Nocleg w hamaku – na co zwrócić uwagę?
W hamaku można się naprawdę dobrze wyspać. Tkanina układająca się w kształt kołyski umożliwia komfortowe ułożenie ciała w hamaku w przeciwieństwie do namiotu, w którym musimy spać na twardym podłożu. Jeśli planujesz wypróbować taki sposób nocowania, to koniecznie weź pod uwagę kilka aspektów. Dzięki nim lepiej przygotujesz się do swojej pierwszej nocy w hamaku i nie zniechęcisz się po pierwszej próbie. A jeśli polubisz ten sposób nocowania, to z pewnością będziesz chciał jeszcze nie raz zabrać ze sobą hamak na nocleg w terenie.
– Jak leżeć na hamaku: najlepszy do wypoczynku w hamaku jest sposób brazylijski, który oznacza po prostu spanie po przekątnej. By przybrać najwygodniejszą pozycję, należy usiąść na środku hamaka, następnie kierując stopy do prawej krawędzi, a barki do lewej krawędzi delikatnie się położyć (można oczywiście zamienić strony). Taka pozycja zapewnia dobre podparcie głowy, kręgosłupa i kończyn, dzięki czemu wypoczynek jest naprawdę przyjemny.
– Spanie w hamaku w dwie osoby: na rynku znajdziesz zarówno hamaki jedno, jak i dwuosobowe. Jeśli planujesz wypoczynek lub nocleg we dwoje, to koniecznie zaopatrz się w tę drugą opcję. Hamak dwuosobowy jest większy i ma większy udźwig, więc z powodzeniem można w nim nocować z dzieckiem lub z drugą osobą dorosłą. Komfortowe wyspanie się w takiej konfiguracji jest kwestią indywidualną. O ile popołudniowy wypoczynek w hamaku we dwoje jak najbardziej może się udać, o tyle spędzenie tak nocy nie zawsze może być proste. Warto jednak spróbować, bo może się okazać, że taki sposób biwakowania sprawdzi się w Twoim przypadku doskonale!
– Moskitiera: najważniejszym (obok samego hamaka i śpiworu) gadżetem, który należy zabrać ze sobą na wyprawę outdoroową, jest moskitiera. Nocleg na kempingu nad jeziorem, czy na dziko w lesie może być prawdziwą przyjemnością lub koszmarem. Jeśli nie chcesz martwić się ukąszeniami komarów, to zaopatrz się w moskitierę, która będzie idealną barierą przeciwko owadom.
– Zabezpieczenie sprzętu: gdy wybierasz się na biwak z namiotem, to ochrona sprzętu i rzeczy osobistych nie stanowi problemu. Większość ekwipunku możesz umieścić na noc w namiocie, namiot zasunąć i gotowe. W przypadku hamaka warto jednak rozsądnie zaplanować, co z tym sprzętem zrobić. Nie zaleca się zostawiania plecaka na ziemi (szczególnie wypełnionego jedzeniem). Dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie specjalnego hamaka na sprzęt, który zawiesza się pod hamakiem przeznaczonym do spania. Z powodzeniem możesz też zawiesić plecak na drzewie i zabezpieczyć go linkami.
– Izolacja: do wygodnego spania w hamaku przyda się śpiwór, ale nie tylko. Chcąc zapewnić sobie dobrą izolację, warto pomyśleć o zabraniu dodatkowej maty, cienkiego materaca albo po prostu koca. Umoszczony wewnątrz hamaka pod śpiworem zabezpieczy Cię przed chłodem i zapobiegnie budzeniu się z zimna nad ranem.
– Ochrona przed deszczem: jeśli zamierzasz nocować w hamaku kilka dni z rzędu, to obowiązkowo pamiętaj o zabezpieczeniu swojego miejsca noclegowego przed deszczem. Pobudka w trakcie ulewy nie jest bowiem niczym przyjemnym i takich sytuacji warto unikać. Schronienie znajdziesz pod profesjonalnym tarpem, który jest lekki, nieduży po złożeniu i łatwo się rozkłada. Taki gadżet zapewni Ci też cień w upalne dni – zdecydowanie warto mieć go podczas wyprawy.