Kobieta i mężczyzna jadący na rowerach z dynamem rowerowym

Ładowanie telefonu z dynama rowerowego. Ładowarka rowerowa USB

Ładowarka do telefonu w rowerze to zbawienie, gdy bateria chce się rozładować w środku trasy. Jak działa ładowanie telefonu z dynama rowerowego? Spraw

Coraz więcej osób, które kochają jazdę na rowerze, wykorzystuje zdobycze nowoczesnej technologii, aby uczynić swój trening jeszcze lepszym. Smartfony mogą być wykorzystywane do nawigacji, a także kontrolowania przejechanego dystansu, dzięki GPS lub sprawdzania innych parametrów jazdy. Z tego właśnie powodu warto zadbać, aby na środku drogi nie zaskoczyło nas nagłe rozładowanie telefonu. Jak to zrobić z pomocą dynama rowerowego? Jakie są alternatywy? O tym wszystkim przeczytasz w poniższym artykule!

 Jak działa ładowanie telefonu z dynama rowerowego?

Dynamo to urządzenie w rowerze, którego zadaniem jest zapewnienie zasilania przedniej i tylnej lampie. Najczęściej możemy się z nim spotkać w przypadku rowerów trekkingowych oraz miejskich. Prądnica (jak inaczej nazywamy dynamo) działa w bardzo prosty sposób – podczas intensywnego pedałowania generuje ona moc elektryczną.

Warto wiedzieć, że jest ona standaryzowana. Dynamo rowerowe generuje moc 6 V. Przednia lampa pobiera około 2,4 W, a tylna mniej więcej 0,6 W. Trzeba jednak pamiętać, że polskie prawo nie nakłada na rowerzystę obowiązku jeżdżenia z włączonym oświetleniem w ciągu dnia. Oznacza to, że moc generowaną przez prądnicę można wykorzystać np. do ładowania telefonu lub innego urządzenia elektronicznego.

Jak w praktyce wygląda możliwość ładowania telefonu za pomocą dynamo? Bardzo dużo zależy od prędkości jazdy. Warto wiedzieć, że już jazda z prędkością 5 km/h jest w stanie dostarczyć naszemu smartfonowi mocy porównywalnej ze słabej jakości ładowarką. Im szybsza jazda, tym większe możliwości ładowania. Prędkość 15 km/h generuje moc około 5 V oraz natężenie 1 A. Przekłada się to na możliwość pełnego naładowania nowoczesnego smartfona w około 4 godziny.

Ładowarka rowerowa – jak dobrać do niej dynamo?

Budowa dynama rowerowego ewoluowała przez lata. W starszych modelach jednośladów miejskich można jeszcze spotkać tzw. modele butelkowe, które swoją nazwę zawdzięczają charakterystycznemu kształtowi. Najczęściej były one montowane na przednich lub tylnych widełkach ramy, a ich włączenie odbywało się za pomocą zwolnienia sprężyny, która dociskała dynamo do opony. Nie były to jednak skuteczne rozwiązania. Urządzenia te odznaczały się głośną pracą oraz dużymi oporami toczenia. Nie generowały również dużej mocy.

Wspomniane modele można jeszcze spotkać w tańszych rowerach, jednak na ogół są już stosowane bardziej nowoczesne rozwiązania. Najlepszym wyborem, który będzie dobrze dostosowany do ładowania telefonu, będą dynama wbudowane w przednią piastę rowerową. Możemy spotkać je pod nazwą: dynama w piaście, dynama bezoporowe lub dynama wewnętrzne. Tego rodzaje urządzenia posiadają wiele zalet.

Ich główną zaletą są bardzo niskie opory toczenia, co pozwala na w pełni komfortową jazdę. Nie bez znaczenia jest również bezgłośność działania. To bardzo wyraźna zmiana w porównaniu ze starszymi modelami. Trzeba jednak wiedzieć, że wiąże się to wyższą ceną, która jest spowodowana zniwelowaniem wad poprzednich wersji. Dobra informacja jest jednak taka, że nowoczesne dynama rowerowe można znaleźć w różnym przedziale cenowym, co pozwoli dobrać nam sprzęt idealnie dopasowany do własnych potrzeb.

Mężczyzna stojący przy rowerze z ładowarką rowerową na dynamo

Jak ładować telefon korzystając z dynamo?

Ładowanie smartfona z wykorzystaniem dynamo jest banalnie proste. Potrzebujemy do tego trzech podstawowych rzeczy: smartfona, kabla USB oraz dynamo, które jest wyposażone w odpowiednie wejście. Co należy zrobić?

