Dlaczego trudno schudnąć po 40?
Odchudzanie po czterdziestce może być trudniejsze, a wpływ na to ma wiele czynników. Przede wszystkim w tym okresie często rozpoczyna się okres przed menopauzą, podczas którego poziom estrogenów spada. To może prowadzić do spowolnienia metabolizmu, zatrzymywania się wody w organizmie oraz odkładania tłuszczu, szczególnie w okolicy brzucha. Naturalny spadek metabolizmu powoduje, że organizm spala mniej kalorii, nawet w spoczynku.
Podobnie wpływa utrata masy mięśniowej z wiekiem. Po 30 roku życia organizm zaczyna tracić około 3-5% masy mięśniowej co dekadę, jeśli nie podejmiesz takich działań, jak regularna aktywność fizyczna. Mięśnie spalają więcej kalorii niż tłuszcz, dlatego ich utrata przyczynia się do zwolnienia tempa przemiany materii.
Warto też pamiętać, że wiele zależy od zdrowego stylu życia. Jeśli masz sporo obowiązków związanych z pracą czy rodziną, prowadzi to do wyższego poziomu stresu, co zwiększa produkcję kortyzolu. Sprzyja on odkładaniu tłuszczu, głównie w talii. Oprócz tego po 40-tce częściej mogą występować problemy ze snem, które zaburzają regenerację i równowagę hormonalną. Jeśli często się nie wysypiasz, może to prowadzić do wzrostu poziomu hormonu odpowiedzialnego za uczucie głodu, co sprzyja przejadaniu się.