Mężczyźni odpoczywający i nawadniający się po wysiłku

Niskie ciśnienie po wysiłku. Czy wysiłek fizyczny obniża ciśnienie?

Hipotonia to niskie ciśnienie tętnicze krwi. Czy niskie ciśnienie rozkurczowe po treningu jest groźne? Jakie są objawy?

Ciśnienie krwi składa się z dwóch wartości. Pierwsza wartość to ciśnienie skurczowe, druga zaś – rozkurczowe. O niskim ciśnieniu mówi się, gdy ciśnienie tętnicze jest niż 90/60mmHg. Wiele osób ma po prostu taką "urodę". Jeśli nie daje przy tym żadnych objawów choroby, to jego leczenie nie jest konieczne. Nagły spadek ciśnienia może być jednak groźny dla zdrowia. Hipotonia może być spowodowana przez m. in. odwodnienie bądź jakieś schorzenie. Niektórzy mogą doświadczać spadku ciśnienia krwi po wysiłku fizycznym. Jego przeciwieństwem jest nadciśnienie.

Niskie ciśnienie a wysiłek fizyczny

Ćwiczenia wykonywane przez 30 minut dziennie pomagają w regulacji ciśnienia. Regularny trening u osób z niskim wartościami ciśnienia pozwala na jego podniesienie. Niskociśnieniowcom poleca się przede wszystkim ćwiczenia wykonywane na świeżym powietrzu, takie jak bieganie, jazda na rowerze. Dla zdrowia serca warto zastosować także trening cardio, czyli utrzymywanie przez pewien czas określonego zakresu tętna (na przykład pływanie). 

Jeśli niskie ciśnienie powoduje złe samopoczucie i na przykład zawroty głowy, warto wykonać jedno proste ćwiczenie, które pozwoli poprawić samopoczucie. Należy wykonywać regularne wspinanie się na palce i opadaniu na pięty przez około minutę. Ponad to warto wykonać kilka dynamicznych ruchów, jak wymachy nóg, ramion, przysiady lub pajacyki.

Kobieta trzymająca sztagnę na barkach

Wysiłek fizyczny a wartości ciśnienia rozkurczowego

Ciśnienie rozkurczowe to jedna z dwóch składowych ciśnienia tętniczego. Jest to druga wartość, zwana pospolicie ciśnieniem "dolnym". Pokazuje ono ciśnienie, jakie wywiera krew na tętnice w czasie rozkurczu mięśnia sercowego. Niskie ciśnienie rozkurczowe częściej dotyczy kobiet i młodych osób. Powinno budzić niepokój u osób po zawale serca, gdyż jest niekorzystnym czynnikiem prognostycznym. Wartość ciśnienia poniżej 50 mm Hg powinna skłonić do wizyty u lekarza. Na jego wartość duży wpływ ma poziom wypełnienia łożyska naczyniowego, czyli ilość krwi obecnej w naczyniach krwionośnych, czy poziom nawodnienia (problem wśród osób starszych). 

Niskie wartości ciśnienia rozkurczowego po wysiłku, czy też niskie ciśnienie po bieganiu nie powinny powodować niepokoju. W trakcie samego treningu dochodzi do podniesienia ciśnienia, jednak po wysiłku jego wartość jest niższa o ok. 10-20 mmHg przez kilka godzin. Natomiast o osób z wysokim ciśnieniem i chorującym na nadciśnienie wysiłek fizyczny pozwala obniżyć ciśnienie spoczynkowe, zarówno skurczowe jak i rozkurczowe o ok. 8-10mmHg. 

Jak podnieść ciśnienie krwi?

