Unselected
Kobieta w legginsach cierpiąca na cieśń nadgarstka trzymająca przyrząd do rehabilitacji dłoni

Operacja zespołu cieśni nadgarstka – najważniejsze informacje

Operacja zespołu cieśni nadgarstka jest prostą i skuteczną metodą leczenie tego schorzenia ortopedycznego. Zobacz, co warto wiedzieć o tym zabiegu!

Unselected

Zespół cieśni kanału nadgarstka to rozrost więzadła powodujący ucisk na nerw pośrodkowy. Choroba ta powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości począwszy od powtarzalnego drętwienia i bólu dłoni, przez zaburzenia czucia, a na niepełnosprawności ruchowej kończąc. Leczenie zespołu cieśni nadgarstka najczęściej polega na zabiegu operacyjnym. Jest on mało skomplikowany, zazwyczaj nie wymaga hospitalizacji, rzadko też zdarzają się komplikacje. Co jeszcze warto wiedzieć o operacji nerwu pośrodkowego? Sprawdź!

Unselected

Na czym polega operacja cieśni?

Operacja cieśni nadgarstka to najskuteczniejsza metoda leczenia tego schorzenia. Wykonywana jest rutynowo na większości oddziałów ortopedycznych, a także w wielu klinikach jednego dnia. Zabieg nie jest trudny i rzadko dochodzi do komplikacji i powikłań.

Operacja cieśni nadgarstka polega na przecięciu więzadła i powiększeniu w ten sposób tunelu nadgarstka, w którym znajduje się nerw. Zwiększenie przestrzeni wokół nerwu przyczynia się do lepszego ukrwienia, a tym samym odżywienia nerwu. Wzmocniony nerw pośrodkowy może spełniać w pełni swoją funkcję. Dzięki zabiegowi u większości pacjentów cofają się uporczywe dolegliwości odczuwane w dłoni takie jak drętwienie kciuka i innych palców, ból dłoni czy zanik czucia. Wraca też sprawność dłoni. 

Mężczyźni w odzieży sportowej witający się w siłowni trzymając się za dłonie po operacji ceśni nadgarstka
Unselected

Jak wygląda zabieg cieśni nadgarstka?

Podczas zabiegu uwolnienia tunelu nadgarstka lekarz nacina skórę na nadgarstku, rozchyla ją delikatnie, aby uwidocznić więzadło – troczek zginaczy. Następnie nacina je i zszywa ranę. Operacja może być wykonywana tradycyjnie metodą otwartą klasyczną lub małoinwazyjną albo przy pomocy endoskopu. Niezależnie od wybranej metody zabieg jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym.


– Operacja metodą otwartą klasyczną – podczas zabiegu lekarz wykonuj około trzycentymetrowe nacięcie skóry, delikatnie rozchyla ją w taki sposób, aby zostało odsłonięte poprzeczne więzadło nadgarstka oraz fragment nerwu. Następnie rozcina więzadło i zszywa ranę. Zabieg ten jest najbardziej inwazyjny spośród wymienionych poniżej. Pozostają po nim także największe blizny w obrębie tunelu i na skórze.

– Operacja metodą otwartą małoinwazyjną – przebieg zabiegu jest bardzo podobny do zabiegu klasycznego. Jedyną różnicą jest wykonanie znacznie mniejszego nacięcia u podstawy dłoni dokładnie w miejscu więzadła. Tego typu operacja trwa około 15 minut. Rana po zabiegu jest znacznie mniejsza, a co za tym idzie blizna powstała na skórze jest mniej widoczna.

– Operacja z zastosowaniem endoskopu – zabieg jest małoinwazyjny. Podczas jego wykonywania lekarz robi niewielkie nacięcia na skórze, wprowadza endoskop i przy pomocy urządzenia następuje przecięcie zwyrodniałego troczka zginaczy. Zmniejsza się ucisk na włókna i powraca prawidłowa funkcja nerwu. Zabieg jest tak samo skuteczny jak operacja metodą otwartą. Pozostają po nim tylko niewielkie blizny na skórze.

Unselected

Wskazania do zabiegu odbarczenia nerwu pośrodkowego

Jeśli kilkutygodniowe unieruchomienie ręki oraz podawanie leków sterydowych nie przynoszą żadnych efektów lub objawy powtarzają się, a pacjent skarży się na poczucie przeszywającego bólu, rozważana jest operacja kanału nadgarstka. Podobnie jest w przypadku uszkodzenia nerwów lub problemów z przewodnictwem, które można zaobserwować podczas specjalistycznych badań. Leczenie operacyjne jest także wdrażane, gdy pojawia się osłabienie siły mięśniowej w obrębie ręki i pacjent odczuwa problemy w poruszaniu dłonią, co utrudnia codzienne funkcjonowanie. Zabieg jest też zalecany, jeśli badanie lekarskie oraz USG wskaże w okolicy nadgarstka narośle, krwiaki lub inne zmiany chorobowe.

