Unselected
Dzieci bawiące się na torze przeszkód w ogrodzie przygotowanym przez rodziców

Jak zrobić tor przeszkód dla dzieci w ogrodzie?

Zbudowanie toru przeszkód to jeden z pomysłów na zabawę z dzieckiem. Jak zrobić tor przeszkód dla dzieci w ogrodzie? Oto kilka pomysłów na zabawy!

Unselected

Nasze pociechy bywają bardzo wymagające. Zakupione zabawki jedynie przez chwilę stanowią obiekt zainteresowania, a potem szybko lądują w kącie. Dzieci nieustannie szukają nowych atrakcji. Jedną z kreatywnych aktywności fizycznych może być stworzenie dla nich toru przeszkód. Jego przejście to jednocześnie świetna rozrywka, jak i okazja do poruszania się. W jaki sposób skonstruować tor przeszkód w ogrodzie lub w domu? Przedstawiamy nasze pomysły na tor przeszkód dla dzieci!

Unselected

Elementy toru przeszkód dla dzieci – co przyda się do zabawy?

Aby projektować przeszkód, można wykorzystać bardzo dużo elementów. Tak naprawdę ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Przed przystąpieniem do budowy, każdy z nas powinien dokładnie rozejrzeć się po domu i sprawdzić, które elementy wyposażenia mogą się przydać podczas wspólnej zabawy. Poniżej przedstawiamy kilka naszych pomysłów, które można wykorzystać według własnej koncepcji:

lina lub sznurek – można rozwiesić je na różnej wysokości, aby pełniły funkcję przeszkód. Dziecko może mieć za zadanie przejść pod lub nad liną albo sznurkiem;
szarfa lub taśma – tych elementów można użyć w dokładnie takim samym celu, jak powyższych lub uczynić z nich granice toru, których maluch nie może przekraczać;
materac lub mata do ćwiczeń – jeśli posiadamy takie akcesoria, warto je wykorzystać jako element na torze. Dziecko może mieć za zadanie zrobić na nich przewrót lub przeturlać się pod linką;
piłki – tutaj ogranicza nas tylko nasza kreatywność. Do stworzenia toru przeszkód można użyć różnych piłek – do futbolu, koszykówki czy tenisa. Nasza pociecha może mieć za zadanie kopnąć lub rzucić piłkę do wyznaczonego celu;
worki – to przykład zabawy znanej już dziesiątki lat temu. Solidny worek może posłużyć do skakania przez wyznaczony fragment trasy toru przeszkód;
krzesło lub stół – meble te stanowią znakomity stelaż do stworzenia tunelu;
koc – niech posłuży on za dach tunelu stworzonego z krzeseł. Wyzwaniem dla malucha może być przeczołganie się pod nim;
butelki lub puszki – jeżeli masz w domu butelki lub puszki (bez znaczenia, czy pełne, czy puste), mogą one posłużyć jako tyczki do slalomu. Zadaniem dziecka jest przebiec pomiędzy nimi lub przejechać rowerem;
przeszkody wodne – ten element toru przeszkód można zastosować jedynie na zewnątrz. Jeżeli posiadamy brodzik lub zraszacz, można z nich uczynić jedną z przeszkód na naszym domowym torze;
opona – a może w garażu zalega gdzieś wolna opona? Świetnym pomysłem będzie uczynić z niej zadanie do wykonania poprzez przetoczenie jej z jednego miejsca na drugie.

Dziewczynka bawiąca się na torze przeszkód w swoim pokoju przygotowanym przez rodziców
Unselected

Jak zrobić tor przeszkód dla dzieci w ogrodzie?

Doskonałym miejscem na stworzenie toru przeszkód dla swojej pociechy jest ogród. Zabawa na świeżym powietrzu stwarza dużo więcej możliwości niż w sytuacji, kiedy tworzylibyśmy tunel w pomieszczeniu. Warto to wykorzystać. Jak zrobić tor przeszkód na podwórku? Oto trzy kreatywne propozycje, które warto wykorzystać na zewnątrz!

