Kobieta trenująca gimnastykę zastanawiająca się jak zacząć biegać po 60 roku życia

Jak zacząć biegać po 60 roku życia? Trening biegowy dla seniorów

Uprawianie sportu można rozpocząć w każdym wieku. Jak zacząć biegać po 60 roku życia? Oto nasz kompleksowy poradnik dla seniorów!

W głowach osób po 60 często pojawia się pomysł zaangażowania się w bieganie, jednak zwykle jest on przykrywany różnego rodzaju wątpliwościami. Panuje powszechne przekonanie, że intensywne formy aktywności fizycznej w pewnym wieku mogą tylko zaszkodzić. Nie jest to prawda, pod warunkiem że podejdzie się do sprawy odpowiedzialnie. W jaki sposób rozpocząć swoją biegową przygodę po ukończeniu 60. roku życia? Podpowiadamy!

Czy warto zacząć biegać po 60 roku życia? Powodów do motywacji jest wiele!

Dla wielu osób pomysł zaczęcia swojej przygody z bieganiem po sześćdziesiątce wydaje się szalony. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że nigdy nie jest za późno na aktywność fizyczną, a osoby w zaawansowanym wieku potrafią spełniać się jako biegacze. Przy odpowiedzialnym podejściu bieganie nie zaszkodzi, a wręcz może zupełnie odmienić nasze życie. Dlaczego warto zacząć biegać po 60? Przedstawiamy kilka powodów!

1. Wzmocnienie pracy układu sercowo-naczyniowego. Bieganie to znakomity sposób na wsparcie zdrowia serca. Korzyści można wymieniać naprawdę długo. Regularna aktywność fizyczna poprawia krążenie, wzmacnia serce, obniża ciśnienie krwi oraz redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. To bardzo ważne aspekty dla osób po 60. roku życia. Mogą mieć one bezpośrednie przełożenie na dłuższe życie bez problemów zdrowotnych związanych z układem krążenia.

2. Wzmocnienie układu kostnego. Wielu seniorów uważa, że bieganie w zaawansowanym wieku to wyrok dla kości. W rzeczywistości jest dokładnie odwrotnie. Z wiekiem gęstość kości maleje, co zwiększa ryzyko wystąpienia osteoporozy i złamań. Bieganie obciąża układ kostny, co pozwala go wzmocnić poprzez stymulację do produkcji nowej tkanki kostnej. W rezultacie regularny ruch może zmniejszyć ryzyko pojawienia się złamania i poprawić ogólną mobilność ciała.

3. Podtrzymanie sprawności i poprawa równowagi. Bieganie to sport, który opiera się głównie na pracy nóg. Te z kolei na co dzień odpowiadają za stabilność ciała i umiejętność utrzymywania równowagi. To bardzo ważne dla osób starszych, ponieważ pomaga zapobiegać upadkom, które mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Oprócz tego, dzięki regularnemu joggingowi możemy zwiększyć elastyczność stawów.
4. Wsparcie zdrowia psychicznego. To również bardzo ważny aspekt, który jest korzyścią z uprawiania sportu. Aktywność fizyczna stymuluje wydzielanie endorfin i serotoniny, które są odpowiedzialne za poprawę nastroju i redukcję stresu. Ich działanie w dłuższej perspektywie może zapobiegać depresji oraz zmniejszać poczucie osamotnienia. To problemy, które bardzo często dotykają osób w starszym wieku. Bieganie może stać się nie tylko sposobem na poprawę stanu fizycznego, ale także psychicznego.

5. Budowanie relacji społecznych. Ta korzyść wydaje się dosyć nieoczywista w kontekście biegania, ale jest niezwykle istotna ze względu na potrzeby starszych osób. Uprawianie sportu to znakomita okazja do poznania nowych osób. Bardzo dużo grup biegowych dedykowanych jest właśnie seniorom, co pozwala zawrzeć nowe znajomości. Jest to bardzo ważne, aby osoba starsza miała motywację do wyjścia z domu i podtrzymania relacji towarzyskich. Może to osiągnąć między innymi dzięki bieganiu.

Para seniorów trenująca marszobieg

Trening biegowy osób starszych – na co należy uważać?

