Spocona kobieta po treningu zastanawiająca się jak obniżyć puls podczas biegu

Jak obniżyć puls podczas biegania? Wysokie tętno, a bieg

Jak obniżyć puls podczas biegu? Oto sposoby na wysokie tętno podczas biegania. Sprawdź, jak zadbać o prawidłowy puls treningowy.

Problemy ze złapaniem oddechu czy bardzo szybko bijącym sercem towarzyszą wielu początkującym biegaczom. Jak obniżyć puls podczas biegu? Sprawdź, dlaczego to takie ważne i jak zadbać o swoje zdrowie i kondycję.

Wysokie tętno podczas biegania – skąd się bierze?

Podczas biegu, podobnie jak każdej innej aktywności o takiej intensywności, tętno rośnie. Jest to naturalny proces, który wynika z tego, że w trakcie biegu część natlenionej krwi przekierowywana jest do mięśni zamiast do narządów. W związku z tym, aby dotlenić również narządy, serce musi pracować intensywniej, czyli bić szybciej.

Drugą przyczyną wysokiego pulsu podczas treningu jest termoregulacja organizmu. W momencie, kiedy zaczynasz się przegrzewać, Twój organizm pracuje intensywnie nad odprowadzeniem nadmiaru ciepła z ciała. Jest ono produkowane, bo jest niezbędne, aby mięśnie prawidłowo pracowały. W efekcie tego procesu pocisz się, a Twój puls rośnie, bo do pocenia potrzeba intensywniejszej pracy serca.

To tyle, jeśli chodzi o fizjologię. Dlaczego jednak serce pracuje szybko podczas biegania u jednych, podczas gdy drudzy mają spokojne tętno? Wynika to przede wszystkim z wytrzymałości, którą buduje się podczas regularnych treningów. Bardzo często tętno zależy również między innymi od wieku czy kondycji, więc nie ma co porównywać maksymalnych wartości między dwiema różnymi osobami, bo mogą mieć one zupełnie inne tętno maksymalne.

Mężczyzna sprawdzający na zegarku puls

Jaki jest prawidłowy puls podczas biegania?

Zanim dowiesz się, jak obniżyć puls podczas biegania, musisz wiedzieć, jakie tętno w ogóle jest prawidłowe. Przede wszystkim obliczysz to, licząc swój HR max, czyli bezpieczne tętno maksymalne. Liczy się je według wzoru: HR max = 200 - wiek (w latach). Nie oznacza to jednak, że takie tętno powinno Ci towarzyszyć podczas wysiłku. Prawidłowe wartości to:

– 50-60% HR max podczas treningu relaksacyjnego,
– 60-70% HR max podczas biegu, który ma za zadanie spalanie tkanki tłuszczowej,
– 70-80% HR max dla osób, które biegną, aby wytrenować stopniowo wytrzymałość.

Jak przeprowadzić pomiar tętna podczas biegu? Na siłowniach bieżnie często wyposażone są w pulsometry do tego przeznaczone. Mniej precyzyjną metodą są zegarki do biegania, które zwykle jednak mają więcej przydatnych funkcji, na przykład GPS czy zapis trasy, po którym możesz analizować prędkość. To przydaje się podczas biegania treningowego i pozwala doskonalić technikę.

Osoba trenująca na bieżni sprawdzająca puls podczas treningu

Jak obniżyć puls podczas biegania?

Zbyt wysokie tętno podczas biegania jest niekorzystne. Będziesz się szybciej męczyć, wysoki puls wpłynie negatywnie na Twoje samopoczucie, a także ostatecznie może spowodować spadek wydolności. Możesz się też przetrenować, a wtedy łatwo o nieuwagę, kontuzję, a nawet poważny problem zdrowotny, gdy na przykład z wysiłku zakręci Ci się w głowie. Z tego powodu warto wiedzieć, jak zmniejszyć puls podczas biegania, aby trenować bezpiecznie.

