Kobieta ćwicząca dłonie by zapobiec urazowi kciuk narciarza

Kciuk narciarza – przyczyny, objawy, leczenie

Kciuk narciarza to uraz, w którym dochodzi do uszkodzenia więzadła pobocznego łokciowego. Po czym go rozpoznać i jak przebiega leczenie tej kontuzji?

Kciuk narciarza to uraz więzadła pobocznego odłokciowego, które przyczepia się w okolicy I kości śródręcza. Dochodzi do niego na skutek silnego odchylenia kciuka, np. w wyniku upadku. Konsekwencją urazu jest naderwanie lub całkowite zerwanie więzadła, z którym zmagają się nie tylko narciarze, ale również bramkarze czy kolarze. Jak rozpoznać ten uraz, na czym dokładnie polega i jak przebiega leczenie?

Co to jest kciuk narciarza?

Kciuk narciarza to nazwa urazu, który polega na uszkodzeniu (naderwaniu lub zerwaniu) więzadła pobocznego łokciowego. Więzadło przyczepia się do stawu śródręczno-paliczkowego kciuka, stabilizuje go podczas chwytania przedmiotów i zapobiega jego nadmiernemu ruchowi do boku. Jego uszkodzenie prowadzi do niestabilności stawu, a to wywołuje ból, powoduje obrzęk i inne dolegliwości. 

Kciuk narciarza dotyczy najczęściej narciarzy, którzy podczas jazdy na nartach upadają na rękę. Może również wystąpić u bramkarzy (stąd inna nazwa tego urazu jaką jest kciuk bramkarza) i siatkarzy, a więc przede wszystkim u sportowców uczestniczących w grach kontaktowych. 

Kobieta masująca rękę piłką sensoryczną

Kciuk narciarza – przyczyny uszkodzenia więzadła pobocznego odłokciowego

Przyczyną kciuka narciarza jest upadek na odwiedziony kciuk. Uraz może się zdarzyć, gdy:

– narciarz upada na otwartą dłoń, trzymając jednocześnie kij narciarski,
– kolarz spada z roweru, a kciuk zostaje wygięty i uderzony przez ramę,
– bramkarz mocno chwyta szybko lecącą piłkę w szeroko rozpostartą dłoń. 

W momencie, gdy siła działająca na kciuk jest bardzo duża, przekracza granicę elastyczności więzadła. W wyniku tego mamy do czynienia z częściowym uszkodzeniem więzadła łokciowego lub całkowitym zerwaniem. Może się zdarzyć, że w wyniku działania dużej siły podczas urazu doszło do złamania awulsyjnego, czyli oderwania fragmentu kości.

Mężczyzna masujący rękę masażerem

Kciuk narciarza – objawy

Objawy kciuka bramkarza najczęściej pojawiają się bardzo szybko, czyli tuż po przebyciu urazu. Zdarza się jednak, że pod wpływem adrenaliny zaczynają doskwierać dopiero po kilku godzinach. Co możemy do nich zaliczyć?

Silny ból przy odwiedzeniu kciuka zlokalizowany u podstawy paliczka, który może promieniować wzdłuż stawu śródręczno-paliczkowego. Intensywność bólu może się zwiększać podczas próby chwytania przedmiotów, ściskania dłonią lub wykonywania jakichkolwiek ruchów wymagających użycia kciuka;

Obrzęk wokół stawu śródręczno-paliczkowego kciuka i sąsiednich części ręki;

– Występujące zwykle kilka godzin po urazie zasinienie widoczne po wewnętrznej stronie kciuka. W niektórych przypadkach obejmuje również część grzbietowej strony ręki;

Trudności z wykonaniem precyzyjnych ruchów takich jak trzymanie małych przedmiotów i pisanie;

– Niestabilność stawu śródręczno-paliczkowego kciuka, przez którą staw może się wydawać „luźny”, a Ty możesz mieć trudności z kontrolowaniem ruchów kciuka;

Inne objawy to osłabienie siły chwytu, ograniczenie ruchomości i tkliwość przy dotyku.

