Kobieta i mężczyzna uprawiający sport z psami w szelkach

Jakie szelki dla psa wybrać? Sprawdź, jak dobrać szelki dla psa

Jakie szelki dla psa wybrać? Który rodzaj szelek dla psa sprawdzi się na spacer z pupilem? Sprawdź szelki dla psa.

Szelki dla psa to bardzo lubiane akcesorium, które jest alternatywą dla klasycznej obroży. Wielu psich właścicieli decyduje się właśnie na szelki z uwagi na większe bezpieczeństwo pupila podczas ich użytkowania. Jak dobrać szelki dla psa, jak zmierzyć pupila i jakie typy szelek dla psa są dostępne na rynku? Sprawdź i wybierz swojemu czworonogowi najlepsze szelki dla psa.

Rodzaje szelek dla psa – jaki model szelek wybrać?

W sklepach zoologicznych można znaleźć naprawdę wiele rodzajów szelek dla psów. By zdecydować się na odpowiedni, najpierw należy określić, w jakim celu są nam one potrzebne. Dużo będzie także zależało od charakteru psa i tego, czy na przykład ciągnie smycz podczas spacerowania. Istotny będzie także rozmiar psa – jedne szelki będą lepiej sprawdzały się u małych szczeniaków, inne zaś przeznaczone będą dla dorosłych psów. Jakie są rodzaje szelek?

Mówiąc ogólnie, wyróżnia się dwa typy szelek: spacerowe i sportowe. Możemy także mówić o specjalnych szelkach samochodowych. Poniżej przedstawiamy dokładną listę rodzajów szelek dla psów:

Szelki typu guard – składają się z dwóch materiałowych obręczy umiejscowionych na szyi i klatce piersiowej psa, połączone są prostopadle paskami pomiędzy łopatkami i łapami czworonoga. Według wielu to optymalny rodzaj szelek dla psa, gdyż odpowiednio dopasowane nie obcierają i nie ograniczają ruchów zwierzęcia. To uniwersalne rozwiązanie niemal dla wszystkich psów. Są wygodne i pozwalają na równomierny rozkład obciążenia. Występują także w wersji bezuciskowej. Szelki bezuciskowe wykonane są z oddychającej siateczki oraz dodatkowego, miękkiego materiału, który zwiększa komfort zwierzaka.

Szelki step-in – są bardzo łatwe w zakładaniu. By zapiąć w nie psa, wystarczy rozłożyć je na podłodze i włożyć łapki czworonoga do powstałych otworów. Szelki zapina się na grzbiecie psa. To dobry wybór w przypadku zwierząt, które boją się zakładania szelek przez głowę lub zmagają się z problemami odcinka szyjnego. Nie są tak wygodne jak wyżej wymienione guardy – czasami zdarza się, że ograniczają ruchomość łopatek psa i powodują obtarcia pod pachami.

Szelki norweskie – składają się z dwu połączonych paskami obręczy: jedna przechodzi poziomo przez mostek psa, druga zaś pionowo przez klatkę piersiową. Są łatwe w nakładaniu, jednak najmniej lubiane przez psich fizjoterapeutów. Szelki norweskie bowiem są słabo dopasowane do psiej anatomii i często ograniczają ruch przednich łap. W przypadku nagłego zerwania i pociągnięcia smyczy, może nawet dochodzić do podduszania i kontuzji psa.

Szelki sled – to szelki, które nie nadają się do codziennych spacerów, a przeznaczone są dla psów uprawiających sport, który polega na ciągnięciu. Zapięcie znajduje się prawie przy samym ogonie, a szelki zapewniają bardzo dobry rozkład siły. Jakie szelki dla psa do biegania? A jakie szelki dla psa w góry? Sledy sprawdzą się w obu przypadkach!

Szelki easy walk – jakie szelki dla psa, który ciągnie? Właśnie easy-walk! Budową przypominają szelki norweskie, ale różnią się miejscem przypięcia smyczy dla psa. W easy-walk zapięcie to znajduje się na klatce piersiowej psa, w związku z czym, gdy pies zaczyna ciągnąć i wyrywać się, zostaje automatycznie zatrzymany i obrócony w stronę właściciela.

Kobieta przytulająca psa ubranego w szelki

Jak dobrać rozmiar szelek? Dopasowanie to podstawa

W poszukiwaniu odpowiednich szelek dla naszego psa niezwykle ważne będzie dopasowanie ich rozmiaru do wymiarów psiaka. Nawet najbardziej profesjonalne szelki nie sprawdzą się, jeśli będą zbyt ciasne bądź zbyt luźne. Jak zmierzyć szelki dla psa, jaki rozmiar wybrać, na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę, jak dopasować szelki dla psa?