Bieganie po sześćdziesiątce może przynieść mnóstwo korzyści dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Do aktywności trzeba jednak podejść w sposób odpowiedzialny. Pomimo dużej motywacji nie można zapominać o ograniczeniach związanych z wiekiem. Z tego powodu taka osoba przed rozpoczęciem aktywności powinna zwrócić uwagę na kilka aspektów, które zapewnią jej bezpieczeństwo podczas treningu. Jakich konkretnie?

Konsultacja z lekarzem

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem jakiejkolwiek aktywności fizycznej powinna być konsultacja z lekarzem. Taka wizyta powinna być obowiązkiem każdej osoby po ukończeniu 60. roku życia. Specjalista oceni ogólny stan zdrowia, przeanalizuje historię chorób, a także wskaże potencjalne zagrożenia związane z wysiłkiem. To lekarz powinien dać zielone światło do rozpoczęcia treningów, a także wskazać na ewentualne ograniczenia.

Choroby ograniczające lub całkowicie wykluczające bieganie

Zaawansowany wiek wiąże się często niestety z posiadaniem różnych chorób. Niektóre z nich mogą ograniczać możliwości treningu lub całkowicie go wykluczać. Próba uprawiania sportu, lekceważąc posiadanie dolegliwości zdrowotne, jest bardzo dużym ryzykiem, którego nikt nie powinien podejmować. Jakie konkretnie choroby mogą ograniczać nasze biegowe plany?

1. Choroby serca i układu krążenia. Mowa tutaj w szczególności o arytmii, chorobie wieńcowej, a także niewydolności serca. Osoby, które kiedykolwiek miały problemy z sercem, przed rozpoczęciem treningów powinny obowiązkowo skonsultować ten pomysł z lekarzem, który wykona EKG lub próbę wysiłkową. Bieganie pomimo chorób zwiększa ryzyko nagłych incydentów sercowych podczas wysiłku.

2. Choroby układu oddechowego. Bieganie to sport, który wymaga bardzo wysokiej wydolności. Aby trening przebiegał bez problemów, nasze płuca powinny być w dobrej kondycji. Z tego powodu przeciwskazaniem do tego rodzaju wysiłku mogą być również choroby układu oddechowego. Takie dolegliwości jak między innymi astma lub przewlekła obturacyjna choroba płuc mogą ograniczać zdolność do utrzymywania stabilnego oddechu.

3. Problemy ze stawami. Chore stawy także mogą stanąć na przeszkodzie do pomyślnego zaczęcia przygody z bieganiem. Szczególną uwagę należy tutaj zwrócić na takie dolegliwości jak artroza oraz reumatoidalne zapalenie stawów. Choroby te mogą nasilać się podczas biegania, zwłaszcza jeżeli poruszamy się po twardych nawierzchniach.

4. Cukrzyca. To kolejna choroba, na którą powinny być wyczulone osoby po 60. roku życia, które planują rozpocząć bieganie. Cukrzycy muszą przywiązywać szczególną uwagę do poziomu glukozy we krwi. Podczas intensywnego wysiłku mogą zdarzać się epizody hipoglikemii, na co trzeba być przygotowanym. Tę sprawę warto wcześniej skonsultować z lekarzem.

Mężczyzna jeżdżący na rowerze

Nadwaga i otyłość

Kolejnym problemem, który może stanąć na drodze do biegania po osiągnięciu 60. roku życia, jest nadmierna masa ciała. To przypadłość, która dosyć często dotyczy osób po sześćdziesiątce. Nadmierne kilogramy mogą prowadzić do przeciążenia stawów. Szczególnie dotyczy to kolan oraz bioder. Dla osób otyłych jogging może być zbyt dużym obciążeniem i szybko doprowadzić do kontuzji. Co więc zrobić?

Swoją wagę również warto skonsultować z lekarzem. Za pomocą wskaźnika BMI można stwierdzić, czy mamy do czynienia z nadwagą, czy już z otyłością. W tym drugim przypadku bieganie może okazać się szkodliwe. Przed rozpoczęciem treningu, należy zredukować nieco poziom tkanki tłuszczowej poprzez podjęcie nieco łatwiejszych aktywności, jak na przykład spacerowanie, pływanie czy jazda na rowerze.

