kobieta w ciąży spacerująca po lesie

Nordic walking w ciąży – czy warto uprawiać nordic walking, spodziewając się dziecka?

Czy nordic walking w ciąży jest bezpieczny? Sprawdź, czy przyszłe mamy mogą uprawiać nordic walking w ciąży i jakie są korzyści dla ich zdrowia.

Jesteś w ciąży, chcesz się zaktywizować, ale nie wiesz, jaki sport mogłabyś uprawiać bez przeszkód i obaw o swoje dziecko? Nordic walking może okazać się odpowiednią formą aktywności – warto przyjrzeć się tej dyscyplinie i rozważyć, jakie korzyści, może przynieść przyszłej mamie. Oto kilka porad, które pomogą Ci przejść przez ciążę marszowym krokiem.

Nordic walking w ciąży – aktywność fizyczna poprzez marsz

Nordic walking polega na połączeniu standardowego spacerowania z kijkami. Marsz z kijkami różni się jednak od zwykłych spacerów tym, że angażuje o wiele większą liczbę mięśni i jednocześnie minimalizuje obciążenie stawów. Jeśli będziesz słuchać swojego ciała, podstawowy trening nordic walking nie będzie niósł za sobą ryzyka w okresie ciąży. Wręcz przeciwnie – możesz w ten sposób wspomóc dotlenienie organizmu.

Ale uwaga! W czasie ciąży ciało każdej kobiety się zmienia – z każdym miesiącem ciąży wzrasta m.in. waga, sumarycznie średnio o ok. 12 kg. Taka zmiana może sprawiać, że równowaga ciężarnych kobiet będzie zaburzona, co jest całkowicie normalne – brzuch z każdym tygodniem staje się coraz większy. Obciążenie organizmu może powodować też wygięcie kręgosłupa. Przyszłe mamy powinny więc szczególnie uważać na postawę swojego ciała. Wszelką aktywność fizyczną kobiety powinny więc skonsultować z lekarzem i zadać również pytanie, czy nordic walking w ciąży jest bezpieczny w ich przypadku i nie ma żadnych przeciwwskazań.

Prawidłową sylwetkę w trakcie ćwiczeń dla kobiet w ciąży pomogą utrzymać buty do chodzenia dla kobiet, które nie tylko zapewnią wygodę w trakcie marszu, ale też zwiększą frajdę z uprawiania sportu i będą ułatwiać przejście.

Ciąża w ruchu – czy warto maszerować? Korzyści aktywności fizycznej w ciąży

Maszerując, nie tylko odczuwasz przyjemność, jaką daje sport, ale możesz też zaczerpnąć świeżego powietrza, co bezpośrednio wpływa na lepsze dotlenienie organizmu. Ale to nie wszystko! Chodząc w szybkim tempie, możesz wzmocnić również mięśnie głębokie brzucha – chodzenie z kijkami może więc przygotować Cię w ten sposób do porodu! Co więcej, możesz też skorzystać z sesji marszu, by popracować także nad oddechem. Pobyt na świeżym powietrzu pozwala na odprężenie się i wykonywanie ćwiczeń oddechowy angażujących krocze.

Takie maszerowanie równym krokiem z jednoczesnym poruszaniem kijami to też forma zabezpieczenia się przed uczuciem ciężkości nóg – nordic walking to dobry sposób na pobudzenie krążenia w trakcie chodzenia. Najlepiej, aby sesje marszu trwały ok. 30 minut i były rozbite na 2 sekwencje po 15 minut. Pamiętaj, że regularna aktywność fizyczna powinna być nierozerwalnie połączona z nawodnieniem organizmu, również podczas marszu.

Wiesz już, że regularne treningu nordic walking w ciąży to dobry pomysł, jednak nie zapominaj też o szczególnie istotnej wygodzie. Dobrze dopasowane ubrania nie będą krępować Twoich ruchów i zapobiegną poceniu się. Warto więc pomyśleć o odzieży do biegania, którą możesz też wykorzystać przy tej formie ruchu.

kobieta w ciąży z plecakiem

Jak wrócić do formy po ciąży? Spróbuj uprawiać nordic walking!