Jak diagnozuje się kciuk narciarza?

Diagnostyka kciuka narciarza odbywa się najczęściej w gabinecie ortopedy i składa się z trzech części: wywiadu lekarskiego, badania fizykalnego oraz badań obrazowych.

Wywiad lekarski

Wywiad lekarski to pierwszy etap diagnostyczny. Podczas rozmowy lekarz pyta o okoliczności urazu oraz lokalizację i intensywność dolegliwości bólowych. Oprócz tego analizuje dotychczasową historię medyczną, dlatego przygotuj się na pytania dotyczące:

– wcześniejszych urazów ręki lub kciuka,
– schorzeń, które mogą wpływać na gojenie (np. choroby reumatyczne lub cukrzyca),
– przyjmowanych leków.

Badanie fizykalne

Badanie fizykalne pozwala ocenić czynny zakres ruchu kciuka, czyli to, do jakiego stopnia pacjent jest w stanie sam ruszać palcem. W tym celu lekarz prosi o wykonanie kilku ruchów, np. zgięcia, wyprostu, odwiedzenia i przywiedzenia. Oprócz tego:

– wzrokowo ocenia obecność obrzęku, zasinienia, deformacji stawu lub ewentualnej asymetrii w porównaniu z drugą ręką,

– palpacyjnie (dotykiem) uciska różne struktury kciuka i ręki, aby ocenić tkliwość oraz lokalizację bólu,

– wykonuje testy prowokacyjne, które pozwolą stwierdzić, na ile staw jest stabilny lub niestabilny.

Badania obrazowe

W diagnostyce kciuka narciarza badania obrazowe odgrywają kluczową rolę, umożliwiając dokładną ocenę uszkodzeń więzadeł oraz wykluczenie ewentualnych złamań kości. 

Pierwszym i najbardziej podstawowym badaniem obrazowym, które należy wykonać, jest RTG. Pozwala wykluczyć złamania kości śródręcza czy paliczków kciuka, które mogą współistnieć z zerwaniem więzadła I palca ręki. 

Badanie USG umożliwia ocenę więzadeł, ścięgien i mięśni. Często wykonuje się je podczas ruchu stawu, co ułatwia ocenę tego, czy więzadło jest częściowo uszkodzone, czy zerwane całkowicie. Dzięki USG można stwierdzić uszkodzenie Stener'a, czyli przesunięcie więzadła nad mięsień przywodziciel kciuka. 

Z kolei rezonans magnetyczny jest szczególnie przydatny, gdy RTG i USG nie dostarczają wystarczającej ilości informacji na temat uszkodzeń. Jako najbardziej precyzyjne badanie może pokazać nawet uszkodzenia chrząstki.

Mężczyzna ćwiczący dłoń

Kciuk narciarza – leczenie urazu

W mniej poważnych uszkodzeniach więzadła łokciowego wystarczy zastosować leczenie zachowawcze. Jest nim przede wszystkim:

Unieruchomienie kciuka przez okres 4-6 tygodni za pomocą ortezy lub dobrego stabilizatora. Pozwala ono na regenerację więzadła przy ustabilizowanym stawie;

Farmokoterapia z wykorzystaniem niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które zmniejszają ból i stan zapalny;

Stosowanie zimnych okładów z kompresów przez 15-20 minut dziennie, aby zmniejszyć dolegliwości bólowe i obrzęk;

Rehabilitacja.

Kciuk narciarza – rehabilitacja

Rehabilitacja kciuka narciarza ma na celu przywrócić pełną funkcjonalność kciuka. Obejmuje różne metody fizjoterapeutyczne oraz ćwiczenia, które są ważne zarówno w formie leczenia zachowawczego, jak i po operacji. Rehabilitacja ukierunkowana jest na regenerację tkanek, poprawę ruchomości i wzmocnienie siły mięśniowej. 

