Mężczyzna jadący na rowerze z psem w szelkach

Szelki dla psa – jak zakładać szelki psu?

Szelki to potrzebne akcesorium dla Twojego pupila. Sprawdź, jak założyć szelki dla psa i jak przyzwyczaić psa do szelek. Poznaj instrukcję krok po kroku 

Bezpieczeństwo i komfort czworonoga to dla jego właściciela kluczowa sprawa. Jednym z akcesoriów, które mają temu celowi służyć, są szelki. Jak ubrać szelki psu, by mieć pewność, że zrobiliśmy to dobrze? Jak je wyregulować i w jaki sposób przyzwyczaić do nich naszego czworonożnego przyjaciela?

Szelki dla psa – czy to dobry wybór?

Gdy decydujemy się na adopcję bądź kupno psa, stajemy przed wieloma wyzwaniami. W końcu opieka nad psiakiem to prawdziwa odpowiedzialność. Przed pierwszym dylematem stajemy już podczas przygotowywania wyprawki dla szczeniaka. Czy szelki dla psa to dobry wybór?

To akcesorium, które z pewnością doceni zarówno Twój pies, jak i Ty sam. Dlaczego? To bardzo bezpieczna i najbardziej komfortowa opcja zabezpieczenia psa podczas spaceru czy podróży autem. To także alternatywa klasycznej obroży, za którą nie każdy pies przepada. Na rynku jest naprawdę wiele rodzajów szelek o różnych kolorach, fasonach i właściwościach. Każdy z pewnością będzie w stanie wybrać coś, co przypadnie do gustu ukochanemu czworonogowi.

Kobieta przytulająca psa ubranego w szelki

Jak założyć psu szelki? Instrukcja krok po kroku

Pierwszym bardzo ważnym krokiem będzie dopasowanie wymiaru szelek do parametrów Twojego pupila. Dzięki temu unikniesz uwierania, w przypadku, gdy będą za małe, bądź też spadania i przemieszczania się szelek, gdy okażą się zbyt luźne. Zmierz dobrze obwód klatki piersiowej, a typ szelek dobierz do potrzeb rasy Twojego psa.

Gdy rozmiar mamy już dopasowany, pojawia się pytanie: jak zapiąć psu szelki? Dużo zależy od tego, jaki rodzaj wybraliśmy. Jedne będą wymagały włożenia przez głowę, inne zapięcia na grzbiecie, a jeszcze inne posiadają ułatwiające to zadanie zapięcie na szyi. Warto postawić także na produkty sprawdzonych marek, jak na przykład szelki dla psa Trixie. Jak założyć szelki dla psa? Wiele modeli posiada także specjalną instrukcję od producenta. Czas przejść do działania. Podpowiadamy, jak założyć psu szelki krok po kroku:

1. Zapoznaj psa z nowym akcesorium. To bardzo ważne, by się z nim oswoił. Połóż szelki na podłodze i pozwól swojemu pupilowi je obwąchać. Możesz także zachęcić go smakołykiem lub ulubioną zabawką dla psa, jeśli widzisz, że niechętnie na nie spogląda.

2. Włóż spokojnie szelki psu. Odepnij zapięcia i poluzuj wszystkie możliwe paski, by zwierzak bez problemu się w nie zmieścił. Następnie włóż szelki w sposób zależny od ich modelu. Staraj się zachować spokój i nie robić niczego gwałtownie. Dopilnuj, by wszystkie paski były odpowiednio ułożone na ciele, a klamerki dobrze dopięte.

3. Sprawdź, czy wszystko dobrze leży. Dobrą metodą jest sprawdzenie, czy jesteśmy w stanie włożyć dwa palce pomiędzy paski uprzęży a skórę psiaka. Jeśli tak, wszystko jest w odpowiednim rozmiarze. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić lub luzu jest o wiele więcej, wówczas należy dopasować wymiary do potrzeb psa.

Jak zapiąć szelki samochodowe? W bardzo podobny sposób. Włóż je psu, dobrze wyreguluj, przypnij smycz, a jej drugą część umocuj w odpowiednim miejscu przy siedzeniu bądź w bagażniku.

Najważniejsze jest, by podejść do tematu ze spokojem. Choć na początku wkładanie szelek może wydawać się skomplikowane, warto uzbroić się w cierpliwość i kilka razy tę czynność przećwiczyć. Na pewno zaowocuje to większym komfortem wspólnych spacerów.

Jak wyregulować szelki dla psa?

Co zrobić, gdy okazało się, że po założeniu pies ma na grzbiecie luźne szelki? Nic straconego, wystarczy je wówczas odpowiednio wyregulować. Większość modeli szelek posiada specjalne elementy, które pozwalają na korektę rozmiaru. Wystarczy po włożeniu lekko poluzować lub zapiąć ściślej klamerki. Szelki powinny przylegać, lecz nie mogą powodować obtarć ani ograniczać swobodnych ruchów łap.

Regulacja jest szczególnie ważna w przypadku szczeniaków. Maluchy dosyć szybko rosną, przybierając wymiary dorosłego psa, dlatego częsta kontrola wymiarów szelek będzie konieczna, aby umożliwić mu prawidłowy wzrost i rozwój. Kontrola rozmiaru będzie istotna także w przypadku energicznych i ruchliwych psów. Po spacerze i zabawie poprzedniego dnia warto sprawdzić, czy nic się nie poprzesuwało i porozciągało.

Jak przyzwyczaić psa do szelek i smyczy?

To często problem, z którym mierzą się świeżo upieczeni opiekunowie czworonogów. Co zrobić, by pies nauczył się chodzić w szelkach na smyczy? To na pewno będzie wymagało od Was sporo cierpliwości. Dobrą praktyką jest nagradzanie psiaka za dobre zachowanie. Możesz także na początku spróbować wkładać szelki w domu, by pies mógł swobodnie je przetestować. Gdy się już z nimi zaznajomi, spróbuj przypiąć do nich smycz dla psa. Początki mogą być trudne, zwłaszcza jeśli psiak jest zestresowany i nie chce dać się przekonać do nowego akcesorium. Dużo jednak zależy od postawy właściciela. Konsekwencja i łagodne podejście na pewno przyniosą sukces.

Zakładanie szelek dla psa to na początku spore wyzwanie. Warto jednak dać sobie i psu czas na oswojenie się z tym akcesorium spacerowym. Dobierz odpowiedni rodzaj i rozmiar szelek do wymiarów psa i potrzeb jego rasy i cieszcie się wspólnymi przechadzkami.

Przeczytaj także:

Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!

kobieta biegnąca w stroju do biegania z psem

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing

Chcesz biegać ze swoim psem? Sprawdź, na czym polega canicrossing! Dowiedz się co robić, by bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną z pupilem.

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Gdzie pojechać w góry z psem? Na wielu górskich trasach czworonogi są mile widziane. Przedstawiamy górskie szlaki, gdzie warto wybrać się na wędrówkę

Mężczyzna stojący przy otwartej walizce podróżujący w celach medycznych

Turystyka medyczna - najbardziej popularne kierunki

Dzięki taniej i prostej komunikacji między państwami coraz częściej decydujemy się na turyzm medyczny. Poznaj najpopularniejsze kierunki!

para na pieszej wycieszcze

Turystyka piesza - co to jest? Wędrówki długodystansowe.

Turystyka piesza ➤ Sprawdź na czym polega ten rodzaj aktywności fizycznej ➤ Zobacz jakie są rodzaje ☛ Przeczytaj artykuł ekspertów