kolorowe buty sportowe leżące bokiem na podłożu

Jak zawiązać sznurówki? Banalne sposoby na wiązanie butów sportowych i eleganckich

Sznurówki możemy zawiązać na wiele kreatywnych sposobów. Dzięki temu buty wyglądają modnie, a cała stylizacja prezentuje się oryginalnie. Jak wiązać?

Wiązanie sznurówek to czynność, którą wykonujemy niemal każdego dnia, choć są i tacy, którzy wsuwają na stopy wcześniej zasznurowane adidasy. Każdy z nas posiada w swojej szafie modne trampki lub sneakersy, które same w sobie prezentują się nienagannie, ale źle zawiązane sznurówki psują efekt wizualny i powodują, że buty źle leżą. Żeby ułatwić Wam życie, przygotowaliśmy poniżej przykłady modnych wiązań, które co prawda wymagają nieco techniki, ale w zamian otrzymujemy stabilną stopę, z której podczas chodzenia but się nie zsuwa.

Dlaczego sznurowanie butów ma znaczenie?

Nie bez powodu wymyślono różne sposoby wiązania sznurowadeł. Chociaż tych metod jest naprawdę wiele, to wszystkie powinny mieć jeden cel — zabezpieczać nogę przed kontuzją. Zbyt luźny but nie wygląda schludnie i nie jest na pewno bezpieczny, ponieważ stopa wewnątrz ciągle się przemieszcza, przez co zwiększamy szansę, że nagle źle staniemy i zwichnięcie gotowe. Podobnie jest zresztą, gdy mamy zbyt długie sznurówki, o które ciągle się potykamy. Metoda wiązania butów ma szczególne znaczenie u sportowców oraz osób, które systematycznie wędrują po górach — tutaj obuwie trekkingowe powinno być idealnie dopasowane (zazwyczaj jest ono wysokie, ma sztywną cholewkę i podeszwę). Jednocześnie warto mieć na uwadze fakt, że zbyt mocno zasznurowane buty mogą powodować obtarcia stopy i tym samym bolesne uszkodzenie naskórka, dlatego nie należy przesadzać z silnym wiązaniem.

Poza tym technika, którą wykorzystujecie do wiązania butów, pokazuje również, co lubicie, jaki macie styl i charakter. Jeśli lubicie kolorowe sznurówki — prawdopodobnie jesteście nieco szaleni i nie boicie się eksperymentować. Najważniejsze jest jednak to, żeby sznurówki pasowały do waszej stylizacji.

buty trekkingowe

Rodzaje sznurówek

Sznurówki okrągłe — uniwersalny model do każdego rodzaju obuwia.

Sznurówki płaskie — najczęściej z bawełny, idealne do butów na co dzień.

Sznurówki ozdobne — kolorowe i podkreślające letnią stylizację.

Sznurówki skórzane — tzw. rzemyki do butów, które nadają się do skórzanego obuwia.

Sznurówki woskowane — polecane do butów garniturowych.

Sznurówki trekkingowe — dla wielbicieli gór i wspinaczek (są bardzo wytrzymałe).

Sznurówki sportowe — do adidasów, dostaniecie je w różnych długościach i kolorach.

Jak zawiązać sznurówki?

Osoby, które nie mają zbyt wielkich zdolności manualnych, albo po prostu nie zależy im na tym, żeby nie było widać sznurówek, mogą wybrać klasyczny i zarazem najszybszy sposób wiązania, czyli na krzyż — zakończony kokardką. Sznurowanie na krzyż dzięki swojej prostocie, cieszy się bardzo dużą popularnością i pasuje praktycznie do każdego modelu butów, chociaż najlepiej będzie wyglądać przy sznurówkach w jednym kolorze (np. w obuwiu sportowym). Sprawdź, jak to zrobić.

Sposób na wiązanie butów: sznurowanie na krzyż z kokardą

Sznurówki przeplatamy naprzemiennie do dziurek przeciwległych, zaczynając od dołu (od jednej dziurki do drugiej).

Przewlekamy sznurówki w ten sposób, aż do momentu, gdy dojdziemy do samej góry.

Całość możemy zwieńczyć ładną kokardką i schować ją do środka lub zastosować inną taktykę i opleść sznurówki wokół kostki. 

Szeroki krzyż — diabeł tkwi w szczegółach

Niektórzy przeplatają sznurówki na krzyż, ale w nieco inny sposób. Technika ta polega na przekładaniu sznurówek od spodu, ale z zachowaniem większej przerwy pomiędzy kolejnymi skrzyżowaniami sznurówki. Jak wiązać sznurowadła w ten sposób? Przeciągamy sznurówkę przez dziurki, ale po każdym jej skrzyżowaniu prowadzimy ją do kolejnej dziurki — przeplatając od spodu! Wiązanie sznurowadeł w ten sposób świetnie wygląda w obuwiu sportowym. Jak widzicie, to mały szczegół, ale całkowicie zmienia wygląd buta.