Odpowiedni dobór obuwia

Adekwatny do aktywności dobór butów to sprawa ważna niezależnie od wieku. W przypadku osób starszych urasta to jednak do rangi priorytetu. Buty do biegania powinny być przede wszystkim wyposażone w dobrą amortyzację. Jej zadaniem jest zredukować obciążenia wynikające ze wstrząsów. Innymi istotnymi właściwościami jest wsparcie stawu skokowego oraz stabilizacja stopy. Wybierając jeden z takich modeli obuwia, zmiejszamy ryzyko wystąpienia takich kontuzji, jak naciągnięcia ścięgien, przeciążenia stawów czy bóle stóp.

Jak być aktywnym seniorem? Kilka praktycznych rad dla biegacza po 60

Jeżeli lekarz nie stwierdził przeciwwskazań do rozpoczęcia treningów biegowych, możemy przejść do porad dotyczących samej aktywności. Treningi oczywiście można planować sobie samodzielnie, ale dobrym pomysłem może być skorzystanie ze współpracy z trenerem personalnym. Dobrze, aby osoba posiadająca profesjonalną wiedzę mogła na bieżąco czuwać nad naszym bezpieczeństwem i planem treningowym. Nie jest to jednak konieczne. O czym więc pamiętać trenując na własną rękę?

Zacznij od marszobiegów

Najważniejsza rada brzmi: nie rzucaj się od razu na głęboką wodę! Bieganie to dosyć wymagający sport, dlatego też ciało i organizm wymagają stopniowego przyzwyczajenia się do obciążeń. Doskonałym pomysłem na początek treningów będzie stosowanie marszobiegów. Jak sama nazwa wskazuje, jest to trucht przeplatany z szybkim marszem, który pozwoli już na start nie przeciążyć organizmu.

Takie podejście pozwoli ciału na wstępne zaadaptowanie się do wysiłku bez nadmiernego obciążania mięśni i stawów. Podczas pierwszych treningów warto zastosować proporcje: 1 minuta biegu oraz 2 minuty marszu. Wraz ze wzrostem kondycji i możliwości ciała, należy stopniowo wydłużać czas biegu, skracając czas marszu. Punktem docelowym powinno być całkowite zrezygnowanie z maszerowania. Z czasem będziemy także pokonywać dłuższy dystans.

Seniorzy spacerujący po lesie

Trenuj technikę biegu

Pierwsze treningi to także dobry czas na pracę nad techniką biegu. Osoby po 60. roku życia w obawie o swoje bezpieczeństwo mają tendencję biegać w zbyt niskim tempie. Paradoksalnie taka sytuacja może prowadzić do nadmiernego obciążenia kolan i stawów skokowych. Warto więc wdrożyć w życie kilka wskazówek, które pomogą uniknąć tego typu problemów.

Praktyką, za którą podziękują nam nasze stawy, jest skrócenie kroku. Natychmiastowo przełoży się to na wyższą kadencję, czyli liczbę kroków wykonywanych na minutę. Warto również wypracować sobie umiejętność lądowania na palcach, aby nie uderzać piętą o podłoże. Jeżeli współpracujesz z trenerem biegowym, wytłumaczy on Ci prawidłową technikę biegu.

Nie przesadzaj z intensywnością

Trzeba pamiętać, że wraz z wiekiem wzrasta czas potrzebny na regenerację. Z tego powodu warto zwracać uwagę na to, aby nie przesadzać z liczbą treningów oraz ich intensywnością. W zależności od poziomu zaawansowania, od 2 do 4 sesji tygodniowo powinno być optymalne. Kluczem do sukcesu jest uważne wsłuchiwanie się w potrzeby własnego organizmu.

Planuj dni odpoczynku

Ta porada ma ścisły związek z poprzednią. Należy wiedzieć, że regeneracja jest integralną częścią procesu treningowego. Z tego powodu warto świadomie planować dni wolne od treningu. Dla osób po 60. roku życia co najmniej jeden dzień przerwy pomiędzy ćwiczeniami powinien być koniecznością. Taki dzień warto poświęcić na rozciąganie lub krótki spacer. Trzeba jednak pamiętać o regularności treningu.

