Ludzie w odzieży sportowej ćwiczący jogę by zapobiec napadowi rwy kulszowej i spać spokojnie bez bólu

Rwa kulszowa – jak spać? Pozycje i rady, dzięki którym prześpisz całą noc

Rwa kulszowa nie daje Ci spać? Zadbaj o odpowiednią pozycję do spania, a także wygodny materac. Jak spać przy rwie kulszowej, aby złagodzić ból?

Podczas snu organizm i ciało otrzymują to, co jest dla nich najważniejsze – regenerację. Ale czy zawsze? Nie w rwie kulszowej. Problemy z zaśnięciem i przerywany sen to największe niedogodności, które serwuje silny ból. W takim razie jak spać, aby przespać całą noc?

Dlaczego rwa kulszowa boli w nocy?

Jednym z głównych powodów bólu związanego z rwą kulszową jest nieprawidłowe ustawienie ciała podczas snu. To takie ustawienie, które zwiększa nacisk na nerw kulszowy. Jest nim na przykład:

– spanie na brzuchu,
– spanie na plecach z wyprostowanymi nogami bez podparcia pod kolanami.

Nocne dolegliwości bólowe powoduje również bezruch ciała związany z ograniczona aktywnością podczas snu. W połączeniu z niesprzyjającą pozycją ciała, korzenie nerwowe są stale uciśnięte, co może wywołać ostry atak rwy kulszowej. Ucisk lub podrażnienie ograniczają z kolei podaż składników odżywczych i tlenu do tkanek. A to nie pozwala na to, aby zmniejszył się stan zapalny.

Kobieta i mężczyzna śpiący w wygodnych pozycjach aby uniknąć bólu związanego z rwą kulszową

Czy przy rwie kulszowej trzeba leżeć?

Ogólne zalecenia wskazują na to, że leżenie przez dłuższy czas może nie być korzystne, ponieważ nasze ciała są stworzone do ruchu. To prawda. Jednak przy tak zwanym ataku korzonków ból może być nie do zniesienia. Wtedy jedyną możliwością jest pozostanie w łóżku do momentu ustąpienia dolegliwości. 

W tak nagłych sytuacjach warto skontaktować się z lekarzem, który najprawdopodobniej zaleci wsparcie się środkami przeciwbólowymi. Samemu należy zadbać o odciążenie kręgosłupa poprzez znalezienie wygodnej pozycji. Po ustąpieniu ostrego bólu zalecałabym rehabilitację, która pozwoli na powrót do pełnej sprawności. 

W przypadku, gdy rwa kulszowa pozwala na względnie normalne funkcjonowanie, nie ma żadnych wskazań do tego, aby przez cały czas leżeć. 

Jaka pozycja do spania przy rwie kulszowej jest najlepsza?

Najlepsza pozycja do spania przy rwie kulszowej to taka, która:

– odciąży dolną część kręgosłupa,
– zmniejszy nacisk na korzenie nerwowe.

Poniżej znajdują się opisy dwóch pozycji, dzięki którym będzie to możliwe. Pierwsza z nich to leżenie na plecach, a druga na boku. Przetestuj obie i wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada lub stosuj je zamiennie. Pamiętaj, że możesz je wykorzystać nie tylko podczas snu, ale również w trakcie odpoczynku na kanapie w ciągu dnia

Pozycja na plecach z poduszką pod kolanami

Spanie na plecach pomaga równomiernie rozłożyć ciężar ciała i przynosi ulgę. Oto kilka wskazówek, jak prawidłowo ułożyć się w tej pozycji:

1. Połóż się na plecach tak, aby głowa, tułów, miednica i nogi znajdowały się w tej samej linii

2. Pod kolana podłóż poduszkę średniej wielkości lub zwinięty ręcznik. Dzięki temu złagodzisz objawy rwy kulszowej, ponieważ zmniejszysz nacisk na nerw. 

3. Jeśli masz pogłębioną lordozę lędźwiową, pod lędźwiami umieść niewielki, zwinięty ręcznik

4. Pamiętaj o tym, aby głowa była podparta odpowiednią poduszką. 

Kobieta śpiąca na plecach w celu uniknięcia bólu związanego z rwą kulszową

Spanie na boku w pozycji krzesełkowej

Drugą pozycją jest spanie na boku w pozycji krzesełkowej ze zgiętymi kolanami. Nie wydaję się to być żadną filozofią. Jednak i przy niej trzeba zapewnić kręgosłupowi neutralne ustawienie, aby zmniejszyć dyskomfort. W tym celu:

1. Połóż się na zdrowym boku.

2. Umieść poduszkę między zgiętymi do 90 stopni kolanami. To odciąża plecy. Bez jej wsparcia górna noga może opadać do przodu, co powoduje skręcenie dolnej części pleców i dodatkowe obciążenie nerwu kulszowego.

