Narciarze idący po śniegu w butach narciarskich

Odbarczanie butów narciarskich – jak wprowadzić modyfikacje?

Odbarczanie butów narciarskich – w jaki sposób zrobić to samodzielnie i zadbać o personalizację dopasowania skorupy buta? Sprawdź nasz poradnik!

Dobrze dopasowane buty narciarskie to podstawa udanego szusowania na stoku. Wybierając obuwie w sklepie, staramy się jak najlepiej dopasować je do swojej stopy. Niestety, możemy je dobrać jedynie na długość i szerokość. Czasem bywa jednak tak, że sam but jest dobrze dopasowany, a uciskające okazuje się konkretne miejsce. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi bootfitter i proces odbarczania butów narciarskich. Czym jest, jak wygląda i co warto o nim wiedzieć? Dowiedz się, czytając poniższy artykuł!

Odbarczanie butów narciarskich – na czym polega?

Odbarczanie butów narciarskich to określenie, które dla osób niejeżdżących regularnie na nartach może brzmieć nieco tajemniczo. Na początek warto więc wyjaśnić, o czym w ogóle mówimy. Odbarczanie nazywane jest także bootfittingiem. Jest to proces, który pozwala punktowo poszerzyć skorupy butów w celu dobrego dopasowania ich do stopy.

Wiele osób nazywa ten proces również „rozciąganiem skorupy”. W tym miejscu warto jednak zauważyć, że „rozciąganie” to nie do końca trafne określenie. Podczas dopasowywania butów w ten sposób plastik w praktyce nie ulega rozciąganiu. Całe działanie polega na „zabieraniu” przestrzeni z jednego obszaru i dodawanie go tam, gdzie skorupa buta jest za bardzo wypchana. Aby zrobić to skutecznie, należy zaznaczyć na skorupie miejsce, które wymaga modyfikacji. Następnym krokiem jest doprowadzenie przez osobę odpowiedzialną za wykonanie odbarczania do zwiększenia ilości miejsca.

Które miejsca najczęściej są poddawane procesowi bootfittingu? Są to:

- kość łódkowata,
- kostki zewnętrzne i przyśrodkowe,
- haluks, czyli głowa 1. kości śródstopia,
- głowa 5. kości śródstopnia,
- poszerzanie butów,
- wydłużanie butów.

Narciarze zakładający buty narciarskie ubrani w stronie narciarskie

Jak wygląda proces odbarczania?

Jak już wspomnieliśmy – odbarczanie to proces polegający na „wypychaniu” konkretnych miejsc skorupy buta, które nie są dopasowane do stopy. Odbywa się on z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Na początku nagrzewa się w miejsce, w którym odczuwamy ucisk, a następnie przy wykorzystaniu odpowiednich wkładek nadaje się jej pożądany kształt. Po zakończeniu takiego procesu but powinien zostać pozostawiony na kilka godzin, aby wystygł. Jest to konieczne, aby nadany kształt został utrwalony.

Bootfitting – jak wygląda ten proces u konkretnych producentów?

Termoformowanie to proces dopasowywania butów do stopy przy wykorzystaniu wysokiej temperatury. To właśnie ta metoda stoi u podstaw bootfittingu. Obecnie większość dużych producentów butów narciarskich oferuje obuwie, które można bez problemu poddać temu procesowi. Dotyczy to zarówno botka wewnętrznego, jak i skorupy.

Warto wiedzieć, że każdy producent posiada własne systemy i rozwiązania, które wykorzystują przy procesie odbarczania swoich butów. Można jednak zauważyć, że cała procedura wygląda podobnie niezależnie od firmy. Jednymi z największych firm produkujących buty narciarskie są Fischer i Head, które posiadają sprawdzone procedury przeprowadzania tego procesu. Warto pokrótce im się przyjrzeć.

Fischer posiada w swojej ofercie obuwie narciarskie wykonane w technologii Thermoshape oraz Vacuum. W przypadku pierwszego rodzaju osoba kupująca ma możliwość termoformowania buta wewnętrznego, czyli tzw. linera. Jeżeli decydujemy się na buty wykonane w technologii Vacuum, mamy dodatkowo możliwość modyfikacji skorupy.

