Kobieta odpoczywająca na hamaku brazylijskim na balkonie

Hamak na balkon – jaki wybrać i jak go zamontować? 

Marzysz o błogim relaksie na tarasie czy balkonie? Przeczytaj i dowiedz się jaki hamak na balkon wybrać i jak zamontować hamak na balkonie!

Lubisz przebywać na świeżym powietrzu i marzy Ci się relaks w hamaku po pracy, ale mieszkasz w bloku. Czy to oznacza, że musisz zrezygnować ze swoich planów? Nic podobnego! Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jaki hamak wybrać na balkon i jak go sprytnie zawiesić, by stworzyć przytulne miejsce do odpoczynku dla wszystkich domowników. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze hamaka?

Dobry hamak, czyli jaki? Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, koniecznie zwróć uwagę na te aspekty:

1. Wielkość balkonu: inny hamak zawiesisz na dużym i szerokim balkonie, a zupełnie inny sprawdzi się na małym balkonie w bloku. Przed wyruszeniem na zakupy zmierz swój balkon: odległości między ścianami i barierkami. Zdecydowanie pomoże Ci to w wyborze wygodnego modelu dla Ciebie.

2. Konstrukcja hamaka: do wyboru masz klasyczne hamaki z tkaniny zwężające się na obu końcach, hamaki z rozpórkami w formie wiszącego łóżka, ale także hamaki z siedziskiem, które bardziej przypominają wiszący fotel niż tradycyjny hamak biwakowy. Zastanów się, jaki model chciałbyś mieć na swoim balkonie czy tarasie. 

3. Sposób mocowania: będzie się on wiązał z wielkością balkonu. Niektóre hamaki będziesz mógł wygodnie zawiesić między barierkami bez konieczności inwazyjnego montażu do ściany czy sufitu. Inne modele będą wymagały wywiercenia otworów i solidnego zamontowania na kotwach. 

4. Rodzaj materiału: hamaki wykonane są z różnorodnych tkanin – może to być tradycyjna gruba bawełna lub cienka polibawełna, wytrzymały poliester albo nylon, z jakiego wykonywane są często hamaki turystyczne. Te po złożeniu są lekkie i nie zajmują dużo miejsca, a wyprana tkanina szybko wysycha. 

5. Obciążenie: to kolejna istotna kwestia, o której warto pamiętać podczas wyboru hamaka dla siebie. Czy będzie z niego korzystało dziecko czy tylko dorośli, a może szukasz wygodnego hamaka dla dwóch osób? Czy domownicy są szczupli czy mocno zbudowani? Producenci podają z reguły udźwig hamaka, więc sprawdź kilka modeli, zanim zdecydujesz się na ten właściwy. Maksymalne obciążenie hamaków Quechua zawiera się w przedziale 110-220 kilogramów w zależności od wybranego modelu. 

Mężczyzna odpoczywający na hamaku na balkonie

Jaki hamak na balkon? 

Wybrać hamak na balkon to wcale nie taka trudna sprawa, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Wiesz już, na jakie aspekty zwrócić uwagę, więc teraz przyjrzyjmy się modelom dostępnym na rynku, które sprawdzą się też jako hamaki ogrodowe. 

Hamak jednoosobowy

Jest to tradycyjny model, który można rozpiąć pomiędzy drzewami na zewnątrz lub pomiędzy barierkami (bądź) ścianami balkonu. Może posiadać drewniane rozpórki, które pozwalają rozciągnąć tkaninę na szerokość lub tworzyć formę wygodnego, zwężającego się kokonu. 

Hamak dwuosobowy

Stanowi fantastyczną propozycję dla pary, która uwielbia wypoczywać razem lub dla rodziny z małymi dziećmi. Możesz być pewien, że jak tylko położysz się na hamaku, któryś z urwisów przybiegnie i postanowi wgramolić się do środka i poleżakować razem z Tobą. 

Kobieta siedząca na hamaku brazylijskim na balkonie

Hamak brazylijski

To kolejny ciekawy model hamaka. Posiada on wygodne, szerokie siedzisko i swoim kształtem przypomina fotel. Często występuje w wersji ozdobnej, co sprawia, że możesz zawiesić ten hamak nie tylko na balkonie i tarasie, ale także w swoim salonie

Hamak ze stelażem

Jeśli wynajmujesz mieszkanie i nie chcesz wiercić dziur w ścianach balkonu, to w takiej sytuacji warto wybrać hamak na stelażu na przykład stalowym. Ten model, ze względu na sporych rozmiarów stojak będzie jednak potrzebował dużo miejsca, więc sprawdzi się tylko w przypadku naprawdę obszernych balkonów.

