Kobieta ćwicząca jogę na depresję na świeżym powietrzu

Joga na depresję – czy regularna praktyka pomaga?

Osoby z depresją, które regularnie ćwiczą, mogą skutecznie złagodzić jej objawy. Regularna praktyka jogi będzie w tym pomocna. Sprawdź, jak to działa!

Depresja dotyka całego człowieka – jego emocji, myśli, ciała i relacji z otoczeniem. Oprócz wizyty u lekarza i wsparcia terapeutycznego warto uzupełnić leczenie ćwiczeniami. Czy joga będzie w tym wypadku skuteczna? Sprawdźmy.

Joga a depresja – czy ćwiczenie jogi pomaga?

Joga łączy w sobie ćwiczenia fizyczne, techniki oddechowe oraz medytację. Badania naukowe wskazują, że może mieć pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne, w tym na osoby zmagające się z depresją. Regularna praktyka jogi pomaga obniżyć poziom kortyzolu (hormonu stresu), wspomaga produkcję endorfin oraz zwiększa aktywność w obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za regulację emocji.

Choć joga nie zastępuje tradycyjnych metod leczenia depresji takich jak farmakoterapia czy psychoterapia może stanowić ich uzupełnienie. Praktyka działa wielopłaszczyznowo – na ciało, umysł i ducha – co czyni ją szczególnie wartościową w tym kontekście. Ruch i oddech pomagają w redukcji napięcia, a medytacja pozwala na lepsze zrozumienie swoich emocji i myśli.

Kobieta ćwicząca jogę na świeżym powietrzu

Korzyści, jakie daje joga na depresję

Regularne ćwiczenia jogi mogą poprawić jakość snu, zmniejszyć poczucie bezradności, a także zwiększyć poziom energii i koncentracji. Wiele osób z depresją odczuwa brak motywacji do działania, a delikatne praktyki mogą być łagodnym sposobem na powrót do aktywności. Kolejne korzyści to:

redukcja stresu i napięcia – zajęcia jogi pomagają zmniejszyć poziom stresu, który często towarzyszy depresji. Techniki oddechowe i medytacyjne wprowadzają spokój i odprężenie, a także niwelują zmęczenie,
poprawa nastroju – w epizodach depresyjnych ważne jest zwiększenie wydzielania serotoniny oraz endorfin, czyli hormonów odpowiedzialnych za dobre samopoczucie. Praktyka asan będzie w tym pomocna,
zwiększenie świadomości ciała i umysłu – ćwiczenia jogi uczą uważności, pomagając skupić się na chwili obecnej i ograniczyć stany lękowe czy nadmierne zamartwianie się, które powoduje problemy ze snem,
lepsza równowaga hormonalna – joga wspiera regulację układu hormonalnego, co może pomóc w ustabilizowaniu zaburzeń nastroju,
wsparcie układu nerwowego – praktyka asan stymuluje przywspółczulny układ nerwowy, który odpowiada za relaksację oraz regenerację.

Ludzie ćwiczący jogę na świeżym powietrzu

Jaki rodzaj jogi będzie odpowiedni na objawy depresji?

Jednym z rodzajów jogi, który jest pomocny na depresję, to joga Iyengara, która kładzie nacisk na precyzję wykonywanych asan oraz prawidłową postawę ciała. W tej odmianie niezwykle ważna jest uważność i świadomość wykonywanych ćwiczeń. Wpływ jogi Iyenagara na depresję to przede wszystkim redukcja napięcia i stresu, poprawa koncentracji oraz nastroju.

Kolejnym pomocnym rodzajem jest kundalini joga. Ten styl łączy asany z technikami oddechowymi, medytacją i mantrami. Stymuluje w ten sposób energię życiową, redukuje stres oraz wspomaga wydzielanie serotoniny i endorfin, które poprawiają nastrój u osób cierpiących na depresję. 

Styl, który może być korzystny szczególnie dla osób w stabilnym stanie emocjonalnym, szukających aktywnej formy wsparcia, to ashtanga joga. Ma dynamiczny charakter, dzięki czemu pomaga zwiększać poziom hormonów szczęścia, a także wydzielanie dopaminy. Pomaga również w ujarzmieniu negatywnych myśli i lepszym zarządzaniu emocjami. Warto jednak zaznaczyć, że może nie być dobrym wyborem dla osób, które są w bardzo trudnym stanie depresji. 

Dodatkowo warto rozważyć:

hatha joga, która jest spokojną formą jogi, skupiającą się na podstawowych asanach i technikach oddechowych. Ma łagodny charakter, który sprzyja redukcji napięcia,
yin Joga, która koncentruje się na długotrwałym utrzymywaniu pozycji, co pozwala na głębokie rozciąganie i relaks,
joga Nidra, znana też jako jogiczny sen, która prowadzona jest w pozycji leżącej i pozwala osiągnąć stan głębokiego odprężenia.

Przykładowe asany na depresję

Jeśli chcesz wspomóc leczenie przewlekłej depresji i przywracać w ten sposób dobry nastrój, sprawdź poniższe asany. Pamiętaj o regularnym treningu, a zobaczysz ogólną poprawę zdrowia. 

