Mężczyzna śpiący po relaksacji

Jak poprawić jakość snu i dobrze spać?

Dowiedz się, jak poprawić jakość snu i efektywnie zasypiać. Poznaj sposoby na dobry sen i zadbanie o zdrowy styl życia. Sprawdź teraz!

Sen jest podstawą skutecznej regeneracji. O jego prawidłową ilość oraz jakość muszą dbać nie tylko osoby trenujące. Zdrowy sen jest kluczowy dla absolutnie każdego. Zadbanie o lepszą jakość nocnego wypoczynku zdaje się pozornie łatwe. Jak zaplanować swoją rutynę przed położeniem się do łóżka?

Czy sen jest ważny?

To żadna tajemnica, że sen odgrywa kluczową rolę w życiu ludzi. Organizm regeneruje się, zaczynając od pojedynczych organów, kończąc na całych układach narządów. Co więcej, odpowiednia ilość snu zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych schorzeń – zarówno fizycznych, jak i psychicznych. To jeden z filarów zdrowego stylu życia. Poznaj porady na sen, dzięki którym przezwyciężysz problemy z zaśnięciem i zadbasz o odpowiedni poziom relaksu.

Kobieta i mężczyzna śpiący razem po sesji jogi

Fazy snu

Na pełny cykl snu składają się cztery fazy. Każda z nich wiąże się z innym stanem, w jaki wchodzi Twój organizm. Po zaśnięciu występuje sen lekki, zwany też płytkim. Trwa około 20 minut. Następnie przychodzi czas na sen głęboki. To w tym momencie ciało zaczyna etap swojej regeneracji, a wybudzenie się z niego jest szczególnie męczące. Ostatnia jest faza REM, podczas której mózg intensywnie pracuje. Trwa zazwyczaj około 15 minut. Po zakończeniu cyklu rozpoczyna się kolejny – podczas jednej nocy dzieje się to kilkukrotnie, zazwyczaj od 4 do 6 razy.

Dlaczego należy zadbać o higienę snu?

Na trudności z zasypianiem skarży się wielu dorosłych, a nawet dzieci. To problem, który oddziałuje bezpośrednio na dobre samopoczucie, a także ogólny stan zdrowia. Jeśli organizm nie może w pełni się regenerować każdej nocy, z czasem możesz odczuć tego konsekwencje. Rozkojarzenie, ciągłe zmęczenie, brak energii, wahania nastroju to przykłady tych mniej poważnych skutków. Aby ich uniknąć, należy kierować się pewnymi zasadami. Co zrobić, by dobrze spać?

Szereg zdrowszych nawyków przedstawia higiena snu. Dostosowanie się do jej zasad sprzyja spokojnemu odpoczynkowi, dzięki którym procesy regeneracyjne mogą przebiegać prawidłowo.

Jak poprawić jakość snu?

Sen, bez względu na to, czy chodzi o popołudniową drzemkę, czy nocny wypoczynek, zawsze wymaga przede wszystkim przygotowania miejsca. Warto na początek uznać, że nawet jeśli warunki nie są odpowiednie, to trudno: trzeba zagrać tym, co się ma. Jak poprawić komfort snu?

Zaciemnienie pokoju  – podobno już nawet płomyk świecy może zaburzać naturalną równowagę snu. Dziś większość osób nie ma jednak możliwości pełnego zaciemnienia, więc jeśli nie wystarczają rolety czy żaluzje, można zdecydować się po prostu na opaskę na oczy: niby proste rozwiązanie, ale często pomaga.

Obniżenie temperatury do snu  – optymalna temperatura dla większości osób to około 18 stopni Celsjusza. To ważne, aby w sypialni było dosyć chłodno, ponieważ organizm sam generuje spore ilości ciepła. W czasie snu nie działa ośrodek termoregulacji.

Wyciszenie – też wydaje się czymś oczywistym, a jednocześnie dość trudnym. Bez odwołania się do pomocy w postaci zatyczek do uszu w wielu miejscach trudno będzie zapewnić sobie warunki komfortowego relaksu. Dobrze jednak jest się postarać: każde kilka decybeli ciszej może wpłynąć na poprawę jakości odpoczynku.

Kobieta obudzona przez psa

Jak poprawić sen głęboki?

Wszystkie powyższe metody mają za zadanie przeciwdziałać czynnikom, które mogłyby zakłócić sen. Choć wybudzenie się z fazy głębokiej stanowi większe wyzwanie, jest możliwe, a to z kolei źle oddziałuje na organizm. Poza tym warto ograniczyć drzemki w ciągu dnia. 

