Młodzież biorąca udział w najdłuższym biegu w Polsce

Najdłuższy bieg w Polsce – gdzie się odbywa?

Najdłuższe dystanse często wiążą się dla biegaczy z pełną przewyższeń trasą przez górskie szczyty. Sprawdź, jaki jest najdłuższy bieg w Polsce.

Biegi długodystansowe cieszą się dużym zainteresowaniem na świecie, ale i w naszym kraju. Stanowią one nierzadko ekstremalną formę wytrzymałościowej aktywności fizycznej, która przyciąga najtrwalszych i najbardziej zdeterminowanych sportowców. Z tego też powodu zawody ultra organizowane są coraz częściej, stawiając przed startującymi nowe wyzwania. Jakie są najdłuższe biegi w Polsce? Gdzie się odbywają? Kto może w nich uczestniczyć, a także na jakich dystansach swoją kondycję sprawdzają zawodnicy? Podpowiadamy.

Bieg 7 Szczytów, czyli najdłuższy bieg w Polsce

Bieg Siedmiu Szczytów organizowany jest w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich, który odbywa się już od kilku lat i obecnie uchodzi za jeden z najtrudniejszych ultramaratonów w Europie Środkowej. Pomysłodawcy tego eventu chcieli stworzyć wydarzenie testujące nie tylko kondycję fizyczną zawodników, ale również ich umiejętność przetrwania samodzielnie w trudnych warunkach górskich. Uczestnicy mają tutaj 52 godziny na pokonanie wyznaczonych odcinków, co oznacza, że biegną nie tylko w dzień, ale również w nocy. Muszą poradzić sobie z wieloma przeciwnościami – zmęczeniem, brakiem snu, a także zmiennymi warunkami pogodowymi.

Trasa tego biegu prowadzi przez 7 szczytów Gór Stołowych, co gwarantuje różnorodność terenu – od stromych podejść, przez skalne labirynty, aż po zbiegi o dużej trudności technicznej. Z tego też powodu startując tu, należy być dobrze przygotowanym, zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Punkty odżywcze są tutaj rozmieszczone co kilkadziesiąt kilometrów. Dlatego warto wyposażyć się w zapasy wody, jedzenia, odzież przeciwdeszczową, a także sprzęt nawigacyjny.

Długość tej trasy wynosi 240 km, jej najwyższy punkt ma około 1425 m n.p.m., a najniższy 261 m n.p.m. Różnica wysokości to 1164 metrów przewyższenia. Start i meta zlokalizowane są w Lądku Zdrój. Biegacze pokonają 7 szczytów:

– Kowadło w Górach Złotych, 
– Postawną w Górach Bialskich,
– Śnieżnik w Masywie Śnieżnika,
– Jagodną w Górach Bystrzyckich,
– Velkę Destnę w Górach Orlickich,
– Szczeliniec Wielki w Górach Stołowych,
– Kłodzką Górę w Górach Bardzkich.

To ważny event nie tylko dla sportowców, ale również z punktu widzenia promocji całej Ziemi Kłodzkiej. W cyklu tym odbywa się złoty półmaraton oraz złoty maraton w kategorii open kobiet, oraz mężczyzn, w których mogą wystartować miłośnicy takich aktywności.

Kobieta w stroju sportowym biegnąca po trasie górskiej

W co muszą być wyposażeni biegacze?

Ze względu na to, że wydarzenie to wiąże się z ekstremalnymi trasami, organizatorzy wymagają od uczestników pewnego wyposażenia. Poza dokumentem tożsamości, każdy musi posiadać aktywny telefon przez cały czas trwania konkursu wraz z roamingiem, a także folię NRC i kubek na napoje. Zawodnicy muszą mieć także pojemnik na wodę o pojemności minimum 1 l, wiatro- i wodoodporną kurtkę z długim rękawem, czapkę lub chustę wielofunkcyjną, latarkę, a także numer startowy wraz z chipem, który otrzymują na starcie. 

