Mężczyzna zawiązujący dobrze dobrane buty biegowe w celu uniknięcia paznokcia biegacza

Paznokieć biegacza – czym jest i jak zapobiegać czarnym paznokciom?

Czarny paznokieć związany z bieganiem to najczęściej niegroźny krwiak. Sprawdź jak dbać o stopy, aby uniknąć krwiaków pod paznokciem.

Krwiak pod paznokciem to częsty towarzysz osób, które lubią biegać, a szczególnie początkujących biegaczy. Powstałe w ten sposób czarne paznokcie na stopach mogą sprawiać ból, a stopa wygląda nieestetycznie. Dlatego warto dobierać odpowiednie buty do biegania, ale czy to wystarczy? Czy warto udać się do podologa? W tym artykule wyjaśnimy jak powstają krwiaki podpaznokciowe oraz jak im zapobiegać.

Dlaczego powstają czarne paznokcie u nóg po bieganiu?

Czarne paznokcie wśród biegaczy są niczym innym jak wynikiem wylewu krwi pod paznokieć. Choć nie widać tego gołym okiem, to paznokieć jest strukturą bardzo bogato unaczynioną i unerwioną. Niezliczone ilości uderzeń czubka palca w trakcie biegu o wewnętrzną część obuwia (czubek buta), powodują pękanie naczyń krwionośnych i prowadzą do powstania krwiaków pod paznokciami, które sprawiają, że paznokieć wygląda jakby był czarny. Mogę ona niekiedy utrudniać codzienne funkcjonowanie. Podsumowując, czerniejące paznokcie u nóg oraz krwiaki na stopie od biegania są głównie skutkiem źle dobranego obuwia biegowego. Inne czynniki, które mogą przyczynić się do pojawienia się krwi pod płytką paznokcia, to:

– zła technika biegu,
– zła higiena stóp,
– źle obcięte paznokcie,
– nieodpowiednie skarpety,
– zbyt intensywny wysiłek w stosunku do poziomu wytrenowania.

Czym może grozić powstanie paznokcia biegacza?

Krwiaczek i odcisk pod paznokciem nie są niczym groźnym. Odgniecione paznokcie u nóg to częsta przypadłość biegowych amatorów. Jest to problem głównie kosmetyczny, ale niekiedy może powodować ból, obrzęk oraz dyskomfort podczas chodzenia, co zmusza do przerwy w treningach. Ponadto długotrwałe mikrourazy paznokci u stóp mogą predysponować do wystąpienia infekcji grzybiczych (grzybica paznokcia), co związane jest z problemem zachowania właściwej higieny stóp. W skrajnych sytuacjach paznokieć taki może nawet odejść, co zmusza do przerwy w treningach, dlatego warto wiedzieć, jak zminimalizować możliwość wystąpienia tej przypadłości oraz jak sobie poradzić, kiedy wystąpi.

Kobieta w odzieży i butach do biegania rozciągająca nogi przed treningiem biegowym

Jak zapobiegać czarnym paznokciom po bieganiu?

Najprostszym sposobem na uniknięcie czarnych paznokci u mężczyzn czy u kobiet jest zmiana butów biegowych i odpowiednie ich dopasowanie. Zacznij do sprawdzenia czy jesteś w grupie pronatorów (naturalny ruch stopy, stopa po zetknięciu z podłożem przetacza się od zewnątrz lekko do wewnątrz), czy supinatorów (nadmierne przetaczanie stopy na zewnątrz). A ponad to:

– Kupując nowe buty do biegania musisz zwrócić uwagę uwagę na rozmiar. Warto jest wybrać buty, których rozmiar jest mniej więcej o pół centymetra większy niż rozmiar stopy, a w przypadku biegania na wyższym poziomie (długie dystanse, trudny teren, duży kilometraż, jak np. ultra maraton) warto wziąć buty większe nawet o rozmiar. Da to stopie więcej miejsca i pozwoli zmniejszyć ilość uderzeń palców o czubek buta. Przy wyborze obuwia dobrze jest postawić na buty z szerszym i miękkim przodem buta, aby uniknąć nacisku na paznokcie i śródstopie od wewnętrznej strony.

– Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się odbitego paznokcia dobrym pomysłem jest sprawdzenie i przymierzenie wybranych butów w sklepie stacjonarnym, gdzie osoba znająca się na rzecz może nam zaproponować i pomóc dobrać odpowiednie buty, co zdecydowanie polepszy komfort biegania. Zmiana obuwia co jakiś czas i tak jest nieunikniona. Warto mieć na uwadze, że na powstanie czarnego paznokcia wpływ może mieć wiele czynników, a źle dobrane obuwie jest na pewno jednym z nich, ale nie jedynym.

– Siny paznokieć po bieganiu może być wynikiem tego, że jest zbyt długi. Przerośnięty paznokieć będzie naciskał na czubek buta przy każdym postawieniu stopy na podłożu, co będzie sprzyjało mikrourazom. Dlatego pamiętaj, regularnie obcinaj paznokcie.

– Aby jeszcze lepiej zadbać o naszą stopę zwróć uwagę na skarpetki do biegania. Ważne, aby te w których biegasz były lekkie, zwiewne i dobrze przepuszczały powietrze, co pozwoli stopie oddychać.

– Podczas biegania warto zadbać o prawidłową technikę ruchu, która też może być czynnikiem sprawczym paznokci biegacza. Przykładowo zbiegając ze wzniesienia postaraj się trochę wyhamować, aby twoja prędkość nie była zbyt duża, ponieważ przekłada się to na spore, regularne obciążanie palca.

– W ramach profilaktyki dobrym pomysłem będzie wzmocnienie stóp odpowiednimi ćwiczeniami zwłaszcza, jeśli masz kilka nadmiarowych kilogramów. Nie zapominaj również o rozgrzewce stóp przed bieganiem.

Co zrobić z czarnym paznokciem od biegania?

Przede wszystkim nie martwić się na zapas, sprawa staje się poważna dość rzadko. W pierwszych dniach może temu towarzyszyć pulsujący ból oraz nadwrażliwość na dotyk. No i aspekt wizualny oczywiście.

Niewielka ilość krwi pod paznokciem wchłonie się sama. Z biegiem czasu paznokieć będzie zmieniał swoje kolory, tak jak w przypadku wchłaniania się siniaka w każdym innym miejscu na ciele. Jedyne co możesz zrobić to cierpliwie czekać i regularnie skracać paznokieć, aż odrośnie całkiem nowy.

Gojenie się krwiaka i zaczerwienienia palca można przyspieszyć stosując na czarny paznokieć okłady z Altacetu lub octu jabłkowego. Na ból powinny pomóc zimne okłady. Jeśli aspekt wizualny jest dla Ciebie istotny i chodzenie z odsłoniętymi palcami sprawia cię w zakłopotanie, śmiało możesz okleić palca plastrem. Nałożyć lakier na paznokieć też można, ale lepiej mieć na widoku, jak zachowuje się krwiaczek.

Mężczyzna stojący na trawie w sandałach z widocznymi paznokciami

Paznokieć biegacza – kiedy do lekarza?

Może zdarzyć się, że palec puchnie coraz bardziej, a krwi pod paznokciem zbiera się coraz więcej. Palec dodatkowo staje się tkliwy, zaczerwieniony i nawet najmniejszy ucisk sprawia spory ból, który może być pulsujący. W przypadku wystąpienia tej dolegliwości konieczne może okazać się ewakuacja krwi spod płytki paznokciowej. Jak usunąć odcisk pod paznokciem? Dużo osób dokonuje tej ewakuacji samemu, jednak warto zaplanować wizytę u lekarza lub podologa, który oprócz wykonania zabiegu w warunkach sterylnych i jednorazowym sprzętem, to jeszcze bliżej przyjrzy się twoim stopom swoim fachowym okiem i sprawdzi stan twoich paznokci. Paznokcie biegacza rzadko kończą się usunięciem uszkodzonego paznokcia. Najlepiej poczekać na odrośnięcie nowego paznokcia. Ponadto zminimalizujesz ryzyko wystąpienia infekcji i stanu zapalnego w obrębie palca. Stopy biegacza nie są tego warte. Zbyt długie zwlekanie może uniemożliwić normalnie chodzenie, nie mówiąc już o bieganiu.

