Mężczyzna zjeżdżający na nartach

Narty i sprzęt narciarski – kupić czy wypożyczyć?

Wypożyczalnie sprzętu są dostępne dla narciarza przez cały sezon. Wypożyczyć narty czy może warto kupić własny sprzęt narciarski? Sprawdź!

Na udany wyjazd na narty składa się kilka elementów. Duże znaczenie, aby komfortowo i bezpiecznie spędzić czas na stoku, ma prawidłowy dobór sprzętu narciarskiego. I tutaj dochodzimy do dylematu – lepiej wypożyczyć czy kupić narty? Wśród narciarzy nie brakuje zwolenników każdej z opcji. W poniższym artykule postaramy się szczegółowo rozważyć wszystkie wady i zalety każdego rozwiązania!

Kupno sprzętu narciarskiego – jakie są zalety?

Wśród narciarzy nie brakuje zwolenników posiadania własnych nart i akcesoriów narciarskich. Każdy argumentuje taką decyzję nieco inaczej. Tak naprawdę tyle, ile jest osób, tyle można wskazać powodów. Warto jednak zapoznać się z najczęściej pojawiającymi się zaletami takiego rozwiązania. Dzięki temu można wyrobić sobie swoją własną opinię. Jakie są największe plusy zakupu nart na własność?

1. Indywidualne dopasowanie do potrzeb. To zdecydowanie najczęściej pojawiający się argument. Zakup własnego sprzętu pozwala na indywidualne dopasowanie nart, butów narciarskich oraz kijków do poziomu swojego zaawansowania i preferowanego stylu jazdy. Wypożyczalnie raczej preferują sprzęt uniwersalny, który na pewno nie będzie tak dokładnie dobrany pod nasze potrzeby. To z kolei może odbić się na naszym komforcie jazdy.

2. Oszczędność w perspektywie długoterminowej. Na pierwszy rzut oka wydaje się to bez sensu. Przecież zakup nowego sprzętu jest droższy od wynajmu. Tu i teraz owszem, ale w dłuższej perspektywie oznacza on oszczędności. Kupiony sprzęt narciarski posłuży nam przez kilka lat. To opłacalna inwestycja, jeżeli często jeździmy na narty. Przy częstych wyjazdach koszt wypożyczania sprzętu przekroczy w pewnym momencie cenę jednorazowego zakupu.

3. Gwarancja jakości i bezpieczeństwa. Zakup własnego sprzętu sprawia, że jesteśmy za niego odpowiedzialni. Każdy narciarz stara się dbać o narty oraz inne akcesoria, co daje gwarancję tego, że będą one dobrze utrzymane, nieuszkodzone i zawsze gotowe do jazdy. Niestety wypożyczalnie sprzętu nie zawsze dbają o sprzęt tak dobrze, jak właściciele. A to może mieć przełożenie na jakość jazdy na nartach i bezpieczeństwo na stoku.

4. Gotowość do użycia. Korzystanie ze znajdującej się na miejscu wypożyczalni bywa czasochłonne. Musimy poświęcić czas na poszukiwanie odpowiedniego modelu i rozmiaru, a dobre narty bardzo szybko znikają. Inaczej jest, kiedy mamy do dyspozycji własny sprzęt. Wystarczy dojechać do ośrodka narciarskiego, rozpakować akcesoria i właściwie od razu można przejść do cieszenia się jazdą.

5. Możliwość personalizacji. Posiadanie własnych nart stwarza ogrom możliwości w kwestii dopasowania do własnych upodobań. W pierwszej kolejności należy tutaj wspomnieć o ustawieniach. Model nart, a także rodzaj wiązań można dobrać do preferowanego przez siebie stylu jazdy. Kupując narty, możemy także wybrać pasujący nam design, a nawet stworzyć własne malowanie.

Mężczyzna jeżdżący na nartach

Czy warto kupić narty? Najważniejsze wady takiego rozwiązania

Zalety wydają się przekonujące? Być może któraś z nich przemówiła do Ciebie szczególnie. Trzeba jednak pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. Zakup własnego sprzętu narciarskiego posiada również swoje wady. Aby móc wyrobić sobie pełną opinię na temat tego rozwiązania, warto zapoznać się również z nimi. Na jakie minusy posiadania własnych nart i akcesoriów zwracają szczególną uwagę narciarze?

