Surferski styl, czyli na czym polega filozofia surferów?
Surfing to sport, który powstał na Hawajach. Wyspy te same w sobie kojarzą się z luźnym stylem życia. Nic więc dziwnego, że surferskie podejście do rzeczywistości jest głęboko zakorzenione z kulturą tej części świata. Jakie są więc cechy charakterystyczne surferskiej filozofii życia? Można ją nakreślić na podstawie kilku punktów. Oto one:
1. Wolność. To absolutnie kluczowy aspekt surferskiego podejścia do świata. Surferzy cenią sobie swobodę w podejmowaniu decyzji, zdecydowanie unikają zamykania się w sztywnych ramach, a także stawiają na piedestale możliwość kroczenia własną drogą. Wolność przejawia się we właściwie każdym obszarze ich życia, nie tylko w samym surfingu.
2. Luźne podejście do codzienności. Surferski styl życia charakteryzuje się również brakiem codziennego pośpiechu. Osoby praktykujące tę filozofię ograniczają także źródła stresu w swoim życiu. Zdecydowanie wolą oni spokojne, zrelaksowane podejście, często uciekając od zgiełku oraz sztywnych planów.
3. Bliskość natury. To kolejna charakterystyczna cecha surferskiego podejścia do rzeczywistości. Ze względu na uprawiany sport, surferzy spędzają bardzo dużo czasu na świeżym powietrzu – na wodzie oraz plaży. Ta możliwość ciągłego obcowania z florą i fauną przekłada się na zbudowanie wyjątkowej więzi z naturą. Sprawia to, że wielu miłośników pływania na desce jednocześnie czynnie angażuje się w działania na rzecz ochrony środowiska.
4. Minimalizm. Surferski styl życia bardzo często wiąże się także z minimalizmem. Takie osoby dążą do osiągnięcia jak największej prostoty w życiu. Dotyczy to zarówno podejścia do codziennych spraw, jak i rzeczy materialnych.
5. Zdrowy tryb życia. Uprawianie surfingu wymaga dużej tężyzny fizycznej. Mowa tutaj zarówno o kondycji, jak i rozbudowaniu konkretnych partii mięśniowych. Sprawia to, że filozofia surferów jest również tożsama z prowadzeniem zdrowego trybu życia opartego na dbałości zarówno o trening, jak i dietę.
6. Budowanie wspólnoty. W surferskiej filozofii bardzo dużą rolę odgrywają również inni ludzie. Ze względu na dosyć niszową dyscyplinę sportu, surferzy tworzą bardzo zżytą społeczność. Umawiają się oni na wspólne sesje surfingu, wymieniają wspólnymi doświadczeniami, a także ogólnie spędzają ze sobą dużo czasu. Każdy może liczyć także na pomoc innych.
7. Podróżowanie. Surfing to sport uprawiany na cały świecie – od Hawajów, przez obie Ameryki, aż po Europę i Azję. Sprawia to, że surferzy mają w swoich genach wypisane podróżowanie. Bardzo często przemieszczają się oni po całym świecie, szukając najlepszych spotów surferskich oraz poszukując nowych miejsc. A miejsc do uprawiania surfingu zdecydowanie na świecie nie brakuje.
8. Ubiór. Odzież to bardzo ważny element surferskiego stylu. Są one zewnętrznym wyrazem całej opisanej wyżej filozofii. Emanują one luzem, wolnością oraz przyjaznym podejściem do rzeczywistości. O nich nieco bardziej szczegółowo opowiemy już za chwilę.