Unselected
Kobieta w ciąży siedząca na ziemi z podciągniętą bluzą sportową

Przeciwwskazania do leczenia operacyjnego

Operacji zespołu cieśni nadgarstka nie wykonuje się, kiedy możliwe jest leczenie zachowawcze. Przeciwwskazaniem jest także nieuregulowana gospodarka hormonalna tarczycy i ciąża. Wśród innych przeciwwskazań do zrobienia takiego zabiegu są:

– miejscowa infekcja skóry, stan zapalny skóry i innych tkanek ręki,
– nadciśnienie tętnicze,
– zaburzenia rytmu serca,
– choroba niedokrwienna serca,
– cukrzyca,
– zaburzenia krzepnięcia krwi,
– choroba nowotworowa,
– niewydolność krążenia,
– niewydolność oddechowa,
– niedokrwistość,
– zaburzenia elektrolitowe.

Unselected

Skutki uboczne po operacji cieśni nadgarstka

Zabieg odbarczenia nerwu pośrodkowego należy do jednych z częściej przeprowadzanych zabiegów ortopedycznych. Istnieje niewielkie ryzyko, że podczas niego mogą zostać uszkodzone pobliskie tkanki oraz nerw. Jednak tego typu powikłania zdarzają się niezmiernie rzadko. Szacuje się, że występują w mniej niż w 1 procencie przypadków. Tym samym operacja ta uznawana jest za bezpieczną i skuteczną.

Poza komplikacjami mogącymi zdarzyć się podczas zabiegu, zazwyczaj pojawiają się też skutki uboczne związane z uszkodzeniem tkanek. Wśród najczęściej występujących należy wymienić:

– Ból związany z nacięciem skóry i tkanek – jest odczuwany przez kilka dni po przeprowadzonej operacji. W celu jego uśmierzenia podawane są leki przeciwbólowe zalecone przez lekarza.

– Obrzęk – jest normalną reakcją organizmu na uraz chirurgiczny. Może się utrzymywać przez kilka tygodni od zabiegu. W celu jego zmniejszenia należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza.

– Zmniejszona siła i zakres ruchu – w początkowym okresie rekonwalescencji może wystąpić tymczasowe osłabienie ręki oraz ograniczenie zasięgu ruchu w nadgarstku.

– Zrosty po operacji cieśni nadgarstka – występują u około 20% pacjentów. Główną przyczyną ich powstawania jest specyficzna anatomia tego miejsca.

Unselected

Jak postępować po operacji cieśni nadgarstka? Leczenie pooperacyjne

Zabieg odbarczenia cieśni trwa około godziny. Pacjent pozostaje po nim jeszcze kilka godzin na obserwacji i tego samego dnia może wrócić do domu. Lekarz instruuje go dokładnie co ma robić, aby ręka dobrze goiła się. Po zabiegu należy przede wszystkim dbać o ranę, zmieniać opatrunki oraz przyjmować zalecone leki. Zazwyczaj lekarz wypisuje środki przeciwbólowe i przeciwzakrzepowe. Ponadto należy usztywnić rękę za pomocą stabilizatora i jak najmniej nią poruszać. Może się to okazać trudne, zwłaszcza jeśli operowana była ręka dominująca.

Po około 10 dniach od operacji odbywa się wizyta kontrolna, podczas której lekarz zdejmuje szwy i sprawdza jak goi się rana. Jeśli pojawią się problemy z gojeniem rany lekarz decyduje o sposobie dalszego leczenia. Podczas wizyty ortopeda sprawdza też czy nadal konieczna jest orteza po operacji cieśni nadgarstka. Pod koniec wizyty podaje datę kolejnej konsultacji, podczas której sprawdzi stan ręki.

W okresie rekonwalescencji bardzo ważna jest rehabilitacja ręki. Należy rozpocząć ją jak najwcześniej. Powinna odbywać się zgodnie z zaleceniami lekarza i pod okiem fizjoterapeuty. W początkowej fazie ćwiczenia na cieśń nadgarstka należy wykonywać pod kontrolą, a z biegiem czasu można ćwiczyć samodzielnie w domu.

Unselected
Osoba z założonym stabilizatorem na nadgarstek po operacji cieśni nadgarstka

Czego nie wolno po operacji cieśni nadgarstka?

