Mężczyzna idący na spacer z psem ubranym w obrożę

Jaka obroża dla psa? Oto rodzaje i informacje, jak dobrać obrożę dla psa

Obroża dla psa to podstawowe akcesorium pupila. Jaka obroża dla psa sprawdzi się najlepiej? Jak dobrać obrożę dla psa dorosłego, a dla szczeniaka?

Obroża to jedno z akcesoriów dla czworonoga, na które często decydujemy się przy kompletowaniu wyprawki dla szczeniaka. Zwykle zwracamy uwagę głównie na jej wygląd, by pupil ładnie się w niej prezentował. Jak wybrać obrożę, by była dobrze odpasowana i komfortowa dla zwierzaka? Na jakie parametry zwrócić uwagę podczas zakupów?

Jaka obroża dla psa? Rodzaje obroży

Zdecydowałeś się na nowego, czworonożnego członka rodziny i szykujesz mu wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy? Masz już psa i chcesz dowiedzieć się, jaka obroża dla psa będzie dla niego najlepsza? Rodzajów obroży jest wiele i każde mają swoje plusy i minusy. Poniżej przedstawiamy listę obroży, które najczęściej można spotkać w sklepach zoologicznych.

Pies biegnący w obroży

Obroże ze względu na materiał wykonania

Obroże taśmowe – popularny rodzaj psiej obroży. Wykonany jest z wytrzymałego i jednocześnie miłego w dotyku materiału. Można wybierać we wzorach i kolorach obroży taśmowych. Są one także regulowane, by móc je dobrze dopasować do rozmiarów psa. Zakładanie i zdejmowanie jest lekkie i łatwe.

Obroże skórzane – nieco bardziej wytrzymałe i występują w stonowanych barwach. Mogą być urozmaicane ozdobami. Nie poleca się jej psom o wrażliwej skórze.

Obroże metalowe – to głównie kolczatki i półkolczatki. Są to obroże przeznaczone do profesjonalnego użytku, głównie podczas tresury psa. To bardzo kontrowersyjny rodzaj obroży, ponieważ jego niewłaściwe użytkowanie może doprowadzić nawet do uszkodzenia krtani lub tchawicy psiaka.

Obroże zaciskowe i półzaciskowe – to również obroże, które stosuje się do treningu i tresury. Obroży zaciskowych nie zaleca się, gdyż te podczas gdy pies pociągnie właściciela, zaciskają się na jego szyi. Lepszym wyborem są obroże półzaciskowe, które zaciskają się jedynie do pewnego momentu, nie wyrządzając psu krzywdy.

Obroże ze względu na typ zapięcia

Obroża z metalową sprzączką – to obroża z zapięciem przypominającym pasek do spodni. Dzięki niej można łatwo wyregulować obwód obroży i dopasować ją do szyi psa.

Obroża na klamrę – obroża, której zapięcie ma postać plastikowej klamerki. Można ją niezwykle łatwo zapiąć i odpiąć. 

Obroże ze względu na działanie

Obroża przeciw pchłom i kleszczom – to specjalny rodzaj obroży, który nie posiada elementu do przypięcia na smycz. To dodatkowa obroża, będąca zabezpieczeniem przed niechcianymi towarzyszami spacerów. Obroża wysycona jest specjalnymi środkami, które odstraszają kleszcze i pchły, chroniąc tym samym Twojego psa.

Obroża świecąca – to silikonowa obroża dodatkowa, która służy łatwej lokalizacji psa po zmroku. Dzięki światełkom łatwo dostrzeżesz swojego pupila nawet podczas późno wieczornego spaceru.

Jak dobrać rozmiar obroży dla psa?

Każdy pies jest inny – dosłownie i w przenośni. Właśnie dlatego tak istotne jest, by obroża była idealnie dobrana właśnie pod danego pupila. Dużo zależeć będzie od charakteru psa i jego rasy – na przykład duże rasy jak labrador mogą wymagać bardziej wytrzymałych obroży niż małe buldożki francuskie czy yorki. 

Niezwykle ważne jest jednak także to, by obroża była dobrze dobrana pod względem rozmiaru i optymalnie dopasowana do szyi zwierzaka.
Zbyt luźna obroża będzie mu zwyczajnie spadać i nie spełni swojej roli. Zbyt mała z kolei może wpijać się w skórę lub uszkodzić kręgi szyjne psa.