Kontroluj tętno podczas biegu

U osób w zaawansowanym wieku ryzyko przeciążenia serca podczas biegania jest dosyć duże. Z tego powodu dobrym pomysłem będzie monitorowanie tętna podczas wysiłku. Można to zrobić m.in. dzięki wykorzystaniu zegarka sportowego. Starsi biegacze powinni biegać w strefie tlenowej, to znaczy na poziomie 50-70% tętna maksymalnego.

Para seniorów rozciągająca się przed bieganiem

Pamiętaj o rozciąganiu!

Rozciąganie to ważna część treningu, choć wiele osób je pomija. Z całą pewnością nie powinny robić tego osoby po 60. roku życia. W tym wieku mięśnie i stawy potrzebują nieco więcej czasu na przygotowanie do wysiłku. Przed rozpoczęciem treningu należy przeprowadzić trwającą 10-15 minut rozgrzewkę. Powinna opierać się ona na rozciąganiu dynamicznym. Warto w niej zawrzeć takie ćwiczenia jak na przykład krążenia ramion, podnoszenie kolan czy wymachy nóg.

Tego rodzaju stretching przygotuje mięśnie do intensywnego wysiłku. Rozciąganie należy jednak wykonywać również po treningu. Tym razem powinniśmy jednak postawić na ćwiczenia statyczne. Chodzi w nich o utrzymywanie przez dłuższy czas konkretnej postawy. Celem takiego rozciągania jest uspokojenie i rozluźnienie mięśni po wymagającym treningu.

Akcesoria biegowe z Decathlon – najlepszy przyjaciel 60-latka w drodze do formy

Każda osoba powinna pamiętać, że wiek to tylko liczba. Nigdy nie jest za późno, aby rozpocząć swoją przygodę z bieganiem. Nawet w momencie, kiedy ma się na karku już ponad 60 lat. Oczywiście wiek narzuca pewne ograniczenia, dlatego warto skonsultować swoje zamiary z lekarzem. Trzeba jednak pamiętać, że z pomocą fachowca oraz odpowiedzialnym podejściem naprawdę można czerpać wiele korzyści z uprawiania tej formy aktywności.

Sklep sportowy Decathlon to miejsce, które pomoże Ci dobrze przygotować się do biegania. W naszej ofercie znajdziesz między innymi szeroki wybór butów, które zapewnią Ci ochronę stawów poprzez wysoki poziom amortyzacji. Polecamy również całą gamę strojów biegowych na każdą pogodę. Zestaw treningowy mogą uzupełnić akcesoria, takie jak na przykład bukłak. Wszystko, czego możesz potrzebować do biegania, znajdziesz w ofercie Decathlon. Uczyń z tej aktywności swój nowy styl życia!

Przeczytaj także:

Kobieta po 50-tce trenująca marszobieg przed powrotem do biegania

Bieganie po 50-tce – jak biegać w zaawansowanym wieku?

Bieganie to sport, który można uprawiać w każdym wieku. Bieganie po 50-tce – jak zacząć biegać w zaawansowanym wieku? Jak wypracować kondycję?

seniorze trenujący pilates na matach do ćwiczeń

Zajęcia pilates dla seniora - sprawne ciało, lepsze samopoczucie

Co dają zajęcia pilates dla seniora? Zobacz jak trening pilates wpływa na samopoczucie i sprawność fizyczną osób starszych i jak wykonywać ćwiczenia.

wędrujący seniorzy w odzieży trekkingowej

Jakie sporty są dobre dla seniorów?

Sport nie ma ograniczeń wiekowych. Dowiedz się jakie korzyści płyną z podejmowania aktywności fizycznej. Poznaj najlepsze sporty dla seniorów!

Kobiety w strojach sportowych wykonujące ćwiczenia dla seniorów na macie

Ćwiczenia dla seniorów. Gimnastyka dla seniorów i nie tylko!

Jakie są skuteczne ćwiczenia dla seniorów? Czy to tylko gimnastyka? Jeśli jesteś osobą starszą, sprawdź możliwości!

Jogini w dojrzałym wieku spotykający się na macie i robiący wspólnie praktykę jogi

Zajęcia jogi dla seniorów – ćwiczenia dla zdrowia

Joga dla osób starszych to znakomity sposób na zachowanie sprawności fizycznej. Jakie jeszcze są korzyści płynące z jogi dla seniorów? Poznaj je!