Pozostałe skuteczne ćwiczenia mięśni Kegla
Ćwiczenia na mięśnie Kegla to nie jedyna forma walki z nietrzymaniem moczu. Można zastosować również inne formy aktywności fizycznej, które warto wykonywać w celu poprawy kontroli nad pęcherzem moczowym. A będą to:
– ćwiczenia mięśni brzucha – mięśnie brzucha silnie współpracują z mięśniami dna miednicy, wiec wzmocnienie tych pierwszych może pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy.
– biofeedback – jest to technika działająca na zasadzie sprzężenia zwrotnego, która pozwala pacjentowi zobrazować jego mięśnie podczas ćwiczeń, co przekłada się na lepszą ich kontrolę i skuteczniejszy trening mięśni dna miednicy. Często stosowane w leczeniu nietrzymania moczu.
– ćwiczenia pilates – są to ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała i polegają na aktywizacji praktycznie wszystkich grup mięśniowych, w tym również tych odpowiedzialnych za kontrolę pęcherza moczowego.
– ćwiczenia oddechowe – prawidłowe oddychanie może zmniejszyć napięcie i zadziałać rozluźniająco na mięśnie dna miednicy, co może pomóc w walce z popuszczaniem moczu.
– joga – niektóre pozycje stosowane w jodze mogą przyczynić się do wzmocnienia mięśni Kegla. W trakcie jogi można również wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Joga pomaga również pozbyć się napięcia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.
Oprócz wymienionych wyżej ćwiczeń warto wypróbować tak zwane kulki gejszy. Są to kulki stworzone z plastiku lub silikonu, które umieszcza się w pochwie. Używane są do treningu mięśni waginalnych, co przekłada się w pewnym stopniu na lepszą kontrolę nad pęcherzem moczowym. Utrzymanie ich w środku wymaga odpowiedniego napięcia mięśni dna miednicy. Świadome napinanie i rozluźnianie wzmacnia mięśnie dna miednicy. Użycie kulek gejszy pozwala nie tylko na wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za kontrolę nad pęcherzem, ale jest również świetnym uzupełnieniem pozostałych ćwiczeń stosowanych w nietrzymaniu moczu. Ponad to regularny trening mięśni dna miednicy z użyciem tych kulek, pozwala na lepsze poznanie własnego ciała i lepsze czucie mięśni Kegla. Wybór kulek i czas ich użycia należy skonsultować z fizjoterapeutą lub ginekologiem.