny kostnej.
Ultradźwięki. Ich zadaniem jest zmniejszanie napięcia mięśni oraz skurczy. Oprócz tego działają przeciwbólowo i rozszerzają naczynia krwionośne.

Kobieta w stroju sportowym grająca w tenisa

Czy ćwiczenia na łokieć tenisisty działają?

Trzeba wiedzieć, że ćwiczenia odgrywają istotną rolę w leczeniu łokcia tenisisty. Wykonujemy je zarówno w gabinecie fizjoterapeuty, jak i w domowym zaciszu. Pomagają one nam dojść do zdrowia i wzmocnić nasze stawy. Jednym z najprostszych ćwiczeń jest to, w którym wykorzystujemy lekkie hantle. Wolno i spokojnie staramy się podnosić je i opuszczać, zwracając przy tym uwagę na to, czy boli nas łokieć oraz, czy możemy wykonać pełen ruch. 

Nie da się ukryć, że dolegliwości są nieco uciążliwe, a walka z nimi bywa czasochłonna, ale możliwa. Co zrobić, jeżeli samodzielne ćwiczenia nie pomagają na łokieć tenisisty? Fizjoterapia i regularne korzystanie z usług profesjonalnego fizjoterapeuty są wręcz obowiązkowe. Ćwiczenia mogą być skuteczną metodą leczenia w momencie, w którym przyczep nie został jeszcze zerwany.

Łokieć tenisisty ćwiczenia

Jakie ćwiczenia na łokieć tenisisty będą najskuteczniejsze? To jedno z najczęściej zadawanych pytań przez osoby cierpiące na tę przypadłość. Tak jak wspomnieliśmy, tego typu ćwiczenia można bez problemu wykonywać samodzielnie w domu. Przygotowaliśmy zestaw pięciu ćwiczeń, które każdy może wykonać we własnym zakresie.

Ćwiczenie nr 1

Wyczuj wokół łokcia punktu, który jest źródłem bólu. Następnie należy zacząć go uciskać za pomocą palca wskazującego. Oczywiście spowoduje to nasilenie się bólu, ale należy kontynuować naciskanie, aż ono ustąpi. Jeżeli jednak naciskanie powoduje, że boleść nie ustępuje, a wręcz przybiera na intensywności, należy zaprzestać tej praktyki.

Ćwiczenie nr 2

Drugie ćwiczenie rozpoczynamy od uniesienia do przodu wyprostowanej w łokciu ręki. Palce powinny być uniesione w stronę sufitu. Następnie drugą ręką chwytamy za palce i poprzez delikatny nacisk rozciągamy nadgarstek przez około 20-30 sekund. Ten schemat warto powtórzyć około 5 razy.

Ćwiczenie nr 3

Do przeprowadzenia kolejnego ćwiczenia będzie potrzebny stół. Należy stanąć obok, a następnie oprzeć o niego dłonie w ten sposób, aby palce zahaczały o krawędź. Ręce powinny pozostać wyprostowane. Ruch polega na przeniesieniu ciężaru ciała do tyłu, na pięty, aż do momentu, w którym poczuje się rozciąganie w okolicach przedramion. W tej pozycji należy wytrzymać 30 sekund, stopniowo pogłębiając przeniesienie ciężaru ciała.

Ćwiczenie nr 4

W przypadku kolejnego ćwiczenia konieczne będzie położenie się na macie na plecach. Kolana powinny być ugięte, a obie ręce położone na ziemi nad głową i zgięte w stawach łokciowych do 90 stopni. Grzbiet dłoni ma przylegać do ziemi. Ruch polega na wyprostowaniu rąk w stawach łokciowych, nie odrywając rąk od ziemi. Ruch należy powtórzyć 10 razy w 3 seriach.

Ćwiczenie nr 5

Do walki z łokciem tenisisty można również wykorzystać ciężarek. Wyprostowaną rękę z lekkim ciężarkiem w ręce należy oprzeć na stole w ten sposób, aby dłoń z ciężarkiem zwisała poza jego krawędź. Następnie unosimy ciężarek do góry, przytrzymujemy przez chwilę, a następnie opuszczamy trzy razy wolniej niż podczas podnoszenia. W miarę możliwości warto wykonać 5 razy po 10 powtórzeń.

