Kobiety w strojach kąpielowych stojące w basenie podczas okresu

Okres a basen – jak poradzić sobie z okresem na basenie

Dowiedz się czy można chodzić na basen podczas okresu. Jak pływać w trakcie miesiączki? Sprawdź jak przygotować się, by iść na basen w tym czasie.

Menstruacja to naturalny proces w organizmie kobiet, który często kojarzony jest nie tylko z krwawieniem, ale też pewnymi ograniczeniami. Jak to wygląda w przypadku chodzenia na basen? Czy można się kąpać podczas okresu w basenie? Jak pływać podczas okresu? Jak zadbać o higienę intymną podczas pływania? Dowiedz się, co zrobić, by okres nie przeszkodził Ci w wyjściu na basen.

Czy można iść na basen w trakcie miesiączki? 

Miesiączka a basen – ta kwestia wciąż budzi wiele pytań. Czy podczas okresu można iść na basen? Kobiety wielokrotnie z tego rezygnują. Być może wynika to z faktu, że menstruacja w dzisiejszych czasach i w naszej kulturze nadal stanowi temat tabu. Wiele kobiet, jako powód rezygnacji podaje między innymi: higienę, problemy z plamami, skurcze, a także przejmują się tym, co by inni ludzie pomyśleli, gdyby zauważyli, że są w trakcie okresu.

Niezależnie od tego, czy pływasz w celach rekreacyjnych, czy też uprawiasz pływanie jako sport, szanse na to, że Twoje miesiączki zbiegną się w czasie z Twoimi rutynowymi wyjściami na basen są nieuniknione. Warto pamiętać o tym i uzmysławiać inne kobiety, że powinny móc pływać bez obaw przez cały rok – obojętnie czy mają aktualnie miesiączkę, czy nie.

Czy można pływać podczas okresu? Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań do pływania w czasie okresu. Jeśli czujesz się na siłach i masz ochotę na wizytę na basenie czy nad jeziorem, nic nie stoi na przeszkodzie. Wystarczy tylko, że zaopatrzysz się w odpowiednie akcesoria higieniczne, które zapewnią Ci komfort i zabezpieczą przed ewentualnymi przeciekami.

Czy wiesz, że nauka pływania dla dorosłych wcale nie musi być odkładana z powodu miesiączki? Możesz skorzystać z aplikacji Decathlon GO i znaleźć ciekawe zajęcia sportowe, a okres nie musi być ograniczeniem.

Kobieta w stroju kąpielowym szukająca w torbie środków higienicznych zapewniających ochronę podczas okresu na basenie

Czy pływanie podczas menstruacji jest higieniczne?

To pytanie jest powodem zmartwień wielu kobiet, a wokół niego krąży wiele mitów. Czy wejście do basenu podczas menstruacji jest higieniczne? Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Nie ma nic niehigienicznego w pływaniu, kiedy masz miesiączkę. Wystarczy pamiętać o użyciu środków higienicznych, które całe krwawienie menstruacyjne zatrzymają i nie dopuszczą do wydostania się jej podczas kąpieli w basenie.

Warto również pamiętać, że woda w basenie zawiera płyny ustrojowe, takie jak mocz i pot, które są neutralizowane przy pomocy chloru lub ozonu, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji i chorób. 

Jak przygotować się do pływania na basenie podczas okresu?

By móc bezpiecznie i komfortowo pływać podczas okresu, masz do wyboru kilka możliwości, które zapewnią Ci odpowiednią ochronę. Przeczytaj poniższe propozycje i sprawdź, które środki higieniczne będą dla Ciebie najlepsze podczas miesiączki na basenie.

Okres a basen – czy tampon to dobry pomysł?

Czy z tamponem można pływać? Jak najbardziej tak! Niezależnie od tego, czy wychodzisz na basen, czy planujesz kąpiel w morzu, z tamponem możesz czuć się bezpiecznie. Tampon działa wewnątrz kobiecego ciała, pochłaniając cały płyn menstruacyjny bez jego wydobywania się na zewnątrz. Nie musisz więc martwić się o to, że krew zabarwi wodę bądź zabrudzi Twój strój kąpielowy.

Niewykluczone jest jednak, że wniknie do niego również niewielka ilość wody z basenu, która zawiera bakterie zaburzające równowagę pH pochwy. W związku z tym kluczowe jest odpowiednio częste wymienianie tamponu. Co ile wymieniać tampon na basenie? Należy go zmienić tuż przed wejściem do wody oraz od razu po tym, jak z niej wyjdziesz.

Kobieta stojąca przy basenie w legginsach i staniku sportowym

Pływanie w trakcie okresu – użyj kubeczka menstruacyjnego

Kubeczek menstruacyjny również może być świetnym rozwiązaniem na okres na basenie. Kubeczek ma większą pojemność niż tampon, dzięki czemu bez najmniejszych obaw o wycieki możesz wskakiwać do wody i cieszyć się relaksem na basenie mimo trwania miesiączki. 

Zastanawiasz się, co z podpaskami? Niestety, nie nadają się one do pływania w basenie. W chwili zanurzenia się w wodzie pochłonęłyby ją, nie zostawiając miejsca dla płynu menstruacyjnego. Poza tym mogłyby się od nadmiaru wody rozpaść, co zupełnie nie byłoby w stanie odpowiednio Cię ochronić. Podpaski lepiej zostawić na czas, gdy znajdziesz się już na lądzie.