Co na dobry sen dla dorosłego sprawdza się w wielu przypadkach? Warto wiedzieć, że na bezsenność może oddziaływać niedobór witamin. Masz problemy z zasypianiem? Sprawdź, czy w Twojej krwi poziomy B3, B5, B6, B9 i B12 są odpowiednie. To właśnie witaminy z grupy B wpływają na układ nerwowy, co ma również powiązania z wytwarzaniem melatoniny. To kolejny krok do poprawy jakości snu. Warto pomyśleć o włączeniu odpowiedniego suplementu do swojej diety, która wspomoże efektywny sen.

Co wpływa na dobry sen?

Na jakość snu wpływa wiele czynników. Warto zastanowić się, które z nawyków będzie najłatwiej wdrożyć w swojej codzienności. Liczą się regularne godziny snu. Postaraj się zaplanować dni tak, aby pozwolić organizmowi wejść w stan wyciszenia. Wypracuj własną rutynę, która dla Ciebie zadziała. Kładź się spać i wstawaj o tej samej porze. Późne chodzenie spać i wczesne pobudki to przepis na zmęczenie.

Jednym z elementów lepszego odpoczynku jest też unikanie ciężkich posiłków przed snem. Ogranicz słodkości i napoje zawierające kofeinę. Zamiast tłustych przekąsek postaw raczej na coś lekkiego. Poza tym nie da się ukryć, że odpowiednia ilość nawodnienia i zdrowa dieta mają wpływ na jakość naszego snu.

Wiele mówi się o tym, że na sen negatywnie wpływa niebieskie światło, czyli ten wycinek spektrum, który szerokim strumieniem emitują ekrany telewizorów, laptopów czy smartfonów. Dlatego też zaleca się eliminować korzystanie z takich urządzeń co najmniej na dwie godziny przed położeniem się do łóżka. Warto zapewnić sobie chwilę relaksu choćby przy książce. Nie używaj jednak sztucznego światła, a zwłaszcza zimnych LED i świetlówek halogenowych tuż przed snem. 

Nawet jeśli w jasnym miejscu udaje się zasnąć, mózg nie wypoczywa należycie. Wynika to z tego, że kluczowa faza snu REM ulega skróceniu.

Odpowiedni materac i wygodna poduszka

Jak widać, komfortowy sen zależy od warunków w sypialni. O co jeszcze można zadbać? Po pierwsze uwagę należy zwrócić na typ materaca. Powinien być odporny na odkształcenia, twardość zależy głównie od własnych preferencji. Z kolei poduszka musi odpowiednio podtrzymywać szyję i głowę. Duże znaczenie może mieć nawet materiał, z którego wykonana jest pościel. Niektóre osoby decydują się też na zakup kołdry obciążeniowej.

Jak się zrelaksować przed spaniem?

Dobry sen zapobiega chorobom i przyspiesza procesy naprawcze w organizmie. To ważne również z perspektywy osób mniej lub bardziej aktywnych fizycznie. Regeneracja będzie odbywała się w czasie nocnego spoczynku, ale na jej efektywność ma wpływ również kilka dodatkowych czynników. Jak dobrze spać po wieczornym treningu i nie tylko?

– Należy odczekać co najmniej kilkadziesiąt minut po zakończeniu intensywnego wysiłku. Pozwoli to na wyrównanie oddechu, rytmu serca i ciśnienia, a także na spadek emocji związanych z ćwiczeniami.

– Przed ułożeniem się do snu można wykonać delikatne ćwiczenia rozciągające na macie do ćwiczeń lub kilka pozycji jogi . Nie mogą to być intensywne formy aktywności, bo te wytrącają organizm z drogi przygotowań do spoczynku, ale odrobina lekkiego ruchu wielu osobom pozwala szybciej zasnąć.

– Z doświadczeń niektórych osób – zarówno amatorów, jak i profesjonalnych sportowców – wynika, że przed snem warto poświęcić kilka chwil na medytację czy ćwiczenia oddechowe. Uspokajają one umysł, a to oznacza, że spada też poziom hormonu stresu, który poważnie utrudnia prawidłową regenerację we śnie.

Zrelaksowanie się zależy od skutecznego obniżenia poziomu kortyzolu. Postaraj się odstresować w swój ulubiony sposób, na przykład słuchając spokojnej muzyki, ciekawego podcastu lub prowadząc dziennik. Jeśli wolisz sięgnąć po książkę, wybierz jakiś poradnik, biografię lub tytuł, który nie zapewni Ci dodatkowej dawki emocji niepotrzebnych w drodze spokojnego snu.

Kobieta szykująca się do snu na łonie natury

Czy suplementy wpływają na jakość snu?

Ta kwestia też od pewnego czasu budzi coraz większe emocje. Na szczęście rozwiązania są w tej materii bardzo proste.

Jeśli chodzi o leki nasenne, to pod żadnym pozorem nie należy ich traktować jako podstawowego rozwiązania. Ich zażycie musi być poprzedzone konsultacją lekarską, ponieważ zaburzenia snu mogą mieć różne przyczyny, a same substancje farmakologiczne używane w takich sytuacjach zdecydowanie nie są obojętne choćby dla wątroby. Wiele z nich ma też działanie uzależniające, a tego powinien unikać każdy, a już tym bardziej osoby, które źródła energii szukają w sporcie.

