Piłkarz kopiący piłkę w ochraniaczach na golenie by zapobiec kontuzji

Jakie są najczęstsze kontuzje piłkarzy i jak im zapobiec?

Piłka nożna to sport kontaktowy, w którym piłkarze są narażeni na kontuzje. Które urazy są wśród nich najczęstsze i jak mogą im zapobiec?

Ze względu na dynamiczny i kontaktowy charakter piłki nożnej, kontuzje u jej zawodników stanowią normę tego sportu. Piłkarze są narażeni na urazy wynikające z kontaktu z innym piłkarzem lub po lądowaniu po skoku. Mogą one nie tylko wykluczyć ich powrót na boisko, ale także wpłynąć na dalszą karierę i zdrowie. Najczęstsze kontuzje w piłce nożnej dotyczą stawu skokowego i kolan. Jakie jeszcze przytrafiają się piłkarzom i jak zawodnicy mogą im zapobiec?

Jak kontuzje w piłce nożnej wpływają na zawodników i grę?

Kontuzje w piłce nożnej są często dla piłkarzy jednoznaczne z przerwą w treningach i zawodach, która wpływa na ich kondycję fizyczną i stan psychiczny. Zawodnicy mogą odczuwać frustrację, lęk przed powrotem na murawę, a także obawę przed ponownym urazem, co może obniżać ich pewność siebie na boisku. 

Z perspektywy drużyny piłkarskiej kontuzje kluczowych zawodników mogą zakłócić ustalony rytm gry, a przez to rzutować na wynik meczu i obniżyć morale reszty zespołu. Zdarza się również, że wpływają na postrzeganie zawodnika przez kluby i sponnsorów, a w skrajnych przypadkach są powodem zakończenia kariery sportowej.

Mężczyzna przyjmujący piłkę podczas meczu piłki nożnej

Najczęstsze kontuzje piłkarzy

Piłka nożna jest sportem kontaktowym, którego kontuzjogenność jest na wysokim poziomie. Dominujące urazy w tym sporcie dotyczą stawu skokowego i kolana, ale również głowy i twarzy. Choć piłkarze są przyzwyczajeni do zwichnięć i naderwań więzadeł, po każdym uszczerbku powinni poważnie podchodzić do leczenia i usprawniania ruchowego, aby potem móc bezpiecznie grać na boisku.

Urazy stawu skokowego

Kontuzje stawu skokowego należą do najpowszechniejszych wśród piłkarzy. Do przodujących należy skręcenie stawu skokowego, które polega na nadmiernym wykręceniu stopy do boku. Zwykle dochodzi do niego podczas nagłego skrętu, lądowania po skoku lub kontaktu z przeciwnikiem. W takim urazie uszkodzeniu ulegają więzadła stabilizujące staw skokowy (np. więzadło skokowo-strzałkowe przednie), co powoduje ból, obrzęk oraz ograniczenie ruchomości. 

Leczenie zależy od stopnia uszkodzenia. W niegroźnych kontuzjach można stosować zimne kompresy i odpoczywać. W zaawansowanych naderwaniach lub zerwaniach więzadeł warto wziąć pod uwagę inwazyjne metody takie jak operacja. Fizjoterapia skupia się na wzmacnianiu stabilizatorów stawu oraz poprawie propriocepcji, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu urazu.

Masażer masujący ścięgno achillesa

Zerwanie ścięgna Achillesa

Do uszkodzenia ścięgna Achillesa, które łączy mięsień łydki z kością piętową, dochodzi zwykle w wyniku przeciążenia, gwałtownego startu, zmiany kierunku biegu lub nieodpowiedniego rozgrzania. Piłkarze mogą doświadczać zapalenia lub w najgorszym przypadku zerwania ścięgna Achillesa. Objawy zapalenia manifestują się jako ból okolicach pięty, sztywność i trudności z chodzeniem. Zerwanie ścięgna charakteryzuje się z kolei nagłym i silnym bólem, a nawet słyszalnym trzaskiem, po którym trudno jest stanąć na palcach.

Leczenie zapalenia ścięgna Achillesa opiera się na odpoczynku, fizykoterapii i wzmacnianiu mięśni łydki. W przypadku zerwania konieczna jest operacyjne zszycie ścięgna, po którym usprawnianie trwa kilka miesięcy. 