3. Pamiętaj o tym, aby głowa znajdowała się w tej samej linii co reszta kręgosłupa.
 
4. W razie wystąpienia dużej przerwy między wcięciem w talii a łóżkiem, pod talią możesz umieścić mały ręcznik lub ścierkę

5. Upewnij się również, że twoje ciało nie jest skręcone. Górna część ciała powinna nie powinna być nadmiernie wysunięta do przodu ani do tyłu, ponieważ może to wzmagać ból kulszowy. 

Koniecznie zwróć uwagę na tę jedną rzecz!

Na to, czy pozycja podczas spania jest właściwa, wpływa również ułożenie poszczególnych odcinków kręgosłupa względem siebie. Zadbaliśmy już o odcinek lędźwiowy, jednak nie możemy zapomnieć o odcinku szyjnym.

W trakcie snu szyja powinna być przedłużeniem reszty kręgosłupa. Nie może znajdować się ani wyżej, ani niżej niż jego niższe partie, ponieważ generuje to napięcie w mięśniach pleców. Ponadto musi być odpowiednio podparta. Chodzi o to, aby nie było wolnej przestrzeni między lordozą szyjną a łóżkiem, ponieważ zwiększa to napięcie mięśni szyi. Aby tego uniknąć, pomyśl o profilowanej poduszce ortopedycznej.

Jak spać z rwą kulszową? Wybierz odpowiedni materac i poduszkę

Co to znaczy, że materac i poduszka są odpowiednie? Stanowią komfortowe podparcie dla kręgosłupa, dają maksymalne uczucie komfortu podczas snu i łągodzą objawy rwy kulszowej. Czym kierować się w ich wyborze?

Mężczyzna leżący na wygodnym materacu turystycznym aby uniknąć bólu związanego z rwą kulszową

Jaki materac wybrać, jeśli dotyczy Cię ucisk nerwu kulszowego?

Materac nie może być ani zupełnie twardy, ani całkowicie miękki. W pierwszym przypadku nacisk na kręgosłup będzie zbyt duży, a to spowoduje ból pleców. Zbyt miękki materac nie będzie z kolei podpierał kręgosłupa.

Najlepiej wybrać materac o średniej twardości. Taka twardość pozwala utrzymać kręgosłup w neutralnej pozycji, co jest bardzo ważne wtedy, gdy masz rwę kulszową. Zapobiega również zapadaniu się ciała, a więc stanowi dla pleców podparcie.

W rwie kulszowej najlepiej sprawdzi się materac piankowy, lateksowy lub połączenie obydwu rodzajów

Poduszka ma kolosalne znaczenie!

Jeśli do tej pory spałeś na potocznie nazywanym ,,jaśku", lepiej zamień go na poduszkę ortopedyczną. Jest zaprojektowana w taki sposób, aby wspierać naturalne krzywizny kręgosłupa i zapewniać odpowiednie podparcie dla szyi i głowy. To naprawdę ważne dla osób cierpiących na rwę kulszową.

Nie ma poduszek ortopedycznych specjalnie dedykowanych rwie kulszowej. Wybór tej odpowiedniej jest kwestią dobrania jej wysokości, profilowania lub jego braku, a także rodzaju pianki. Pamiętaj, że poduszka medyczna powinna mieć taką grubość, która nie spowoduje że głowa, znajdzie się wyżej niż barki. 

Aby wybrać tę właściwą, odwiedź kilka sklepów posiadających w asortymencie poduszki ortopedyczne. Przetestuj wiele rodzajów i koniecznie skorzystaj z doradztwa obsługi sklepu. 

Jakość snu a regeneracja mięśni i nerwów

Jakość snu, a więc między innymi to, ile śpimy, odgrywa kluczową rolę w procesie regeneracji mięśni i nerwów. Podczas głębokiej fazy REM w organizmie człowieka dochodzi do naprawy tkanek, rozbudowy mięśni oraz odbudowy komórek nerwowych.