Zakres wyposażenia, który jest zalecany to z kolei polisa ubezpieczeniowa od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków, kije trekkingowe, urządzenie GPS z wgraną mapą, plecak lub nerka, gwizdek, dodatkowy pojemnik na wodę, a także nieco gotówki. Na wszystkich biegach Dolnośląskiego Festiwalu Biegów Górskich zorganizowana pomoc z zewnątrz na trasach jest niedozwolona. Wyłącznie na terenie bufetów jest możliwość otrzymania wsparcia w postaci napoju, sprzętu czy jedzenia. Za nieprzestrzeganie tych zasad, zawodnikom grozi kara czasowa lub dyskwalifikacja.

Trójkąt Sudecki – najdłuższy ultramaraton górski w Polsce

Ultramaraton Trójkąt Sudecki jest jednym z najbardziej wymagających biegów górskich w Polsce. Dlatego też zyskuje coraz większe uznanie nie tylko wśród amatorów, ale także doświadczonych osób. Wydarzenie to może być prawdziwym wyzwaniem dla każdego, kto je podejmie. Trasa tego konkursu przebiega przez najpiękniejsze, ale również najbardziej wymagające partie Sudetów. Trójkąt w nazwie odnosi się do trzech pasm górskich Sudetów, czyli Karkonoszy, Gór Stołowych i Gór Sowich. Każdy z tych rejonów wyróżnia się nieco innymi wyzwaniami, czyli stromymi podejściami, zjazdami, ale też łagodnymi ścieżkami biegnącymi przez lasy. W regionie tych szczytów pasm górskich czuć już nieco alpejski klimat, co sprawia, że zwycięzca tych zawodów, zazwyczaj musi posiadać pewne umiejętności wspinacza.

Konkurs ten odbywa się w dwóch dystansach: 148 km oraz 379 km. Ten drugi nazywany jest Biegiem Kreta Hardcore nie tylko ze względu na jego długość, ale także ponad 12 km przewyższeń Sudeckich szczytów. Pomysł na Bieg Kreta Hardcore powstał już w latach 80. XX wieku, a jego celem było pokonanie trójkąta opisanego przez trzy wierzchołki, czyli Ślężę, Śnieżkę i Śnieżnik w trakcie jednego, ciągłego przejścia. Od początku w tych zawodach meta oraz start umiejscowione są w miejscowości Sobótka, a limit czasu na wykonanie tego zadania to 96 godzin. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że oprócz limitu głównego, na poszczególnych odcinkach również wyznaczone są pewne ograniczenia czasowe.

Mężczyzna w stroju sportowm biegnący po skałach

Rzeźnik Ultra

Do długich i ekstremalnych wyścigów organizowanych w Bieszczadach, należy Rzeźnik Ultra. Jest on częścią cyklu imprez znanych pod nazwą “Biegi Rzeźnika” cieszących się ogromną popularnością wśród miłośników ich wersji ultra oraz trailowych. Jego trasa zazwyczaj ma około 95-115 km, a jej suma przewyższeń wynosi tu 5000 m. Odbywa się on w bardzo zróżnicowanym terenie. Jego główne fragmenty prowadzą przez malownicze Bieszczadzkie szczyty, takie jak Połonina Wetlińska, Połonina Caryńska czy Tarnica, a więc jedne z najbardziej rozpoznawalnych w tym regionie miejsc. 