Mężczyzna z ortezą na łokciu grający w tenisa

Łokieć tenisisty taping – jak naklejać taśmy?

Jedną z metod, która może pomóc w przypadku łokcia tenisisty, jest użycie tzw. tejpów. Są to specjalne taśmy wykorzystywane do oklejania ciała w celu łagodzenia bólu, rozluźnienia, a także zmniejszenia napięcia mięśni. Ich noszenie może znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie z łokciem tenisisty. Jedną z ich największych zalet jest wygoda, ponieważ możemy bez problemu nosić je przez cały dzień. Tego rodzaju plaster nakleja się zwykle na okres kilku dni, maksymalnie do tygodnia. Zaprzestaje się ich używać w momencie, kiedy ból przestaje dokuczać.

W jaki sposób naklejać taśmy? Oto kilka kroków!

1. Przygotowanie taśmy. Należy przygotować fragment taśmy w kształcie litery „I”. Musi mieć on długość od dłoni do łokcia.
2. Przyklejenie taśmy do nadgarstka. Wyprostowaną rękę należy oprzeć o stół, a następnie przykleić początek taśmy do części grzbietowej dłoni.
3. Zgięcie nadgarstka. Przed kontynuacją naklejania, należy podnieść rękę ze stołu i zgiąć nadgarstek w dół. Dalszą część taśmy należy przykleić z naciągnięciem około 15% wzdłuż przebiegu mięśni zginających grzbietowo nadgarstek.
4. Dokończenie oklejania. Drugi koniec taśmy należy przykleić na nadkłykciu bocznym kości ramiennej.

Tenisista z paletką w ręku i ortezą na łokciu

Trzeba pamiętać, że plastry trzymają skórę dosyć mocno, więc nie należy ich zrywać szybkim ruchem, ponieważ można doprowadzić do uszkodzenia naskórka. Najlepszym rozwiązaniem jest namoczyć plaster przed zdjęciem, użyć roślinnego olejku lub specjalnego środka do usuwania plastrów. Po namoczeniu można rozpocząć powolne zdejmowanie tejpa poprzez stopniowe rolowanie. Ważne jest również, aby nie ciągnąć plastra, a cierpliwie przesuwać, przytrzymując skórę i odklejać ciało od tejpa, nie na odwrót.

Podsumowanie

Łokieć tenisisty to dolegliwość, która potrafi bardzo utrudniać życie. Na szczęście istnieje wiele metod, które pozwalają poradzić sobie z tym problemem. Na początku warto udać się do lekarza, aby stwierdził czy na pewno mamy do czynienia właśnie z tym problemem. Następnie spróbować samodzielnych ćwiczeń, które mogą doprowadzić do redukcji dolegliwości bólowych. Jeżeli jednak to nie podziała, warto udać się do ortopedy lub fizjoterapeuty. Może on zalecić terapię manualną lub fizjoterapię. Obie te metody wykorzystują różne techniki i zabiegi, które mają różne cele, a w połączeniu mają doprowadzić do poprawienia się stanu zdrowia.

Przeczytaj także:

mężczyzna z kontuzją barku

Naciągnięty mięsień barku - przyczyny, objawy i leczenie | Decablog

Czasem ból barku może być objawem naciągnięcia mięśni. Poznaj objawy i przyczyny naciągnięcia mięśnia barku. Wejdź i dowiedz się więcej!

kobieta i mężczyzna w odzieży tenisowej grający w tenisa na korcie

Gra w tenisa - poznaj zasady gry w tenisa

Jak grać w tenisa ziemnego? ⭐ Opanuj zasady gry w tenisa, zanim wyjdziesz na kort tenisowy ⭐ Rozpocznij przygodę z tenisem

Rowerzysta jadący w kasku i stroju rowerowym

Skąd się bierze ból w kości ogonowej u rowerzysty?

Co robić, kiedy boli kość ogonowa? Dlaczego rowerzystów boli kość guziczna i jak zapobiegać nawrotom bólu kości ogonowej podczas jazdy na rowerze?

Rowerzyści jadący na rowerze po rozgrzewce

Ból kolan a jazda rowerem. Dlaczego kolana bolą po rowerze?

Cierpisz na ból kolan po rowerze? Możliwe, że doszło do przeciążenia stawów kolanowych. Jak poradzić sobie z bólem kolan podczas jazdy na rowerze?