Jak zatem dobrać rozmiar obroży? Jaki rozmiar obroży dla szczeniaka?

– Weź miarkę krawiecką i zmierz obwód szyi Twojego psa. Zwróć uwagę, by nie ścisnąć jej za bardzo. Do otrzymanego wymiaru dodaj jeszcze dwa centymetry, by mieć pewność, że rozmiar na pewno nie będzie zbyt ciasny.

– Zwróć uwagę na anatomię Twojego zwierzaka. Długość sierści psa i obecność podszerstka także będą istotnym kryterium podczas wyboru. Jeśli psiak go nie posiada, dobrym wyborem będzie zakup obroży wyściełanej dodatkowym materiałem od środka. To zapobiegnie obtarciom skóry na szyi.

– Dobierz szerokość obroży do wielkości psa. Większe rasy mogą nosić szersze obroże, podczas gdy dla mniejszych wystarczy obroża o szerokości około 1-1,5 centymetra.

Jak sprawdzić, czy obroża jest odpowiedniego rozmiaru? Włóż ją psu i dobrze zapnij. Następnie sprawdź, czy jesteś w stanie włożyć dwa palce pomiędzy obrożę a skórę psa. Jeśli tak – obroża jest idealna. Jeśli zaś pod obrożą jest więcej miejsca, to znak, że jest zbyt luźna. Gdy z kolei Twoje palce się nie mieszczą, obroża prawdopodobnie jest zbyt ciasna.

Obroża dla szczeniaka – na co zwrócić uwagę?

Obroża dla szczeniaka powinna być dla niego w pełni bezpieczna. Nie może także go uciskać ani negatywnie wpływać na rozwój i wzrost młodego psiaka. Na początek Waszej wspólnej przygody dobrym rozwiązaniem będą szelki dla psa. Nie powodują one przyduszania psa, nawet jeśli na początku nauki chodzenia na smyczy zdarza mu się ciągnąć. Warto postawić na miękkie modele, które nie będą obcierały malucha.

Jaka obroża dla psa, który ciągnie, będzie najlepszym rozwiązaniem? Zdarza się, że nie tylko szczeniaki mierzą się z tym kłopotem. Dobrym rozwiązaniem będą właśnie wspomniane szelki, które zapięcie na smycz mają na klatce piersiowej. Wówczas, gdy pies ciągnie na smyczy, automatycznie odwraca się w stronę opiekuna.

Innym rozwiązaniem jest wspomniana wcześniej obroża półzaciskowa. Nie jest to jednak najlepsze wyjście. Obroża do nauki chodzenia na smyczy powinna być wygodna i nie sprawiać psu bólu ani dyskomfortu. Najważniejszym elementem procesu jest nasza więź z psem i umiejętne nagradzanie go za posłuszne chodzenie.

Typów obroży dla psów jest naprawdę wiele. By wybrać odpowiednią, wystarczy kilka pomiarów i właściwe odczytanie potrzeb Twojego czworonoga. Podczas kompletowania wyprawki dla czworonoga warto sprawdzić ofertę Decathlon.

Przeczytaj także:

Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!

kobieta biegnąca w stroju do biegania z psem

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing

Chcesz biegać ze swoim psem? Sprawdź, na czym polega canicrossing! Dowiedz się co robić, by bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną z pupilem.

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Gdzie pojechać w góry z psem? Na wielu górskich trasach czworonogi są mile widziane. Przedstawiamy górskie szlaki, gdzie warto wybrać się na wędrówkę

Mężczyzna stojący przy otwartej walizce podróżujący w celach medycznych

Turystyka medyczna - najbardziej popularne kierunki

Dzięki taniej i prostej komunikacji między państwami coraz częściej decydujemy się na turyzm medyczny. Poznaj najpopularniejsze kierunki!

para na pieszej wycieszcze

Turystyka piesza - co to jest? Wędrówki długodystansowe.

Turystyka piesza ➤ Sprawdź na czym polega ten rodzaj aktywności fizycznej ➤ Zobacz jakie są rodzaje ☛ Przeczytaj artykuł ekspertów