1. Zamontuj dynamo w przedniej części roweru. Jak już wspominaliśmy – najlepszym na to miejscem będzie przednia piasta. Po zakończeniu montażu trzeba się jednak upewnić, że jest ono zamocowane stabilnie i nie porusza się w trakcie jazdy.

2. Dwustronny kabel USB podłącz z jednej strony do telefonu przymocowanego do uchwytu na kierownicy, a z drugiej do dynama.

3. Możesz rozpocząć jazdę. W zależności od intensywności pedałowania generowana energia będzie zasilać ładowanie telefonu na rowerze.

Jak naładować smartfona podczas jazdy rowerem? Alternatywne sposoby

Dynamo rowerowe to niejedyny sposób, w który możemy podładować telefon w trakcie jazdy rowerem. Istnieje kilka innych urządzeń, dzięki którym można to osiągnąć. Warto poświęcić kilka słów każdemu z nich i opisać jak działają.

Kobieta na wycieczce rowerowej trzymająca powerbank w rękach

Powerbank

Zdecydowanie najpopularniejszym sposobem na naładowanie telefonu podczas jazdy rowerem jest wykorzystanie powerbanku. Nie ma chyba potrzeby zbyt szczegółowego tłumaczenia, czym on jest. To mały akumulator ukryty w obudowie, który służy do ładowania urządzeń. W sklepach z elektroniką można znaleźć wiele rodzajów powerbanków. Różnią się one nie tylko rozmiarem, wagą i kształtem, ale przede wszystkim mocą oraz pojemnością. Urządzenie dla siebie należy dobrać pod kątem potrzeb, jakie mamy podczas rowerowych przejażdżek.

Etui na telefon

Rozwój technologiczny nieustannie mknie do przodu. Najlepszym tego zobrazowaniem jest następny gadżet do ładowania smartfona, czyli etui na telefon ze wbudowanym powerbankiem. Są to tzw. plecki, czyli obudowa, która chroni nasz smartfon przed uszkodzeniami fizycznymi. W tym przypadku posiada ona dodatkowo funkcję ładowania telefonu. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ w ogóle nie pochłania dodatkowego miejsca. Sprawia to, że jest świetną opcją w przypadku przejażdżek rowerowych.

Dziewczyna korzystająca z ładowarki słonecznej

Ładowarka słoneczna

Innym niestandardowym rozwiązaniem jest ładowarka solarna. Pozwala ona na podładowanie urządzenia wszędzie tam, gdzie mamy dostęp do słońca. Czyni to z niej dosyć sensowne urządzenie na letnie wyprawy rowerowe. Jest jednak pewien problem. Aby zgromadzić ilość prądu potrzebną do naładowania telefonu, potrzebne będą przenośne panele słoneczne. Im większe są, tym lepsze ładowanie, jednak będą one zabierać wiele cennego miejsca, co sprawia, że pod wątpliwość poddawana jest praktyczność takiego rozwiązania.

Lampka rowerowa ze wbudowanym powerbankiem

Alternatywą dla wymienionych urządzeń może być lampka ze wbudowanym powerbankiem. W jaki sposób to działa? Lampki rowerowe posiadają wejście USB, które służy do ich ładowania. Gniazda można jednak użyć również do zasilenia telefonu. Wystarczy połączyć kablem lampkę ze smartfonem i będzie się on ładował, korzystając z mocy akumulatora. Tego rozwiązania trzeba jednak używać z głową, aby przez przypadek nie rozładować lampki, która jest konieczna podczas jazdy po zmroku. Trzeba też pamiętać, że mały akumulatorek lampki nie pozwoli na szybkie naładowanie telefonu.

Rowerzystka w kasku i kurtce przeciwdeszczowej trzymająca telefon w ręku

Ładowarka USB zasilana bateriami lub ogniwami 18650

Wielu rowerzystów bardzo chętnie korzysta z ładowarki USB, która jest zasilana bateriami (popularnymi paluszkami AA lub AAA) albo ogniwami 18650. Ma ona postać małego pudełeczka z wejściem USB, do którego wkłada się wspomniane ogniwa lub baterie. O tyle, co zwykłe baterie można kupić w każdym sklepie lub kiosku to ogniwa 18650 nie są tak szeroko dostępne. Trzeba jednak przyznać, że są rozwiązaniem lepszym niż baterie. Tego typu ładowarka stanowi alternatywę dla klasycznego powerbanku, ale jednocześnie ustępuje mu oferowaną wydajnością.