Hamak kokon

Kolejnym rodzajem hamaków, które cieszą się dużym powodzeniem, są hamaki dla dzieci wykonane z elastycznej tkaniny, które przybierają kształt kokonu. W ich przypadku oba końce mocowane są na karabińczyku do sufitu, a hamak tworzy wygodne siedzisko, w którym można się schować i otulić. Takie hamaki świetnie sprawdzają się w pokoju dziecięcym, bo pozwalają maluchowi się wyciszyć po dniu pełnym emocji. 

Jak zamontować hamak na balkonie? 

Gdy hamak balkonowy masz już wybrany, pora zastanowić się, jak zamontować hamak na tarasie czy balkonie, by wypoczynek w nim był wygodny i bezpieczny. 

1. Akcesoria: By zamocować hamak potrzebne będą Ci akcesoria i narzędzia takie jak: wiertarka – najlepiej udarowa, kołki rozporowe lub kotwy chemiczne, haki, dodatkowe karabińczyki, linka, wkręty. 

2. Miejsce: Teraz pora wybrać i dokładnie obejrzeć miejsce, w jakim planujesz przymocować hamak. By móc z niego wygodnie korzystać, będziesz potrzebował przynajmniej 3 metry przestrzeni pomiędzy jednym a drugim końcem hamaka. Jeśli nie masz wystarczająco dużo miejsca, to wybierz hamak montowany do sufitu. Wiszące siedzisko też będzie niezwykle wygodne w użytkowaniu.

3. Dobierz system mocowania do przewidywanego obciążenia: jeśli chcesz mieć możliwość demontażu konstrukcji, to postaw na kołki. Można je łatwo usunąć i zamaskować otwór. Kotwy chemiczne są solidniejsze i używa się ich do montaży na stałe. Wybierając kołki lub kotwy pamiętaj o konieczności dopasowania do nich wielkości otworu, jaki będziesz wykonywał w ścianie. 

4. Wywierć niezbędne otwory: ten krok będzie niezbędny, jeśli posiadasz balkon zabudowany. Może się jednak zdarzyć, że Twój balkon posiada metalowe barierki z trzech stron, które pozwalają powiesić linki hamaka na balustradzie. To wygodna opcja, która nie wymaga ingerencji w konstrukcję balkonu. W tym przypadku hamak zamontujesz wyłącznie przy użyciu liny i karabińczyka. Jeśli jednak niezbędne będzie użycie wiertarki, to koniecznie zwróć należytą uwagę na głębokość wiercenia otworów, tak by kołki nie utkwiły w samej elewacji, ale złapały się muru – konstrukcji nośnej ścian. 

5. Osadzenie kołków: w przygotowany otwór wbij młotkiem plastikową koszulkę, przyłóż do ściany uchwyt z metalowym oczkiem, do którego będziesz mógł przypiąć karabińczyk hamaka i osadź wkręt. 

6. Osadzanie kotwy chemicznej: w przygotowany otwór włóż plastikową koszulkę, a następnie wciśnij w koszulkę klej do kotwy i włóż w przygotowaną bazę nagwintowany pręt. Po zaschnięciu możesz przykręcić uchwyt z oczkiem i wieszać hamak na balkonie. Gotowe.

Po lekturze tego artykułu wiesz już jak wybrać i jak zamontować hamak na balkonie. Teraz wystarczy, że odwiedzisz sklep Decathlon i znajdziesz model najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Po zamontowaniu go w swojej przestrzeni będziesz mógł cieszyć się błogim relaksem na świeżym powietrzu bez konieczności wychodzenia na zewnątrz! Co za wygoda!

Przeczytaj także:

Dziewczynka czytająca książkę na hamaku z gotowym stelażem stojącym w ogrodzie

Jak zamontować hamak bez drzew w ogrodzie?

Zamontowanie hamaka bez drzew może wydawać się niemożliwe, ale to tylko pozory. Dowiedz się, jak zawiesić hamak ogrodowy, by cieszyć się relaksem

Kobieta siedząca w hamaku zawieszonym w plenerze stukająca się kubkiem turystycznym z mężczyzną siedzącym obok

Jak zawiesić hamak? Sposoby na montaż hamaka w domu i nie tylko

Hamak to bardzo popularny element wyposażenia ogrodowego. Jest to jednak jedno z wielu miejsc, w których można zawiesić hamak. Sprawdź jak zawiesić.

Namiot do spania na dziko rozłożony w górach nocą

Hamak czy namiot – co będzie lepszym wyborem? 

Hamak zamiast namiotu? Poznaj wady i zalety obu rozwiązań i dowiedz się co warto wybrać do spania na dziko!

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!