Kobieta wykonująca ćwiczenia na nietrzymanie moczu na macie

Jakie ćwiczenia na nietrzymanie moczu? Ćwiczenia na wzmocnienie pęcherza moczowego

Ćwiczenia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy, to skuteczne ćwiczenia na nietrzymanie moczu. Warto zadbać o trening mięśni głębokich.

Nietrzymanie moczu to wstydliwy problem, która dotyka dość sporej grupy kobiet niezależnie od wieku. Ma to niewątpliwy na jakość życia oraz codzienne funkcjonowanie. Wiele z nich wstydzi się opowiedzieć o swoim problemie lekarzowi. Warto jednak wiedzieć, że istnieją ćwiczenia na nietrzymanie moczu, które rzeczywiście mogą pomóc, a mowa tutaj o mięśniach dna miednicy, a konkretniej o mięśniach Kegla.

Czym są mięśnie Kegla (mięśnie dna miednicy)?

Mięśnie Kegla, nazwane tak na cześć amerykańskiego ginekologa Arnolda Kegla, to właśnie mięśnie dna miednicy, a ich zadaniem jest podtrzymywanie narządów wewnętrznych, takich jak macica, pęcherz moczowy, oraz odbytnica. Posiadają istotne znaczenie zarówno u kobiet i mężczyzn. Mięśnie Kegla znajdują się tym samym w jamie brzusznej.

Biorą one udział w kontroli wypróżnień, a także są odpowiedzialne za zamykanie cewki moczowej oraz odbytnicy, gdy wzrasta ciśnienie w jamie brzusznej. Kobietom pomagają podczas ciąży oraz porodu siłami natury. Ponad to mięśnie Kegla u mężczyzn i u kobiet mają swój udział w trakcie współżycia, gdyż wspomagają narządy płciowe, aby funkcjonowały jak należy. 

KObieta w stroju sportowym ćwicząca na macie

Problem z nietrzymaniem moczu a mięśnie dna miednicy

Jedną z głównych przyczyn nietrzymania moczu u kobiet jest osłabienie mięśni dna miednicy, do którego dochodzi naturalnie wraz z wiekiem. Pojawia się wtedy problem z kontrolowaniem oddawania moczu. Najczęstszym rodzajem nietrzymania moczu jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Kontrola oddawania moczu jest utrudniona, a wyciek odbywa się podczas kaszlu, kichania czy wysiłku fizycznego. 

Do innych przyczyn osłabienia mięśni Kegla można zaliczyć:

– poród siłami natury,
– ciąża,
– zaburzenia hormonalne,
– przebyte zabiegi operacyjne w obrębie jamy brzusznej,
– nadmierny wysiłek fizyczne,
– infekcje w obrębie układu moczo-płciowego.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca na macie

Objawy słabych mięśni dna miednicy

Osłabione mięśnie dna miednicy mogą dawać następujące objawy:

– nietrzymanie moczu w trakcie kaszlu, kichania lub wysiłku fizycznego,
– nagłe parcie na mocz,
– nietrzymanie moczu, gazów i stolca,
– brak satysfakcji ze współżycia,
– obniżenie narządów miednicy mniejszej,
– hemoroidy,
– bolesne miesiączki zastoinowe,
– dolegliwości bólowe ze strony miednicy mniejszej,
– trudności z zajściem w ciążę,
– uczucie obecności ciała obcego w pochwie.

Ćwiczenia mięśni Kegla – jak je wykonywać?

Aby prawidłowo wykonywać ćwiczenia tej grupy mięśni należy je najpierw rozpoznać. Najprościej będzie to zrobić podczas wizyty w toalecie, próbując zatrzymać strumień moczu. Należy spróbować zatrzymać strumień moczu. Mięśnie które poczujemy w ten sposób to właśnie mięśnie Kegla, które chcemy wykorzystać w walce z nietrzymaniem moczu.

Kiedy już wiemy, które mięśnie poddać treningowi należy przyjąć wygodną pozycję – położyć się lub usiąść. Następnie należy napinać mięśnie dna miednicy przez około 3-5 sekund i rozluźnić na kolejne 3-5 sekund. Istotne jest, aby unikać napinania innych partii, np. mięśni brzucha, czy pośladków. Pamiętamy również o swobodnym oddychaniu. Regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy dają najlepsze efekty. Najlepiej ćwiczyć mięśnie Kegla 3 razy dziennie.

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca jogę na macie na trawie

Pozostałe skuteczne ćwiczenia mięśni Kegla

Ćwiczenia na mięśnie Kegla to nie jedyna forma walki z nietrzymaniem moczu. Można zastosować również inne formy aktywności fizycznej, które warto wykonywać w celu poprawy kontroli nad pęcherzem moczowym. A będą to:

ćwiczenia mięśni brzucha – mięśnie brzucha silnie współpracują z mięśniami dna miednicy, wiec wzmocnienie tych pierwszych może pomóc wzmocnić mięśnie dna miednicy.

biofeedback – jest to technika działająca na zasadzie sprzężenia zwrotnego, która pozwala pacjentowi zobrazować jego mięśnie podczas ćwiczeń, co przekłada się na lepszą ich kontrolę i skuteczniejszy trening mięśni dna miednicy. Często stosowane w leczeniu nietrzymania moczu.