Dbałość o jakość snu sprzyja również redukcji stanów zapalnych, co jest kluczowe w przypadku przewlekłych i ostrych schorzeń takich jak rwa kulszowa. Brak odpowiedniego snu może z kolei prowadzić do pogorszenia samopoczucia, zmniejszenia efektywności regeneracji oraz nasilenia bólu, co utrudnia codzienne funkcjonowanie i spowalnia proces zdrowienia.

Przed zaśnięciem zrób te 3 rzeczy, aby spało Ci się lepiej

Nie tylko odpowiednia pozycja leżąca ma wpływ na to, jak będzie przebiegał sen. Ważne jest również stworzenie do niego odpowiednich warunków. Dlatego:

1. 10-15 minut przed położeniem się spać, wywietrz pokój. Świeże powietrze i optymalna temperatura w sypialni sprzyjają lepszemu zasypianiu i głębszemu snu.

2. Wypróbuj ciepły okład na plecy. Możesz wykorzystać domowy termofor lub wyrób medyczny w postaci kompresu żelowego. Ciepło pomaga rozluźnić mięśnie, dzięki czemu poczujesz ulgę i zrelaksujesz się. 

3. Wykonaj 5 minut ćwiczeń relaksacyjnych przed snem. Joga lub spokojne i delikatne rozciąganie wspomagają produkcję melatoniny. Przygotują również ciało do spędzenia nocy w ograniczonej aktywności.

Sen w rwie kulszowej nie musi być wyzwaniem – podsumowanie

Rwa kulszowa często wiąże się z trudnościami w zasypianiu i utrzymaniu ciągłości snu. Wystarczy jednak kilka małych zmian, aby zapewnić sobie nieprzerwany sen. 

Jeśli zadbasz o to, aby Twoja pozycja była prawidłowa i wygodna, jest duża szansa na to, że przestaniesz odczuwać ból nocny. Nie zapominaj o higienie snu. Przed snem wycisz się, zgaś światła i zadbaj o odpowiednią temperaturę. Śpij przynajmniej 7 godzin na dobę i to najlepiej na materacu i poduszce o wysokiej jakości. 

Fizjoterapeuta Olga Rymarska

Autor: Olga Rymarska

Jestem fizjoterapeutką z ogromną pasją do pokazywania innym, jak dbać o zdrowie. Ukończyłam studia na Collegium Medicum w Bydgoszczy, z których zdobyta wiedza pomaga mi wspierać moich pacjentów na drodze do lepszego samopoczucia. Nie ograniczam się jednak tylko do pracy z pacjentami. Jako copywriter medyczny uwielbiam przenosić swoje doświadczenie na ekran komputera, tłumacząc medyczne zawiłości i inspirując do świadomej troski o zdrowie. Kiedy nie pracuję nad kolejnym artykułem lub nie pomagam pacjentom, w wolnych chwilach oddaję się swoim pasjom – grafice digitalowej, jeździe na rowerze i grze w tenisa.

Przeczytaj także:

kobieta w legginsach uprawiająca sport na ból pleców na plaży

Jaki sport na ból pleców wybrać i jak utrzymać zdrowy kręgosłup?

Aktywność fizyczna i sport to najlepszy sposób na ból pleców. Poznaj najlepsze sporty na ból kręgosłupa i wspieraj eliminację wad postawy!

Kobieta masująca rollerem barki po treningu

Jak poprawić mobilność barków? Ćwiczenia na mobilność barków

Staw barkowy jest niezwykle ważny w codziennym funkcjonowaniu. Często jednak pojawia się w nim ból. Oto najlepsze ćwiczenia na mobilność barków!

Ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu – możesz więcej niż Ci się zdaje

Ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu – możesz więcej niż Ci się zdaje

Ćwiczenia na plecy w domu wzmocnią mięśnie grzbietu, odciążą kręgosłup i zredukują ból. Wykonaj najlepsze ćwiczenia na plecy bez sprzętu i zdziałaj wi

kobieta w odzieży sportowej trenująca pilates na macie do ćwiczeń

Pilates sposobem na ból pleców – ćwiczenia na zdrowy kręgosłup

Pilates to ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie oraz łagodzące ból pleców. Jakie ćwiczenia pilates na ból kręgosłupa i pleców warto wykonywać

Para wykonująca ćwiczenia na rozciąganie pleców

Ból pleców – przyczyny, objawy, ćwiczenia na kręgosłup

Dlaczego bolą plecy? Powodem może być brak ruchu lub poważna choroba. Poznaj najlepsze ćwiczenia na ból pleców i pozbądź się bólu na dobre.