Istnieje wiele sposobów na podniesienie ciśnienia tętniczego krwi. Aby to zrobić, można:

– Uzupełnić ilość wody w organizmie poprzez wypicie szklanki wody. Najlepiej jeśli jest ona wzbogacona o elektrolity (można dodać do niej sól, miód oraz sok z cytryny). Należy pamiętać o wypijaniu min. 2 litrów wody dziennie;
– Wykonywać ćwiczenia podnoszące ciśnienie, tj. wspięcia na palce i opadanie na pięty. Aktywność szczególnie przydatna u części pacjentów cierpiących na niedociśnienie ortostatyczne, czyli związane ze zmiana pozycji (np. z pozycji leżącej na stojącą). Warto dodać do tego również trening aerobowy, najlepiej wykonywany na świeżym powietrzu;
– Zwiększyć spożycie soli w diecie. U osób z niedociśnieniem spożycie soli to dobry, doraźny sposób na zwiększenie ciśnienia. Można też dodać do diety produkty bogate w sód i potas, np. owoce morza (krewetki czy kraby), banany, kakao, orzechy lub ryby.
– Picie naparów z suszu roślin takich jak: tymianek, rozmaryn, mięta pieprzowa, bylica, berberys oraz majeranek;
– Wypić napój zawierający kofeinę, taki jak kawa (najwięcej kofeiny ma robusta) czy czarna lub zielona herbata; 
– Unikać zatłoczonych i dusznych miejsc;
– Dbać o prawidłową higienę snu.

Podsumowanie

Hipotensja, czyli niskie ciśnienie to zjawisko zdecydowanie mniej "popularne" niż nadciśnienie. Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być predyspozycje osobnicze (płeć kobieca, młody wiek), stosowanie leków obniżających ciśnienie lub może to świadczyć o różnych schorzeniach. Dlatego też warto regularnie mierzyć ciśnienie i puls, a w przypadku, gdy ciśnienie rozkurczowe jest mniejsze niż 50mmHg, warto zgłosić się do lekarza. Niskie ciśnienie tętnicze po wysiłku nie powinno budzić niepokoju, gdyż jest to naturalna, fizjologiczna reakcja organizmu. Z tego względu regularny wysiłek fizyczny polecany jest każdemu, nawet osobom z nadciśnieniem, o ile ich ciśnienie skurczowe nie przekracza 200mmHg, a rozkurczowe 120mmHg (dlatego ważny jest pomiar przed ćwiczeniami w tej grupie). 

Doraźnie, niskie ciśnienie można zwiększyć poprzez wypicie szklanki wody (najlepiej zawierającej elektrolity), aktywność fizyczną lub wypicie napoju zawierającego kofeinę.

Pielęgniarz Wojciech Gliniecki

Autor: Wojciech Gliniecki

Jestem magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją z anestezjologii i intensywnej opieki. Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Aktualnie pracuję jako pielęgniarz koordynujący w oddziale kardiologicznym. W wolnych chwilach, hobbystycznie, piszę teksty o tematyce medycznej. Po godzinach pracy lubię majstrować przy samochodach lub iść na spacer z dziećmi.

Przeczytaj także:

Mężczyzna patrzący na ściankę wspinaczkową zastanawiający się czy wyjśc ze strefy komfortu i spróbować

Jak wyjść ze strefy komfortu? Skuteczne sposoby

Czym jest strefa komfortu i jak można bezpiecznie z niej wyjść? Przeczytaj artykuł, aby poznać skuteczne sposoby na zmianę swoich nawyków!

Kobieta masująca rollerem łydkę

Uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego ACL – jak leczyć?

Zastanawiasz się, jak objawia się uszkodzenie więzadła krzyżowego przedniego? Jak wygląda leczenie i rehabilitacja ACL? Sprawdź!

Kobieta sama wykonująca masaż limaftyczny nóg

Masaż limfatyczny nóg – jak zrobić samemu?

Chcesz wykonać masaż limfatyczny nóg w warunkach domowych? Zastanawiasz się, jak to zrobić poprawnie? Sprawdź!

Kobieta patrząca przed siebie ubrana w stanik do biegania dla dużego biustu

Jaki stanik do biegania wybrać dla dużego biustu?

Biustonosz sportowy jest kluczowy dla zapewnienia kobiecie komfortu podczas biegania. Jaki stanik do biegania dla dużego biustu wybrać? Sprawdź!

Mężczyzna w odzieży sportowej ćwiczący na wioślarzu w domowej siłowni chcący doprowadzić organizm do epoc

Co to EPOC? Jak działa spalanie tłuszczu podczas odpoczynku?

Zastanawiasz się, czy można zwiększyć ilość kalorii spalanych po wysiłku? EPOC pomoże Ci zwiększyć metabolizm. Jak to działa? Sprawdź!