1. Wysoki koszt początkowy. Zakup nart, butów, kijków oraz kasku narciarskiego to naprawdę spory koszt. Nawet decydując się na średnią półkę cenową, musimy liczyć się z wydatkiem kilku tysięcy złotych. Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z narciarstwem lub wyjeżdżają na narty rzadko, nie chcą inwestować tak dużych pieniędzy. Jest to w pełni zrozumiałe. W ich przypadku lepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z wypożyczalni sprzętu.

2. Koszty serwisowania i konserwacji. Narty posiadane na własność nakładają na właściciela obowiązek regularnego serwisowania. Szczególnie należy o to zadbać przed sezonem oraz po jego zakończeniu. Wśród czynności, które obowiązkowo należy wykonać, są między innymi: smarowanie, ostrzenie krawędzi, a także kontrolowanie stanu wiązań. Osoby doświadczone mogą to zrobić samodzielnie, jednak większość oddaje sprzęt do serwisu, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami.

3. Trudności w przechowywaniu i transporcie. Samo przechowywanie sprzętu narciarskiego w niektórych przypadkach może być problematyczne. Narty zajmują dosyć dużo miejsca i nie każdy posiada warunki mieszkaniowe, aby je schować. Nie inaczej wygląda sprawa z transportem nart na stok. Ich przewóz może wymagać specjalnych uchwytów w samochodzie. Jest to tym większym problemem, jeżeli narciarz w ogóle nie posiada auta.

4. Starzenie się sprzętu. Narciarstwo to sport, w którym rozwój technologiczny postępuje w bardzo szybkim tempie. Co roku na rynek wprowadzane są nowe, udoskonalone modele nart. Sprzęt, który dzisiaj jest nowoczesny, za kilka lat będzie już przestarzały. Poza tym nowe narty się zużywają, więc po kilku sezonach użytkowania będą miały już niższe osiągi, a oprócz tego ich wartość będzie nieustannie spadać.

5. Brak możliwości przystosowania do warunków. Każda para nart ma określone właściwości. Warunki na stoku są za to zmienne, co sprawia, że nasze narty nie zawsze będą idealnie dopasowane do aktualnych potrzeb. Korzystanie z usług wypożyczalni daje nam możliwość elastycznego doboru „desek” do aktualnych okoliczności.

Mężczyźni z nartami w rękach pozujący do zdjęcia na tle góry

Zalety wypożyczania nart z wypożyczalni

Istnieją również takie osoby, których nie przekonuje posiadanie sprzętu na własność. Oczywiście dostrzegają oni wymienione wyżej zalety, ale bardziej przemawiają do nich wady. Mają oni również swoją własną argumentację, która przedstawia wypożyczanie sprzętu jako bardziej opłacalną opcję. Na czym opierają oni swoje zdanie? Oto 5 najczęściej pojawiających się przesłanek:

1. Możliwość testowania różnych modeli. Niektóre wypożyczalnie sprzętu posiadają naprawdę pokaźną liczbę modeli nart oraz butów. Stwarza nam to duże możliwości pod kątem testowania, a także dostosowania do warunków na stoku i naszych własnych preferencji. Możemy dosyć swobodnie eksperymentować z długością, twardością oraz różnymi typami nart. Pozwala to odnaleźć dobrze dobrany zestaw bez konieczności wydawania na niego dużej sumy pieniędzy.

2. Brak konieczności serwisowania sprzętu. Decydując się na skorzystanie z usług wypożyczalni, kompletnie nie musimy się martwić o konserwację sprzętu. Przygotowanie go do jazdy to zadanie, które całkowicie leży po stronie wypożyczalni. Dla nas to ogromna wygoda, ponieważ oszczędzamy czas oraz pieniądze na serwisowanie.

3. Dostosowanie sprzętu do poziomu umiejętności. Wspomniana już wyżej różnorodność dostępnego sprzętu ma jeszcze jedną zaletę. Narciarze mają możliwość dopasować sprzęt do swoich aktualnych umiejętności. Początkujący mogą postawić na modele ułatwiające opanowanie podstawowej techniki jazdy. Bardziej doświadczeni mogą za to eksperymentować z bardziej wymagającymi nartami. Takiej możliwości nie ma, kiedy posiada się własną parę nart.