Metody fizjoterapii stosowane w rehabilitacji kciuka narciarza

Do metod fizjoterapeutycznych, które obejmują staw śródręczno-paliczkowy kciuka zaliczamy:

fizykoterapię, czyli np. ultradźwięki, elektroterapię, krioterapię i magnetoterapię,

masaż tkanek głębokich i masaż poprzeczny,

kinezyterapia, a więc ćwiczenia,

terapia manualna w postaci manipulacji stawu, które poprawiają jego ruchomość.

Kciuk narciarza – ćwiczenia

Jakie ćwiczenia w kciuku narciarza wykonują pacjenci w trakcie rehabilitacji?

Ćwiczenia rozciągające, które polegają na delikatnym rozciąganiu więzadeł i mięśni w okolicy kciuka, aby zmniejszyć sztywność i przywrócić pełną mobilność.

Ćwiczenia wzmacniające zwiększające siłę mięśniową kciuka oraz okolicznych struktur. Używa się w nich gum oporowych lub piłek do ściskania, aby poprawić siłę chwytu i stabilność stawu.

Ćwiczenia funkcjonalne, które naśladują codzienne czynności, np. chwytanie i manipulowanie przedmiotami.

Skupiające się na poprawie czucia i koordynacji w stawie kciuka ćwiczenia proprioceptywne. Obejmują zadania wymagające precyzyjnego ruchu i stabilizacji, co pomaga w zapobieganiu przyszłym urazom.

Kinesiotaping kciuka narciarza

Kinesiotaping to popularna metoda wspomagająca leczenie kciuka narciarza. Polega na aplikacji specjalnych elastycznych taśm kinezjologicznych na skórę, które wspomagają tkanki miękkie i staw, poprawiają krążenie krwi i limfy oraz zmniejszają ból i obrzęk. W przypadku kciuka narciarza kinesiotaping może być szczególnie pomocny w stabilizacji stawu śródręczno-paliczkowego kciuka oraz wspieraniu procesu gojenia więzadła pobocznego łokciowego.

Pamiętaj, że kinesiotaping na kciuk narciarza powinien być wykonany przez fizjoterapeutę. Na podstawie stopnia zaawansowanie urazu i Twoich dolegliwości dobierze odpowiednią metodę tejpowania. Nie rób tego na własną rękę.

Kobieta trenująca narciarstwo biegowe

Aplikacja stabilizująca staw środręczno-paliczkowy kciuka i aplikacja wspomagająca

Aplikacja stabilizująca polega na owinięciu taśmą kciuka, nadgarstka i częściowo grzbietu dłoni. Takie otejpowanie w połączeniu z odpowiednim naciągnięciem plastra kinezjologicznego zapewnia stawowi stabilność i chroni go przed niekontrolowanym ruchem. Tę aplikację stosuje się najczęściej w pierwszych etapach urazu. Z kolei aplikacja wspomagająca ma za zadanie pomóc mięśniom, więzadłom i stawowi w ruchu, aby był możliwie jak najmniej bolesny. 

Kciuk narciarza – operacja. Kiedy jest konieczna?

Operacja kciuka narciarza jest konieczna, gdy dochodzi do poważnego uszkodzenia więzadła pobocznego łokciowego kciuka i leczenie zachowawcze nie przynosi efektów. Leczenie operacyjne wykonuje się najczęściej w tych trzech sytuacjach:

1. Całkowite zerwanie więzadła pobocznego odłokciowego kciuka.

2. Złamanie awulsyjne, czyli gdy przyczepione do kości więzadło odrywa fragment kostny. 

3. Utrzymująca się niestabilność stawu śródręczno-paliczkowego kciuka mimo unieruchomienia.

4. Gdy pacjent mimo rehabilitacji doświadcza przewlekłego bólu i znaczącego ograniczenia funkcjonalności stawu, operacja może być rozważana jako sposób na powrót do pełnej sprawności kciuka. 

Rehabilitacja urazu kciuk narciarza

Leczenie operacyjne kciuka narciarza – na czym polega? 

