Historia polskiego himalaizmu – od czego się zaczęło?
Himalaizm to dyscyplina, w której Polacy mają naprawdę wiele osiągnięć. Trudno byłoby wymienić wszystkich zasługujących na wyróżnienie polskich himalaistów. Nazwiska wielu z nich na dobre wpisały się w historię wysokogórskiej wspinaczki. Jednak od czego cała historia się zaczęła?
Początku można dopatrywać się w pierwszej wyprawie na Himalaje. Była nią ekspedycja na Nanda Devi East w 1939 roku. Ten ponad siedmiotysięcznik zdobyli Jakub Bujak i Janusz Klarner. Niedługo potem odbyła się wyprawa na Trisul, która zakończyła się tragedią – śmierć poniosło dwóch alpinistów, Stefan Bernadzkiewicz i Adam Karpiński.
Na kolejne wyprawy polscy himalaiści żyjący w tamtych czasach musieli czekać kilkadziesiąt lat. Z powodu wybuchu wojny i nowej władzy po jej zakończeniu, kolejna ekspedycja odbyła się dopiero w 1974 roku. Podczas niej zdobyto dotąd jeszcze niezdobyty szczyt Kangbachen.
Lata 70. XX wieku były obfite w wyczyny polskich alpinistów, co dopiero rozpoczęło ich działalność. W latach 80. rozpoczęli swoją przygodę z alpinizmem zimowym i dokonali pierwszych wejść na siedem z czternastu ośmiotysięczników zimą.