Dziewczynka śpiąca w hamaku na poduszce

Jak spać w hamaku na campingu, w lesie, w ogrodzie?

Chcesz wybrać się na biwakowanie z hamakiem? Przeczytaj poradnik i dowiedz się, jak spać w hamaku turystyczny, by było wygodnie i się wyspać.

Wypoczynek w hamaku jest kuszącą opcją. Jeśli lubisz spędzać w taki sposób popołudnia i naprawdę Cię to relaksuje, to koniecznie powinieneś pomyśleć też o nocy na biwaku w hamaku. Brzmi ciekawie? Sprawdź, jak się przygotować i na co zwrócić uwagę!

Nocleg w hamaku – na co zwrócić uwagę? 

W hamaku można się naprawdę dobrze wyspać. Tkanina układająca się w kształt kołyski umożliwia komfortowe ułożenie ciała w hamaku w przeciwieństwie do namiotu, w którym musimy spać na twardym podłożu. Jeśli planujesz wypróbować taki sposób nocowania, to koniecznie weź pod uwagę kilka aspektów. Dzięki nim lepiej przygotujesz się do swojej pierwszej nocy w hamaku i nie zniechęcisz się po pierwszej próbie. A jeśli polubisz ten sposób nocowania, to z pewnością będziesz chciał jeszcze nie raz zabrać ze sobą hamak na nocleg w terenie.

– Jak leżeć na hamaku: najlepszy do wypoczynku w hamaku jest sposób brazylijski, który oznacza po prostu spanie po przekątnej. By przybrać najwygodniejszą pozycję, należy usiąść na środku hamaka, następnie kierując stopy do prawej krawędzi, a barki do lewej krawędzi delikatnie się położyć (można oczywiście zamienić strony). Taka pozycja zapewnia dobre podparcie głowy, kręgosłupa i kończyn, dzięki czemu wypoczynek jest naprawdę przyjemny.

– Spanie w hamaku w dwie osoby:
na rynku znajdziesz zarówno hamaki jedno, jak i dwuosobowe. Jeśli planujesz wypoczynek lub nocleg we dwoje, to koniecznie zaopatrz się w tę drugą opcję. Hamak dwuosobowy jest większy i ma większy udźwig, więc z powodzeniem można w nim nocować z dzieckiem lub z drugą osobą dorosłą. Komfortowe wyspanie się w takiej konfiguracji jest kwestią indywidualną. O ile popołudniowy wypoczynek w hamaku we dwoje jak najbardziej może się udać, o tyle spędzenie tak nocy nie zawsze może być proste. Warto jednak spróbować, bo może się okazać, że taki sposób biwakowania sprawdzi się w Twoim przypadku doskonale!

– Moskitiera: najważniejszym (obok samego hamaka i śpiworu) gadżetem, który należy zabrać ze sobą na wyprawę outdoroową, jest moskitiera. Nocleg na kempingu nad jeziorem, czy na dziko w lesie może być prawdziwą przyjemnością lub koszmarem. Jeśli nie chcesz martwić się ukąszeniami komarów, to zaopatrz się w moskitierę, która będzie idealną barierą przeciwko owadom.

– Zabezpieczenie sprzętu: gdy wybierasz się na biwak z namiotem, to ochrona sprzętu i rzeczy osobistych nie stanowi problemu. Większość ekwipunku możesz umieścić na noc w namiocie, namiot zasunąć i gotowe. W przypadku hamaka warto jednak rozsądnie zaplanować, co z tym sprzętem zrobić. Nie zaleca się zostawiania plecaka na ziemi (szczególnie wypełnionego jedzeniem). Dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie specjalnego hamaka na sprzęt, który zawiesza się pod hamakiem przeznaczonym do spania. Z powodzeniem możesz też zawiesić plecak na drzewie i zabezpieczyć go linkami.

– Izolacja: do wygodnego spania w hamaku przyda się śpiwór, ale nie tylko. Chcąc zapewnić sobie dobrą izolację, warto pomyśleć o zabraniu dodatkowej maty, cienkiego materaca albo po prostu koca. Umoszczony wewnątrz hamaka pod śpiworem zabezpieczy Cię przed chłodem i zapobiegnie budzeniu się z zimna nad ranem.

– Ochrona przed deszczem: jeśli zamierzasz nocować w hamaku kilka dni z rzędu, to obowiązkowo pamiętaj o zabezpieczeniu swojego miejsca noclegowego przed deszczem. Pobudka w trakcie ulewy nie jest bowiem niczym przyjemnym i takich sytuacji warto unikać. Schronienie znajdziesz pod profesjonalnym tarpem, który jest lekki, nieduży po złożeniu i łatwo się rozkłada. Taki gadżet zapewni Ci też cień w upalne dni – zdecydowanie warto mieć go podczas wyprawy.

Mężczyzna leżący w hamaku z zamontowaną moskitierą w plenerze

Gdzie spać w hamaku? 

Hamak może być doskonałą alternatywą dla namiotu. Biwakowanie w hamaku będzie świetną opcją dla rowerzystów, którzy planują każdego dnia pokonywać duże odcinki trasy i zależy im na lekkim ekwipunku. Hamak rozkłada i składa się szybko, jest lekki i z powodzeniem zmieści się do sakwy rowerowej. Jedynym wymaganiem będzie znalezienie miejsca na kempingu z drzewami umożliwiającymi rozwieszenie hamaka.