Co obniża tętno? Przede wszystkim na obniżenie tętna przy bieganiu wpływają regularne treningi, które są przygotowane zgodnie z możliwościami danej osoby. Jeśli czujesz duże zmęczenie podczas biegania, jest duża szansa, że się przetrenowujesz. Spróbuj przeplatać wówczas bieganie marszem albo zdecydować się na trucht, czyli zmniejszyć tempo. Jeśli masz trudność z ustaleniem planu treningowego, poproś o pomoc trenera, który specjalizuje się w tym sporcie. To szczególnie istotne, jeśli planujesz start w zawodach, zwłaszcza tak wymagających, jak maraton.

Jeżeli wysoki puls podczas biegu staje się uciążliwy, przerwij aktywność fizyczną lub znacznie obniż tempo. To znak, że:

– musisz popracować nad oddychaniem,
– powinieneś sprawdzić pozycję, w jakiej biegasz, bo być może winna jest technika na przykład 
– nieprawidłowe napięcie mięśni brzucha,
– trasa jest dla Ciebie zbyt długa,
– tempo jest zbyt wymagające.

Poniższe rady to również świetny sposób na to, jak naturalnie obniżyć puls. Stale sprawdzaj swój puls, aby wiedzieć, ile jesteś w stanie biec bez przemęczenia. Wraz z przemyślanymi, regularnymi treningami zobaczysz, jak rośnie Twoja wytrzymałość, a wraz z nią – obniża się puls.

Jeśli puls przy bieganiu nagle wzrośnie, nie kontynuuj treningu. Zwolnij, a jeśli kręci Ci się w głowie – usiądź. Uzupełnij płyny, na przykład elektrolitami, i zjedz słodką przekąskę, jeśli zawroty głowy nie przechodzą albo pojawi się osłabienie. Jeżeli taka sytuacja będzie się powtarzać, skonsultuj się z lekarzem. Nagłe skoki tętna mogą być złym znakiem, od potrzeby regeneracji organizmu aż po stan zapalny czy problemy kardiologiczne. Zawsze monitoruj parametry tętna podczas biegu, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku. Pamiętaj też o sposobach na to, jak obniżyć tętno, gdy tego potrzebujesz.

Wiesz już, jak obniżyć tętno naturalnie podczas biegu. Dbanie o prawidłowe tętno, które nie przekracza ogólnie przyjętych granic, jest bardzo ważne dla zdrowia. Wraz z ciągłym progresem Twoje tętno będzie naturalnie się obniżać, przez co będziesz mógł zwiększyć dystans albo tempo biegu. 

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym biegnąca poboczem będąca na keto diecie

Bieganie na keto – czy można biegać bez węglowodanów?

Jesteś na diecie keto i zastanawiasz się, czy możesz biegać? Jaką intensywność treningów wybrać? Oto porady dla biegaczy na diecie ketogenicznej.

Trzy kobiety w strojach sportowych trenujące razem bieganie redukujące objawy depresji

Bieganie a depresja – czy bieganie wpływa na zdrowie psychiczne?

Bieganie przynosi korzyści związane z układem krążenia, ale i zdrowiem psychicznym. Sprawdź, co warto wiedzieć o zagadnieniu bieganie a depresja.

Kobieta biegająca podczas okresu

Bieganie podczas miesiączki. Czy można ćwiczyć podczas okresu?

Każda biegaczka wie, że ból podczas miesiączki przeszkadza w treningu. Czy bieganie podczas okresu jest bezpieczne? Sprawdź!

Kobieta w odzieży do biegania zakładająca kamizelkę obciążeniową przed treningiem biegowym

Bieganie z obciążeniem – wady i zalety takiego rozwiązania

Czy bieganie z dodatkowym obciążeniem to sposób na szybsze wyniki? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania dla biegaczy.

Kobieta trzymająca dłoń na brzuchu odczuwająca dyskomfort jelit po bieganiu

Bieganie a jelita. Problemy żołądkowo-jelitowe podczas treningu

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe to dosyć częsta przypadłość biegacza podczas treningu. Bieganie a jelita, czyli o problemach z przewodem pokarmowym