Co to jest strefa komfortu?
Pojęcie strefa komfortu wywodzi się z psychologii społecznej i opisuje nawyki, schematy myślowe, działania i zachowania, które są powtarzalne i przewidywalne, przez co nie wywołują stresu, ale też nie przyczyniają się do rozwoju i samorealizacji. Przebywanie w strefie komfortu oznacza, że nie podejmujemy ryzyka oraz unikamy wyzwań, które mogłyby narazić nas na pogorszenie nastroju. Choć strefa ta istnieje tylko w naszym umyśle, to jednak ma ogromny wpływ na codzienne funkcjonowanie i życiowe wybory.
W psychologii strefa komfortu jest przestrzenią, która dotyczy zarówno pozytywnych, jak i negatywnych sytuacji oraz znanych i bezpiecznych schematów radzenia sobie z nimi. Poza strefą komfortu wyróżniamy jeszcze optymalną strefę działania i strefę zagrożenia. Optymalna strefa działania to obszar, w którym człowiek czuje się wciąż stosunkowo bezpiecznie, ale jednocześnie jest wystawiony na wyzwania, które pobudzają go do rozwoju. Strefa zagrożenia natomiast to obszar, w którym działanie wiąże się z nadmiernym stresem, poczuciem braku kontroli i znacznym ryzykiem.
Człowiek powinien poszerzać swoją strefę komfortu i optymalną strefę działania, by odkrywać nowe możliwości, które mogą prowadzić do pozytywnych zmian w życiu i dawać poczucie satysfakcji.