Po odbarczeniu cieśni podobnie jak w przypadku innych zabiegów konieczne jest wprowadzenie pewnych ograniczeń w codziennym życiu. Przede wszystkim ważne jest odciążenie nadgarstka, aby rany pooperacyjne mogły dobrze się zagoić. Nie wolno podnosić ciężarów ani wykonywać czynności mogących uszkodzić ścięgno, nerw lub kości. Pacjent nie powinien też pić alkoholu, co jest związane między innymi z przyjmowaniem leków. 

Wielu pacjentów pyta czy po operacji cieśni nadgarstka można prowadzić samochód? Oczywiście, jednak nie zaraz po zabiegu. Należy powstrzymać się przed kierowaniem pojazdem do czasu wygojenia rany i zakończenia rehabilitacji. Ze względu na fakt, że dochodzenie do pełnej sprawności może mieć różny czas trwania w zależności od stanu pacjenta, o możliwość prowadzenia auta najlepiej zapytać lekarza prowadzącego lub rehabilitanta.

Unselected

Zwolnienie lekarskie po operacji cieśni nadgarstka

Operacja cieśni nadgarstka polegająca na przecięciu więzadła poprzecznego nadgarstka i mająca uwolnić od ucisku nerw, nie jest zabiegiem skomplikowanym ani zagrażającym życiu, niemniej jednak może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie. Uznaje się, że okres rekonwalescencji wynosi 4-6 tygodni. W tym czasie należy oszczędzać nadgarstek. Najczęściej to właśnie na taki okres wystawiane jest l4. Warto jednak wiedzieć, że osoby, pracujące w zawodach niezbyt obciążających ręce, mogą wrócić do swoich zajęć nawet po 2 tygodniach. W przypadku osób obciążających mocno nadgarstki i odczuwających ból w okolicy nadgarstka, lekarz może wystawić zwolnienie nawet na kilka miesięcy, aż ręka wróci całkowicie do zdrowia.

Unselected

Całkowity powrót do aktywności

Zabieg odbarczenia cieśni nadgarstka przynosi efekty bardzo szybko. W wielu przypadkach uciążliwe objawy zespołu cieśni nadgarstka cofają się tuż po nim. Niekiedy proces ten trwa nieco dłużej i ulga jest odczuwana po kilku dniach lub tygodniach. Prawidłowo prowadzona rekonwalescencja i rehabilitacja sprawiają, że ręka odzyskuje sprawność w ciągu kilku tygodni od zabiegu. Nie powinna być jednak zbytnio obciążana zarówno podczas pracy jak i w domu. Do pełnej sprawności ręka wraca zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy od dnia wykonania zabiegu. Wtedy to ustają wszelkie dolegliwości związane z tą neuropatią, goi się rana i zanika opuchlizna, powraca siła chwytu, a ręka zyskuje pełną sprawność.

Unselected
Agnieszka Pytlińska

Autor: Agnieszka Pytlińska

Ukończyłam wydział Zdrowia Publicznego w Poznaniu na Akademii Medycznej (obecnie Uniwersytecie Medycznym). Od lat zajmuję się tworzeniem treści informacyjnych dotyczących profilaktyki i ochrony zdrowia. Prywatnie jestem mamą dwójki nastolatków. Uwielbiam audiobooki kryminalne, seriale fantasy i dzierganie.

Unselected

Przeczytaj także:

Mężczyzna robiący trening na hipertrofię mięśni

Co to jest hipertrofia mięśniowa? Trening hipertroficzny mięśni

Przyrosty to cel każdej osoby trenującej siłowo. Ciekawi Cię co to jest hipertrofia mięśniowa? Przeczytaj nasz artykuł!

Mężczyzna cierpiący na cieśń nadgarstka siedzący na ławeczce ze złożonymi dłońmi

Zespół cieśni nadgarstka – jakie są przyczyny i jak się objawia?

Cieśń nadgarstka to neuropatia uciskowa. Objawia się mrowieniem i bólem palców. Leczenie polega na wykonaniu zabiegu operacyjnym i rehabilitacji.

Czym jest katabolizm mięśni – jakie są jego przyczyny i objawia?

Czym jest katabolizm mięśni – jakie są jego przyczyny i objawia?

Trenujesz na siłowni i interesuje Cię, czym jest katabolizm mięśni? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o mięśniowym procesie katabolicznym!

Kobieta rozciągająca się przeciwdziałająca nadmiernym skurczom ud

Skurcze mięśni nóg – przyczyny i leczenie

Skurcze mięśni nóg to częsta dolegliwość wśród sportowców. Dowiedz się co robić przy bolesnym skurczu i jak zapobiegać powstawaniu problemu.

mężczyzna w stroju do squasha opierający się o ścianę

Ból mięśnia przedramienia po treningu - jak zapobiec

Dopadł cię ból mięśnia przedramienia? Możliwe, że doszło do przeciążenia albo urazu. Dlaczego dochodzi do bólu mięśni przedramienia i jak go leczyć?