Modne wiązanie sznurówek: sznurowanie proste

Chcesz ładnie zawiązać sznurówki w eleganckich butach? Obuwie garniturowe wcale nie musi być nudne, pod warunkiem że poćwiczymy odpowiednią technikę wiązania. Zanim jednak zabierzecie się do sznurowania butów — zainwestujcie w cienkie sznurówki, które dodadzą charakteru klasycznej stylizacji.

1. Ustawiamy buta tyłem do siebie, tak jakbyśmy chcieli go założyć.

2. Następnie przeplatamy sznurowadła przez pierwsze dwie dziurki do wewnątrz buta.

3. Teraz bierzemy do ręki koniec sznurówki (lewej) i przekładamy ją do trzeciej dziurki po tej samej stronie (od wewnątrz).

4. Prawą sznurówkę przeplatamy w ten sam sposób, również po tej samej stronie.

5. Teraz lewą sznurówkę prowadzimy na prawą stronę i umieszczamy ją od wewnątrz w trzeciej dziurce, a prawą — na lewą stronę do drugiej dziurki i również wkładamy ją od wewnątrz.

6. Na koniec przeciągamy sznurówkę znajdująca się po prawej stronie (z trzeciej dziurki) o kolejne dwa otwory do góry i powtarzamy ten schemat do ostatniej dziurki.

Sznurowanie obuwia na skos

Ten kreatywny sposób robi wrażenie, chociaż dla niektórych może się wydawać nieco skomplikowany. Jak stylowo zasznurować buty? Na początek wprowadzamy sznurówkę od spodu, tak żeby przy pierwszych dziurkach utworzyła część poziomą. Potem jedną końcówkę sznurowadła przeprowadzamy do trzeciej dziurki po przeciwległej stronie. Powtarzamy tę czynność kilka razy, a na końcu przeciągamy sznurowadło od spodu przez dwie ostatnie dziurki.

Co zrobić, żeby nie było widać sznurówek?

Nie każdy przepada za kokardami i woli od razu włożyć sznurówki do butów. Taka technika ma wiele zalet:

– unikniecie potknięcia, ponieważ koniec sznurowadła jest schowany,

– szybciej założycie obuwie,

– but się ładnie prezentuje.

Chcecie się dowiedzieć, jak to zrobić? Możecie wykonać to na kilka sposobów, czyli zawiązać sznurówki na kokardę pod językiem lub w ogóle ich nie wiązać i włożyć do wewnątrz buta. Ostatni sposób jest bardzo popularny wśród młodych osób i polega na przewlekaniu sznurówki na najniższym poziomie, a potem przełożeniu jej jednej części od spodu do następnej dziurki. W dalszej kolejności wystarczy, że drugą sznurówkę przełożymy również od spodu, ale do trzeciego poziomu, tak żeby obie końcówki sznurówek znajdowały się po jednej stronie buta. Na koniec robimy supełek, a odstające końcówki odcinamy. Proste, prawda?

Nieważne, czy zakładacie adidasy, czy wysokie trampki, bez problemu możecie wykorzystać technikę bez wiązania. Sposób polegający na chowaniu sznurowadeł pod język buta wydaje się najprostszy, ale nie zawsze jest wygodny, ponieważ możecie odczuwać dyskomfort i lekki ból. Dlatego, warto spróbować umieścić kokardę z boku stopy. Co ciekawe, w niektórych modelach butów znajdziecie sznurowadła, które są przymocowane do buta i wcale nie musicie ich poprawiać, a tym samym nie musicie się obawiać, że coś będzie się rozwiązywać.

Przeczytaj także

Znajomi robiący przerwę nad wodą w górach z pełnym ekwipunkiem w góry latem

Co zabrać w góry latem? Przygotowanie do wyprawy w góry

Co zabrać w góry latem? Co spakować do plecaka na wyprawę w góry? W jaki ekwipunek wyposażyć się na wędrówkę po górskich szlakach?

mężczyzna poprawiający czapkę z daszkiem na głowie

Rodzaje czapek z daszkiem - jaką wybrać?

Czapka z daszkiem trucker, 5-panel, a może snapback? Sprawdź najpopularniejsze rodzaje czapek z daszkiem. Jak je nosić i do czego pasują?

kobieta wędrująca po górach w okulach przeciwsłonecznych z kijami trekkingowymi w rękach

Okulary przeciwsłoneczne - jakie wybrać?

Okulary przeciwsłoneczne to nie tylko modny dodatek, ale także ochrona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Jak prawidłowo wyregulować plecak? 6 prostych kroków regulacyjnych

Jak prawidłowo wyregulować plecak? 6 prostych kroków

Wyruszasz w podróż, ale nie wiesz czy prawidłowo dopasowałeś plecak Sprawdź jak prawidłowo wyregulować plecak, w kilku, prostych krokach!