Kobieta w stroju sportowym ćwicząca martwy ciąg  ze sztangą z obliczonym ciężarem maksymalnym

Jak obliczyć ciężar maksymalny? Kalkulator wyciskania

Jak obliczyć ciężar maksymalny na jedno powtórzenie? Sprawdź, jak obliczyć tę wartość i jak działa kalkulator maksymalnego ciężaru.

Każda osoba uprawiająca trening siłowy chce podnosić coraz większy ciężar. Jak obliczyć ciężar maksymalny, czyli taki, który jesteś w stanie podnieść raz, ale za to poprawnie? Oto kilka ważnych informacji na temat tej wartości. 

Ciężar maksymalny – dlaczego warto go znać?

Ciężar maksymalny to obciążenie, które dany zawodnik jest w stanie podnieść przez jedno pełne techniczne powtórzenie. Nie chodzi tutaj o wiele powtórzeń, a tylko jedno poprawne podniesienie na przykład sztangi z obciążeniem. Czy to oznacza, że jest to maksymalne obciążenie, które należy wykorzystywać podczas treningu? Niekoniecznie! Badania wskazują, że jeśli podczas ćwiczeń podnosisz ciężar wynoszący ponad 80% wartości tego maksymalnego, to Twoje mięśnie nie pracują w pełnym zakresie. Krótko mówiąc, nie uzyskujesz kolejnych rezultatów!

Z tego powodu ciężar maksymalny warto znać choćby po to, aby adekwatnie dopasować ćwiczenia do tego, czego potrzebujesz. Będziesz wiedzieć, jakiego ciężaru nie przekraczać na danym etapie, co pozwoli postępować efektom ćwiczeń.

Mężczyzna w stroju sportowym ćwiczący martwy ciąg

Jak się przygotować do testu ciężaru maksymalnego?

Należy zacząć od rozgrzewki. Następnie dobrze jest trenować z typowym obciążeniem. Potem możesz dokładać kolejne ciężary przy każdym powtórzeniu, tak aby następne wymagało użycia więcej siły. W ten sposób dojdziesz do pewnej granicy, która pokaże Twój maksymalny ciężar do uniesienia. Pamiętaj, aby przed takim testem dobrze wypocząć, mieć nawodniony organizm i prowadzić odpowiednią dietę. A jak obliczyć ciężar maksymalny? Poniżej znajdziesz kilka instrukcji!

Jak obliczyć ciężar maksymalny? Wzory i sposoby liczenia

Istnieje kilka metod na to, jak wyznaczać ciężar maksymalny. Wiesz już, jak przygotować się do testu maksymalnej siły. Sprawdź, jak obliczyć ciężar maksymalny na kilka sposobów.

Metoda 1

Ta metoda bazuje na ciężarach, które jesteś w stanie podnieść. Wybierz maksymalne obciążenie, które jesteś w stanie w jednej serii powtórzyć kilka razy. Pomnóż ten ciężar przez liczbę wykonanych powtórzeń – najlepiej, aby było to mniej niż standardowo, na przykład 3 czy 4. Następnie wynik pomnóż przez 0,0333. Wynik tego działania plus ciężar, który podniosłeś, określają Twój ciężar maksymalny.

Oto przykład: Jeśli jesteś w stanie podnieść 4 razy ciężar 50 kg, to swój ciężar maksymalny możesz określić na poziomie około 57 kg.

Para nakładająca talerze na gryf

Metoda 2

W tej metodzie ciężar, który podniosłeś, należy pomnożyć według przelicznika odpowiadającego liczbie powtórzeń:

– 2 powtórzenia – 1,07,
– 3 powtórzenia – 1,12,
– 4 powtórzenia – 1,15,
– 5 powtórzeń – 1,18,
– 6 powtórzeń – 1,21,
– 7 powtórzeń – 1,24,
– 8 powtórzeń – 1,27.

Przykład: Według tej metody, jeśli podniosłeś 4 razy ciężar 50 kg, to Twój maksymalny ciężar wynosi 57,5 kg.

Metoda 3

Określ, jaki ciężar jesteś w stanie podnieść 4 do 6 razy. Następnie wstaw go do następującego wzoru: (ciężar maksymalny x 1,1307) + 0,6998. 

Przykład: Dla ciężaru 50 kg podniesionego 4 razy ciężar maksymalny wynosi 57,2 kg.

