Wysokie tętno podczas biegania – skąd się bierze?
Podczas biegu, podobnie jak każdej innej aktywności o takiej intensywności, tętno rośnie. Jest to naturalny proces, który wynika z tego, że w trakcie biegu część natlenionej krwi przekierowywana jest do mięśni zamiast do narządów. W związku z tym, aby dotlenić również narządy, serce musi pracować intensywniej, czyli bić szybciej.
Drugą przyczyną wysokiego pulsu podczas treningu jest termoregulacja organizmu. W momencie, kiedy zaczynasz się przegrzewać, Twój organizm pracuje intensywnie nad odprowadzeniem nadmiaru ciepła z ciała. Jest ono produkowane, bo jest niezbędne, aby mięśnie prawidłowo pracowały. W efekcie tego procesu pocisz się, a Twój puls rośnie, bo do pocenia potrzeba intensywniejszej pracy serca.
To tyle, jeśli chodzi o fizjologię. Dlaczego jednak serce pracuje szybko podczas biegania u jednych, podczas gdy drudzy mają spokojne tętno? Wynika to przede wszystkim z wytrzymałości, którą buduje się podczas regularnych treningów. Bardzo często tętno zależy również między innymi od wieku czy kondycji, więc nie ma co porównywać maksymalnych wartości między dwiema różnymi osobami, bo mogą mieć one zupełnie inne tętno maksymalne.