Leworęczny tenisista biegnący po korcie z rakietą

Leworęczni tenisiści – czy mają trudniej?

Większość zawodników tenisa gra prawą ręką. Czy leworęczni tenisiści mają trudniej? Sprawdź, którzy gracze z czołówki grają lewą ręką i jak sobie radz

Osoby leworęczne są potocznie określane mianem mańkutów. Stanowią one zdecydowaną mniejszość społeczeństwa, ponieważ liczą oni około 10% populacji. Zawodników leworęcznych można również spotkać wśród tenisistów oraz tenisistek. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak leworęczność wpływa na grę w tenisa ziemnego? Jest przekleństwem, czy może stanowi duży atut? Tego wszystkiego dowiecie się z poniższego artykułu!

Czy leworęczny tenisista ma trudniej?

Osoby leworęczne stanowią zdecydowaną mniejszość wśród populacji. Można szacować, że jedynie około 10% wszystkich ludzi na świecie posługuje się lewą ręką jako tą główną. Istnieją również osoby oburęczne, ale ci stanowią już prawdziwy ewenement. Statystyka ta ma również bezpośrednie przełożenie na świat tenisa, gdzie zawodników leworęcznych jest o wiele mniej niż praworęcznych. Można ich jednak kilku znaleźć i co ciekawe, zdobywają oni najważniejsze trofea. Powstaje więc pytanie: czy mańkutom w tenisie jest trudniej, czy wręcz przeciwnie?

Z całą pewnością osobom leworęcznym jest trudniej na samym początku tenisowej drogi. Wynika to z prostego faktu – większość tenisistów gra prawą ręką, co podczas nauki wymaga od takiej osoby nauczenia się dostosowania do rywala. Jest to zadaniem dla trenera. Wraz z nabieraniem doświadczenia szala korzyści przechyla się jednak w stronę leworęcznych. Mierząc się nieustannie z tenisistami posługującymi się prawą ręką, mają oni dobrze opanowaną technikę gry przeciwko nim. Takiej przewagi nie mają za to ci drudzy, którzy z leworęcznymi mierzą się rzadko. Sprawia to, że leworęczni świetnie radzą sobie zarówno w rozgrywkach singlowych, jak i deblowych.

Leworęczny tenisista na korcie trzymający rakietę

Leworęczni zawodnicy w tenisie

Wbrew pozorom wśród gwiazd tenisa można znaleźć wiele tenisistów i tenisistek, którzy są leworęczni. Najbardziej utytułowaną tego typu osobą jest oczywiście Rafael Nadal, choć on akurat zalicza się do zawodników grających obiema rękami, co stanowi niewątpliwą zaletę. Między innymi dzięki tej umiejętności sięgał on po trumfy w takich turniejach wielkoszlemowych jak Australian Open, Roland Garros, Wimbledon oraz US Open. Wśród innych znanych leworęcznych tenisistów znajdują się również między innymi: Fernando Verdasco, Thomaz Belluci, Jiri Vesely, czy Gilles Muller.

Leworęcznych tenisistek nie brakowało również w historii kobiecego tenisa. W pierwszej kolejności należy wymienić tutaj czesko-amerykańską zawodniczkę, Martinę Navratilovą, która uważana jest za jedną z najlepszych tenisistek w historii. W tym zestawieniu znajduje się zaskakująco dużo Czeszek. Oprócz niej warto wymienić także Petrę Kvitovą oraz tryumfatorkę Wimbledonu w 2023 roku, Marketę Vondrousovą. Na wyróżnienie zasługują także: Kristyna Pliskova, Angelique Kerber, Jil Teichmann oraz Wang Xiyu.

Jak grać będąc leworęcznym?

Umiejętność gry lewą ręką to ogromna zaleta w tenisie. Fakt, że większość zawodników trzyma rakietę do tenisa w prawej dłoni, daje przewagę osobie leworęcznej, ponieważ to rywal musi dostosowywać się do zagrań. Gracz leworęczny nie musi się wysilać na finezję. Wystarczy, że będzie stosował dobrze opanowane przez siebie zagrania. To daje bardzo dużą przewagę przed meczem. Jakie konkretnie zagrania warto stosować w grze z praworęcznym przeciwnikiem?

Tenisistka trzymająca rakietę w lewej ręce

Przewagi leworęcznych graczy podczas pojedynku

Dużym atutem leworęcznego gracza może być forhend. Aby był skuteczny, należy zagrać go po krosie na bekhend rywala. Skuteczna obrona takiego uderzenia polega na odegraniu bekhendu po linii, co jest jednak trudne do wykonania. Jako alternatywę można również wykorzystać ciasny kros, który otwiera kort do kończącego zagrania. W przypadku leworęcznych gra po linii powinna występować jedynie w sytuacji kończącego zagrania, które wcześniej zostało dobrze przygotowane.

