mężczyzna i kobieta biegnący w odzieży do biegania

Jak wrócić do formy po przerwie od treningów?

Powrót po dłuższej przerwie od treningów potrafi być naprawdę trudny i jak zwykle najgorzej jest zacząć. Jak więc dobrze wrócić do formy i aktywności?

Kontuzja, chwilowe wypalenie, czy też powody prywatne mogą sprawić, że zostaniemy niejako zmuszeni do przerwy od treningów. Powrót jest wtedy niesamowicie trudny, lecz z dobrym przygotowaniem i nastawieniem jak najbardziej możliwy. Jak więc tego dokonać?

Powrót do formy po przerwie

Wiele osób zapomina o tym, że samo pójście z powrotem na treningi to nie wszystko. Do tego trzeba odpowiednio się przygotować przede wszystkim w sferze mentalnej. Nasze nastawienie psychiczne odgrywa bowiem ogromną rolę w tym, jak bardzo zaangażowani będziemy podczas treningów. Dlatego, by skutecznie wrócić, trzeba przede wszystkim odpowiednio się nastawić. Konieczna będzie między innymi cierpliwość. W zależności od długości przerwy spadek naszych wyników może być większy lub mniejszy, lecz z pewnością wystąpi. W momencie powrotu na siłownię niemal z pewnością wyniki będą gorsze niż wcześniej. Na szczęście powrót do poprzedniej formy zajmie znacznie mniej czasu niż jej wcześniejsze osiągnięcie, dzięki pamięci mięśniowej.

kobieta w kasku rowerowym i odzieży sportowej jadąca na rowerze

Jak wrócić do aktywności po dłuższej przerwie?

Po dłuższej przerwie przed rozpoczęciem faktycznych treningów dobrym pomysłem może być też wykonywanie regularnych ćwiczeń, które nie są dla naszego organizmu obciążające, lecz pozwalają na lekką poprawę naszej sprawności, a nas utrzymają w pewnym rytmie treningowym. Dlatego warto pomyśleć o prostych ćwiczeniach, takich jak brzuszki, przysiady, czy też pompki. Wszystko zależy od tego, która część naszego ciała doznała urazu. Ją oczywiście warto oszczędzać do pełnego wyleczenia. W innym wypadku możemy tylko pogorszyć sytuację i jeszcze bardziej odroczyć powrót do ćwiczeń. Jeśli przerwa od ćwiczeń wynikała z urazu, to dobrze będzie też współpracować z fizjoterapeutą. Będzie on w stanie dbać o nasze mięśnie i układ kostny, a do tego jest w stanie podpowiadać nam, na co uważać na każdym z etapów powrotu do odpowiedniej formy. Ponadto warto zrobić badania krwi, które pomogą sprawdzić, czy nasz organizm jest w dobrym stanie.

Warto też pomyśleć na samym początku nad modyfikacją swoich planów treningowych. Jeśli na przykład dużo biegamy, a doznaliśmy kontuzji stawów kończyn dolnych, to bieganie będzie znacząco utrudnione i konieczne będzie znalezienie zastępstwa w pierwszym etapie powrotu do treningów. Wtedy warto skupić się na ponownym wzmocnieniu stawu kolanowego, biodrowego, czy też skokowego. Dawkę aktywności fizycznej, która pozwoli na poprawę kondycji może z kolei zapewnić wtedy jazda na rowerze, czy też pływanie. Te formy aktywności nie obciążają tak bardzo stawów, a jednocześnie pozwalają na utrzymanie dobrej kondycji fizycznej.

Pierwszy trening po przerwie – o czym pamiętać w jego trakcie?

Nadszedł ten dzień. Faktyczny powrót do treningów po przerwie. Aby jednak rozsądnie wrócić do wykonywania ćwiczeń, trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach podczas pierwszych treningów.

