Rodzaje szelek dla psa – jaki model szelek wybrać?
W sklepach zoologicznych można znaleźć naprawdę wiele rodzajów szelek dla psów. By zdecydować się na odpowiedni, najpierw należy określić, w jakim celu są nam one potrzebne. Dużo będzie także zależało od charakteru psa i tego, czy na przykład ciągnie smycz podczas spacerowania. Istotny będzie także rozmiar psa – jedne szelki będą lepiej sprawdzały się u małych szczeniaków, inne zaś przeznaczone będą dla dorosłych psów. Jakie są rodzaje szelek?
Mówiąc ogólnie, wyróżnia się dwa typy szelek: spacerowe i sportowe. Możemy także mówić o specjalnych szelkach samochodowych. Poniżej przedstawiamy dokładną listę rodzajów szelek dla psów:
– Szelki typu guard – składają się z dwóch materiałowych obręczy umiejscowionych na szyi i klatce piersiowej psa, połączone są prostopadle paskami pomiędzy łopatkami i łapami czworonoga. Według wielu to optymalny rodzaj szelek dla psa, gdyż odpowiednio dopasowane nie obcierają i nie ograniczają ruchów zwierzęcia. To uniwersalne rozwiązanie niemal dla wszystkich psów. Są wygodne i pozwalają na równomierny rozkład obciążenia. Występują także w wersji bezuciskowej. Szelki bezuciskowe wykonane są z oddychającej siateczki oraz dodatkowego, miękkiego materiału, który zwiększa komfort zwierzaka.
– Szelki step-in – są bardzo łatwe w zakładaniu. By zapiąć w nie psa, wystarczy rozłożyć je na podłodze i włożyć łapki czworonoga do powstałych otworów. Szelki zapina się na grzbiecie psa. To dobry wybór w przypadku zwierząt, które boją się zakładania szelek przez głowę lub zmagają się z problemami odcinka szyjnego. Nie są tak wygodne jak wyżej wymienione guardy – czasami zdarza się, że ograniczają ruchomość łopatek psa i powodują obtarcia pod pachami.
– Szelki norweskie – składają się z dwu połączonych paskami obręczy: jedna przechodzi poziomo przez mostek psa, druga zaś pionowo przez klatkę piersiową. Są łatwe w nakładaniu, jednak najmniej lubiane przez psich fizjoterapeutów. Szelki norweskie bowiem są słabo dopasowane do psiej anatomii i często ograniczają ruch przednich łap. W przypadku nagłego zerwania i pociągnięcia smyczy, może nawet dochodzić do podduszania i kontuzji psa.
– Szelki sled – to szelki, które nie nadają się do codziennych spacerów, a przeznaczone są dla psów uprawiających sport, który polega na ciągnięciu. Zapięcie znajduje się prawie przy samym ogonie, a szelki zapewniają bardzo dobry rozkład siły. Jakie szelki dla psa do biegania? A jakie szelki dla psa w góry? Sledy sprawdzą się w obu przypadkach!
– Szelki easy walk – jakie szelki dla psa, który ciągnie? Właśnie easy-walk! Budową przypominają szelki norweskie, ale różnią się miejscem przypięcia smyczy dla psa. W easy-walk zapięcie to znajduje się na klatce piersiowej psa, w związku z czym, gdy pies zaczyna ciągnąć i wyrywać się, zostaje automatycznie zatrzymany i obrócony w stronę właściciela.