Kobieta wkładająca sobie zatyczki do uszu zabezpieczające przed wnikaniem wody

Jak zabezpieczyć uszy przed wodą?

Woda w uchu to bardzo nieprzyjemna sytuacja podczas wizyty na basenie. Czym to grozi? Jak zabezpieczyć uszy przed wodą? Sprawdź!

Osoby, które trenują pływanie, doskonale zdają sobie sprawę, jak bardzo irytująca jest woda dostająca się do uszu. Nie raz zatkane ucho wymaga przerwania treningu i odetkania przewodu słuchowego. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, że ciecz dostająca się do ucha może być zagrożeniem dla naszego zdrowia. Na szczęście można się przed nim bronić. Jakimi sposobami można prawidłowo zabezpieczyć swoje uszy przed działaniem wody? Dowiesz się tego z naszego artykułu!

„Ucho pływaka”, czyli do czego może doprowadzić woda w uchu

Wśród niebezpieczeństw, które niesie za sobą pływanie, bardzo rzadko wspomina się o konsekwencjach dla naszych uszu. A niesłusznie, ponieważ wbrew pozorom pływanie może stanowić zagrożenie dla naszego narządu słuchowego. Wśród osób pływających na otwartych akwenach niezwykle częstą przypadłością jest zapalenie ucha zewnętrznego, nazywane potocznie „uchem pływaka”. Schorzenie to jest wywoływane przez kontakt ze znajdującymi się w naturalnych zbiornikach wodnych bakteriami.

Czy to oznacza, że korzystając z basenów lub basenów z hydromasażem, gdzie mamy do czynienia z chlorowaną wodą nasze uszy są bezpiecznie? Okazuje się, że również nie do końca. Niestety nadal na wielu pływalniach woda nie jest dostatecznie oczyszczana, co również może prowadzić do rozwoju bakterii w naszych uchu wewnętrznym. Taka sytuacja może doprowadzić do infekcji oraz uszkodzenia komórek włosowych w uchu. Są one odpowiedzialne za transmisję dźwięku, a więc ich naruszenie może nawet prowadzić do utraty słuchu. Dlaczego warto dbać o higienę uszu?

Kobieta z włożonymi zatyczkami do uszu w czepku i okularach do pływania

Dlaczego warto zabezpieczać kanał słuchowy podczas pływania?

Najważniejszy powód został już omówiony wyżej – chronienie uszu przed wodą zapobiegnie rozwojowi zapalenia ucha zwanego „uchem pływaka”. Szczególnie powinniśmy o tym pamiętać w sytuacji, kiedy preferujemy pływanie lub nurkowanie w otwartych akwenach, takich jak morze lub jezioro. To jednak nie wszystkie powody, dla których warto stosować ochronę kanału słuchowego.

Szczelne zabezpieczenie ucha przed wlewaniem się wody ostatecznie rozwiąże problem nieprzyjemnego zatykania się go. Osoby regularnie trenujące pływanie doskonale wiedzą, o czym mowa. Co kilka basenów należy przechylić głowę na bok, aby odetkać ucho i pozbyć się szumów. Jest to bardzo irytujące i potrafi mocno wybić z rytmu treningowego. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w przypadku dzieci, u których zatkanie ucha może skończyć się płaczem.

Osoby trenujące pływanie na otwartych akwenach powinny zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt stosowania ochrony uszu – zostaną one zabezpieczone nie tylko przed wodą, ale także wiatrem. Nad wodą wiatr potrafi szaleć z naprawdę dużą siłą i zwykle nie są to ciepłe podmuchy. Przewianie również może się skończyć zapaleniem ucha, które poważnie utrudni nam funkcjonowanie.

Silikonowe zatyczki – najskuteczniejszy sposób na zabezpieczenie uszu

Najprostszym sposobem na zabezpieczenie uszu przed wodą jest użycie silikonowych zatyczek pływackich. Te miękkie i wygodne w noszeniu akcesoria skutecznie rozwiążą problem wody wlewającej się do środka ucha. Popularność tego rozwiązania spowodowana jest między innymi bezpieczeństwem użycia. Zatyczki są skonstruowane w taki sposób, aby nie utknęły w uchu. Niektóre modele wręcz dopasowują się do jego kształtu.

Jest to bardzo praktyczny produkt również ze względu na fakt, że nie zaburza on percepcji dźwięku. Oznacza to, że słyszymy wszystko, co się dzieje wokół i możemy prowadzić swobodne rozmowy. Ta właściwość ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, który powinny mieć stały kontakt z rodzicem. 

