Trener personalny tłumaczący kobiecie parametry z wagi BMI

Jak zostać trenerem personalnym?

Chcesz sprawdzić się w nowym zawodzie i planujesz karierę jako trener personalny? Sprawdź, jak zostać trenerem personalnym.

W obecnych czasach zdrowy styl życia staje się coraz bardziej popularny, co oczywiście jest dobrym znakiem. Ludzie świadomie podchodzą do żywienia, ale także rozumieją potrzebę aktywności fizycznej. By właściwie oddziaływać na swoje ciała, często decydują się na pomoc trenera personalnego. Kim właściwie jest i czym zajmuje się trener personalny? Jeśli sport i zdrowy styl życia to coś, co kochasz, być może jest to zawód dla Ciebie! Sprawdź, jak zostać trenerem personalnym na siłowni.

Zawód trenera personalnego – kim właściwie jest?

Kto to jest trener personalny? Choć trening na siłowni może wydawać się niczym skomplikowanym, w wielu przypadkach pomoc doświadczonej osoby w tej kwestii może być nieoceniona. To właśnie trener personalny jest w stanie podpowiedzieć nam, co powinniśmy ćwiczyć, by osiągnąć założone sobie cele. Może to być na przykład schudnięcie, wyprasowanie muskularnej sylwetki czy poprawa swojej wytrzymałości i koordynacji. Trener personalny to ekspert, który nie tylko dostosuje odpowiednie ćwiczenia indywidualnie pod potrzeby swojego klienta, ale także zaopiekuje się nim na każdej płaszczyźnie, która będzie miała wpływ na osiągane efekty.

Trener osobisty to osoba, do której możemy udać się z każdą wątpliwością dotyczącą ćwiczeń, techniki ich wykonywania czy planu treningowego. Może wspierać nas na siłowni, ale nie tylko. Niektórzy trenerzy oferują także swoje usługi w domu klienta, a obecnie duża część z nich działa głównie online. 

Mężczyzna ćwiczący na macie z trenerem personalnym na siłowni

Praca trenera personalnego – czym się zajmuje trener osobisty?

Wbrew pozorom, trener osobisty nie jest tylko od tego, by zająć się ułożeniem odpowiednich dla nas planów treningowych. Jak wiadomo, sukces w wyglądzie sylwetki nie zależy wyłącznie od ćwiczeń na siłowni. W związku z tym do zadań trenera personalnego należy między innymi:

Dostosowywanie treningu do potrzeb i możliwości klienta – trener ma za zadanie zdiagnozować, co jest nam potrzebne do tego, by osiągnąć zamierzony cel. To w jego gestii leży ułożenie i zaproponowanie planu treningowego, który będzie dopasowany indywidualnie do nas. Dzięki takiemu podejściu nie działamy na oślep, tylko koncentrujemy swoje działania na tym, na czym najbardziej nam zależy.

Prowadzenie indywidualnych treningów – poza ułożeniem zestawu ćwiczeń, trener ma za zadanie także wprowadzić nas w technikę ich wykonywania, dlatego też częstą praktyką jest, że spotykamy się z trenerem na siłowni i wykonujemy ćwiczenia pod jego czujnym okiem. Dzięki temu trener ma okazję wyłapać niedociągnięcia, skorygować je lub wprowadzić do planu pewne modyfikacje. Jego obecność podczas treningu zwiększa także nasze bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli jesteśmy dopiero początkującymi bywalcami siłowni.

Odnotowywanie postępów – sami często patrzymy na siebie krytycznym okiem i trudno nam dostrzec pozytywne zmiany na przykład w naszym wyglądzie. Zadaniem trenera personalnego jest odnotowywanie wszelkich postępów i modyfikowanie planu tak, by progres był stały. 

Motywowanie do pracy – nie da się ukryć, że porządny trening to czasem naprawdę duży wysiłek, na myśl o którym czasem nie chce nam się nawet wychodzić z domu. Zadaniem trenera jest przekonanie klienta, że nie warto odpuszczać i rezygnować z treningu. Dobry trener personalny potrafi dać prawdziwego motywacyjnego kopa, po którym trening robi się prawie sam!

Edukowanie na temat zdrowego stylu życia – zadaniem trenera osobistego jest również dostarczanie klientom wiedzy na temat tego, jak prowadzić zdrowy tryb życia. Nie ogranicza się on tylko do ćwiczeń, ale także na przykład porad dietetycznych. To kompleksowe dbanie o świadomość istoty zdrowych nawyków w naszym codziennym życiu.

Wykształcenie i predyspozycje – czy kurs na trenera personalnego wystarczy?

Co zrobić, żeby zostać trenerem personalnym? Jak zacząć pracę jako trener personalny? Jakie studia skończyć? A może wystarczy jedynie kurs trenera personalnego? Takie pytania często pojawiają się w głowach osób, które chciałyby rozpocząć swoją karierę w branży fitness. Nie są to pytania bezpodstawne – w końcu to odpowiedzialny zawód, w którym liczy się wiedza i doświadczenie. Od czego więc zacząć?

Tak naprawdę jest kilka ścieżek, które można wybrać, by móc prowadzić profesjonalne treningi personalne. Wiele osób decyduje się na studia wyższe w kierunku związanym ze sportem, fizjoterapią czy dietetyką. Dzięki zdobytej wiedzy mogą potem w pełni dzielić się jej tajnikami ze swoimi podopiecznymi i korzystać z niej w swojej pracy. To jednak nie jest obowiązkowy punkt, który upoważnia aby zostać trenerem personalnym. Zawód ten można uprawiać także dzięki innym rozwiązaniom. Jak zostać trenerem personalnym bez studiów?

