Chłopiec jadący na rowerze po ścieżce z kartą rowerową

Karta rowerowa – od ilu lat obowiązuje?

Kierowanie rowerem to odpowiedzialność. Karta rowerowa – od ilu lat obowiązuje/ Jak wygląda egzamin na kartę rowerową? Sprawdź, co warto wiedzieć!

Rower to nadal jeden z najpopularniejszych sposobów na codzienne przemieszczanie się w obrębie miasta lub miejscowości. Szczególnie chętnie jest on wykorzystywany przez osoby niepełnoletnie, które nie mogą poruszać się za pomocą samochodów. Trzeba jednak wiedzieć, że aby móc legalnie jeździć po drogach publicznych rowerem, nieletni ma obowiązek posiadania karty rowerowej. Co warto o niej wiedzieć? Jak zdać kartę rowerową? Oto kompleksowe kompendium wiedzy!

Co to jest karta rowerowa? Od ilu lat obowiązuje?

Karta rowerowa jest dokumentem, który uprawnia do samodzielnego poruszania się rowerem po drogach publicznych. Co jednak ważne, nie obowiązuje ona wszystkich osób, które poruszają się jednośladem, a jedynie dzieci i młodzież w wieku od 10 do 18 lat. Taki wiek wynika wprost z zapisów prawa. Trzeba wiedzieć, że dzieci poniżej 10. roku życia w ogóle nie mogą poruszać się drogami publicznymi. Nawet pod opieką osoby dorosłej. W świetle prawa są one traktowane jako piesi, dlatego też jadąc rowerem pod opieką dorosłego, mogą używać jedynie chodnika i ścieżki rowerowej.

Dziewczynka i chłopiec jadący na rowerach z kartami rowerowymi

Po co karta rowerowa?

Wiele osób może stawiać sobie pytanie, po co mieć kartę rowerową. Jeżeli nastolatek często porusza się za pomocą jednośladu, wyrobienie karty rowerowej pozwala na poznanie zasad ruchu drogowego oraz nauczenie się zasad bezpiecznego zachowania na drodze. Jest to bardzo ważna lekcja na przyszłość, ponieważ młody człowiek staje się bardziej świadomym uczestnikiem ruchu, a jednocześnie nabędzie wiedzę, dzięki której łatwiej będzie mu zdać egzamin na prawo jazdy.

Karta rowerowa – czym można jeździć?

Kwestię wieku mamy wyjaśnioną, ale w tym miejscu warto dokładnie wyjaśnić, do czego karta rowerowa uprawnia. Należy zdawać sobie sprawę, że oprócz roweru pozwala ona poruszać się hulajnogą elektryczną oraz deskorolką elektryczną. Takie uprawnienia to odpowiedź na rosnące zainteresowanie tymi środkami transportu osobistego. Co ciekawe, po ukończeniu 15. roku życia karta rowerowa pozwala poruszać się pojazdami zaprzęgowymi.

Warto jednak zdawać sobie sprawę, że karta rowerowa to niejedyny dokument, który zezwala na poruszanie się jednośladem po drogach publicznych. Takie uprawnienia mają także osoby posiadające prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 oraz T, a także ci, którzy zdali egzamin na kartę motorowerową.

Czy karta rowerowa jest obowiązkowa dla dzieci?

Tak, karta rowerowa jest obowiązkowa dla dzieci i młodzieży w wieku od 10 do 18 lat. Oczywiście mówimy o sytuacjach, kiedy dziecko porusza się na rowerze drogami publicznymi. Zapewni ona dziecku podstawową wiedzę w zakresie zasad ruchu drogowego, dzięki czemu zwiększa się jego bezpieczeństwo podczas przemieszczania się za pomocą jednośladu.

Jak wygląda egzamin na kartę rowerową?