Kobieta wkładająca zatyczki do uszu do pływania

Jakie zatyczki do uszu do pływania wybrać?

Na rynku jest dostępnych kilka rodzajów zatyczek do uszu, dlatego też warto wiedzieć czym kierować się podczas wyboru. Najważniejszym parametrem, który trzeba uwzględnić, jest materiał wykonania. Tego rodzaju akcesoria wykonywane są z elastycznego tworzywa sztucznego, które dobrze dopasowuje się do kształtu ucha. Najczęściej jest to silikon.

Trzeba również wiedzieć, że niektórzy producenci dzielą swoje zatyczki na rozmiary. Zwykle jest to jednak prosty podział uwzględniający dzieci i dorosłych. Tutaj ważne jest, aby kupić model dobrze dopasowany do potrzeb. Warto wiedzieć, że czasem istnieje także opcja zamówienia stoperów na wymiar. To świetne rozwiązanie dla osób o niestandardowym rozmiarze ucha.

Jak zabezpieczyć uszy przed wodą? Alternatywne sposoby

Zatyczki to zdecydowanie najbardziej skuteczna metoda ochrony uszu przed dostaniem się wody. Doskonale zdajemy sobie jednak sprawę, że nie każdemu ta forma zabezpieczenia może odpowiadać. Na szczęście istnieje także kilka innych sposobów, którymi można zredukować ryzyko dostania się wody do uszu. Jak zabezpieczyć uszy dziecka na basenie?

Opaska pływacka

Alternatywą dla zatyczek może być opaska pływacka. Zakłada się ją na głowę od góry, dzięki czemu skutecznie chroni ona uszy przed wlewaniem się wody. Oprócz tego utrzymują one włosy w miejscu. Tego typu produkty wykonane są na ogół z miękkiego neoprenu, który dopasowuje się do kształtu głowy, a także charakteryzuje się dużą szczelnością.

Plastikowe nauszniki

Innym produktem, na który warto zwrócić uwagę, są plastikowe nauszniki, które uniemożliwiają wilgoci dostęp do ucha. Są one skonstruowane z taśmy wykonanej z folii poliuretanowej, którą przykleja się do ucha. To bardzo proste rozwiązanie, które można zakupić w niewielkiej cenie w sztukach. Trzeba jednak wiedzieć, że są to jednorazówki.

Jak pozbyć się nadmiaru wilgoci z uszu?

Aby osuszyć uszy po wyjściu z wody, można użyć kilku sposobów. Można to zrobić za pomocą patyczka lub suszarki do włosów. Potem warto użyć kropli do uszu, żeby usunąć zalegającą woskowinę uszną, ale po co?

Warto już wcześniej zachować szczególną ostrożność. Najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie dostawania się wody do uszu są zatyczki. Jeżeli szukasz jakościowych modeli, sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie Decathlon. Oprócz zatyczek znajdziesz tam wiele innych akcesoriów na basen, które uczynią pływanie przyjemniejszym.

Przeczytaj także:

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Żabka to inaczej styl klasyczny w pływaniu ⭐ Poznaj zasady pływania żabką oraz jej zalety ⭐ Sprawdź jak nauczyć się pływania żabką

Kobieta i mężczyzna w czepkach piankach pływackich przygotowujący się do treningu pływackiego open water

Open water, czyli pływanie na wodach otwartych

Open water, czyli pływanie na wodach otwartych, to prawdziwa przeprawa. Sprawdź, jak wygląda trening i jakiego sprzętu będzie potrzebować pływak.

osoby w strojach kąpielowych, czepkach i płetwach pływające w basenie

Sposoby na trening szybkościowy w pływaniu

Uwielbiasz pływanie? Trening szybkościowy może być idealnym wyborem dla Ciebie! Sprawdź, jak zacząć trenować i zwiększyć szybkość w basenie.

kobiety siedzące na brzegu basenu w strojach kąpielowych i w czepkach

Co zabrać na basen kryty? Lista rzeczy na basen, które warto zabrać.

Pływanie to jeden z najchętniej uprawianych sportów. Sprawdź, co warto zabrać ze sobą na basen. Oto lista rzeczy, które spakować na pływalnię!

Jaki strój obowiązuje na basenie? Wybieramy strój na basen

Jaki strój obowiązuje na basenie? Wybieramy strój na basen

Kostium kąpielowy może różnić się w zależności od okoliczności. Jaki strój kąpielowy obowiązuje na basenie? Oto kilka informacji o stroju na basen!