Okres na basenie – menstruacyjny strój kąpielowy 

Obecnie na rynku można znaleźć nie tylko klasyczne akcesoria higieniczne odpowiednie na miesiączkę na basen. Coraz częściej można spotkać się z rozwiązaniami, które mają na celu zapewnienie kobietom jak największego komfortu podczas tych, często trudnych, dni.

Jednym z rozwiązań są zyskujące na popularności majtki menstruacyjne. Czy w majtkach menstruacyjnych można pływać? Oczywiście, jeśli są do tego przeznaczone. Możesz również postawić na specjalne stroje kąpielowe, które pełnią taką samą funkcję jak wspomniane majtki. Mają one o wiele większą chłonność niż podpaski, dodatkowo stworzone są z szybkoschnących i nieprzemakalnych materiałów. Co ważne, to także produkt ekologiczny.

Czy podczas pływania zdarzają się skurcze?

Skurcze menstruacyjne mogą być złagodzone dzięki ćwiczeniom o małej intensywności podczas pływania. Uwolnienie hormonów endorfin daje poczucie dobrego samopoczucia i działa również jako naturalny środek uśmierzający ból. Hormony te są zazwyczaj dostarczane w mniejszej ilości właśnie podczas miesiączki, czyli akurat wtedy, kiedy są Tobie najbardziej potrzebne. Poza tym pływanie stosowane jest jako terapia leczenia bólu, co nie jest bez znaczenia zwłaszcza w tych dniach. Dodatkowo ciśnienie wody chwilowo po prostu spowalnia krwawienie, przez co nie musisz martwić się o przecieki. Nie można zatrzymać miesiączki podczas pływania, ale przepływ krwi będzie nieco mniejszy.

Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) może być również zredukowany poprzez pływanie. Wiele kobiet właśnie z tego powodu wybiera się na basen. Dzięki zabawom w wodzie i prostym ćwiczeniom można złagodzić ten nieprzyjemny okres i przejść go bez huśtawek nastroju. 

Pływanie podczas menstruacji pomaga nie tylko poprawić nastrój, ale również zmniejszyć wzdęcia żołądka oraz opuchliznę na ciele. Pamiętaj, że także na basen warto zabrać ze sobą butelkę wody, ponieważ podczas miesiączki Twoje ciało szybciej się odwadnia. 

Kobieta w stroju kąpielowym wynurzająca się z wody opierając się o brzeg basenu

Basen a infekcje intymne

Chcesz pływać w czasie miesiączki, ale martwisz się o swoje zdrowie intymne? Choć masz świadomość, że możesz iść na basen podczas okresu, nadal wahasz się z powodu obawy o ewentualne infekcje? Zawarte w wodzie basenowej środki chemiczne mogą zaburzać pH pochwy, co ma prawo skończyć się infekcją. Są jednak sposoby, by móc temu skutecznie zaradzić. Dobrym pomysłem będzie zaopatrzenie się w tampony z dodatkiem żywych kultur bakterii, które zmniejszą ryzyko infekcji i zapewnią Ci odpowiednie zabezpieczenie. 

Ważne jest też, by wymienić środek higieniczny zaraz po wyjściu z wody. Złym pomysłem będzie także przesiadywanie w mokrym stroju kąpielowym. Najlepiej będzie, gdy od razu weźmiesz prysznic, wymienisz tampon i włożysz suche ubrania. 

Okres nie jest przeciwwskazaniem do pójścia na basen. Pływanie w basenie podczas okresu jest całkowicie bezpieczne i higieniczne. Wystarczy, że użyjesz tamponów lub kubeczków menstruacyjnych, które zatrzymają krew menstruacyjną. Nie rezygnuj z aktywności w wodzie w czasie miesiączki, jeśli naprawdę sprawia Ci radość.

Przeczytaj także:

kobiety podczas treningu

Czy można ćwiczyć podczas okresu? Podpowiadamy jak trenować i co jeść?

O czym warto pamiętać wykonując ćwiczenia podczas okresu? Z kim warto skonsultować trening w czasie menstruacji? Odpowiadamy!

Kobieta w ciąży stojąca na basenie w stroju kąpielowym dla ciężarnych trzymając się za brzuch

Pływanie w ciąży – co daje basen w ciąży, jak się zabezpieczyć?

Pływanie to świetny pomysł na aktywność fizyczną w ciąży - nie tylko pomoże w prawidłowym przebiegu ciąży, ale również przygotuje do porodu

mężczyzna w czepku i kąpielówkach pływający w basenie

Pływanie a mięśnie brzucha - sprawdź co daje trening na basenie

Pływanie angażuje wszystkie mięśnie, nie obciążając stawów i kręgosłupa jak np. siłownia. Basen wzmacnia mięśnie brzucha, pleców, rąk i nóg.

kobiety w strojach kąpielowych siedzące na brzegu basenu

Jak dobrać strój kąpielowy do sylwetki? Typy figury, rozmiar biustu

Strój kąpielowy może być jednoczęściowy lub dwuczęściowy - wszystko zależy od sylwetki. Jak dobrać strój kąpielowy do figury, żeby czuć się swobodnie?

kobiety siedzące na brzegu basenu w strojach kąpielowych i w czepkach

Co zabrać na basen kryty? Lista rzeczy na basen, które warto zabrać.

Pływanie to jeden z najchętniej uprawianych sportów. Sprawdź, co warto zabrać ze sobą na basen. Oto lista rzeczy, które spakować na pływalnię!