Obwód szyi psa i obwód klatki piersiowej – te dwa wymiary będą bardzo ważne, by właściwie dopasować szerokość szelek w tych miejscach. Weź centymetr krawiecki i zmierz psa. Zwróć uwagę, by nie ściskać za mocno czworonoga.

Odległość od klatki piersiowej do szyi na grzbiecie i mostku – te dwie odległości będą potrzebne do określenia długości pasków łączących dwie obręcze. Nie w każdym rodzaju szelek będzie to niezbędne, warto jednak mieć świadomość wszystkich pomiarów, które ma nasz pies.

Po wyborze interesującego Cię rodzaju szelek i wykonaniu wszystkich pomiarów psa sprawdź w tabelach rozmiarów, które zwykle udostępnia producent, w jakich widełkach mieści się Twój czworonóg i na tej podstawie dokonaj wyboru konkretnego rozmiaru. Pamiętaj także, że duża część szelek posiada regulację, która umożliwia lekką modyfikację rozmiaru, by można było dopasować akcesorium do swojego psa.

Podczas wyboru, oprócz właściwego rozmiaru, zwróć uwagę także na szerokość taśm. Jeśli będą zbyt wąskie, mogą wbijać się i powodować dyskomfort, na przykład u psów o większych rozmiarach.

Jakie szelki dla szczeniaka? 

Świeżo upieczeni opiekunowie małych psiaków często wahają się, czy szelki będą dobrym wyborem dla ich czworonogów. Szczeniaki szybko rosną, potrzebują swobody, ale także dyscypliny i nauki. Jakie szelki dla małego psa zdadzą egzamin? 

Dla maluchów poleca się najczęściej szelki typu guard, zwłaszcza w wersji bezuciskowej. Dzięki swojej budowie nie ograniczają ruchów psiaka, nie wpływają negatywnie na jego anatomię i postawę ciała. Są dobrym wyborem także z uwagi na dużą możliwość regulacji – nawet jeśli Twój pupil w szybkim czasie nieco podrośnie, nie będziesz zmuszony do zakupu nowych szelek. Wystarczy, że poluzujesz klamry i dopasujesz paski do jego aktualnego rozmiaru.

W przypadku małych i średnich ras psów guardy także świetnie się sprawdzą. Jeśli jesteś opiekunem spokojnego, nieciągnącego psa, który nie zwykł nagle zrywać się na smyczy, możesz także śmiało wybrać na przykład szelki norweskie.

Wybór szelek dla psa to kwestia, która wymaga uwagi. By wybrać wygodne szelki, trzeba dokładnie zmierzyć pupila i przeanalizować jego zachowanie na spacerach. Odpowiednie szelki będą zapewniały bezpieczeństwo, komfort i przyjemność z codziennych przechadzek na smyczy. W ofercie Decathlon znajdziesz duży wybór, szelek, smyczy i obroży.

Przeczytaj także:

Pies starający się złapać frisbee

Jak nauczyć psa łapać frisbee?

Dysk frisbee to znakomita rozrywka dla naszego pupila. Jak nauczyć swojego psa łapać fisbee? Oto kilka praktycznych porad!

kobieta biegnąca w stroju do biegania z psem

Bieganie z psem - jak zacząć i jak trenować canicrossing

Chcesz biegać ze swoim psem? Sprawdź, na czym polega canicrossing! Dowiedz się co robić, by bezpiecznie uprawiać aktywność fizyczną z pupilem.

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Góry z psem - na jakie szlaki można zabrać pupila?

Gdzie pojechać w góry z psem? Na wielu górskich trasach czworonogi są mile widziane. Przedstawiamy górskie szlaki, gdzie warto wybrać się na wędrówkę

Mężczyzna stojący przy otwartej walizce podróżujący w celach medycznych

Turystyka medyczna - najbardziej popularne kierunki

Dzięki taniej i prostej komunikacji między państwami coraz częściej decydujemy się na turyzm medyczny. Poznaj najpopularniejsze kierunki!

para na pieszej wycieszcze

Turystyka piesza - co to jest? Wędrówki długodystansowe.

Turystyka piesza ➤ Sprawdź na czym polega ten rodzaj aktywności fizycznej ➤ Zobacz jakie są rodzaje ☛ Przeczytaj artykuł ekspertów