A co można powiedzieć o butach produkcji firmy Head? Tutaj również mamy możliwość formowania botka wewnętrznego. Oprócz tego w niektórych modelach wykorzystywana jest technologia FormFit, która pozwala na wprowadzanie zmian w skorupie. Na uwagę zasługuje również wprowadzona kilka lat temu innowacja o nazwie Liquid Fit. Dzięki niej narciarz może zmniejszyć przestrzeń przy kostce. Dzieje się to dzięki wstrzyknięciu do botka specjalnej masy.

Dobrze dopasowane buty narciarskie wpięte w narty

Odbarczanie skorupy butów narciarskich – ile trwa?

Ciężko jest wskazać uniwersalny czas, który zajmuje proces bootfittingu. Wszystko zależy od liczby poprawek oraz wymagań klienta. Jeżeli uda nam się trafić na doświadczonego bootfittera to na podstawie krótkiego wywiadu oraz obejrzenia stopy dosyć szybko jest w stanie określić zakres poprawek.

Jak wygląda taki proces, zaczynając od momentu wybrania butów? Na początku osoba odpowiedzialna za dopasowywanie przeprowadzi z nami krótki wywiad, na podstawie którego ustali źródło problemu. Kolejnym krokiem jest wykonanie pomiaru stóp. Na tej podstawie może nam ona doradzić najlepszy model. Następnie naszym zadaniem jest przymierzyć buty oraz wskazać ich ewentualne mankamenty, które zostaną usunięte w procesie odbarczania.

Kobiety w bieliźnie termicznej trzymające buty narciarskie

Sam proces trwa od kilku do kilkunastu minut. Oczywiście należy pamiętać o tym, że nie zawsze po pierwszych poprawkach wszystko będzie tak, jak powinno. Może być konieczne powtórzenie procedury. W takiej sytuacji nie warto się spieszyć, ponieważ najważniejszym celem powinno być skuteczne dopasowanie buta. Dobrym pomysłem może być także rozbicie całego procesu na etapy tzn. pojeżdżenia trochę w poprawionych butach, a potem stawić się na kolejne poprawki.

Co warto wiedzieć przed skorzystaniem z usługi bootfittingu?

Jakie informacje warto posiadać przed odbarczaniem? Przede wszystkim należy pamiętać, że ze względu na konieczność użycia specjalistycznego sprzętu, procesu tego nie można wykonać samodzielnie. Co więcej – z taką potrzebą powinniśmy się udać tylko do zaufanych i doświadczonych bootfitterów. Trzeba być świadomym, że sztuka ta nie należy do łatwych i bardzo łatwo trwale uszkodzić buta. Dlatego też usługa powinna być realizowana tylko w wykwalifikowanych serwisach, które posiadają wiedzę i narzędzia, jak to zrobić.

Jest jeszcze jedna rzecz, której trzeba być świadomym. Aby odbarczanie mogło zostać skutecznie wykonane, buty muszą być skonstruowane z jakościowych materiałów. W praktyce mówimy tutaj o butach ze średniej oraz wysokiej półki cenowej. Dobrze również, aby skorupa była wykonana z jednego materiału, ponieważ połączenie różnych tworzyw jest bardzo podatne na rozwarstwienie, a to może prowadzić do trwałego uszkodzenia skorupy. W innym wypadku lepiej będzie zastosować zwykłą wkładkę.

Przeczytaj także:

chłopiec zjeżdżający na nartach ze stoku

Jak dobrać buty narciarskie dla dziecka? ❄️ Jak wybrać rozmiar?

Jak dobrać buty narciarskie dziecięce pod względem rozmiaru i umiejętności jazdy na nartach oraz zabawy na stoku? Czytaj praktyczne porady

osoby idące w butach narciarskich po śniegu

Jakie buty narciarskie na szeroką stopę? ⭐ Jak wybrać buty?

Jakie buty narciarskie na szeroką stopę? Przeczytaj poradnik na co zwracać uwagę przy wyborze butów aby jazda po stoku była komfortowa i bezpieczna.

kobieta w kasku i goglach trzymająca narty

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku? ✨ Co jest niezbędne?

Jakie akcesoria narciarskie warto mieć na stoku? Lista gadżetów które są niezbędne aby bezpiecznie i komfortowo szusować w górach.

kobieta w butach narciarskich przypiętych do nart

Jak czyścić buty narciarskie, suszyć, konserwować?

Jak czyścić buty narciarskie? Gdzie przechowywać sprzęt po sezonie narciarskim? Jak utrzymać sprzęt narciarski w odpowiednim stanie?