Zioła, takie jak waleriana, melisa czy szyszki chmielu działają kojąco na organizm. Wiele osób pije herbatki na sen, ponieważ  pozwalają im się zrelaksować. Z kolei stosowanie suplementów jest warte uwagi, najlepiej dobrać odpowiedni preparat z pomocą specjalisty. 

O ile suplementacja na noc może stać się elementem wieczornego rytuału, o tyle warto mieć świadomość, że nie da się też suplementem „zbić” efektu po treningu, szczególnie jeśli ten był intensywniejszy dzięki kofeinie. Takie mieszanki nie mają sensu, a rozwiązaniem jest po prostu przemodelowanie planu treningowego lub całej filozofii ćwiczeń.

Jak polepszyć jakość snu? Podsumowanie

O tym, jak wspomóc organizm przed zasypianiem, wiemy dzięki badaniom naukowym coraz więcej. Pewne podstawowe rady na dobry sen są już raczej niezmienne. Istnieje wiele sposobów, z których warto skorzystać. Zastosowanie się do nich ułatwia przespanie całej nocy i naprawdę solidny wypoczynek. O co warto zadbać?

Śpi się lepiej, jeśli dzień był aktywny – jakaś forma aktywności fizyczne pozytywnie wpływa na pojawienie się senności, przy czym warto pamiętać, że trening nie powinien zajmować ostatnich kilku godzin przed pójściem spać. Trzeba dać sobie czas na uspokojenie.

Ciemny, chłodny i cichy pokój naprawdę robi różnicę. Zrób wszystko, żeby sypialnia była faktycznie optymalnym miejscem wypoczynku.

Nie świeć sobie w oczy – być może to światło niebieskie jest najgorsze pod tym względem, ale inne długości fal też nie są obojętne. Przez dwie godziny albo chociaż godzinę przed snem odpuść sobie patrzenie w jakiekolwiek ekrany urządzeń elektronicznych, dlatego też pozwól sobie chwilę poleżeć przy wyłączonym świetle.

– Jeśli nie możesz zasnąć, to szklanka melisy albo kozłka może pomóc ci się wyciszyć.

– Wypracowanie nawyków zdrowego snu to nie jest kwestia jednej czy dwóch nocy. Czasem trzeba nieco bardziej przebudować styl życia i swój system dobowy – to nie są cudowne metody, ale stosowane regularnie potrafią skutecznie przyczynić się do trwałej poprawy.

Podczas snu zachodzą ważne procesy regeneracyjne. Ilość odpoczynku oddziałuje na ogólne samopoczucie oraz codzienne zachowanie na przykład rozdrażnienie lub dekoncentrację. Poza tym zbyt mało snu podnosi poziom cukru we krwi, co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Należy zadbać przede wszystkim o jakość wypoczynku nocnego. Ważne jest unikanie światła emitowanego przez różne urządzenia, tłustych posiłków i ćwiczeń przed snem. Przykładowo ostatnią intensywną aktywność staraj się wykonać nie później niż 3 godziny przed położeniem się do łóżka. Pamiętaj też o stałych godzinach snu i nawodnieniu.

Przeczytaj także:

kobieta medytująca  na macie do jogi w domu

Joga na bezsenność i spokojny sen – czy joga pomaga zasypiać?

Wieczorna praktyka asan jogi na bezsenność? Joga pomaga zasnąć dzięki zwiększeniu produkcji melatoniny – warto spróbować przed pójściem spać

kobieta śpiąca w łóżku

Sport i sen – czy sport poprawia jakość snu?

Dowiedz się jaki wpływ na sen ma uprawianie sportu. O jakiej porze dnia najlepiej uprawiać sport, aby spać lepiej? Poradnik

cellulit

Aktywny i szybki marsz, czyli jak się pozbyć cellulitu

Cellulit spędza sen z powiek wielu kobietom. Szybki marsz i chodzenie pozwala się go pozbyć. Sprawdź, jak wykonywać tego typu ćwiczenia na cellulit!

kobieta leżaca na macie na trawie

Joga nidra czyli joga snu świadomego i medytacji - na czym polega?

Joga nidra to popularna technika medytacyjna. Praktyka pozytywnie wpływa na ciało i umysł. Czym jest i na czym polega medytacja? Wyjaśniamy.

Czy dżakuzi jest zdrowe? 5 zalet dżakuzi wpływających na zdrowie

Czy dżakuzi jest zdrowe? 5 zalet dżakuzi wpływających na zdrowie

Regularna kąpiel w dżakuzi obniża poziom stresu, poprawia krążenia i jakość snu oraz łagodzi ból. Poznaj zalety hydroterapii we własnym ogrodzie.