Hamak turystyczny warto zabrać ze sobą także do lasu. Jeśli planujesz sprawdzić możliwość nocowania na dziko w ramach programu Lasów Państwowych "Zanocuj w lesie" to, zamiast zabierać ze sobą duży i ciężki namiot, postaw na hamak, który nie będzie potrzebował idealnie równego podłoża – wystarczy zamocować go między drzewami i gotowe. Hamak pozwoli Ci cieszyć się bliskością natury i przyjemnym wypoczynkiem, a do tego pozostawi miejsce biwaku w nienaruszonym porządku.

By spędzić noc w hamaku, wcale nie musisz wybierać się w daleką podróż. W upalną letnią noc rozwieś hamak w przydomowym ogrodzie i zanocuj pod gwiazdami. To wyjątkowe doświadczenie z pewnością będziesz chciał jeszcze nie raz powtórzyć.

Mężczyzna zawieszający hamak na drzewie w lesie

Jak rozwiesić hamak? 

Zanim zawiesisz hamak, musisz wybrać odpowiednie do tego miejsce. Potrzebne będą dwa punkty mocowania, o optymalnej odległości 4-4,5 metra pomiędzy punktami. Pamiętaj, że im ta odległość będzie większa, tym wyżej musisz umieścić mocowania. Dobrze sprawdzą się solidne drzewa lub ich konary. Koniecznie zwróć przy tym uwagę, czy nad Twoją głową nie znajdują się żadne suche, bądź nadłamane gałęzie, które mogłyby spaść w nocy. 

Gdy miejsce jest wybrane, obejmij taśmą mocującą hamaka konar i przełóż koniec przez pętlę i zabezpiecz ją karabinkiem. To samo zrób z drugą krawędzią hamaka. Pamiętaj, by taśmy znajdowały się na równej wysokości.

Wejdź do środka i ułóż się wygodnie wewnątrz hamaka. Skontroluj, jak wysoko nad ziemią znajduje się obciążony hamak, zwróć uwagę na jego naprężenie oraz to czy można do niego łatwo wejść i bez trudu z niego wyjść. Poprawki lepiej wprowadzać na tym etapie, a nie w środku nocy, kiedy poczujesz, że jest Ci niewygodnie i przez to trudno jest zasnąć. 

Jaki śpiwór do hamaka?

Wybór hamaka i jego odpowiednie zamocowanie to dopiero połowa sukcesu. Sam hamak nie zapewni Ci bowiem komfortu cieplnego – o ile w naprawdę najgorętsze noce w roku możesz spać w hamaku bez śpiwora, a nawet koca, o tyle wybierając się na kemping, lepiej zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt. Jaki śpiwór do hamaka będzie odpowiedni? Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz szukać specjalnego modelu. Zarówno klasyczny prostokątny śpiwór, jak i ten w kształcie mumii będzie dobrym wyborem. Zwracaj uwagę na parametry sprzętu – latem wybieraj cieńsze śpiwory, które zapewniają oddychalność, na wyprawy po sezonie zabieraj ze sobą modele outdoorowe o wyższych parametrach. 

Podsumowanie

Spanie w hamaku to jedna z tych przyjemności, których nie warto sobie odmawiać. Mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu wiesz już wystarczająco dużo, by zaplanować swój pierwszy nocleg w hamaku. Zajrzyj teraz do sklepu Decathlon i zaopatrz się w wygodne akcesoria, takie jak hamak, śpiwór czy tarp, które sprawią, że nocowanie pod gołym niebem będzie jeszcze przyjemniejsze.

Znajdź na Decablog:

Przeczytaj także:

Dziewczynka czytająca książkę na hamaku z gotowym stelażem stojącym w ogrodzie

Jak zamontować hamak bez drzew w ogrodzie?

Zamontowanie hamaka bez drzew może wydawać się niemożliwe, ale to tylko pozory. Dowiedz się, jak zawiesić hamak ogrodowy, by cieszyć się relaksem

Kobieta siedząca w hamaku zawieszonym w plenerze stukająca się kubkiem turystycznym z mężczyzną siedzącym obok

Jak zawiesić hamak? Sposoby na montaż hamaka w domu i nie tylko

Hamak to bardzo popularny element wyposażenia ogrodowego. Jest to jednak jedno z wielu miejsc, w których można zawiesić hamak. Sprawdź jak zawiesić.

Jak zamontować hamak na balkonie i jak go wybrać?

Jak zamontować hamak na balkonie i jak go wybrać?

Marzysz o błogim relaksie na tarasie czy balkonie? Przeczytaj i dowiedz się jaki hamak na balkon wybrać i jak zamontować hamak na balkonie!

Namiot do spania na dziko rozłożony w górach nocą

Hamak czy namiot – co będzie lepszym wyborem? 

Hamak zamiast namiotu? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań i dowiedz się co warto wybrać do spania na dziko!

Namiot turystyczny rozbity w lesie nocą

Czy można legalnie spać w lesie? Jak się do tego przygotować?

Chcesz legalnie spędzić noc w lesie? Doskonale! Dowiedz się, jakie są zasady nocowania w lesie, jak planować nocleg, co zabrać i na co uważać.