Jak się przygotować na deszcz w górach?
Planując wyjście w góry, koniecznie dokładnie sprawdź prognozę pogody. Rób to bez względu na porę roku – nawet jeśli jest upalne lato i nic nie zapowiada załamania pogody, to i tak warto sprawdzić, jakie są szanse na deszcz. Używaj w tym celu sprawdzonych i bardzo dokładnych aplikacji pogodowych, które pozwolą Ci poznać nie tylko temperaturę powietrza, ale też jego wilgotność, spodziewaną porę opadów i ich natężenie, siłę wiatru, czy radar pogodowy, dzięki któremu prześledzisz zbliżające się burze.
1. Koniecznie zaglądaj do komunikatów publikowanych przez Górskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Zimą znajdziesz w nich informację o zamkniętych szlakach i zagrożeniu lawinowym.
2. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie. Miej przy sobie w pełni naładowany telefon z mapą i powerbank, wygodne buty stabilizujące kostkę, ciepłe ubranie i dodatkowo coś przeciwdeszczowego, prowiant oraz wodę pitną.
3. Jeśli wybierasz się w góry w pochmurny dzień, to zweryfikuj swoje plany i zamiast ambitnego szczytu wybierz łatwiejszy szlak, najlepiej taki ze schroniskiem po drodze. Przygotuj się też na to, że jeśli pogoda się pogorszy, będziesz musiał zawrócić ze szlaku.
4. Dbaj o bezpieczeństwo swoje oraz współtowarzyszy wyprawy. Nie wychodź na szlak, jeśli zabrania tego GOPR oraz jeśli prognozy są wyjątkowo złe. Gęsty, nieprzerwany deszcz, burza z piorunami, grad, silny wiatr – to sygnały, że pora zmienić plany.
5. Nie czekaj z założeniem wierzchniej warstwy wodoodpornej, aż solidnie zmokniesz. Mokre ubranie sprawi, że szybko zmarzniesz i dodatkowo woda będzie długo odparowywała spod kurtki. Wędrowanie w takich warunkach będzie mało komfortowe.
6. Pamiętaj – jeśli na szlaku niespodziewanie złapie Cię silna burza to, zamiast przeć do przodu lepszą opcją będzie poszukanie bezpiecznego schronienia i poczekanie aż pogoda się ustabilizuje.