W przypadku bekhendu warto z kolei posyłać go po linii. Jeżeli jednak decydujemy się na kros, musi on zostać wykonany w taki sposób, aby rywal był zmuszony do forhendu w ruchu. Na dużą uwagę zasługuje także podejście do serwisu. Powinien być on wykonany na stronę bekhendową przeciwnika. Na stronę parzystą warto serwować po linii, a na nieparzystą piłka do tenisa musi odchodzić na zewnątrz. Skuteczność takiego zagrania jest spowodowana trudnością odegrania returnu, co może pomóc w odniesieniu zwycięstwa.

Zagrożenia podczas gry, które czyhają na osoby leworęczne

To, co jest największą zaletą, może jednak stać się w jednej chwili także ogromnym zagrożeniem. Opisane wyżej zagrania są bardzo skuteczne, jednak osoba leworęczna może mieć problemy, kiedy to rywal zdecyduje się na wykorzystanie jednego z nich. Plus polega jednak na tym, że aby przeciwnik skorzystał z tych rozwiązań, musi je najpierw sam opanować. Forhendowa gra po krosie oraz bekhendowa po linii to coś, czego należy unikać w grze praworęcznego z praworęcznym. Może to jednak przynieść korzyści, kiedy przeciwnikiem jest osoba leworęczna.

Jak osoba praworęczna powinna grać z rywalem leworęcznym?

Nieco inaczej sytuacja wygląda z perspektywy gracza praworęcznego. Istnieje kilka zagrań, których zdecydowanie należy się wystrzegać, mając za rywala osobę, która trzyma rakietę w lewej dłoni. Przykładem takiego uderzenia jest forhend po linii, gdyż przeciwniku odpowie forhendem po krosie, który jest niezwykle ciężki do obrony. Kluczem do wygrania spotkania jest zmiana myślenia i dostosowanie go do repertuaru zagrań osoby leworęcznej. Skuteczną strategią na pokonanie takiego przeciwnika może być bekhend po linii.

Kluczowy w grze z leworęcznym przeciwnikiem może być serwis. Musi się on opierać na serwowaniu na bekhendową stronę rywala. W przypadku strony nieparzystej zagranie powinno spadać w okolicy środka po linii. Jeśli jednak serwujemy na stronę parzystą, warto starać się wyrzucić przeciwnika z kortu. Jest to dosyć ryzykowne rozwiązanie, ale może przynieść korzyści w postaci punktów.

Czy w pojedynku deblowym mogą występować razem osoby leworęczne i praworęczne?

Nie można zapominać, że tenis to nie tylko singiel, ale również debel. I tutaj powstaje pytanie: czy w przypadku gry z partnerem możliwe jest połączenie osoby praworęcznej i leworęcznej? Otóż jak najbardziej. Parę deblową mogę tworzyć gracze, którzy różnią się dominującą ręką. Ma to oczywiście odzwierciedlenie w strategii meczowej, ponieważ zawodnicy muszą ułożyć taktykę w taki sposób, aby jak najlepiej wykorzystać swoje zalety, redukując przy tym wady. Przy dobrym rozplanowaniu może to jednak stanowić bardzo dużą przewagę nad rywalami.

Osoby leworęczne w tenisie zawodowym odnoszą sukcesy. Pomimo iż na początku przygody z tą grą jest im ciężej, to w dalszym etapie ich lewa ręka dominująca może być zdecydowaną przewagą nad przeciwnikiem.

Przeczytaj także:

Dwie pary przygotowujące się do gry mieszanej w tenisa ziemnego

Mikst, czyli co powinieneś wiedzieć o grze mieszanej w tenisie

Tenis ziemny cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Jedną z odmian jest gra mieszana. Mikst w tenisie – co warto o nim wiedzieć?

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

Ile trwał najdłuższy mecz w historii tenisa?

Ile trwał najdłuższy mecz w historii tenisa?

Od czasu do czasu zdarza się, że pojedynki tenisowe trwają naprawdę długo. Jesteś ciekawy, ile trwał najdłuższy mecz w historii tenisa? Sprawdź!

Ile zarabia trener tenisa ziemnego?

Ile zarabia trener tenisa ziemnego?

Trenowanie przyszłych gwiazd tenisa to prestiżowy zawód. Ile zarabia trener oraz instruktor tenisa ziemnego? Oto zarobki trenerów na rynku pracy!

kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Squash a tenis – podobieństwa i różnice sportów rakietowych

Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?