Ładowarka na korbkę

Ostatnim sposobem na naładowanie telefonu w warunkach jazdy rowerem jest ładowarka na korbkę. Trzeba przyznać, że jest to mało popularne urządzenie i korzysta z niego niewielki odsetek rowerzystów. Tego rodzaju ładowarka działa w sposób podobny do dynamo, ale z jedną podstawową różnicą – dynamo działa na zasadzie wprowadzania w ruch pedałów, a tutaj małej korbki. Jest mało praktyczne rozwiązanie, ale pozwala na podładowanie telefonu w sytuacji, kiedy nie mamy dostępu do klasycznego gniazdka.

O czym warto pamiętać, ładując telefon podczas wyprawy rowerowej?

Wybór odpowiedniego urządzenia, które posłuży nam w trasie jako ładowarka do telefonu to tylko początek. Warto również pamiętać o kilku ogólnych zasadach dotyczących ładowania telefonu, aby uniknąć sytuacji nagłego rozładowania oraz nie tracić zbędnie energii. Jakie są to zasady?

1. Oszczędzanie energii. Jeżeli lubisz wyruszać na wielogodzinne jazdy poza miasto lub jesteś sympatykiem kilkudniowych wypraw rowerowych, powinieneś pamiętać o konieczności oszczędzania baterii w smartfonie. Aby to zrobić, warto wyłączyć wszystkie niepotrzebne w konkretnym momencie funkcje. Bluetooth czy dane kontaktowe i tak w czasie jazdy się nie przydają, więc dobrze je ograniczyć. Czasem warto także rozważyć włączenie trybu samolotowego lub zmniejszenie jasności ekranu. Pozwoli to zachować naładowaną baterię na dłużej i tym samym nie musieć tak często ładować telefonu.

2. Wykorzystywanie okazji do ładowania urządzeń. Pamiętaj, że jeżeli to możliwe, warto unikać ładowania telefonu w trakcie jazdy. Lepszym pomysłem jest wykorzystać do tego przerwy. Kiedy zatrzymujemy się na jedzenie lub przemieszczamy pociągiem – jest to bardzo dobry moment, aby naładować swój smartfon i nie martwić się o jego rozładowanie w trakcie jazdy.

3. Ładowarka oprócz powerbanku. Jak już ustaliliśmy, powerbank to bardzo przydatne urządzenie w czasie podróżowania rowerem i dobrze jest je posiać. Oprócz tego dobrze jednak mieć osobną ładowarkę, którą można podłączyć do gniazdka w trakcie postoju. Czasem zatrzymujemy się w miejscach, gdzie jest dostęp do prądu, a nowoczesne ładowarki pozwalają na naprawdę szybkie ładowanie. Warto wykorzystać tę okazję i tym samym oszczędzać powerbank na szczególne przypadki.

Rowerzysta chowający telefon do tylnej kieszeni bluzy rowerowej

Podsumowanie

Żyjemy w czasach, kiedy elektronika otacza nas ze wszystkich stron. Nowoczesne smartfony posiadają wiele funkcji, które są niezwykle przydatne podczas pokonywania długich tras rowerem. Sprawia to, że warto mieć zawsze naładowany telefon, kiedy wyruszamy w trasę. Podstawą jest wybór dobrego źródła zasilania. Różnego rodzaju ładowarki, które pozwolą podtrzymać żywotność urządzeń elektronicznych w podczas jazdy rowerem, znajdziesz w naszej ofercie na Decathlon. Dokonaj zakupu ładowarki i ciesz się jazdą bez obaw o rozładowanie telefonu!

Przeczytaj także:

kierownica roweru miejskiego

Jaki uchwyt na telefon do roweru wybrać? – poradnik zakupowy

Podczas jazdy na rowerze nie możemy trzymać telefonu w ręce, dlatego przyda się uchwyt na telefon. Jaki wybrać i czym kierować?

Kobieta na rowerze z amortyzatorem

Czym smarować amortyzator w rowerze? Wybór smaru do amortyzatora rower

Dobry smar stosowany do amortyzatora rowerowego to podstawa bezproblemowej jazdy. Czym smarować amortyzator w rowerze? Podpowiadamy!

Rowery trekkingowe i crossowe stojące na stojaku

Rower trekkingowy czy crossowy – który wybrać?

Rower trekkingowy czy rower crossowy? To pytanie zadaje sobie wiele osób chcących kupić jednoślad. W tym artykule omówimy różnice między nimi

Rowerzyści jadący w kurtkach rowerowych i w kaskach na rowerach

Jaką kurtkę przeciwdeszczową na rower wybrać?

Wśród odzieży rowerowej kurka pełni niezwykle ważną funkcję. Jaką kurtkę przeciwdeszczową na rower wybrać? Sprawdź nasz poradnik!