Mężczyzna ćwiczący na rowerze stacjonarnym próbujący schudnąć z brzucha po 50 tce

Jak schudnąć z brzucha po 50-tce? Płaski brzuch to dieta i aktywność

Jak schudnąć z brzucha po 50-tce? Sprawdź sposób na utratę wagi w okolicach brzucha. Czy ważna jest tylko dieta?

Im starszy organizm, tym trudniej schudnąć, a coraz więcej osób po 50. roku życia zmaga się z otyłością brzuszną. To nie tylko problem estetyczny, ale także zagrożenie dla zdrowia. Czy można zachować płaski brzuch po 50-tce? Oto kilka wskazówek, które mogą pomóc!

Jak schudnąć z brzucha po 50-tce? To warto wiedzieć!

Od 35. roku życia ilość tkanki mięśniowej w organizmie człowieka spada, jeśli nie uprawiasz regularnej aktywności. Organizm dostosowuje się do tego, zmniejszając podaż kaloryczną – czyli potrzebujesz mniej kalorii, a metabolizm zwalnia. Często jednak, zachowując taką samą dietę i rezygnując z aktywności, po prostu tyjesz. A tkanka tłuszczowa szczególnie chętnie odkłada się w okolicach brzucha, przykrywając mięśnie brzucha i sprawiając, że przestaje być on płaski.

Grupa seniorek w strojach sportowych ćwicząca na zajęciach fitness

Otyłość brzuszna a wskaźnik WHR

Jak stwierdzić, czy towarzyszy Ci otyłość brzucha? Pomoże w tym wskaźnik WHR. Aby go obliczyć, musisz zmierzyć obwód brzucha w talii, w najwęższym miejscu, a także obwód bioder w najszerszym miejscu, a potem podzielić pierwszy przez drugi. Wyniki należy interpretować następująco:

– wynik poniżej 0,8 to niskie ryzyko dla zdrowia,
– wynik od 0,8 do 0,85 to średnie ryzyko dla zdrowia,
– wynik powyżej 0,85 to duże ryzyko dla zdrowia.

Wysoki współczynnik WHR wiąże się między innymi ze zwiększoną szansą wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, a także cukrzycę typu 2 czy nadciśnienie. Otyłość brzuszna stanowi element zespołu metabolicznego, czyli objawów, które wpływają na ryzyko rozwoju niebezpiecznych chorób. Z tego powodu odpowiednio płaski brzuch to nie tylko kwestia estetyczna, ale też zdrowotna.

Owsianka ze świeżymi owocami w misce

Jak pozbyć się brzucha po 50-tce? Dieta na płaski brzuch

Zastanawiasz się, jak schudnąć tylko z brzucha, bo to on jest największym problemem? Najprostszym sposobem na zrzucenie nadmiernej masy ciała, zwłaszcza z obszaru brzusznego, jest deficyt kaloryczny. Oznacza to, że należy przyjmować mniej kalorii, niż się spala. Po dojściu do wymarzonej wagi można przejść na zero kaloryczne, czyli spożywanie takiej liczby kalorii, która równa się zapotrzebowaniu.

Dieta na płaski brzuch to przede wszystkim zdrowa dieta. Warto ograniczyć w niej składniki, które ogólnie negatywnie mogą wpływać na organizm na przykład dania wysokoprzetworzone, fast foody, przekąski słodkie i słone czy tłuszcze zwierzęce i czerwone mięso. Właściwe odżywianie najszybciej wpływa na utratę charakterystycznego brzuszka. Równie istotne może być jednak unikanie stresów, bo często nadmierna oponka to efekt odkładania się kortyzolu w organizmie. Z tego powodu styl życia jest równie ważny jak zdrowe, mądre odchudzanie.

W planie żywieniowym warto uwzględnić źródła cennego białka, a także zdrowe tłuszcze i odpowiednią, rozsądną ilość węglowodanów. Warto tak zbilansować żywienie, aby nie odczuwać głodu i nie zniechęcać się do zmiany stylu przygotowywania posiłków. O wiele lepsza niż dieta cud będzie rezygnacja ze słonych przekąsek, zjadanie dużej ilości warzyw, które dają poczucie sytości i są małokaloryczne, a przy tym wprowadzenie aktywności fizycznej do swojego stylu życia.