Wówczas warto zapisać się na specjalne szkolenie, po którego ukończeniu zdobędziemy certyfikat trenera personalnego. Obecnie wiele firm sportowych organizuje tego typu szkolenia, które uczą między innymi podstaw anatomii człowieka czy jego fizjologii. Kursy dają także wiedzę na temat ćwiczeń, ich wpływu na ludzkie ciało, a także dostarczają informacji dotyczących diety czy suplementacji. Niektóre kursy obejmują również zagadnienia pracy z klientem, odnajdywania się na rynku pracy czy zagadnień dotyczących przedsiębiorczości. Ukończenie kursu to jednak nie koniec kształcenia – warto cały czas aktualizować wiedzę, brać udział w różnego rodzaju konferencjach i wydarzeniach, aby móc jak najlepiej pomagać swoim podopiecznym i być na bieżąco.

Wiedza, wykształcenie i kwalifikacje to jednak nie wszystko w tym zawodzie. Praca z ludźmi wymaga wielu kompetencji miękkich, które przyszły trener personalny powinien posiadać. Są to między innymi umiejętność komunikowania się z klientem czy motywowania go i wspierania. Bardzo ważna jest także empatia, by potrafić wczuć się w sytuację klienta i pomóc mu osiągnąć jego cele fitness. Pozytywna relacja zbudowana na zaufaniu może dać naprawdę niesamowite efekty!

Jak zostać trenerem personalnym – zalety pracy trenera

Czy warto zostać trenerem personalnym? Jeśli uwielbiasz spędzać czas w klubach fitness, pomagać ludziom i stale kształcić się – z pewnością już w tym momencie otrzymasz odpowiedź twierdzącą. Dzięki temu zawodowi możesz robić to, co naprawdę sprawia Ci przyjemność. Jest jednak mnóstwo innych plusów, które wynikają z obrania właśnie takiej ścieżki kariery.

To przede wszystkim elastyczność jeśli chodzi o miejsce pracy. Mogą to być zarówno siłownie, kluby fitness, ale także dom klienta, plener czy... własne domowe zacisze! Możesz zostać trenerem personalnym online i wykonywać swoje zadania w dużej mierze ze swojego domu. Godziny pracy również możesz ustalać samodzielnie. To bardzo duża zaleta, którą z pewnością wielu doceni.

Kolejną zaletą jest także możliwość dostosowania tej pracy z inną, którą aktualnie wykonujesz. Treningi personalne możesz prowadzić po godzinach, zbierając swoją stałą bazę klientów. Możesz dzięki temu po pewnym czasie zyskać stabilizację i spełniać się już tylko w roli trenera. Osobisty trener może liczyć także na całkiem dobre zarobki. Wszystko zależy od Ciebie i Twojego zaangażowania. 

Mężczyzna ćwiczący na rowerkach stacjonarnych z trenerką personalną

Praca jako trener personalny – jak zacząć?

Jak zostać dobrym trenerem personalnym? Od czego zacząć? Dobrą podstawą będzie przede wszystkim kurs, który da Ci uprawnienia i wiedzę do wykonywania tego zawodu. Gdy już go ukończysz, zacznij budować swoje doświadczenie w pracy i zdobywać zaufanych klientów. Możesz początkowo udzielać bezpłatnych porad w charakterze trenera czy zostać asystentem profesjonalnego trenera personalnego i obserwować, w jaki sposób pracuje się z klientami.

Po pewnym czasie będziesz już gotowy, by spróbować swoich sił w nowej roli. Pamiętaj o empatii i ciągłym aktualizowaniu swojej wiedzy trenera personalnego – wymagania klientów mogą być często duże. Bądź zaangażowany, godny zaufania i przyjazny – to z pewnością zaowocuje dobrą opinią, a co za tym idzie, większą liczbą osób chętnych do współpracy.

Kariera jako trener personalny wymaga wiedzy z zakresu sportu, anatomii, dietetyki, ale także umiejętności miękkich. Zdobądź odpowiednie kwalifikacje i zacznij pracę w charakterze trenera personalnego na własnych zasadach. 

Przeczytaj także:

Piłkarz w odzieży piłkarskiej trzymający piłkę stojąc na stadionie

Ile zarabia trener piłki nożnej? Zarobki trenera sportowego

Ile zarabia trener sportowy? Sprawdź, od czego zależy wysokość zarobków trenera piłkarskiej drużyny.

Ile zarabia trener tenisa ziemnego?

Ile zarabia trener tenisa ziemnego?

Trenowanie przyszłych gwiazd tenisa to prestiżowy zawód. Ile zarabia trener oraz instruktor tenisa ziemnego? Oto zarobki trenerów na rynku pracy!

mężczyzna w odzieży fitness podnoszący kettlebell

Jak zacząć trenować crossfit

Sprawdź, jak prawidłowo rozpocząć siłowy trening crossfit i zrealizować każdy plan treningowy.

mężczyzna ćwiczący z pasami trenigowymi

Budowanie mięśni - jak zbudować masę mięśniową?

Rozpoczynasz budowanie masy mięśniowej i nie wiesz od czego zacząć? Najskuteczniejszy trening na masę to trening siłowy, który pozwoli zwiększyć siłę

Jak spalić 1000 kalorii dziennie? Wskazówki treningowe

Jak spalić 1000 kalorii dziennie? Wskazówki treningowe

Zastanawiasz się, czy to możliwe spalić 1000 kalorii dziennie? Jak powinien wyglądać trening siłowy lub cardio? Oto wskazówki jak spalić 1000 kcal.