Kiedy zdaje się kartę rowerową? Do egzaminu można przystąpić już po ukończeniu 10. roku życia. Egzamin składa się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. Egzamin teoretyczny zawiera 25 pytań w formule ABC i trwa 35 minut. Aby została ona zaliczona, wystarczy odpowiedzieć prawidłowo na 20 pytań. Poruszane w teście zagadnienia dotyczą podstawowych zasad ruchu drogowego, wyposażenia roweru (dzwonek rowerowy, oświetlenie rowerowe), pierwszej pomocy oraz zachowania wobec pieszych.

Po zdaniu teorii przychodzi czas na część praktyczną. Odbywa się ona na boisku szkolnym lub w ośrodku szkolenia kierowców (w zależności, gdzie zdecydowaliśmy się ubiegać o kartę). Trzeba zdawać sobie sprawę, że taki egzamin jest dosyć wymagający, ponieważ wymaga zaliczenia 99% zadań. Są to jednak dosyć podstawowe manewry, z którymi poradzi sobie każde dziecko, które regularnie jeździ na rowerze. Na egzaminie praktycznym trzeba jednak dysponować wiedzą oraz umiejętnościami dotyczącymi stanu technicznego roweru.

Kilka przykładowych zadań, które mogą pojawić się na części praktycznej:

– skręcanie w prawo lub w lewo z sygnalizowaniem zamiaru za pomocą ręki;
– wsiadanie na rower w ruchu;
– jechanie pomiędzy dwoma liniami z jedną ręką na kierownicy;
– przestrzeganie znaków drogowych;
– wykonywanie slalomu podczas kierowania rowerem;
– zatrzymywanie się przed wyznaczoną linią;
– zatrzymywanie się w wyznaczonym miejscu;

Chłopiec jadący na rowerze w kasku ochronnym

Ile kosztuje karta rowerowa?

Dobra informacja dla wszystkich, którzy chcą zdać egzamin na kartę rowerową, jest taka, że jest on zupełnie bezpłatny. I to bez względu na to, czy wyrabiamy ją w szkole, czy w dedykowanym ośrodku. Tak samo bezpłatne jest samo odebranie dokumentu. To w połączeniu z dosyć prostym egzaminem, który zdają prawie wszyscy, sprawia, że wyrobienie tego dokumentu nie powinno być w żaden sposób problematyczne.

Kto wydaje kartę rowerową?

Karta rowerowa to dokument, który może zostać wydany za pisemną zgodą rodzica lub opiekuna przez trzy organy. Jeżeli dziecko jest uczniem szkoły podstawowej, karta rowerowa może być wydana przez dyrektora szkoły. Nieco inaczej sytuacja wygląda, jeżeli dziecko ukończyło szkołę podstawową. Mogą one uzyskać wspomniany dokument poprzez dyrektora wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub osobę prowadzącą ośrodek szkolenia kierowców. W tym drugim przypadku osoba ta musi jednak posiadać poświadczenie potwierdzające spełnienie dodatkowych wymagań.

Jak wygląda karta rowerowa?

Karta rowerowa ma postać małych rozmiarów legitymacji, którą wszędzie można ze sobą zabrać. W środku znajdują się dane osobowe posiadacza – imię, nazwisko, data urodzenia, miejsce zamieszkania, a także podpis i fotografia o wymiarach 45 × 35 mm. W momencie zatwierdzenia dokumentu nabywa on specjalną pieczątkę instytucji, która go wystawiła. Druga strona karty rowerowej jest miejscem na różnego rodzaju adnotacje, takie jak na przykład zmiana adresu. Znajduje się tam również pieczęć i podpis dyrektora.

Jakie są konsekwencje prawne?

Każdy niepełnoletni rowerzysta, który jeździ rowerem po drogach publicznych, musi zdawać sobie sprawę, że brak karty rowerowej jest nielegalny i niesie za sobą konsekwencje prawne. Jazda bez tego dokumentu traktowana jest jako wykroczenie drogowe, a te są surowo karane mandatami. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że grzywna nie zostanie wystawiona dziecku. To jego opiekunowie prawni odpowiadają za brak posiadania karty i to oni poniosą ewentualne konsekwencje.