Jeśli doszło do oderwania fragmentu kostnego wraz z więzadłem, chirurg może wykonać stabilizację złamania za pomocą śrubek, szwów kostnych lub specjalnych kotwic, które stabilizują fragment kostny i pozwalają na jego prawidłowe zrośnięcie. 

W przypadku operacji zerwanego więzadła, lekarz wykonuje małe nacięcie po wewnętrznej stronie stawu kciuka, aby uzyskać dostęp do zerwanego więzadła. Następnie więzadło jest zszywane lub mocowane do kości za pomocą specjalnych szwów, które przywracają jego napięcie i stabilizują staw. 

O czym warto pamiętać w przypadku urazu kciuka narciarza? – podsumowanie

Choć uraz kciuka narciarza/ bramkarza bywa lekceważony, kontuzjowani sportowcy szybko zauważają, że ich sprawność się pogarsza, a ból staje się nie do zniesienia. W przypadku nawet niewielkiego naderwania więzadła konieczne jest jak najszybsze udanie się do lekarza, który postawi diagnozę i rozpocznie leczenie. Jako fizjoterapeutka chciałabym zwrócić również uwagę na istotę rehabilitacji, której warto się podjąć zarówno po operacji więzadła, jak i wtedy, gdy operacja nie jest konieczna. Nawet najdrobniejszy uraz ma wpływ na Twoją sprawność, a o nią warto dbać w każdym wieku. 

Fizjoterapeuta Olga Rymarska

Autor: Olga Rymarska

Jestem fizjoterapeutką z ogromną pasją do pokazywania innym, jak dbać o zdrowie. Ukończyłam studia na Collegium Medicum w Bydgoszczy, z których zdobyta wiedza pomaga mi wspierać moich pacjentów na drodze do lepszego samopoczucia. Nie ograniczam się jednak tylko do pracy z pacjentami. Jako copywriter medyczny uwielbiam przenosić swoje doświadczenie na ekran komputera, tłumacząc medyczne zawiłości i inspirując do świadomej troski o zdrowie. Kiedy nie pracuję nad kolejnym artykułem lub nie pomagam pacjentom, w wolnych chwilach oddaję się swoim pasjom – grafice digitalowej, jeździe na rowerze i grze w tenisa.

Przeczytaj także:

Dziecko jeżdżące na nartach z instruktorem po nauce jak zakładać narty

Jak zakładać narty? Nauka jazdy na nartach.

Początkujący narciarz musi skompletować sprzęt do jazdy na nartach u nauczyć się zapinać narty. Sprawdź, jak zakładać narty.

Jak poprawnie trzymać kijki narciarskie?

Jak poprawnie trzymać kijki narciarskie?

Jazda na nartach wymaga nauki. Ważne jest, by poprawnie trzymać kijki narciarskie, aby uniknąć kontuzji kciuka. Sprawdź, jak trzymać kijki narciarskie

osoba w odzieży narciarskiej trzymająca kijki narciarskie na stoku

Jak dobrać kijki narciarskie? Na co zwrócić uwagę?

Jak dobrać kijki narciarskie? Istnieje kilka sposobów na to, jak dobrać kije narciarskie do wzrostu. Zobacz, jak to zrobić.

kobieta i mężczyzna  trzymający kijki trekkingowe w górach

Jakie kije trekkingowe wybrać? Sprawdź, jak je dobrać

Kije trekkingowe sprawdzą się w nordic walkingu i górskich wędrówkach. Sprawdź, jak dobrać kijki trekkingowe i na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Mężczyzna korzystający w pełni z wyjazdu na narty z wykupionym ubezpieczeniem narciarskim

Ubezpieczenie narciarskie – udany wyjazd na narty i snowboard

Ubezpieczenie na narty to nasza ochrona podczas wyjazdu. Ubezpieczenie narciarskie może pokryć ewentualne koszty leczenia. Co warto wiedzieć?