Tata z małym dzieckiem bawiący się na torze przeszkód w ogrodzie
Unselected

Propozycja nr 1

Pierwszym zadaniem może być slalom. Do tego zadania warto wykorzystać wspomniane już butelki lub puszki. Dziecko ma w jak najkrótszym czasie przebiec pomiędzy nimi, nie przewracając żadnej. W tym momencie dobiega do tunelu. Może być on z krzeseł i koca, a może być to duże pudełko. Maluch musi się przez niego przecisnąć, jak najszybciej potrafi. Do następnego zadania warto wykorzystać hula hop. Niech maluch stanie w środku i przełoży je przez ciało.

To jednak jeszcze nie koniec toru przeszkód. Następnym zadaniem niech będzie przeczołganie się pod szarfą rozwieszoną na niskiej wysokości. Tuż po tym maluch dociera do dużej piłki. Musi on dotoczyć ją do wyznaczonego celu. I tym sposobem docieramy do ostatniej przeszkody – skakania w workach. Na dystansie kilku metrów dziecko powinno doskoczyć w nim do mety. Wszystko powinno odbyć się w jak najkrótszym czasie.

Unselected

Propozycja nr 2

Drugi tor przeszkód uwzględnia wodne przeszkody. Pierwszym zadaniem są skoki przez wąż ogrodowy. W tym celu należy położyć na ziemi wąż ogrodowy, a wyzwaniem dla malucha niech będzie przeskoczenie przez niego. Następnym etapem jest przejście przez basen dmuchany wypełniony wodą. Tym sposobem dziecko dociera do odpalonego zraszacza, musząc przebiec przez kurtynę wodną. Na koniec wyzwaniem będzie rzucenie balonem z wodą w wyznaczony cel. To znakomity pomysł w przypadku dzieciaków, które kochają wodne zabawy.

Unselected

Propozycja nr 3

Ostatnią propozycję ogrodowego toru przeszkód zaczynamy od przejścia po równoważni. Można ją bardzo łatwo stworzyć z deski położonej na dwóch cegłach. To świetne ćwiczenie na równowagę. Jeżeli mamy taką możliwość, na torze warto zorganizować przeskakiwanie przez opony. Do następnego zadania można ponownie wykorzystać tunel z krzeseł lub pudełka. Maluch ma się przeczołgać na drugą stronę.

Następne wyzwanie pozwoli przetestować koordynację ruchową dziecka. Niech będzie to bieg z jajkiem na łyżce. Maluch musi przebiec dany odcinek jak najszybciej, jednocześnie nie gubiąc jajka. Po zakończeniu tego zadania czas na przeskakiwanie przez niskie przeszkody. Mogą być to sznurki lub szarfy zawieszone na różnych wysokościach. Na koniec pozostaje rzut do celu – maluch ma zadanie rzucić piłkę do ustawionego w pewnej odległości wiadra.

Unselected

Jak zrobić tor przeszkód dla dzieci w domu?

Jesteśmy jednak świadomi, że nie każdy posiada obok swojego domu własny kawałek zieleni. Nic straconego. Równie ciekawy tor przeszkód można stworzyć również w mieszkaniu. Ogranicza to nieco możliwości, które można wykorzystać, ale nadal wspólna zabawa jest możliwa. Jak zrobić tor przeszkód w domu, z którego ucieszy się nasza pociecha? Prezentujemy następne trzy propozycje!

Dzieci bawiące się w tor przeszkód w domu
Unselected

Propozycja nr 1

Na początek należy wygospodarować w domu odrobinę miejsca, aby zorganizować tor przeszkód. Pierwszym zadaniem będzie slalom pomiędzy poduszkami. Należy ułożyć kilka z nich w linii, aby dziecko mogło przebiec pomiędzy nimi zygzakiem. Po zakończeniu tego wyzwania maluch ma misję wykonać skoki przez hula hop. Najlepiej na środku pomieszczenia rozłożyć co najmniej dwa. Zadanie polega na przeskoczenie przez ich środek ze złączonymi nogami.

Tym samym maluch dotrze do kolejnej przeszkody – czołganie się pod stołem. Tuż za nim konieczne będzie przejście po sznurku. Warto rozłożyć go na podłodze, a wyzwaniem dla dziecka będzie przejście po nim na takiej zasadzie, jakby była to równoważnia. Potem maluch musi doskoczyć na jednej nodze w określone miejsce. Tam czekać będzie piłeczka, którą dziecko musi dorzucić do wiadra. W ten sposób ukończy ono tor przeszkód.