Ćwiczenia na płaski brzuch po 50 roku życia – jak skutecznie schudnąć?

Warto pamiętać, że aktywny styl życia pobudza metabolizm. Spalanie tkanki tłuszczowej zachodzi jednak na wszystkich partiach ciała, dlatego trudno schudnąć wyłącznie na brzuchu bez zachowania diety. Warto pamiętać, że nie chodzi tylko o to, aby spalić tłuszczyk i zmniejszyć stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Ważne jest też to, aby zacząć prowadzić zdrowy tryb życia i zadbać równomiernie o całe ciało, czyli jego kondycję, wydolność i siłę.

Aktywność fizyczna na odchudzanie po 50-tce

Regularna aktywność fizyczna jest istotna. Istnieją takie ćwiczenia fizyczne, które mogą Cię wesprzeć w tym, jak zrzucić brzuch po 50 roku życia. Oto one:

deska – to znane ćwiczenie wspiera mięśnie korpusu i sprawia, że łatwiej zachowasz odpowiednią postawę; utrzymuj ciało w wyprostowanej pozycji, podpierając na przedramionach rozstawionych na szerokość barków i palcach stóp,

mountain climber – w pozycji podobnej jak do pompek zacznij przyciągać do klatki piersiowej raz jedno, a raz drugie kolano,

skłony boczne – proste ćwiczenie, które można wykonywać ze sprzętem – sprawdzą się hantle lub guma oporowa; ćwiczenie aktywne mięśnie skośne brzucha.

Jeśli nie chcesz wyłącznie ćwiczyć w domu czy na siłowni, dobrze sprawdzą się też inne dyscypliny sportowe na przykład nordic walking, pływanie czy jazda na rowerze. Pamiętaj tylko, że potrzebujesz również odpoczynku po treningu.

Aby skutecznie schudnąć z brzucha po 50. roku życia, warto połączyć dietę z aktywnością. Najpierw sprawdź, czy nie masz problemów ze zdrowiem, spowodowanych przez zbyt dużą ilość tkanki tłuszczowej. Dzieląc obwód talii przez obwód bioder, sprawdzisz, czy nie dotyczy Cię otyłość brzuszna. Wraz z wiekiem jej prawdopodobieństwo wzrasta. Następnie zatroszcz się o dietę i aktywność, aby przetworzyć tkankę tłuszczową i wzmocnić ciało.

Przeczytaj także:

Seniorzy w odzieży sportowej wykonujący plan treningowy dla 50 latka

Plan treningowy dla 50-latka – jak trenować po 50-tce?

Plan treningowy dla 50-latka pozwoli zadbać o zdrowie i kondycję. Jaki trening wybrać? Jaka aktywność fizyczna jest wskazana? Sprawdź!

seniorze trenujący pilates na matach do ćwiczeń

Zajęcia pilates dla seniora - sprawne ciało, lepsze samopoczucie

Co dają zajęcia pilates dla seniora? Zobacz jak trening pilates wpływa na samopoczucie i sprawność fizyczną osób starszych i jak wykonywać ćwiczenia.

wędrujący seniorzy w odzieży trekkingowej

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

Sport nie ma ograniczeń wiekowych. Dowiedz się jakie korzyści płyną z podejmowania aktywności fizycznej. Poznaj najlepsze sporty dla seniorów!

Jogini w dojrzałym wieku spotykający się na macie i robiący wspólnie praktykę jogi

Zajęcia jogi dla seniorów – ćwiczenia dla zdrowia

Joga dla osób starszych to znakomity sposób na zachowanie sprawności fizycznej. Jakie jeszcze są korzyści płynące z jogi dla seniorów? Poznaj je!

seniorzy podczas ćwiczeń w domu

Ćwiczenia dla seniorów. Gimnastyka dla seniorów i nie tylko!

Jakie są skuteczne ćwiczenia dla seniorów? Czy to tylko gimnastyka? Jeśli jesteś osobą starszą, sprawdź możliwości!