Podczas trwania ciąży dbałaś o regularnie prowadzony trening? Po narodzinach dziecka wznów sesje aktywnego marszu. To doskonała forma aktywności fizycznej w ciąży jak i tuż po niej, która pozwala spalić szybciej kilogramy i wrócić do ogólnego uprawiania sportu po porodzie. Zarówno w trakcie ciąży, jak i po niej, kobieta powinna szczególnie dbać o siebie, dlatego warto każdorazowo skonsultować się z lekarzem. Jeśli ten wyrazi zgodę na Twoją aktywność, możesz wrócić do maszerowania już 4-6 tygodni po urodzeniu dziecka. Można pogodzić aktywny marsz z karmieniem, choć obrzęk piersi bywa czasami źródłem dyskomfortu.

Jak prawidłowo uprawiać nordic walking w ciąży? Prawidłowa postawa

Aby bezpiecznie uprawiać szybki marsz w trakcie ciąży, prowadzony trening nordic walking powinien uwzględniać pewne środki ostrożności. Aktywność przekłada się na wiele korzyści tylko wtedy, gdy dbasz przede wszystkim o siebie – a tutaj wystarczą dobre chęci! Na co zwracać uwagę?

- Używaj wygodnych butów, dostosowanych do szybkiego marszu. Takie obuwie poprawia ruchomość stopy.

- Zadbaj o prawidłową postawę bioder i kręgosłupa. Unikaj nadmiernego wygięcia w tył, jak i pochylania się w przód. Maszeruj bez torebki czy plecaka. Do treningów najlepiej będzie sprawdzać się płaskie, miękkie podłoże, takie jak ścieżki w obszarze podszycia leśnego.

- Kontroluj oddech – skup się na regularnych, głębokich oddechach. Dzięki temu dostarczysz odpowiednią ilość tlenu sobie i dziecku.

- Zadbaj o odpowiednie ustawienie kijków. Powinnaś trzymać je blisko swojego ciała, a łokcie zginać pod kątem ok. 90 stopni.

kobieta w ciąży z plecakiem

Do którego momentu można i warto uprawiać nordic walking?

Jeżeli po konsultacjach z lekarzem jesteś pewna, że możesz uprawiać szybki marsz – możesz to robić nawet do kilku dni przed samym porodem. Dzięki temu poczujesz się lepiej i podczas ciąży i porodu. Każdy trening, szczególnie w drugiej połowie ciąży, dostosuj intensywność i tempo marszu do swojego samopoczucia. W ostatnim trymestrze postaraj się unikać skomplikowanych, długich tras. 

Pamiętaj, aby w przypadku jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Już po urodzeniu dziecka marsz to także dobry sposób na zadbanie o siebie – możesz dzięki temu spalić więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru. 

Przeczytaj także

osoby jadące konno

Jazda konna w ciąży - czy można jeździć konno z brzuszkiem

Czy można jeździć konno w ciąży? Jaki sport uprawiać w czasie ciąży? Co mówią eksperci na temat jazdy konnej w ciąży? Jeździectwo z brzuszkiem.

kobieta w ciązy ubrana w odzież sportową idzie z plecakiem na plecach

Bieganie w ciąży - czy jest bezpieczne, argumenty "za" i "przeciw"

Bieganie w ciąży jest dozwolone. Wpływa ono pozytywnie na zdrowie i kondycję przyszłej mamy. Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba.

kobieta w ciąży ćwicząca na macie

Pilates w ciąży - ćwiczenia dla kobiet w ciąży w pierwszym trymestrze

Pilates to świetne ćwiczenia dla kobiet w ciąży. Aktywność fizyczna w ciąży i regularne treningi podniosą sprawność ciężarnej i rozciągnąć mięśnie.

kobieta siedząca obok roweru

Jazda rowerem w ciąży. Czy można jeździć rowerem w ciąży?

Rower w ciąży to kontrowersyjny temat. W wielu przypadkach nie można jeździć na rowerze w ciąży, ale wszystko zależy od stanu zdrowia ciężarnej.