Unselected
Chłopiec bawiący się w swoim pokoju pokonujący zadania na torze przeszkód

Propozycja nr 2

Wykorzystując część opisanych już elementów, można stworzyć zupełnie inny tor. W nim pierwszą przeszkodą dla dziecka będzie przejście na czworaka przez tunel z krzeseł i koca. Tuż za nim na wysokości łydek znajduje się rozwieszona linka. Zadaniem malucha jest przeskoczyć przez nią. Bezpośrednią za nią czekać będzie szarfa, którą trzeba będzie jak najszybciej przeciągnąć przez całe ciało.

W dalszej części toru ponownie można wykorzystać poduszki. Tym razem zadaniem dziecka niech będzie przejście po nich jak po równoważni. Następnym zadaniem będzie kopnięcie piłki w ten sposób, aby wylądowała na łóżku. Na koniec można zorganizować doczołganie się przez malucha do konkretnego punktu. Dla dziecka, które kocha wyzwania, na pewno będzie to wspaniała zabawa.

Unselected

Propozycja nr 3

Do stworzenia ostatniego zestawu przeszkód potrzebne będą szarfy. Zadaniem rodzica jest rozwiesić je na niskiej wysokości, a dziecko ma przez nie przeskoczyć. Następnym zadaniem będzie przejście pod sznurkiem. Powinien być on rozwieszony nieco wyżej niż szarfy w poprzednim wyzwaniu. Następnym zadaniem niech będzie rzucanie piłeczkami pingpongowymi do kubeczka lub szklanki.

Tuż obok warto rozłożyć duży koc. Wyzwaniem sportowym dla malucha będzie przeturlanie się z jednego końca na drugi. Następnie warto na środku pomieszczenia ułożyć kilka poduszek, aby dziecko mogło przeskakiwać nad nimi ze złączonymi nogami. Ostatnim wyzwaniem niech będzie okrążenie dwukrotnie krzesła, skacząc na jednej nodze. Wszystko oczywiście powinno odbyć się w jak najkrótszym czasie.

Unselected

Pomysły jak zbudować domowy tor przeszkód

W domu oraz ogrodzie znajduje się mnóstwo akcesoriów, które można wykorzystać, aby zbudować bezpieczny tor przeszkód dla dziecka. Jest to zabawa, w której ogranicza nas jedynie nasza własna wyobraźnia. Opracowując koncepcję toru, sami możemy poczuć się, jakbyśmy wrócili do lat dziecięcych, co jest niesamowicie wartościowym doświadczeniem. Ogromną satysfakcję daje również sam widok naszych najmłodszych, którzy doskonale bawią się na zorganizowanym przez nas torze. To świetny sposób, aby maluch pozostał aktywny nawet poza szkołą lub przedszkolem!

Unselected

Przeczytaj także:

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w domu – jakie zabawy dla dzieci?

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci w domu – jakie zabawy dla dzieci?

Poznaj zabawy ruchowe dla dzieci w każdym wieku. Wyścigi dla maluchów, zabawy z piłką, ćwiczenia ruchowe dla dzieci w wieku 2-6 lat.

rodzina podczas zabawy z dziećmi

Gry i zabawy ruchowe dla dzieci – zabawy dla dzieci

Zabawy ruchowe dla dzieci na świeżym powietrzu to bardzo rozwijająca aktywność. Maluchy lubią wyścigi i konkurencje, warto to wykorzystać.

dzieci w odzieży sportowej skaczące na skakance

Jak zachęcić dziecko do uprawiania sportu i aktywności fizycznej?

Obowiązek nie zachęca do działania. Naucz dziecko uprawiać sport dla zabawy i czerpać radość z ruchu na co dzień – sprawdź porady Decathlon!

chłopiec z ochraniaczami i piłką do siatkówki na boisku

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci - ćwiczenia, zalety i zasady

Gry i zabawy ruchowe to sposób na zarażenie dziecka miłością do sportu. Jakie ćwiczenia ruchowe dla dzieci są dobre? Jakie zabawy dla dzieci wybrać?

dziewczynka skacząca na trampolinie ogrodowej

Jaka trampolina dla dzieci będzie najlepsza?

Trampolina ogrodowa to marzenie niejednego dziecka. . Jaka trampolina dla dzieci będzie jednak najlepsza? Jaki model wybrać ?