Kontuzje kolan wśród piłkarzy

Kontuzje stawu kolanowego to w szczególności uszkodzenia więzadeł. Najczęstszą kontuzją kolana jest naderwanie lub zerwanie więzadła krzyżowego przedniego (ACL), które zapobiega wysuwaniu się kości piszczelowej do przodu. W wyniku gwałtownej zmiany kierunku lub nagłego zatrzymania dochodzi do naciągnięcia lub zerwania ACL, co prowadzi do niestabilności kolana, obrzęku i trudności z chodzeniem.

Leczenie urazu więzadła krzyżowego obejmuje diagnostykę obrazową, metody zachowawcze i/lub operacyjną rekonstrukcję więzadła (gdy doszło do całkowitego zerwania). Rehabilitacja polega na wzmocnieniu mięśni stabilizujących staw kolanowy oraz przywracaniu pełnej funkcji ruchowej.

Urazy mięśniowe

Kontuzje mięśni wynikają z przeciążeń, intensywnego kopnięcia, sprintu lub uderzeń. Typowymi przykładami są naciągnięcia oraz naderwania mięśni uda takich jak mięśnie dwugłowe czy czworogłowe. Uraz polega na uszkodzeniu włókien mięśniowych, co prowadzi do ostrego bólu, opuchlizny i ograniczenia funkcji danego mięśnia. Leczenie obejmuje głównie odpoczynek, stosowanie lodu i leków przeciwzapalnych, a w poważniejszych przypadkach również fizjoterapię. Rehabilitacja pomaga w odbudowie siły mięśniowej, poprawie elastyczności i prewencji przed kolejnymi urazami.

Zawodnicy w strojach sportowych trenujący przyjmowanie piłki głową

Urazy głowy

Choć urazy głowy w piłce nożnej są nieco rzadsze, to mogą się zdarzyć i mieć poważne konsekwencje. Dominujące są wstrząśnienia mózgu, które wynikają z odbicia głową szybko lecącej piłki lub ze zderzenia z innym zawodnikiem. 

Wstrząs mózgu polega na chwilowej utracie funkcji mózgu, która objawia się dezorientacją, zawrotami głowy, nudnościami, a czasem nawet krótkotrwałą utratą przytomności. Jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowany i leczony, może prowadzić do długotrwałych problemów neurologicznych takich jak zaburzenia poznawcze. Leczenie wstrząśnienia mózgu polega przede wszystkim na odpoczynku i stopniowym powrocie do aktywności fizycznej pod nadzorem lekarza.

Urazy twarzy

Urazy twarzy to efekt uderzenia piłką nożną, łokciem przeciwnika lub kolizji z innym zawodnikiem. Głównie spotykane są złamania nosa, kości jarzmowych, a także stłuczenia w okolicy oczodołów. Uosobieniem tej sytuacji jest Kylian Mbappé, który podczas meczu Igrzysk Olimpijskich zderzył się z Austriakiem. Siła zderzenia była dość duża, dlatego doszło do złamania nosa. 

Uraz nosa charakteryzuje się silnym bólem, krwawieniem oraz deformacją, a złamania kości twarzy mogą prowadzić do obrzęku, zasinienia i trudności w oddychaniu. Leczenie skupia się na stabilizacji złamanych kości, czasem chirurgicznej korekcie oraz na noszeniu ochronnych masek podczas gry. 

Zwichnięcie stawu barkowego

Zwichnięcie stawu barkowego to inaczej wysunięcie głowy kości ramiennej z panewki stawu. Jest to bolesna kontuzja, która często występuje podczas upadku na wyciągniętą rękę. Objawia się silnym bólem, ograniczeniem ruchomości oraz widoczną deformacją w okolicy barku – staw może wyglądać na "opadnięty". Po nastawieniu barku konieczna jest rehabilitacja, która ma na celu wzmocnienie mięśni stabilizujących staw.

Mężczyzna rolujący nogi po treningu piłki nożnej

Jak zapobiec kontuzjom piłkarskim?

Prewencja kontuzji wymaga współpracy między zawodnikami, trenerami a sztabem medycznym. Jak można zmniejszyć ryzyko kontuzji i utrzymać możliwie jak najlepszą formę przez cały sezon?