Rozgrzewka

Najważniejsze będzie zacząć od dobrej i dokładnej rozgrzewki. Jeśli o to zadbamy, to doskonale przygotujemy wszystkie grupy mięśniowe do nadchodzącego treningu i zredukujemy ryzyko urazu. Warto przede wszystkim dobrze się rozciągać. Podczas pierwszych treningów warto też być wyczulonym na wszelkie dolegliwości bólowe. Jeśli tylko będziemy odczuwać dyskomfort w części ciała, która wcześniej odmówiła nam posłuszeństwa, to znak, iż potrzebuje ona więcej czasu na regenerację, zanim zaczniemy regularne treningi z jej udziałem.

Dobór obciążenia

Podczas powrotu do sportowej aktywności trzeba też dać sobie czas na przywrócenie wcześniejszej sprawności fizycznej. Pierwszy wypad na siłownię, czy też na basen lub bieżnię to nie moment, by sobie coś udowadniać. Wtedy trzeba po prostu zacząć ćwiczyć z głową i rozsądnie dobrać ciężar oraz ilość powtórzeń każdego z ćwiczeń.

Technika wykonywania ćwiczeń

Podczas pierwszych prób powrotu do regularnej aktywności trzeba też bardzo mocno skupić się na poprawnej technice wykonywania każdego z ćwiczeń. Dużo korzystniejsze zarówno pod względem progresji, jak i utrzymania dobrego zdrowia całego organizmu będzie sytuacja, w której będziemy robić bardzo techniczne powtórzenia. Wykonywanie ich więcej, lecz w nieco szarpany sposób to prosta droga, do tego, by nałożyć na siebie zbyt mocne obciążenia, które zwiększą ryzyko nawrotu urazów. Przy racjonalnym podejściu będziemy w stanie regularnie zwiększać obciążenia i wydłużać treningi, by powrócić do poprzedniej formy. Wymaga to jednak czasu, cierpliwości i odpowiedniego podejścia.

Jak wrócić do formy i nie zmagać się z brakiem motywacji?

Bardzo częstym problemem po długim czasie bez regularnej aktywności fizycznej jest brak motywacji. Często wręcz taka sytuacja bezpośrednio wynika z wypalenia treningami. Co to może oznaczać? Między innymi nałożenie na siebie zbyt wysokiego tempa, które na dłuższą metę wcale nie jest dla nas korzystne. Jeśli chcemy po prostu trzymać dobrą formę i zarówno czuć się, jak i wyglądać dobrze, to nie potrzebujemy do tego morderczych treningów. 

Lepiej będzie nieco zwolnić i zmodyfikować swoje plany treningowe tak, by każdy trening był odpowiednio zbalansowany. Jeśli chcemy wrócić do formy, to ćwiczenia muszą nie tylko zapewniać nam korzyści zdrowotne, ale też dawać radość. Zmuszanie siebie do uprawiania sportu to prosty sposób do tego, by się zrazić i rozpocząć nieplanowaną przerwę w treningach, którą bardzo trudno zakończyć.

Przeczytaj także

Ranking słuchawek bezprzewodowych – jaki model wybrać?

Ranking słuchawek bezprzewodowych – jaki model wybrać?

Ranking najlepszych słuchawek bezprzewodowych dla sportowców i aktywnych miłośników muzyki. Jakie bezprzewodowe słuchawki warto kupić?

kobieta trenująca z hantlami

Ćwiczenia na pelikany lub tzw. motylki - trening na obwisłą skórę

Pelikany to obwisła skóra ramion. Sprawdź, co zrobić, aby się jej pozbyć. Jakie ćwiczenia na pelikany wykonywać, aby trening przyniósł efekt?

kobieta w legginsach i staniku sportowym trenująca na bieżni elektrycznej

Trening interwałowy - wszystko co musisz wiedzieć o interwałach

Sprawdź, czym jest trening interwałowy i z czego wynika ciągle rosnąca popularność ćwiczeń o zmiennej intensywności

Mężczyzna ubrany w spodenki sportowe i buty do ćwiczeń wykonuje planka na macie do ćwiczeń

Plank - co to takiego? Ćwiczenia, efekty, przeciwskazania

Co to jest plank? Dowiedz się na czym polega to ćwiczenie oraz jakich efektów możesz się spodziewać. Poznaj zalety i przeciwskazania