Mandat za brak karty rowerowej

Każdy rodzic, który posiada jeżdżące regularnie rowerem dziecko, powinien zdawać sobie sprawę, jakie konsekwencje niesie za sobą niezabranie przez niego karty rowerowej. Polskie prawo rozróżnia kilka różnych przypadków i każdy z nich jest sankcjonowany innymi karami. Oto najważniejsze informacje, jeśli chodzi o przepisy na temat jazdy bez karty rowerowej:

1. Dzieci poniżej 10. roku życia. W tym przypadku należy pamiętać, że dzieci, które nie ukończyły 10 lat, są traktowane jako piesi i to niezależnie od tego, czy jadą rowerem, czy nie. Nie posiadają one prawa do korzystania z dróg publicznych oraz niektórych przejść dla pieszych, ale za brak karty rowerowej nie grożą żadne konsekwencje.

2. Dzieci w wieku od 10 do 16 lat. Młodzież w tym przedziale wiekowym nie może zostać ukarana mandatem za brak karty rowerowej. Nie oznacza to jednak, że mogą one jeździć bezkarnie rowerem bez wymaganego dokumentu.

3. Dzieci w wieku od 13 do 17 lat. Brak możliwości otrzymania mandatu nie oznacza jednak brak żadnych konsekwencji prawnych. Odpowiedzialność leży w gestii samych nieletnich oraz sądu rodzinnego. Nieletni ryzykuje między innymi zakazem prowadzenia pojazdów nawet do 21. roku życia. Wysokość wyroku zależy od konkretnych okoliczności.
4. Dzieci w wieku od 17 do 18 lat. Po ukończeniu 17 lat pojawia się już możliwość otrzymania mandatu za brak posiadania karty rowerowej. W tym wieku możliwe jest już poniesienie konsekwencji prawnych za swoje czyny, dlatego też nieletni oraz ich opiekunowie powinni zwracać szczególną uwagę na takie aspekty jak zabranie ze sobą karty rowerowej.

Opiekunowie prawni dziecka muszą być świadomi, że w wieku od 10 do 16 lat, to oni ponoszą odpowiedzialność za czyny swojego podopiecznego. Ewentualny mandat zostanie wystawiony właśnie na nich. Brak karty rowerowej, w zależności od okoliczności może grozić upomnieniem, naganą lub mandatem. Taka kara finansowa może wynosić nawet do 1500 zł.

Przeczytaj także:

matka z synem na wycieczce rowerowej

Rower dla 12-latka. Znajdź właściwy rower dla dzieci!

Jaki wybrać rower dla 12-latka? Sprawdź najważniejsze elementy rowerów dla dzieci i wybierz dobrze sprzęt dla 12 latka!

mężczyzna i chłopiec ubrani w odzież rowerową stoją w górach obok rowerów

Jak dobrać rower do wzrostu dziecka? PORADNIK

Na czym polega wybór rozmiaru ramy roweru dla dziecka? Sprawdź rozmiary rowerów dla dzieci, aby kupić rower, który będzie dopasowany do wzrostu.

dziecko jadące na rowerze w kasku rowerowym

Rower dla 7-latka. Znajdź dobry lekki rower dla 7 latka!

Jak znaleźć dobry rower dla 7-latka? Przekonaj się, na co zwracać uwagę, szukając roweru dla dzieci. Znajdź odpowiedni lekki rower dla 7 latka.

chłopiec w kasku rowerowym stojący na rowerze

Jaki kask rowerowy dla dziecka wybrać, by było bezpieczne?

Jak wybrać kask rowerowy dla dziecka – czy mały rowerzysta w foteliku rowerowym też powinien mieć kask na rower?

chłopiec siedzący na rowerze w rękawiczkach rowerowych

Rower dla 14 latka - jak wybrać młodzieżowy rower dla dziecka?

Rower dla dziecka ⭐ Sprawdź, jak wybrać rower młodzieżowy dla 14 latka ⭐ Zobacz, jaki rozmiar kół i ramy wybrać.