ćwiczenia pilates – są to ćwiczenia z wykorzystaniem ciężaru własnego ciała i polegają na aktywizacji praktycznie wszystkich grup mięśniowych, w tym również tych odpowiedzialnych za kontrolę pęcherza moczowego.

ćwiczenia oddechowe – prawidłowe oddychanie może zmniejszyć napięcie i zadziałać rozluźniająco na mięśnie dna miednicy, co może pomóc w walce z popuszczaniem moczu.

joga – niektóre pozycje stosowane w jodze mogą przyczynić się do wzmocnienia mięśni Kegla. W trakcie jogi można również wykonywać ćwiczenia mięśni dna miednicy. Joga pomaga również pozbyć się napięcia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego.

Oprócz wymienionych wyżej ćwiczeń warto wypróbować tak zwane kulki gejszy. Są to kulki stworzone z plastiku lub silikonu, które umieszcza się w pochwie. Używane są do treningu mięśni waginalnych, co przekłada się w pewnym stopniu na lepszą kontrolę nad pęcherzem moczowym. Utrzymanie ich w środku wymaga odpowiedniego napięcia mięśni dna miednicy. Świadome napinanie i rozluźnianie wzmacnia mięśnie dna miednicy. Użycie kulek gejszy pozwala nie tylko na wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za kontrolę nad pęcherzem, ale jest również świetnym uzupełnieniem pozostałych ćwiczeń stosowanych w nietrzymaniu moczu. Ponad to regularny trening mięśni dna miednicy z użyciem tych kulek, pozwala na lepsze poznanie własnego ciała i lepsze czucie mięśni Kegla. Wybór kulek i czas ich użycia należy skonsultować z fizjoterapeutą lub ginekologiem.

Podsumowanie

Warto włączyć trening mięśni Kegla do codziennej rutyny. To jedna z zalecanych metod leczenia i zapobiegania schorzeniu, jakim jest nietrzymanie moczu. Ćwiczenia Kegla wykonywane regularnie istotnie mogą pomóc pozbyć się dokuczliwych objawów nietrzymania moczu, takich jak nieprzyjemny zapach czy mokra bielizna. Ćwiczenia polegające na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni mogą być wykonywane wszędzie oraz nie wymagają specjalistycznego sprzętu. Są dobrym ćwiczeniem w przypadku nietrzymania moczu po porodzie. Wykonywać ćwiczenia mięśni Kegla mogą również kobiety w ciąży, które borykają z wyciekiem moczu. 

Nietrzymanie moczy dla kobiet, a także dla mężczyzn do szczególnie wstydliwy problem. Dzięki konsekwencji w treningach i włączeniu ćwiczeń mięśni Kegla do codziennej rutyny, osoby borykające się z tym schorzeniem mogą odzyskać pewność siebie i poprawę komfortu psychicznego. W przypadku wszelkich wątpliwości, warto odbyć konsultację z fizjoterapeutą uroginekologicznym, ginekologiem lub w przypadku mężczyzn – urologiem.

Pielęgniarz Wojciech Gliniecki

Autor: Wojciech Gliniecki

Jestem magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją z anestezjologii i intensywnej opieki. Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Aktualnie pracuję jako pielęgniarz koordynujący w oddziale kardiologicznym. W wolnych chwilach, hobbystycznie, piszę teksty o tematyce medycznej. Po godzinach pracy lubię majstrować przy samochodach lub iść na spacer z dziećmi.

Przeczytaj także:

Kobieta w legginsach sportowych trzymająca się za brzuch mająca problem z wysiłkowym nietrzymaniem moczu

Wysiłkowe nietrzymanie moczu – przyczyny, stopnie, leczenie

Wysiłkowe nietrzymanie moczu wynika z osłabienia mięśni dna miednicy. Wyciek moczu może pojawiać się podczas wysiłku fizycznego lub kaszlu.

Kobieta praktykująca jogę w pracy na krześle przy biurku

Joga na krześle – jak praktykować jogę na siedząco? Wskazówki

Czy joga przy biurku jest możliwa? Owszem! Nawet siedząc na krześle, można ćwiczyć. O czym pamiętać? Jak wygląda joga na siedząco? Oto porady.

Mężczyzna w odzieży do jogi przygotowujący się do wykonania Hamsasany pozycji łabędzia w jodze

Joga – pozycja łabędzia (Hamsasana). Jak wykonać tę sekwencję jogi?

Pozycja łabędzia, Hamsasana, to asana z jogi, która pozwala dobrze się rozciągnąć. Jak ją wykonać? O czym pamiętać przy tej pozycji jogi? Sprawdź!

Kobieta w stroju sportowym siedząca na macie na plaży patrząca w morze praktykująca metodę wim hofa

Wim Hof – metoda, która poprawia jakość życia

Metoda Wima Hofa to przede wszystkim technika oddechowa i ekspozycja na zimno. Jak to działa? Sprawdź, co opracował Wim Hof.

Mężczyzna po kontuzji wracający do biegania odpoczywający po treningu

Powrót do biegania po kontuzji – jak wrócić do treningów?

Powrót do biegania po kontuzji to dla każdego biegacza spore wyzwanie. Sprawdź, jak zacząć trening po urazie i wrócić do biegania.