Mężczyzna trzymający hantle w rękach

Metoda 4

Jeśli chcesz obliczyć swój ciężar maksymalny bez wykorzystywania wzorów, skorzystaj z gotowych rozwiązań. Kalkulator ciężaru maksymalnego to narzędzie, które zazwyczaj działa dokładnie według tej samej metody, co powyższe rozwiązania. Pozwoli Ci sprawdzić ciężar maksymalny, gdy podasz takie dane jak:

– płeć,
– wiek,
– masa ciała,
– ćwiczenie, które wykonujesz, na przykład wyciskanie sztangi,
– ciężar, który przy tym podnosisz,
– ilość powtórzeń danego ćwiczenia.

To dobry sposób, aby wyliczyć ciężar maksymalny w danym ćwiczeniu. W wyniku otrzymasz wartość, którą możesz potem wykorzystać do efektywnego treningu na maszynach czy z wolnym ciężarem. To dokładny sposób, jeśli chcesz sprawdzić ciężar w stosunku do:

– rodzaju aktywności, na przykład wyciskania sztangi leżąc, martwego ciągu czy przysiadu i wiosłowania,
– siły danej grupy mięśni: barków, nóg czy ramion.

Jeśli chcesz więc sprawdzić, jak możesz się obciążyć podczas takiego ćwiczenia jak wyciskanie na klatę, kalkulator będzie pomocny.

Jak zwiększać ciężar maksymalny? Zasady

Zwiększenie ciężaru maksymalnego jest oczywiście możliwe, ale wymaga dostosowania się do kilku ważnych zasad. Przede wszystkim jest Ci potrzebny plan treningowy, który sprawi, że trening siłowy nie będzie przypadkowy, a pozwoli na zwiększanie siły. Na początku swojej drogi z siłownią nie zaczynaj jednak od tego, a od doskonalenia techniki. To dzięki niej jesteś w stanie podnosić coraz więcej i nie obawiać się kontuzji.

W zasadzie trening siłowy trzeba zmieniać do maksymalnie 8 tygodni, bo tyle przy dobrze dobranych ćwiczeniach trwa zmiana w mięśniach i zakresie siły. Pamiętaj o rozgrzewce przed każdym treningiem, a także dniach na regeneracje. Bez nich oraz diety bogatej w białko masa mięśniowa nie będzie się zwiększać.

Wiesz już, jak obliczać ciężar maksymalny, dlaczego warto go wyznaczyć i jak oszacować, jaki procent ciężaru maksymalnego zapewni progresję w ćwiczeniach personalnych. Pamiętaj, że w przypadku tej wartości nie chodzi o intensywność treningu, a raczej rekord ciężaru, który możesz unieść.

Przeczytaj także:

Dziewczyna wykonująca ćwiczenia ze sztangą na siłowni

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn – przykładowy trening

Ćwiczenia ze sztangą dla dziewczyn owiane są wieloma mitami. Sprawdź, jak wykonywać taki trening dla korzyści widocznych w sylwetce.

Kobieta wykonujące ćwiczenia aktywacyjne plank na podłodze przed treningiem

Ćwiczenia aktywacyjne w treningu mięśni

Ćwiczenia aktywacyjne – czym jest ta część treningu mięśniowego? Poznaj sekrety aktywacji do pracy grup mięśniowych.

Kobieta w stroju sportowym wykonująca ćwiczenia ze sztangą

Ćwiczenia ze sztangą – jak je wykonywać?

Ćwiczenia ze sztangą, jak na przykład martwy ciąg czy wyciskanie na ławce, są bardzo efektywne. Sprawdź, jak robić trening ze sztangą.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca martwy ciąg z gumą

Martwy ciąg z gumą – jak go wykonać?

Martwy ciąg to znane ćwiczenie siłowe. Spróbuj wykonać go z gumą oporową dla lepszych efektów. Sprawdź, jak wygląda poprawne wykonanie ćwiczenia.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca martwy ciąg z kettlem

Martwy ciąg z kettlem – jak zrobić martwy ciąg z kettlebell?

Zastanawiasz się, jak zrobić martwy ciąg z kettlebell? Poznaj technikę treningową martwego ciągu z kettlem i odkryj nowy wymiar treningu siłowego.