Pies z głową w dół (Adho Mukha Svanasana) – ta asana poprawia krążenie krwi w mózgu, redukując napięcie w szyi i barkach. Stań na czworakach, następnie unieś biodra w górę, tworząc odwróconą literę V, prostując ręce i nogi. Pozostań w pozycji przez kilka oddechów, kierując pięty ku podłodze.
Pozycja wojownika (Virabhadrasana) – ta pozycja jogi wzmacnia koncentrację, zwiększa pewność siebie i daje poczucie wewnętrznej siły. Stań w szerokim rozkroku, zegnij jedno kolano pod kątem 90 stopni, drugą nogę wyprostuj. Unieś ręce do góry lub wyciągnij je na boki, patrząc w kierunku zgiętego kolana.
Pozycja z rękami podniesionymi do góry (Urdhva Hastasana) – ta asana jogi pozwala odbudować równowagę emocjonalną. Stań prosto w pozycji góry (Tadasana), unieś ręce do góry i złącz dłonie. Wyciągnij całe ciało ku górze, wydłużając kręgosłup.
Pozycja kobry (Bhujangasana) – ta pozycja jogi ułatwia głęboki oddech i energetyzuje ciało. Połóż się na brzuchu, dłonie oprzyj pod barkami, a łokcie trzymaj blisko ciała. Na wdechu unieś klatkę piersiową, prostując ręce do komfortowego poziomu.
Skłon w przód (Uttanasana) – dzięki tej pozycji jogi rozluźnisz mięśnie pleców i nóg, redukując zmęczenie i napięcie. Stań prosto, a następnie skup się na intensywnym rozciąganiu w głębokim skłonie, pozwalając głowie zwisać luźno. Jeśli to konieczne, ugnij kolana.
Pozycja dziecka (Balasana) – pomaga uspokoić umysł i wprowadza w stan relaksu. Jak wykonać tę pozycję jogi? Uklęknij, siadając na piętach, i pochyl tułów w przód, kładąc czoło na macie. Ręce możesz wyciągnąć przed siebie lub ułożyć wzdłuż ciała.
Pozycja mostka (Setu Bandhasana) – zwiększa elastyczność kręgosłupa i poprawia samopoczucie. Leżąc na plecach, zegnij kolana, a stopy ustaw płasko na podłodze. Unieś biodra, opierając się na ramionach i stopach, i wytrzymaj w tej pozycji przez kilka oddechów.
Pozycja trupa (Savasana) – ta poza jogi redukuje stres i uspokaja układ nerwowy. Połóż się na plecach z rękami swobodnie ułożonymi wzdłuż ciała, a nogami lekko rozstawionymi. Zamknij oczy i skoncentruj się na oddechu, całkowicie rozluźniając ciało.

Jeśli chcesz przywrócić równowagę wewnętrzną i zmniejszyć pojawianie się stanów obniżonego nastroju, sprawdź, co może Ci zaoferować joga. Depresja to choroba, z którą można walczyć wielowymiarowo, dlatego też postawienie na praktykę asan może skutecznie wesprzeć Cię w uspokajaniu umysłu i ciała.

Przeczytaj także:

Kobiety w odzieży sportowej ćwiczące yin jogę na macie

Yin joga, czyli joga powięziowa – praktyka elastyczności

Yin joga to praktyka, pozwala zwiększyć elastyczność mięśni, ścięgien i powięzi. Sprawdź, jaki wpływ ma na ciało i umysł ta praktyka jogi.

Sproszkowane zioła w miseczce ważny element diety jogina

Dieta jogina – joga, jedzenie i zasada Trzech Gun

Joga to prawdziwa filozofia życia, którą jogini biorą pod uwagę nawet w przypadku jedzenia. Sprawdź, jak wygląda wegetariańska dieta jogina.

Kobiety i mężczyźni w odzieży do jogi praktykujacy jogę na trawienie z użyciem klocków do jogi

Joga na otwarcie klatki piersiowej – asany na otwieranie klatki

Joga pomaga otworzyć klatkę piersiową i sprawić, że lepiej i głębiej oddychamy. Sprawdź, jakie asany otwierają klatkę.

Mężczyzna w odzieży do jogi przygotowujący się do wykonania Hamsasany pozycji łabędzia w jodze

Joga – pozycja łabędzia (Hamsasana). Jak wykonać tę sekwencję jogi?

Pozycja łabędzia, Hamsasana, to asana z jogi, która pozwala dobrze się rozciągnąć. Jak ją wykonać? O czym pamiętać przy tej pozycji jogi? Sprawdź!

Kobieta w stroju sportowym ćwicząca na macie jogę dla biegaczy

Joga dla biegaczy – czy warto włączyć asany do treningu?

Lubisz biegać? Chcesz uzupełnić trening o rozciąganie, by zmniejszyć ryzyko kontuzji? Sprawdź, co daje joga dla biegaczy i czy warto ją praktykować.