4. Oszczędność miejsca i wygoda. Wypożyczając sprzęt, rozwiązuje się również kwestia przechowywania. Osoby, które mieszkają w małych mieszkaniach, nie mają miejsca na trzymanie sprzętu poza sezonem. Dla nich możliwość wynajęcia nart jest zdecydowanie bardziej opłacalna. Nie trzeba się także przejmować kwestią przewozu sprzętu z miejsca zamieszkania na stok. Można bez problemu wypożyczyć narty na miejscu.

5. Dostęp do najnowszych modeli. Niektóre wypożyczalnie bardzo dbają o swoich klientów. Starają się one zapewnić narciarzom dostęp do najnowszego dostępnego na rynku sprzętu, a nie tylko do modeli sprzed kilku lat. Dzięki temu korzystający z wypożyczalni mogą przetestować nowe rozwiązania technologiczne bez konieczności wydawania na nie ogromnych sum w sklepie.

Czy warto wypożyczać sprzęt? Największe wady takiego rozwiązania

Na koniec pozostaje przedstawienie 5 najbardziej istotnych wad korzystania z wypożyczalni sprzętu. Częściowo one wybrzmiały już wyżej, kiedy analizowaliśmy zalety kupna swojego sprzętu. Warto jednak wymienić argumenty prezentujące negatywną stronę wypożyczania akcesoriów narciarskich. Dzięki temu każdy będzie miał pełny obraz tematu i będzie mógł podjąć w pełni świadomą, indywidualną decyzję.

1. Brak pełnego dopasowania do użytkownika. Trzeba być świadomym, że większość wypożyczalni gromadzi dosyć uniwersalny sprzęt narciarski. Ma on być przeznaczony dla jak najszerszego grona użytkowników, dlatego też można natrafić na trudności w dopasowaniu do wzrostu, wagi czy techniki jazdy. W rezultacie komfort podczas białego szaleństwa i jakość szusowania mogą być niższe od sprzętu indywidualnie dopasowanego.

2. Ryzyko braku dostępności sprzętu w szczycie sezonu. Ten problem dotyczy przede wszystkim dużych ośrodków narciarskich. Duża liczba narciarzy korzystających z wypożyczalni może doprowadzić do deficytu sprzętu. W rezultacie może być ciężko znaleźć odpowiedni rozmiar lub model nart. Złe dopasowanie i wygoda sprzętu grozi mniejszym komfortem jazdy oraz pogorszeniem bezpieczeństwa.

3. Wyższe koszty przy częstym korzystaniu. W tym aspekcie dużo zależy od tego, jak często jeździmy na narty. Jeżeli jesteśmy zapalonymi narciarzami i organizujemy kilka wyjazdów w roku, wynajmowanie sprzętu za każdym razem staje się bardzo kosztowne. Przy częstych wizytach w górach koszt wypożyczeń może w pewnym momencie przekroczyć cenę zakupu własnego sprzętu.

4. Potencjalny gorszy stan techniczny sprzętu. Co do zasady wypożyczalnie starają się dbać o posiadany przez siebie sprzęt. Z drugiej jednak strony intensywne użytkowanie może sprawiać, że będzie on w złym stanie technicznym. Narty mogą być bardziej zużyte, mieć niedostatecznie ostre krawędzie lub niewystarczająco nasmarowane ślizgi. Nie może to pozostać bez wpływu na komfort i bezpieczeństwo na stoku.

5. Mniejsza elastyczność przy spontanicznych wyjazdach na narty. To dosyć nieoczywista wada, ale warto zwrócić na nią uwagę. Brak posiadania własnego sprzętu może być uciążliwy dla osób, które lubią spontaniczne wypady w góry. Wiąże się to z koniecznością szukania wypożyczalni, a następnie żmudnego dopasowywania sprzętu. W takiej sytuacji o wiele lepiej jest posiadać własne akcesoria.

Kupić czy wypożyczyć sprzęt? Oto jest pytanie!

Na podstawie plusów i minusów poszczególnych opcji każdy może dojść do własnych wniosków. Każdy z nas posiada inne potrzeby oraz znajduje się w różnej sytuacji finansowej, więc kluczem jest wybrać opcję, która będzie dla nas najbardziej odpowiednia w danym momencie. My również możemy pokusić się o pewne ogólne podsumowanie.