Bieg ten zaliczany jest do kategorii ultra. Oznacza to, że jego dystans przekracza klasyczny maraton, czyli 42 km. Dodatkowe trudności wynikają tu z wysokich przewyższeń wymagających dużej wytrzymałości fizycznej i psychicznej. W niektórych edycjach zawodnicy sami musieli odnaleźć drogę na pewnych odcinkach, co również jest sporym problemem. Zazwyczaj jednak okolica jest dość dobrze oznakowana i zaczyna się na fragmencie Wielkiej Obwodnicy Bieszczadzkiej w stronę Ustrzyk Górnych. Następnie udajemy się w stronę Przysłupia, gdzie skręcamy na Małe Jasło i dalej na Duże Jasło. Dodatkowo w ramach tych zawodów wyznaczony jest limit czasowy na pokonanie trasy i wynosi on 21 godzin. W zależności od edycji i warunków może on jednak wahać się w zakresie nawet do 30 godzin.

Skąd wzięła się nazwa tego konkursu? Odzwierciedla ona trudność biegu ze względu na to, że jest on prawdziwą próbą siły, gdzie wiele osób musi walczyć ze swoimi słabościami, a także długim dystansem. W poprzednich edycjach zlokalizowane były cztery punkty kontrolne.

Bieg 7 Dolin

Obecnie widoczne jest duże zainteresowanie startami w Krynickim Festiwalu Biegowym i kultowym już Biegu 7 Dolin. To ultramaraton o długości 100 km rozgrywany w randze Mistrzostw Polski w Biegach Górskich. Start i meta zlokalizowane są w tu w Piwnicznej Zdrój. Jego najdłuższa trasa, licząca 100 km dedykowana jest najbardziej doświadczonym osobom. Jednak w ramach tych zawodów, swoje umiejętności mogą sprawdzić także amatorzy, ponieważ występują tu też krótsze dystanse – około 64 km i 34 km. Osoby, które przebiegną 100 km w przewidzianym limicie czasowym, otrzymują 4 punkty UTMB. 

Obecnie w Polsce organizowanych jest coraz więcej imprez biegowych w wersji ultra, a więc tych przekraczających trasę pokonywaną przez maratończyka. Z chęcią uczestniczą w nich nie tylko doświadczeni sportowcy z naszego kraju, ale również innych zakątków świata. Często w ramach takich imprez swoje siły mogą sprawdzić również mniej zaawansowane osoby, pokonując nieco krótsze dystanse. Najdłuższe odcinki Ultra z kolei są świetnym sprawdzianem wytrzymałości, siły charakteru, kondycji, a także psychiki zawodników. Dlatego też wciąż zyskują na popularności, a ich formuła z roku na rok jest ulepszana.

Przeczytaj także:

Ludzie biegnący w jednym z najdłuższych biegów na świecie

Najdłuższe biegi na świecie – gdzie się odbywają?

Najtrudniejsze biegi świata to wyścigi o wielu edycjach. Sprawdź, gdzie się odbywają takie zawody i jaki mają dystans najdłuższe biegi na świecie.

Para biorąca udział w biegu sylwestrowym

Fun Run dla autyzmu, czyli charytatywny bieg w proszkach holi

Fun Run to bieg, który ma na celu edukowanie na temat neuroróżnorodności. Weź udział w wyścigu, dołącz ze znajomymi i zróbcie razem coś dobrego.

Ludzie biegnący w biegu charytatywnym Wings for Life

Wings for Life – na czym polega ta inicjatywa biegaczy?

Wings for Life World Run to szczególny bieg, który wspiera badania nad urazami rdzenia kręgowego. Sprawdź, jak wystartować i kiedy pobiec.

Uczestnik biegu rzeźnika biegnący po błocie w lesie w butach i legginsach sportowych

Festiwal Biegu Rzeźnika – czym właściwie jest?

Bieg Rzeźnika to bieszczadzki bieg towarzyski. Najbliższy odbędzie się w dniach 18-21 czerwca 2025. Sprawdź, czym się charakteryzuje Bieg Rzeźnika.

Para biorąca udział w biegu nocnym w odzieży sportowej z odblaskami

Bieg nocny – co to za dyscyplina i gdzie są zawody?

Bieg nocny to dyscyplina sportowa, która może przekonać do siebie niezdecydowanych. Sprawdź, gdzie są kolejne zawody.