Zróżnicowanie treningu i przygotowanie fizyczne

Zróżnicowane programy treningowe powinny wzmacniać różne grupy mięśniowe oraz poprawiać propriocepcję. Niezbędne są też regularne przerwy na regenerację, by uniknąć przeciążeń.

Technika gry

Poprawna technika biegania na boisku i analiza biomechaniczna, która pozwala wychwycić w niej błędy, pomagają zawodnikowi uniknąć kontuzji.  Równie ważna jest nauka bezpiecznego upadania i lądowania.

Wykorzystanie sprzętu chroniącego twarz i nogi

Dobrze dopasowane obuwie i ochraniacze na golenie chronią kończyny dolne przed kontuzjami. W razie potrzeby piłkarze powinni również stosować stabilizatory stawów, a także specjalne maski na twarz, które chronią m.in. nos przed złamaniem lub po złamaniu. 

Osoba trenująca piłkę nożną na konsultacji u lekarza

Edukacja i monitorowanie zdrowia

Zawodnicy powinni regularnie uczestniczyć w wykładach z zakresu prewencji kontuzji oraz odbywać kontrole medyczne i monitorować obciążenia treningowe.

Urazy u piłkarzy – podsumowanie

Najczęstsze urazy w piłce nożnej to urazy ścięgien, zerwania więzadeł i skręcenia stawu. Niejednokrotnie mają długotrwałe konsekwencje dla zdrowia i kariery zawodników. W powrocie do pełnej sprawności kluczowe znaczenie ma skuteczna rehabilitacja i prewencja, czyli odpowiednie przygotowanie fizyczne, regularne monitorowanie obciążeń oraz dbałość o regenerację. Dzięki świadomej profilaktyce, piłkarze mogą zminimalizować ryzyko kontuzji oraz cieszyć się dłuższą i zdrowszą karierą sportową.

Fizjoterapeuta Olga Rymarska

Autor: Olga Rymarska

Jestem fizjoterapeutką z ogromną pasją do pokazywania innym, jak dbać o zdrowie. Ukończyłam studia na Collegium Medicum w Bydgoszczy, z których zdobyta wiedza pomaga mi wspierać moich pacjentów na drodze do lepszego samopoczucia. Nie ograniczam się jednak tylko do pracy z pacjentami. Jako copywriter medyczny uwielbiam przenosić swoje doświadczenie na ekran komputera, tłumacząc medyczne zawiłości i inspirując do świadomej troski o zdrowie. Kiedy nie pracuję nad kolejnym artykułem lub nie pomagam pacjentom, w wolnych chwilach oddaję się swoim pasjom – grafice digitalowej, jeździe na rowerze i grze w tenisa.

Przeczytaj także:

mężczyzna w stroju piłkarskim trenujący  z piłką nożną

Krótka historia piłki nożnej w Polsce i na świecie: zasady futbolu.

Piłka nożna to dyscyplina, która należy do najpopularniejszych sportów. Poznaj krótką historię piłki nożnej która narodziła się na wyspach brytyjskich

chłopcy w ciepłych ubraniach piłkarskich trenujący piłkę nożną zimą na boisku

Piłka nożna zimą – jak przygotować się na trening piłkarski w zimie?

Trening piłkarski zimą wymaga odpowiedniego przygotowania. Jego częścią będzie odpowiedni zimowy strój piłkarski. Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

chłopcy stojący na murawie w strojach piłkarskich

Piłka nożna dla dzieci - jakie korzyści przynosi?

Piłka nożna dla dzieci ⭐ Sprawdź, jakie korzyści przynoszą zajęcia z piłki nożnej dla dzieci ⭐ Zadbaj o rozwój piłkarski dziecka

Futsal – zasady gry w piłkę nożną halową

Futsal – zasady gry w piłkę nożną halową

Piłka nożna halowa futsal – poznaj zasady gry halowej piłki nożnej w porównaniu do klasycznej piłki nożnej. Jak rozgrywany jest mecz halówki?

Mężczyźni w butach i strojach piłkarskich grający w piłkę nożną na boisku

Kluby piłkarskie z Londynu – sprawdź drużyny ze stolicy Anglii

Kluby piłkarskie z Londynu to Arsenal, Chelsea, Tottenham, West Ham United. Angielska piłka nożna to też inne drużyny i wielkie stadiony, sprawdź!