3 pary nart oparte o murek

Kiedy warto posiadać własny sprzęt?

Na podstawie całokształtu zalet i wady możemy wyodrębnić kilka sytuacji, kiedy zakup własnych nart będzie dobrym pomysłem. Przede wszystkim sprawdzi się to w przypadku osób, które bardzo często jeżdżą na narty. Na takie rozwiązanie mogą się także zdecydować doświadczeni narciarze, którzy dobrze wiedzą, jakie buty narciarskie i narty najlepiej odpowiadają na ich potrzeby.

Trzeba pamiętać, że własny sprzęt to gwarancja idealnego dopasowania. W pewnym sensie posiadanie swoich nart i butów to ogromna wygoda. Nie ma potrzeby tracenia czasu oraz nerwów na szukanie dobrze dobranych akcesoriów. Samemu dbając o narty mamy również pewność, że będą one utrzymane w idealnym stanie technicznym, ponieważ sami za to odpowiadamy.

Wynajem sprzętu będzie bardziej opłacalny w kilku przypadkach. Po pierwsze, skorzystają na nim ludzie, którzy na narty jeżdżą stosunkowo rzadko. Ta opcja jest warto do rozważenia także przez początkujących narciarzy oraz tych, co nie są pewni, jaki rodzaj nart im odpowiada. Wypożyczalnia pozwala na przetestowanie różnych modeli bez konieczności inwestowania dużych środków.

Skorzystanie z usług wypożyczalni to świetne rozwiązanie na jednorazowe wyjazdy oraz dla osób, które nie chcą się martwić transportem sprzętu na dachu samochodu. W takim przypadku odchodzi nam również obowiązek regularnego serwisowania nart. Jeśli nie mamy ochoty poświęcać czasu na konserwację i przygotowanie do sezonu, wypożyczalnia jest naprawdę dobrą opcją.

Wypożyczanie sprzętu narciarskiego – skorzystaj z usługi Decathlon Rent!

Uważasz wynajem sprzętu za bardziej opłacalną opcję? W takim razie zachęcamy do skorzystania z usługi Decathlon Rent! Jest to nasza wypożyczalnia sprzętu sportowego, w której znajdziesz między innymi akcesoria narciarskie. Wystarczy wybrać konkretną ofertę na stronie, zarezerwować i opłacić zamówienie, a na końcu odebrać je w wybranym punkcie!

A może jednak chciałbyś postawić na zakup własnego sprzętu? W takim przypadku również serdecznie zapraszamy do Decathlon. W naszej rozbudowanej ofercie znajdziesz wszystko, czego tylko może potrzebować narciarz – narty, buty, kaski, gogle, kijki, odzież narciarską oraz wiele więcej. Odwiedź jeden z naszych sklepów stacjonarnych lub sprawdź stronę internetową Decathlon.pl!

Przeczytaj także:

Narty carvingowe na śniegu

Narty carvingowe – co to znaczy?

Poszczególne rodzaje nart zjazdowych wyróżniają się inną funkcjonalnością na stoku. Sprawdź, czym są narty carvingowe i czy warto je wybrać.

Przygotowanie nart do sezonu narty w maszynie do serwisu nart

Jak przygotować narty do sezonu?

U progu sezonu narciarskiego, trzeba zająć się nartami. Przygotowanie nart do sezonu – jak to zrobić samodzielnie? Sprawdź!

Rodzina na stoku narciarskim spędzająca święta na nartach

Gdzie na narty w święta? Pomysły na świąteczny wyjazd narciarski

Święta Bożego Narodzenia lub Wielkanoc w ośrodku narciarskim? Czemu nie! Gdzie na narty w święta? Sprawdź, gdzie spędzić święta w górach!

sphere media background sample

Zabezpieczenie nart przed kradzieżą – najlepsze sposoby

Zamek szyfrowy, a może linka? Jak zabezpieczyć narty na stoku? Zabezpieczenie nart przed kradzieżą – prezentujemy najlepsze sposoby dla narciarza!

Mężczyzna sprawdzający profil swoich nart rocker czy camber

Narty rocker czy camber? Przedstawiamy różne profile nart

Rocker i camber to różne profile nart, które występują w świecie narciarstwa. Narty rocker czy camber – które wybrać do jazdy na stoku? Sprawdź!