Jeśli mimo stosowania powyższych wskazówek problem czarnych paznokci nadal u Ciebie występuje, warto skonsultować się ze specjalistą, który zbada Twoje stopy – być może to w nich leży przyczyna Twoich problemów, a dokładniej w ich budowie. Ale głowa do góry, obecnie istnieje duży wybór korygujących wkładek do butów, które pomagają kompensować problemy ze stopami. Paznokcie biegacza to powszechny problem uprawiających tę dyscyplinę sportu. Odpowiednia profilaktyka pozwoli uniknąć problemów w przyszłości i wyeliminować niepotrzebne przerwy w bieganiu.

Podsumowanie

Paznokieć biegacza jest problemem, który dotyka sporą grupę osób uprawiających tę dyscyplinę sportu. Czarny paznokieć jest wynikiem tysięcy uderzeń palca o czubek buta podczas biegu. Najczęściej dotykają tych, którzy biegają na długich dystansach i w trudnym terenie. Pojawiają się także w przypadku biegaczy pronujących oraz osobom początkującym z nadmiarowymi kilogramami. 

Rozwiązaniem tego problemu są odpowiednio dobrane buty do biegania – powinny być nieco większe niż obecny rozmiar oraz miękkie. Należy też pamiętać o regularnym przycinaniu paznokci, aby płytka nie wystawała przed palec. Warto też zastosować odpowiednie ćwiczenia wzmacniające stopy.

Jeśli pojawi się już krwiak pod paznokciem przeważnie nie ma powodów do niepokoju, zwykle wchłania się sam. Warto skonsultować się z lekarzem lub podologiem jeśli problem nawraca, albo dotknięty krwiakiem palec boli, puchnie i jest zaczerwieniony – może to świadczyć o infekcji albo o zbyt dużej ilości płynu, który nadaje się do ewakuacji. Zaniechanie interwencji może doprowadzić do poważnych konsekwencji, to znaczy trwałego uszkodzenia płytki paznokciowej lub nawet konieczności usunięcia całego paznokcia i czekania na odrośnięcie.

Magister pielęgniarstwa Wojciech Glinicki

Autor: Wojciech Glinicki

Jestem magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją z anestezjologii i intensywnej opieki. Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Aktualnie pracuję jako pielęgniarz koordynujący w oddziale kardiologicznym. W wolnych chwilach, hobbystyczne, piszę teksty o tematyce medycznej. Po godzinach pracy lubię pogrzebać przy samochodach, iść na spacer z dziećmi lub zwyczajnie nie robić nic.

Przeczytaj także:

Czym jest supinacja i pronacja stopy?

Czym jest supinacja i pronacja stopy?

Supinacja i pronacja to ważne pojęcia dla wszystkich biegaczy. Zrozumienie pojęć pozwala zadbać o stopy, dobrać obuwie i bezpieczniej biegać.

kobieta  biegnąca w legginsach i butach do biegania po asfalcie

Jakie wybrać buty do biegania na szeroką stopę?

Osoby z szerszymi stopami muszą zdecydować się na buty o większej szerokości. Jakie wybrać buty do biegania na szeroką stopę? Sprawdź!

osoba w legginsach zawiązująca sznurówki w butach do biegania

Co ile zmieniać buty do biegania? Kiedy należy wymieniać buty?

Buty biegowe mają swoją żywotność. Należy regularnie wymieniać buty, aby zachować ich właściwości. Co ile zmieniać buty do biegania? Sprawdź!

osoby  rozciągające się w odzieży i butach do biegania

Jak wybrać buty na start? Buty startowe czy treningowo-startowe?

Najlżejsze buty startowe do biegania to element dobrego wyniku w zawodach. Jak wybrać buty startowe? Kiedy można postawić na buty startowo treningowe?

Mężczyzna w odzieży do biegania trenujący bieganie w terenie narażony na odciski po bieganiu

Pęcherze i odciski po bieganiu – jak dbać o stopy biegacza?

Podczas biegania na stopach często pojawiają się otarcia, pęcherze i odciski, Sprawdź, jak dbać o stopy i paznokcie biegacza i zapobiegać obtarciom.