osoba w odzieży sportowej z ochraniaczem na kolanie

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - jakie są objawy i jak je leczyć?

Jakie są objawy nadwyrężenia kolana? Jak można je leczyć oraz w jaki sposób można zapobiegać kontuzjom i nie dopuścić do utraty zdrowia?

Kolana są jednymi z najbardziej obciążonych stawów w naszym ciele, dlatego trzeba o nie dbać i uważać, aby ich nie uszkodzić. Przeczytaj nasz tekst i dowiedz się, jakie są objawy nadwyrężenia kolana, jak można je leczyć oraz w jaki sposób można zapobiegać kontuzjom i nie dopuścić do utraty zdrowia.

Ból ścięgna pod kolanem – jakie są obajwy?

Ból okolicy podkolanowej może mieć wiele przyczyn, najczęściej występuje w nocy podczas leżenia, w trakcie wykonywania np. przysiadu lub gdy będziemy po prostu iść do sklepu. Trzeba wiedzieć, że taki rodzaj schorzenia może boleć z różną intensywnością, niekiedy jest to ból umiarkowany, czasami jednak może się przerodzić w naprawdę silną dolegliwość, która nie pozwala normalnie funkcjonować. Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Uszkodzenie ścięgna pod kolanem powoduje narastający ból i obrzęk stawu, który powinien pojawić się już przy pierwszych dolegliwościach. Ponadto należy mieć świadomość tego, że w tym przypadku może występować nieprzyjemne uczucie przeskakiwania w kolanie. Naderwanie ścięgna następuje dość szybko, wystarczy, że nienaturalnie postawimy nogę lub nadmiernie skręcimy tułów przy ugiętych kolanach. Warto mieć to na uwadze, ponieważ więzadła, które utrzymują kolano we właściwej pozycji nie są zbyt elastyczne i przez nieuważne zachowanie można je łatwo uszkodzić np. poprzez dobranie niewłaściwych butów sportowych do biegania, które przyczynia się do doznania kontuzji.

mężczyzna ze stabilizatorem na kolanie

Co zrobić, jeżeli naciągniemy ścięgno pod kolanem?

Przede wszystkim musimy zachować spokój i nie wykonywać gwałtownych ruchów, które mogłyby jeszcze bardziej pogorszyć stan naszego uszkodzonego kolana. Jeśli doznamy takiej kontuzji, wtedy od razu należy unieruchomić staw oraz przygotować chłodny okład (może to być worek z lodem lub kompres z żelem chłodzącym) i położyć go na kolanie.

Po wykonaniu tych czynności musimy, jak najszybciej udać się do specjalisty, który obejrzy uszkodzone kolano i przeprowadzi wszystkie możliwe badania, na podstawie których będzie mógł podać diagnozę i zaplanować leczenie. Zgłoszenie się do lekarza jest bardzo potrzebne i nie można tego lekceważyć pod żadnym względem. Dlaczego?

Jeżeli uznalibyśmy, że wizyta u specjalisty nie jest konieczna i zaczęli funkcjonować z nadwyrężonym kolanem, wtedy możemy nabawić się poważnych konsekwencji, które mogą mieć drastyczne skutki dla naszego zdrowia w przyszłości. Nieleczone kolano może ulec  praktycznie całkowitemu zniszczeniu w ciągu 10–15 lat.

Jak leczyć uszkodzenie ścięgna w kolanie?

W sytuacji, gdy nasze uszkodzone kolano zostanie prześwietlone i okaże się, że czeka nas obowiązkowe leczenie potrzebne do tego, aby wrócić do pełnej sprawności ruchowej, nie możemy się załamać i koniecznie zastosować się do zaleceń lekarskich. W zależności od tego, jaka będzie diagnoza leczenie może być dłuższe i bardziej wymagające lub krótsze, które nie będzie wiązało się z dużym wysiłkiem.

W przypadku zwykłego naciągnięcia lub niegroźnego naderwania kolana, wystarczy odciążyć staw kolanowy zgodnie z poradami specjalisty.

Jeżeli jednak zerwiemy ścięgna, wtedy może być konieczne przeprowadzenie artroskopii polegającej na wziernikowaniu kolana poprzez małe nacięcia w skórze.

Najbardziej wymagające leczenie będzie wymagane, jeśli zerwiemy więzadła krzyżowe przednie – w tej sytuacji kolano wymaga obowiązkowej operacji, podczas której zostanie dokonana rekonstrukcja. W tym przypadku do pełnej sprawności wraca się do pół roku.

mężczyzna z ochraniaczem na kolanie

Jak dbać o stawy kolanowe?

Przede wszystkim nie możemy przesadzać z nadmiernym wysiłkiem fizycznym np. biegi ekstremalne, który może w nadmiernym stopniu obciążać stawy kolanowe. Dlatego warto planować swoje treningi w sposób wyważony, można też skonsultować swoją aktywność fizyczną z trenerami lub lekarzem – mając dużą wiedzę na ten temat z pewnością unikniemy dolegliwości kolan, a już tym bardziej nadwyrężenia więzadeł i poważniejszych kontuzji.

Ponadto trzeba zadbać o odpowiednią dietę, która będzie zbilansowana w posiłki z wartościami odżywczymi, które będą w pozytywny sposób wpływać na naszą regenerację i odporność organizmu przed urazami i infekcjami. Właściwe odżywianie będzie przeciwdziałać bólom kolan i zmniejszy ryzyko chorób stawów – warto o tym pamiętać!

W sklepach Decathlon znajdziesz produkty dedykowane zdrowiu i regeneracji sportowca takie jak: kompresy, akcesoria do masażu, taśmy kinezjologiczne, stabilizatory, opaski kompresyjne, taśmy stabilizujące, skarpety kompresyjne oraz inne przydatne akcesoria.

Przeczytaj także

kobieta robi masaż łydek rollerem na macie do ćwiczeń

Jak poprawnie rolować mięśnie łydek – czy rollowanie się opłaca?

Roller to naprawdę przydatny sprzęt do ćwiczeń. Jak wykorzystać go do rolowania mięśni łydek i dlaczego warto sprawdzić, jakie efekty daje rollowanie?

Rowerzyści jadący na rowerze po rozgrzewce

Ból kolan a jazda rowerem. Dlaczego kolana bolą po rowerze?

Cierpisz na ból kolan po rowerze? Możliwe, że doszło do przeciążenia stawów kolanowych. Jak poradzić sobie z bólem kolan podczas jazdy na rowerze?

mężczyzna obejmujący dłońmi swoje kolano

Kolano biegacza – czy można biegać gdy bolą kolana?

Jakie są przyczyny bólu kolana podczas biegania? Dowiedz się, czy mimo dolegliwości można nadal biegać i jak unikać kontuzji stawu kolanowego.

Mężczyzna wykonujący ćwiczenie na mięśnie brzucha

Naciągnięte mięśnie brzucha – co trzeba wiedzieć?

Sprawdź jakie są przyczyny i objawy naciągniętych mięśni brzucha. Jak uprawiać sporty by nie doprowadzić do takiego urazu?